NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu, bo mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego
NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu, bo mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego
Joanna Wyrwas/Fakty po Południu TVN24
NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu, bo mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia PsychicznegoJoanna Wyrwas/Fakty po Południu TVN24

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

14 ośrodkom psychiatrycznym w województwie podlaskim Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył kontraktów na przyszły rok. Funkcjonowanie placówek stoi pod znakiem zapytania, a pacjenci obawiają się, że zostaną bez pomocy.

- Powiedziano nam miesiąc przed zakończeniem roku, że nie będziemy mieć kontraktu, ani aneksowania umowy na następne lata - informuje Zofia Wierzbica, kierownik Ośrodka Zdrowia Psychicznego Staszica w Białymstoku. - Pacjenci, których mam kilku chorych na schizofrenię, są zdezorientowani. (Pytają - przyp.red.): jak to, przecież ja dostaję zastrzyki, ja mam jakieś leki, recepty, więc co dalej? - wskazuje Agnieszka Maliszewska, psychiatra z Ośrodka Zdrowia Psychicznego Staszica w Białymstoku.

Pod opieką ośrodka w Białymstoku jest 3000 pacjentów z zaburzeniami lękowymi, odżywiania, depresją czy chorobą dwubiegunową, a w sumie może chodzić nawet o kilkadziesiąt tysięcy osób. - Opieka psychiatryczna jest opieką długoterminową. Pacjent musi się czuć bezpiecznie, opieka musi być stabilna, a nie, że jednego dnia pacjent pójdzie tu, a drugiego tam, bo pacjent sobie poradzi. Pacjent sobie nie poradzi - zaznacza Wierzbicka.

Zobacz także: Coraz więcej Polaków korzysta z pomocy psychologicznej

Umowy będą mieć tylko pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego. NFZ tłumaczy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia to one mają teraz zapewnić kompleksowe wsparcie psychiatryczne wszystkim mieszkańcom. W regionie działa 8 takich placówek, a w samym Białymstoku jedynie trzy i zaledwie od niespełna roku. - Utopijnym pomysłem jest to, że wszystkie osoby, które się zgłoszą w danym dniu i danym miejscu, zostaną przyjęte od ręki, więc pewnie ludzie będą tam czekać - wskazuje Maliszewska.

Rzeczniczka podlaskiego NFZ zapewnia, że pacjenci będą mieli opiekę, a centra będą proponować współpracę poradniom. Jednak pewności, że wszystkie ośrodki podpiszą umowę podwykonawczą, nie daje.

- Są to silne obawy, gdyż do tej pory nie ma żadnych konkretów, nie ma żadnych informacji. Ja nie wiem, co mam mówić swoim pacjentom i sama nie wiem, jak mam układać swoją przyszłość jako lekarz - mówi dr Barbara Bramska-Modzelewska z Poradni Zdrowia Psychicznego Bram-Medica. - Nie o to chodziło w tej całej reformie, żeby jakieś ośrodki zamknąć, tylko żeby one współpracowały, i mam nadzieje, że tak będzie do końca roku - podkreśla prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"
Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Reforma psychiatrii

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce jest zaledwie 4500 psychiatrów. Na depresję cierpi 1,5 miliona Polaków, a Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że do 2030 roku będzie to najczęściej występująca choroba na świecie. Sytuacji nie poprawia fakt, że brakuje lekarzy.

- Nie mamy centrów rozrodczości personelu medycznego, po prostu ten personel przez pączkowanie się nie pojawi - zwraca uwagę Waszkiewicz. - Kolejkę oczekiwania na psychoterapię mamy 3-letnią, w godzinach popołudniowych: 5-letnią - informuje Wierzbicka.

Reforma psychiatrii jest potrzebna i od kilku lat idzie w kierunku opieki środowiskowej. - Jest to kierunek ogólnoświatowy, więc ta opieka bliżej domu pacjenta powinna być - tłumaczy Waszkiewicz.

Centra Zdrowia Psychicznego są jednym z elementów reformy i działają w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który powinien zakończyć się w tym roku, ale zamiast zmian systemowych, został wydłużony o kolejny rok. Lekarze z poradni psychiatrycznych pytają, dlaczego dzieje się to ich kosztem. - Myślę, że to może współistnieć - może współistnieć pilotaż i poradnie, które są kontraktowane - wskazuje dr Barbara Bramska-Modzelewska.

Czytaj także: Zapaść w psychiatrii dziecięcej. "Pacjentów młodzieżowych mamy o 168 procent więcej"

Ośrodek Staszica zapewniał opiekę środowiskową, jeszcze zanim powstał pilotaż. - Czy po 25 latach prowadzenia takiego ośrodka, czyli centrum, my świadczymy gorsze usługi niż ktoś po pół roku? - pyta kierowniczka ośrodka. Pacjenci poradni z niepokojem czekają na informację, czy leczenie będą mogli kontynuować u tego samego lekarza.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:Joanna Wyrwas

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN