Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami, żeby przełamać strach"
Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami, żeby przełamać strach"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami, żeby przełamać strach"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Poczekalnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi nawet w sobotę była pełna. - Staram się badać regularnie. Zwłaszcza, że moi rodzice zmarli na raka, tata też miał problemy z prostatą - przyznaje jeden z mężczyzn. Wielu spośród ponad stu pacjentów przyszło bez skierowania na bezpłatne, profilaktyczne badania pod kątem męskich nowotworów. Wszystko dzięki muzycznej zachęcie stworzonej przez zespół bloku operacyjnego i personel Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. - Najpierw powstały słowa piosenki, później szukałyśmy melodii, która by była łatwo zapamiętywalna, a później nagrałyśmy cały teledysk - mówi Beata Łuczak, pielęgniarka oddziałowa z Uniwersyteckiego Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Chodziło o to, żeby efekt końcowy przyciągnął jak najwięcej mężczyzn.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Panowie akcją "Movember" zachęcają do badania się

Teledysk zainteresował tylu panów, że 9 grudnia wykonane w szpitalu będą kolejne badania w ramach światowej kampanii Movember. Jeszcze w listopadzie, miesiącu świadomości męskich nowotworów, warto przypomnieć sobie i zapamiętać te dane. - 30 procent nowotworów złośliwych wśród mężczyzn to są nowotwory urologiczne. My panów jesteśmy w stanie wyleczyć, o ile odpowiednio wcześnie do nas trafią - podkreśla dr n. med. Tomasz Konecki, kierownik I Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego imienia Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Do urologicznych zaliczane są nowotwory: jądra, prostaty, pęcherza moczowego, nerki i prącia. Listopadowe akcje skupiają się na dwóch. - Rak jądra między 20. a 40. rokiem życia jest najczęstszym nowotworem złośliwym odpowiedzialnym za 26 procent zachorowań, chociaż w całej grupie mężczyzn to tylko dwa procent - podkreśla dr n. med. Tomasz Konecki.

Po pierwsze - profilaktyka

W profilaktyce raka jądra podstawą jest samobadanie, ale raz w roku warto pokazać się urologowi. Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Czynnikiem ryzyka jest też choroba ojca lub brata. - Apelujemy razem z medykami, żeby przełamać strach, przełamać lęk, przełamać wstyd - podkreśla Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału NFZ-u. Bez obciążeń rodzinnych stężenie PSA w próbce krwi w profilaktyce nowotworu prostaty powinno się badać po 45. roku życia, przy obciążeniu - wcześniej i to raz w roku. - 61 procent mężczyzn po 55. roku życia nigdy nie była u urologa. Każdego dnia 48 mężczyzn w Polsce dowiaduje się, że ma raka prostaty - mówi Anna Leder. - Najgorszym jest taki właśnie, że przychodzi pierwszy raz pacjent, który mając na przykład 60 lat, nigdy wcześniej nie był u urologa, ma podwyższone PSA i dopiero jest właśnie strach, co dalej robimy, że boimy się o raka - wyjaśnia dr n. med. Radosław Boniecki, urolog z I Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego imienia Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Damian Michałowski: to męska rzecz pójść na badania 

Badanie się to męska rzecz - przekonuje kierowca rajdowy Miko Marczyk. - Musimy dbać o nasze rodziny, a żebyśmy byli do tego gotowi, to musimy być w pełnym zdrowiu, więc badajmy się. Tym bardziej, że profilaktyka jest bardzo łatwa - dodaje. Z profilaktyki trzeba chcieć skorzystać. Do badania się mężczyzn zachęcają akcje w całej Polsce. Po Wrocławiu jeździ na przykład specjalny tramwaj. A Mosznowładcy nie tylko zapuszczają wąsy, które są symbolem kampanii Movember, ale też organizują badania. Ostatnie w ramach tegorocznej akcji odbędą się w Warszawie i Stargardzie. - Jeśli ktoś z jakiś powodów nie zdążył przebadać się razem z nami, a jednocześnie ma możliwość skorzystać z takich badań u swojego urologa, to jak najbardziej powinien się przebadać. Czasami krótka rozmowa wystarcza, aby zachęcić do badania swoich przyjaciół, ojców, dziadków - dodaje Sabina Żurek, koordynator do spraw projektów medycznych, Fundacja Kapitan Światełko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytecki Szpital Kliniczny imienia WAM w Łodzi

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS