Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami, żeby przełamać strach"
Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami, żeby przełamać strach"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami, żeby przełamać strach"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Poczekalnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Łodzi nawet w sobotę była pełna. - Staram się badać regularnie. Zwłaszcza, że moi rodzice zmarli na raka, tata też miał problemy z prostatą - przyznaje jeden z mężczyzn. Wielu spośród ponad stu pacjentów przyszło bez skierowania na bezpłatne, profilaktyczne badania pod kątem męskich nowotworów. Wszystko dzięki muzycznej zachęcie stworzonej przez zespół bloku operacyjnego i personel Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. - Najpierw powstały słowa piosenki, później szukałyśmy melodii, która by była łatwo zapamiętywalna, a później nagrałyśmy cały teledysk - mówi Beata Łuczak, pielęgniarka oddziałowa z Uniwersyteckiego Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Chodziło o to, żeby efekt końcowy przyciągnął jak najwięcej mężczyzn.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Panowie akcją "Movember" zachęcają do badania się

Teledysk zainteresował tylu panów, że 9 grudnia wykonane w szpitalu będą kolejne badania w ramach światowej kampanii Movember. Jeszcze w listopadzie, miesiącu świadomości męskich nowotworów, warto przypomnieć sobie i zapamiętać te dane. - 30 procent nowotworów złośliwych wśród mężczyzn to są nowotwory urologiczne. My panów jesteśmy w stanie wyleczyć, o ile odpowiednio wcześnie do nas trafią - podkreśla dr n. med. Tomasz Konecki, kierownik I Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego imienia Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Do urologicznych zaliczane są nowotwory: jądra, prostaty, pęcherza moczowego, nerki i prącia. Listopadowe akcje skupiają się na dwóch. - Rak jądra między 20. a 40. rokiem życia jest najczęstszym nowotworem złośliwym odpowiedzialnym za 26 procent zachorowań, chociaż w całej grupie mężczyzn to tylko dwa procent - podkreśla dr n. med. Tomasz Konecki.

Po pierwsze - profilaktyka

W profilaktyce raka jądra podstawą jest samobadanie, ale raz w roku warto pokazać się urologowi. Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Czynnikiem ryzyka jest też choroba ojca lub brata. - Apelujemy razem z medykami, żeby przełamać strach, przełamać lęk, przełamać wstyd - podkreśla Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego oddziału NFZ-u. Bez obciążeń rodzinnych stężenie PSA w próbce krwi w profilaktyce nowotworu prostaty powinno się badać po 45. roku życia, przy obciążeniu - wcześniej i to raz w roku. - 61 procent mężczyzn po 55. roku życia nigdy nie była u urologa. Każdego dnia 48 mężczyzn w Polsce dowiaduje się, że ma raka prostaty - mówi Anna Leder. - Najgorszym jest taki właśnie, że przychodzi pierwszy raz pacjent, który mając na przykład 60 lat, nigdy wcześniej nie był u urologa, ma podwyższone PSA i dopiero jest właśnie strach, co dalej robimy, że boimy się o raka - wyjaśnia dr n. med. Radosław Boniecki, urolog z I Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego imienia Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Damian Michałowski: to męska rzecz pójść na badania 

Badanie się to męska rzecz - przekonuje kierowca rajdowy Miko Marczyk. - Musimy dbać o nasze rodziny, a żebyśmy byli do tego gotowi, to musimy być w pełnym zdrowiu, więc badajmy się. Tym bardziej, że profilaktyka jest bardzo łatwa - dodaje. Z profilaktyki trzeba chcieć skorzystać. Do badania się mężczyzn zachęcają akcje w całej Polsce. Po Wrocławiu jeździ na przykład specjalny tramwaj. A Mosznowładcy nie tylko zapuszczają wąsy, które są symbolem kampanii Movember, ale też organizują badania. Ostatnie w ramach tegorocznej akcji odbędą się w Warszawie i Stargardzie. - Jeśli ktoś z jakiś powodów nie zdążył przebadać się razem z nami, a jednocześnie ma możliwość skorzystać z takich badań u swojego urologa, to jak najbardziej powinien się przebadać. Czasami krótka rozmowa wystarcza, aby zachęcić do badania swoich przyjaciół, ojców, dziadków - dodaje Sabina Żurek, koordynator do spraw projektów medycznych, Fundacja Kapitan Światełko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytecki Szpital Kliniczny imienia WAM w Łodzi

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS