We wtorek Sejm ma powołać składy komisji. Czy także komisji śledczych? Enigmatyczne słowa Kierwińskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
We wtorek Sejm ma powołać składy komisji. Czy także komisji śledczych? Enigmatyczne słowa Kierwińskiego
We wtorek Sejm ma powołać składy komisji. Czy także komisji śledczych? Enigmatyczne słowa Kierwińskiego
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
We wtorek Sejm ma powołać składy komisji. Czy także komisji śledczych? Enigmatyczne słowa KierwińskiegoKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

We wtorek Sejm wznowi obrady. W planach ma wybranie składu komisji sejmowych. Mogą się też pojawić kwestie in vitro, bo nowa większość chce powrotu do wspierania go finansowo przez państwo. - Bardzo możliwe, że ten porządek obrad będzie rozszerzony o kolejne punkty weryfikujące to, co władza PiS-owska robiła przez ostatnie lata - zdradza poseł PO Marcin Kierwiński.

We wtorek przed posłami ciąg dalszy pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, ale nowa większość już w poniedziałek ma sporo pracy. - Dzisiaj 17:30 zbiera się Prezydium Sejmu, potem Konwent Seniorów - poinformowała wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska. W tych gremiach zapaść mają decyzje, bez których prace posłów w pełni nie ruszą. - Będziemy gotowi, aby (we wtorek - przyp. red.) o godzinie 12, bo taki jest harmonogram, wybrać komisje i wybrać prezydia tych komisji - wskazuje Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Wtorkowe głosowania mają potwierdzić to, co zostało uzgodnione w ramach koalicji. Większość przewodniczących w sejmowych komisjach wskaże nową sejmową większość, ale przewidziane są też stanowiska dla posłów Prawa i Sprawiedliwości. - Jak nie będzie komisji, to nie pójdziemy dalej, więc przed nami wybór prawie 30 komisji sejmowych - zaznacza Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Choć w harmonogramie obrad więcej na razie nie znajdziemy, to nie znaczy, że więcej punktów nie będzie. Posłowie mają zebrać się we wtorek i najpewniej w środę, a pod obrady wejść może obywatelski projekt o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa, który w poprzedniej kadencji został skierowany do prac w komisjach.

- Marszałek Hołownia wspólnie z wicemarszałkami będą decydować o rozkładzie jazdy sejmowej, a nie Nowogrodzka - podkreśla Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także: "To będą pracowite głosowania". We wtorek powrót sejmowych emocji, transmisja w TVN24 i TVN24 GO

Chęć spotkania z marszałkiem Szymonem Hołownią nieoczekiwanie zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie tydzień przed ostatecznym terminem na realizację swojej misji stworzenia rządu bez sejmowej większości Morawiecki zapowiedział złożenie we wtorek trzech projektów ustaw dotyczących wakacji kredytowych, zamrożenia cen energii elektrycznej i przedłużenia zerowego VAT-u na żywność na kolejne sześć miesięcy, co wcześniej w Sejmie zapowiedzieli też posłowie PiS-u. Tyle że to zmiany, o które jeszcze przed wyborami dopytywała ówczesna opozycja - pytając również o stan budżetu, a sam premier nie przewidział finansowania proponowanych właśnie ustaw w stworzonym przez swój rząd budżecie.

- Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób mydlić oczy, ponieważ to PiS i pan premier Morawiecki w założeniach do budżetu napisali o podniesieniu stawki VAT na żywność do pięciu procent - wskazuje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Myślę, że nie spodziewali się tego, że po prostu przegrają wybory, więc dzisiaj to jest takie czarowanie rzeczywistości - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Prezydent: Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera. Lider KO odpowiada
Prezydent: Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera. Lider KO odpowiadaArleta Zalewska/Fakty TVN

Powstaną komisje śledcze?

Nowa koalicja mówi wprost: czas na projekty ustaw będzie wtedy, kiedy powstanie nowy, większościowy rząd Donalda Tuska, a jego powołanie odwleka misja Mateusza Morawieckiego.

- Trzeba patrzeć na to kompleksowo, więc dopiero jak będzie nowy rząd, będziemy mieli ministra finansów, to dopiero wtedy będziemy mogli patrzeć, jakie rozwiązania są potrzebne, bo też nie wiemy, jaka jest do końca sytuacja, jeśli chodzi o budżet państwa - zwraca uwagę Marcin Skonieczka, poseł Trzeciej Drogi.

W poniedziałek wieczorem po raz kolejny spotkać się mają liderzy sejmowej koalicji. Podczas rozmowy może zapaść decyzja, czym jeszcze zajmą się posłowie. - Bardzo możliwe, że ten porządek obrad będzie rozszerzony o kolejne punkty weryfikujące to, co władza PiS-owska robiła przez ostatnie lata - zdradza poseł Kierwiński. - Zupełnie się tych igrzysk nie obawiamy, tylko obawiamy się straconych lat - komentuje premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Adam Bodnar o funkcji, jaką powinien utracić minister sprawiedliwości

Audyt rządów PiS to jedno ze zobowiązań zapisanych w umowie koalicyjnej. Sejm powołuje komisje śledcze w drodze uchwały, bezwzględną większością głosów, a nowa sejmowa większość ma ich 248 i ma też podpisaną umowę koalicyjną.

- Tylko z tej umowy nic nie wynika - uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak.

Skład gabinetu Donalda Tuska jest już niemal dopięty. - Jeżeli pewne rzeczy nie są przesądzone, to się o nich nie mówi publicznie - podkreśla Adam Bodnar, senator Koalicji Obywatelskiej. - Pan premier Tusk będzie o tym informował, kiedy nadejdzie czas. Na pewno Donald Tusk ma doświadczenie w tym, jak budować zespół - zaznacza poseł Budka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS