NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu, bo mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego
NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu, bo mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego
Joanna Wyrwas/Fakty po Południu TVN24
NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu, bo mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia PsychicznegoJoanna Wyrwas/Fakty po Południu TVN24

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

14 ośrodkom psychiatrycznym w województwie podlaskim Narodowy Fundusz Zdrowia nie przedłużył kontraktów na przyszły rok. Funkcjonowanie placówek stoi pod znakiem zapytania, a pacjenci obawiają się, że zostaną bez pomocy.

- Powiedziano nam miesiąc przed zakończeniem roku, że nie będziemy mieć kontraktu, ani aneksowania umowy na następne lata - informuje Zofia Wierzbica, kierownik Ośrodka Zdrowia Psychicznego Staszica w Białymstoku. - Pacjenci, których mam kilku chorych na schizofrenię, są zdezorientowani. (Pytają - przyp.red.): jak to, przecież ja dostaję zastrzyki, ja mam jakieś leki, recepty, więc co dalej? - wskazuje Agnieszka Maliszewska, psychiatra z Ośrodka Zdrowia Psychicznego Staszica w Białymstoku.

Pod opieką ośrodka w Białymstoku jest 3000 pacjentów z zaburzeniami lękowymi, odżywiania, depresją czy chorobą dwubiegunową, a w sumie może chodzić nawet o kilkadziesiąt tysięcy osób. - Opieka psychiatryczna jest opieką długoterminową. Pacjent musi się czuć bezpiecznie, opieka musi być stabilna, a nie, że jednego dnia pacjent pójdzie tu, a drugiego tam, bo pacjent sobie poradzi. Pacjent sobie nie poradzi - zaznacza Wierzbicka.

Zobacz także: Coraz więcej Polaków korzysta z pomocy psychologicznej

Umowy będą mieć tylko pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego. NFZ tłumaczy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia to one mają teraz zapewnić kompleksowe wsparcie psychiatryczne wszystkim mieszkańcom. W regionie działa 8 takich placówek, a w samym Białymstoku jedynie trzy i zaledwie od niespełna roku. - Utopijnym pomysłem jest to, że wszystkie osoby, które się zgłoszą w danym dniu i danym miejscu, zostaną przyjęte od ręki, więc pewnie ludzie będą tam czekać - wskazuje Maliszewska.

Rzeczniczka podlaskiego NFZ zapewnia, że pacjenci będą mieli opiekę, a centra będą proponować współpracę poradniom. Jednak pewności, że wszystkie ośrodki podpiszą umowę podwykonawczą, nie daje.

- Są to silne obawy, gdyż do tej pory nie ma żadnych konkretów, nie ma żadnych informacji. Ja nie wiem, co mam mówić swoim pacjentom i sama nie wiem, jak mam układać swoją przyszłość jako lekarz - mówi dr Barbara Bramska-Modzelewska z Poradni Zdrowia Psychicznego Bram-Medica. - Nie o to chodziło w tej całej reformie, żeby jakieś ośrodki zamknąć, tylko żeby one współpracowały, i mam nadzieje, że tak będzie do końca roku - podkreśla prof. Napoleon Waszkiewicz, kierownik Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"
Miesiące oczekiwań na konsultację psychiatryczną dla dzieci. "Profilaktyka w naszym kraju raczkuje"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Reforma psychiatrii

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce jest zaledwie 4500 psychiatrów. Na depresję cierpi 1,5 miliona Polaków, a Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że do 2030 roku będzie to najczęściej występująca choroba na świecie. Sytuacji nie poprawia fakt, że brakuje lekarzy.

- Nie mamy centrów rozrodczości personelu medycznego, po prostu ten personel przez pączkowanie się nie pojawi - zwraca uwagę Waszkiewicz. - Kolejkę oczekiwania na psychoterapię mamy 3-letnią, w godzinach popołudniowych: 5-letnią - informuje Wierzbicka.

Reforma psychiatrii jest potrzebna i od kilku lat idzie w kierunku opieki środowiskowej. - Jest to kierunek ogólnoświatowy, więc ta opieka bliżej domu pacjenta powinna być - tłumaczy Waszkiewicz.

Centra Zdrowia Psychicznego są jednym z elementów reformy i działają w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który powinien zakończyć się w tym roku, ale zamiast zmian systemowych, został wydłużony o kolejny rok. Lekarze z poradni psychiatrycznych pytają, dlaczego dzieje się to ich kosztem. - Myślę, że to może współistnieć - może współistnieć pilotaż i poradnie, które są kontraktowane - wskazuje dr Barbara Bramska-Modzelewska.

Czytaj także: Zapaść w psychiatrii dziecięcej. "Pacjentów młodzieżowych mamy o 168 procent więcej"

Ośrodek Staszica zapewniał opiekę środowiskową, jeszcze zanim powstał pilotaż. - Czy po 25 latach prowadzenia takiego ośrodka, czyli centrum, my świadczymy gorsze usługi niż ktoś po pół roku? - pyta kierowniczka ośrodka. Pacjenci poradni z niepokojem czekają na informację, czy leczenie będą mogli kontynuować u tego samego lekarza.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:Joanna Wyrwas

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy najbogatsza partia polityczna w Polsce powinna zwoływać konferencję prasową, by pokazać, co wysyła powodzianom? Przy okazji prezes PiS krytykował obecność przedstawicieli władz państwowych na terenach powodziowych. W dniu, w którym akurat pojechał tam prezydent Andrzej Duda.

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Kaczyński o obecności polityków na terenach powodziowych: ma charakter propagandowy

Źródło:
Fakty TVN

To historia aptekarzy z Głuchołazów - jednej z pierwszych miejscowości zniszczonych przez powódź. Nie mają wody, nie mają jak sprzątnąć swoich lokali, ale walczą o leki dla swoich pacjentów. Wielu straciło je w powodzi, a to dla nich kwestia zdrowia, a czasem nawet życia.

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Aptekarze z Głuchołazów walczą o leki dla pacjentów. Otwierają apteki, chociaż nie mają bieżącej wody

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Powódź w Polsce uderzyła także w szkolnictwo. Dzisiaj nieczynnych było 431 szkół, przy czym część zdecydowała się na działanie online. Zniszczonych placówek, gdzie nie mogą się odbywać zajęcia, jest według naszych szacunków ponad dwieście - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra edukacji Barbara Nowacka.

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Ministra edukacji o sytuacji na terenach dotkniętych powodziami. "Są szkoły kompletnie zdewastowane"

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Prezydent Wołodymyr Zełenski nie chce zdradzić, jaki to plan, dopóki osobiście nie przedstawi go Joe Bidenowi i Kamali Harris. Do Waszyngtonu Zełenski leci w przyszłym tygodniu. W tym tygodniu w Kijowie była szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obiecała, że UE wesprze Ukrainę finansowo.

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Ukraina ma plan pokojowy. Przedtem potrzebuje jednak wsparcia, żeby przetrwać zimę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To cios w serce rosyjskiej ofensywy. Eksplozje wywołały dosłownie trzęsienie ziemi, ale Rosjanie też atakują celnie, niszcząc ukraińską infrastrukturę. Tymczasem ukraińskie firmy coraz częściej zatrudniają kobiety, żeby uzupełnić wakaty w zawodach zazwyczaj wykonywanych przez mężczyzn.

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Ukraina zaatakowała dronami magazyn amunicji w obwodzie twerskim. "Osiągnęliśmy wielką rzecz"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpierw eksplodowały pagery członków Hezbollahu, potem ich krótkofalówki. Ludzie w Libanie masowo zaczęli pozbywać się urządzeń elektronicznych. Zniknęły one też z większości sklepów.

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

W Libanie wybuchła panika. Minister obrony Izraela: rozpoczynamy nowy etap wojny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS