Ukraina świętuje 10. rocznicę Euromajdanu. "Dzisiaj Ukraińcy muszą ponownie walczyć o swoją wolność"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Ukrainie Dzień Wolności i Godności - święto upamiętniające pomarańczową rewolucję i protesty na Majdanie Niepodległości sprzed dziesięciu lat. - Krok po kroku robimy, co możliwe, żeby nasza gwiazda zabłysła w kręgu gwiazd na fladze Unii Europejskiej - mówił w specjalnym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Z kolei ukraińscy żołnierze starają się wykorzystać pogodę i wzmocnić pozycję. Ukrainę w walkach wesprzeć ma też kolejna transza amerykańskiej pomocy.

Duża część frontu w Ukrainie to teraz bezkresne błoto, w którym grzęźnie wszystko - począwszy od wielotonowych czołgów, przez pojazdy opancerzone, a skończywszy na zanurzonych po kostki żołnierzach obsługujących haubice.

- Z powodu nadmiernych opadów spadają również drony. To naprawdę wpływa na sytuację, ale nie przeszkodzi nam w dalszej pracy i obronie kraju - zaznacza Rubin, oficer Jednostki Specjalnej Omega Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na Zaporoże ukraińscy żołnierze żartobliwie mówią "bezdroże". Jednak takie problemy mogą również zmienić się w okazję, bo żołnierze, wykorzystując sytuację pogodową, próbują wzmocnić przyczółek w miejscowości Krynki na lewym brzegu Dniepru.

- Wszystkie próby Ukraińskich Sił Zbrojnych zmierzające do przeprowadzenia operacji desantowej na odcinku chersońskim zakończyły się niepowodzeniem - zapewnił rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu w odpowiedzi na alarmujące informacje swoich żołnierzy z tego odcinka frontu.

Ukraińska armia stara się przejąć kontrolę ogniową nad autostradą M-14, co sparaliżowałoby rosyjską logistykę w tym miejscu. - Teraz w większości w walkę zaangażowana jest piechota. W miarę ataków zmieniła się taktyka wroga - stały się tak zwanymi atakami "mięsnymi". Oznacza to, że codziennie, dużymi grupami i w różnych kierunkach, wróg porusza się bez względu na straty - wyjaśnia Rubin.

Taka taktyka Rosjan dotyczy przede wszystkim kolejnych prób zdobycia Awdijiwki czy okolic Bachmutu. Rosyjscy dowódcy na niemal pewną śmierć wysyłają oddziały Storm Z i Storm V, czyli te złożone z byłych więźniów i żołnierzy, którzy wcześniej próbowali uciec z pola walki.

Czytaj też: Rosja może tracić nawet tysiąc żołnierzy dziennie w walce o Awdijiwkę

- Krok po kroku robimy wszystko, co możliwe, żeby nasza gwiazda zabłysła w kręgu gwiazd na fladze Unii Europejskiej, która symbolizuje jedność narodów Europy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w specjalnym nagraniu z okazji Dnia Wolności i Godności - święta, które upamiętnia pomarańczową rewolucję i protesty na Majdanie Niepodległości sprzed dziesięciu lat. W walkach z siłami rządowymi zginęło wtedy ponad sto osób, a kolejne dwa tysiące zostało rannych. Niedługo później Rosja zakatowała Donbas i Ługańsk.

- Dzielni ludzie w każdym wieku wyszli na ulice protestować i demonstrować swoją wolność i zbliżenie się do Europy, i zapłacili za to cenę swoich żyć. Dzisiaj Ukraińcy muszą ponownie walczyć o swoją wolność - podkreślił Boris Pistorius, niemiecki minister obrony.

Amerykański pakiet pomocy

W rocznicę wydarzeń na Majdanie Niepodległości Ukrainę odwiedziła prezydent Mołdawii oraz przewodniczący Rady Europejskiej. Zaledwie dzień wcześniej Kijów odwiedził sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin.

- Chciałbym ogłosić kolejną transzę 100 milionów dolarów pomocy, które zostaną przekazane z upoważnienia prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapewni to dodatkową amunicję artyleryjską i dodatkowe pociski przechwytujące dla obrony powietrznej - przekazał Austin. - Nasi partnerzy, nasz sojusz, nasza koalicja nas wspiera, dlatego jestem wdzięczny każdemu wojownikowi za wspólny masz ku zwycięstwu - powiedział Rustem Umerow, minister obrony Ukrainy.

Zobacz także: Zełenski mówi o "co najmniej 5-6" próbach zamachu na jego życie i operacji odsunięcia go od władzy

Pakiet obejmuje także pociski do systemów HIMARS i dodatkową wyrzutnię, ale to jedna z mniejszych transzy amerykańskiej pomocy, ponieważ przyjęcie nowej ustawy budżetowej w Kongresie blokują republikanie. Szansą na dodatkowe wsparcie może być zaplanowany w tym tygodniu szczyt grupy w Rammstein. Ukraińska armia będzie zabiegać o kolejne systemy obrony przeciwlotniczej, bo zimą spodziewa się kolejnych rosyjskich uderzeń w elektrownie i ciepłownie.

- Obecny reżim w Kijowie jest toksyczny. Nie widzimy żadnej możliwości współistnienia z nim, dlatego realizowana jest zapowiedź prezydenta: maksymalna denazyfikacja i demilitaryzacja Ukrainy w celu uwolnienia jej od wpływów zewnętrznych - powiedział Rodion Mirosznik, rosyjski dyplomata.

To, jak wygląda to "wyzwalanie", najlepiej pokazują skutki rosyjskiego ataku na szpital w miejscowości Sełydowe w Doniecku. Zginęła co najmniej jedna osoba, a osiem kolejnych - zarówno spośród pacjentów, jak i personelu - zostało ciężko rannych. - Zniszczenia są znaczne, dlatego szpital pracuje w trybie awaryjnym. Teraz skupiamy wszystkie nasze wysiłki na uporaniu się ze skutkami tej sytuacji spowodowanej przez barbarzyńców - poinformował Ihor Kijaszko, dyrektor zaatakowanego szpitala.

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS