Ukraina świętuje 10. rocznicę Euromajdanu. "Dzisiaj Ukraińcy muszą ponownie walczyć o swoją wolność"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie Dzień Wolności i Godności - święto upamiętniające pomarańczową rewolucję i protesty na Majdanie Niepodległości sprzed dziesięciu lat. - Krok po kroku robimy, co możliwe, żeby nasza gwiazda zabłysła w kręgu gwiazd na fladze Unii Europejskiej - mówił w specjalnym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Z kolei ukraińscy żołnierze starają się wykorzystać pogodę i wzmocnić pozycję. Ukrainę w walkach wesprzeć ma też kolejna transza amerykańskiej pomocy.

Duża część frontu w Ukrainie to teraz bezkresne błoto, w którym grzęźnie wszystko - począwszy od wielotonowych czołgów, przez pojazdy opancerzone, a skończywszy na zanurzonych po kostki żołnierzach obsługujących haubice.

- Z powodu nadmiernych opadów spadają również drony. To naprawdę wpływa na sytuację, ale nie przeszkodzi nam w dalszej pracy i obronie kraju - zaznacza Rubin, oficer Jednostki Specjalnej Omega Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na Zaporoże ukraińscy żołnierze żartobliwie mówią "bezdroże". Jednak takie problemy mogą również zmienić się w okazję, bo żołnierze, wykorzystując sytuację pogodową, próbują wzmocnić przyczółek w miejscowości Krynki na lewym brzegu Dniepru.

- Wszystkie próby Ukraińskich Sił Zbrojnych zmierzające do przeprowadzenia operacji desantowej na odcinku chersońskim zakończyły się niepowodzeniem - zapewnił rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w odpowiedzi na alarmujące informacje swoich żołnierzy z tego odcinka frontu.

Ukraińska armia stara się przejąć kontrolę ogniową nad autostradą M-14, co sparaliżowałoby rosyjską logistykę w tym miejscu. - Teraz w większości w walkę zaangażowana jest piechota. W miarę ataków zmieniła się taktyka wroga - stały się tak zwanymi atakami "mięsnymi". Oznacza to, że codziennie, dużymi grupami i w różnych kierunkach, wróg porusza się bez względu na straty - wyjaśnia Rubin.

Taka taktyka Rosjan dotyczy przede wszystkim kolejnych prób zdobycia Awdijiwki czy okolic Bachmutu. Rosyjscy dowódcy na niemal pewną śmierć wysyłają oddziały Storm Z i Storm V, czyli te złożone z byłych więźniów i żołnierzy, którzy wcześniej próbowali uciec z pola walki.

Czytaj też: Rosja może tracić nawet tysiąc żołnierzy dziennie w walce o Awdijiwkę

- Krok po kroku robimy wszystko, co możliwe, żeby nasza gwiazda zabłysła w kręgu gwiazd na fladze Unii Europejskiej, która symbolizuje jedność narodów Europy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w specjalnym nagraniu z okazji Dnia Wolności i Godności - święta, które upamiętnia pomarańczową rewolucję i protesty na Majdanie Niepodległości sprzed dziesięciu lat. W walkach z siłami rządowymi zginęło wtedy ponad sto osób, a kolejne dwa tysiące zostało rannych. Niedługo później Rosja zakatowała Donbas i Ługańsk.

- Dzielni ludzie w każdym wieku wyszli na ulice protestować i demonstrować swoją wolność i zbliżenie się do Europy, i zapłacili za to cenę swoich żyć. Dzisiaj Ukraińcy muszą ponownie walczyć o swoją wolność - podkreślił Boris Pistorius, niemiecki minister obrony.

Amerykański pakiet pomocy

W rocznicę wydarzeń na Majdanie Niepodległości Ukrainę odwiedziła prezydent Mołdawii oraz przewodniczący Rady Europejskiej. Zaledwie dzień wcześniej Kijów odwiedził sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin.

- Chciałbym ogłosić kolejną transzę 100 milionów dolarów pomocy, które zostaną przekazane z upoważnienia prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapewni to dodatkową amunicję artyleryjską i dodatkowe pociski przechwytujące dla obrony powietrznej - przekazał Austin. - Nasi partnerzy, nasz sojusz, nasza koalicja nas wspiera, dlatego jestem wdzięczny każdemu wojownikowi za wspólny masz ku zwycięstwu - powiedział Rustem Umerow, minister obrony Ukrainy.

Zobacz także: Zełenski mówi o "co najmniej 5-6" próbach zamachu na jego życie i operacji odsunięcia go od władzy

Pakiet obejmuje także pociski do systemów HIMARS i dodatkową wyrzutnię, ale to jedna z mniejszych transzy amerykańskiej pomocy, ponieważ przyjęcie nowej ustawy budżetowej w Kongresie blokują republikanie. Szansą na dodatkowe wsparcie może być zaplanowany w tym tygodniu szczyt grupy w Rammstein. Ukraińska armia będzie zabiegać o kolejne systemy obrony przeciwlotniczej, bo zimą spodziewa się kolejnych rosyjskich uderzeń w elektrownie i ciepłownie.

- Obecny reżim w Kijowie jest toksyczny. Nie widzimy żadnej możliwości współistnienia z nim, dlatego realizowana jest zapowiedź prezydenta: maksymalna denazyfikacja i demilitaryzacja Ukrainy w celu uwolnienia jej od wpływów zewnętrznych - powiedział Rodion Mirosznik, rosyjski dyplomata.

To, jak wygląda to "wyzwalanie", najlepiej pokazują skutki rosyjskiego ataku na szpital w miejscowości Sełydowe w Doniecku. Zginęła co najmniej jedna osoba, a osiem kolejnych - zarówno spośród pacjentów, jak i personelu - zostało ciężko rannych. - Zniszczenia są znaczne, dlatego szpital pracuje w trybie awaryjnym. Teraz skupiamy wszystkie nasze wysiłki na uporaniu się ze skutkami tej sytuacji spowodowanej przez barbarzyńców - poinformował Ihor Kijaszko, dyrektor zaatakowanego szpitala.

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN