Ukraina świętuje 10. rocznicę Euromajdanu. "Dzisiaj Ukraińcy muszą ponownie walczyć o swoją wolność"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie Dzień Wolności i Godności - święto upamiętniające pomarańczową rewolucję i protesty na Majdanie Niepodległości sprzed dziesięciu lat. - Krok po kroku robimy, co możliwe, żeby nasza gwiazda zabłysła w kręgu gwiazd na fladze Unii Europejskiej - mówił w specjalnym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Z kolei ukraińscy żołnierze starają się wykorzystać pogodę i wzmocnić pozycję. Ukrainę w walkach wesprzeć ma też kolejna transza amerykańskiej pomocy.

Duża część frontu w Ukrainie to teraz bezkresne błoto, w którym grzęźnie wszystko - począwszy od wielotonowych czołgów, przez pojazdy opancerzone, a skończywszy na zanurzonych po kostki żołnierzach obsługujących haubice.

- Z powodu nadmiernych opadów spadają również drony. To naprawdę wpływa na sytuację, ale nie przeszkodzi nam w dalszej pracy i obronie kraju - zaznacza Rubin, oficer Jednostki Specjalnej Omega Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na Zaporoże ukraińscy żołnierze żartobliwie mówią "bezdroże". Jednak takie problemy mogą również zmienić się w okazję, bo żołnierze, wykorzystując sytuację pogodową, próbują wzmocnić przyczółek w miejscowości Krynki na lewym brzegu Dniepru.

- Wszystkie próby Ukraińskich Sił Zbrojnych zmierzające do przeprowadzenia operacji desantowej na odcinku chersońskim zakończyły się niepowodzeniem - zapewnił rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w odpowiedzi na alarmujące informacje swoich żołnierzy z tego odcinka frontu.

Ukraińska armia stara się przejąć kontrolę ogniową nad autostradą M-14, co sparaliżowałoby rosyjską logistykę w tym miejscu. - Teraz w większości w walkę zaangażowana jest piechota. W miarę ataków zmieniła się taktyka wroga - stały się tak zwanymi atakami "mięsnymi". Oznacza to, że codziennie, dużymi grupami i w różnych kierunkach, wróg porusza się bez względu na straty - wyjaśnia Rubin.

Taka taktyka Rosjan dotyczy przede wszystkim kolejnych prób zdobycia Awdijiwki czy okolic Bachmutu. Rosyjscy dowódcy na niemal pewną śmierć wysyłają oddziały Storm Z i Storm V, czyli te złożone z byłych więźniów i żołnierzy, którzy wcześniej próbowali uciec z pola walki.

Czytaj też: Rosja może tracić nawet tysiąc żołnierzy dziennie w walce o Awdijiwkę

- Krok po kroku robimy wszystko, co możliwe, żeby nasza gwiazda zabłysła w kręgu gwiazd na fladze Unii Europejskiej, która symbolizuje jedność narodów Europy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w specjalnym nagraniu z okazji Dnia Wolności i Godności - święta, które upamiętnia pomarańczową rewolucję i protesty na Majdanie Niepodległości sprzed dziesięciu lat. W walkach z siłami rządowymi zginęło wtedy ponad sto osób, a kolejne dwa tysiące zostało rannych. Niedługo później Rosja zakatowała Donbas i Ługańsk.

- Dzielni ludzie w każdym wieku wyszli na ulice protestować i demonstrować swoją wolność i zbliżenie się do Europy, i zapłacili za to cenę swoich żyć. Dzisiaj Ukraińcy muszą ponownie walczyć o swoją wolność - podkreślił Boris Pistorius, niemiecki minister obrony.

Amerykański pakiet pomocy

W rocznicę wydarzeń na Majdanie Niepodległości Ukrainę odwiedziła prezydent Mołdawii oraz przewodniczący Rady Europejskiej. Zaledwie dzień wcześniej Kijów odwiedził sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin.

- Chciałbym ogłosić kolejną transzę 100 milionów dolarów pomocy, które zostaną przekazane z upoważnienia prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapewni to dodatkową amunicję artyleryjską i dodatkowe pociski przechwytujące dla obrony powietrznej - przekazał Austin. - Nasi partnerzy, nasz sojusz, nasza koalicja nas wspiera, dlatego jestem wdzięczny każdemu wojownikowi za wspólny masz ku zwycięstwu - powiedział Rustem Umerow, minister obrony Ukrainy.

Zobacz także: Zełenski mówi o "co najmniej 5-6" próbach zamachu na jego życie i operacji odsunięcia go od władzy

Pakiet obejmuje także pociski do systemów HIMARS i dodatkową wyrzutnię, ale to jedna z mniejszych transzy amerykańskiej pomocy, ponieważ przyjęcie nowej ustawy budżetowej w Kongresie blokują republikanie. Szansą na dodatkowe wsparcie może być zaplanowany w tym tygodniu szczyt grupy w Rammstein. Ukraińska armia będzie zabiegać o kolejne systemy obrony przeciwlotniczej, bo zimą spodziewa się kolejnych rosyjskich uderzeń w elektrownie i ciepłownie.

- Obecny reżim w Kijowie jest toksyczny. Nie widzimy żadnej możliwości współistnienia z nim, dlatego realizowana jest zapowiedź prezydenta: maksymalna denazyfikacja i demilitaryzacja Ukrainy w celu uwolnienia jej od wpływów zewnętrznych - powiedział Rodion Mirosznik, rosyjski dyplomata.

To, jak wygląda to "wyzwalanie", najlepiej pokazują skutki rosyjskiego ataku na szpital w miejscowości Sełydowe w Doniecku. Zginęła co najmniej jedna osoba, a osiem kolejnych - zarówno spośród pacjentów, jak i personelu - zostało ciężko rannych. - Zniszczenia są znaczne, dlatego szpital pracuje w trybie awaryjnym. Teraz skupiamy wszystkie nasze wysiłki na uporaniu się ze skutkami tej sytuacji spowodowanej przez barbarzyńców - poinformował Ihor Kijaszko, dyrektor zaatakowanego szpitala.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS