We wtorek Sejm ma powołać składy komisji. Czy także komisji śledczych? Enigmatyczne słowa Kierwińskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
We wtorek Sejm ma powołać składy komisji. Czy także komisji śledczych? Enigmatyczne słowa Kierwińskiego
We wtorek Sejm ma powołać składy komisji. Czy także komisji śledczych? Enigmatyczne słowa Kierwińskiego
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
We wtorek Sejm ma powołać składy komisji. Czy także komisji śledczych? Enigmatyczne słowa KierwińskiegoKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

We wtorek Sejm wznowi obrady. W planach ma wybranie składu komisji sejmowych. Mogą się też pojawić kwestie in vitro, bo nowa większość chce powrotu do wspierania go finansowo przez państwo. - Bardzo możliwe, że ten porządek obrad będzie rozszerzony o kolejne punkty weryfikujące to, co władza PiS-owska robiła przez ostatnie lata - zdradza poseł PO Marcin Kierwiński.

We wtorek przed posłami ciąg dalszy pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, ale nowa większość już w poniedziałek ma sporo pracy. - Dzisiaj 17:30 zbiera się Prezydium Sejmu, potem Konwent Seniorów - poinformowała wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska. W tych gremiach zapaść mają decyzje, bez których prace posłów w pełni nie ruszą. - Będziemy gotowi, aby (we wtorek - przyp. red.) o godzinie 12, bo taki jest harmonogram, wybrać komisje i wybrać prezydia tych komisji - wskazuje Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Wtorkowe głosowania mają potwierdzić to, co zostało uzgodnione w ramach koalicji. Większość przewodniczących w sejmowych komisjach wskaże nową sejmową większość, ale przewidziane są też stanowiska dla posłów Prawa i Sprawiedliwości. - Jak nie będzie komisji, to nie pójdziemy dalej, więc przed nami wybór prawie 30 komisji sejmowych - zaznacza Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy.

Choć w harmonogramie obrad więcej na razie nie znajdziemy, to nie znaczy, że więcej punktów nie będzie. Posłowie mają zebrać się we wtorek i najpewniej w środę, a pod obrady wejść może obywatelski projekt o finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa, który w poprzedniej kadencji został skierowany do prac w komisjach.

- Marszałek Hołownia wspólnie z wicemarszałkami będą decydować o rozkładzie jazdy sejmowej, a nie Nowogrodzka - podkreśla Borys Budka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także: "To będą pracowite głosowania". We wtorek powrót sejmowych emocji, transmisja w TVN24 i TVN24 GO

Chęć spotkania z marszałkiem Szymonem Hołownią nieoczekiwanie zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie tydzień przed ostatecznym terminem na realizację swojej misji stworzenia rządu bez sejmowej większości Morawiecki zapowiedział złożenie we wtorek trzech projektów ustaw dotyczących wakacji kredytowych, zamrożenia cen energii elektrycznej i przedłużenia zerowego VAT-u na żywność na kolejne sześć miesięcy, co wcześniej w Sejmie zapowiedzieli też posłowie PiS-u. Tyle że to zmiany, o które jeszcze przed wyborami dopytywała ówczesna opozycja - pytając również o stan budżetu, a sam premier nie przewidział finansowania proponowanych właśnie ustaw w stworzonym przez swój rząd budżecie.

- Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób mydlić oczy, ponieważ to PiS i pan premier Morawiecki w założeniach do budżetu napisali o podniesieniu stawki VAT na żywność do pięciu procent - wskazuje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Myślę, że nie spodziewali się tego, że po prostu przegrają wybory, więc dzisiaj to jest takie czarowanie rzeczywistości - uważa Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

Prezydent: Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera. Lider KO odpowiada
Prezydent: Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera. Lider KO odpowiadaArleta Zalewska/Fakty TVN

Powstaną komisje śledcze?

Nowa koalicja mówi wprost: czas na projekty ustaw będzie wtedy, kiedy powstanie nowy, większościowy rząd Donalda Tuska, a jego powołanie odwleka misja Mateusza Morawieckiego.

- Trzeba patrzeć na to kompleksowo, więc dopiero jak będzie nowy rząd, będziemy mieli ministra finansów, to dopiero wtedy będziemy mogli patrzeć, jakie rozwiązania są potrzebne, bo też nie wiemy, jaka jest do końca sytuacja, jeśli chodzi o budżet państwa - zwraca uwagę Marcin Skonieczka, poseł Trzeciej Drogi.

W poniedziałek wieczorem po raz kolejny spotkać się mają liderzy sejmowej koalicji. Podczas rozmowy może zapaść decyzja, czym jeszcze zajmą się posłowie. - Bardzo możliwe, że ten porządek obrad będzie rozszerzony o kolejne punkty weryfikujące to, co władza PiS-owska robiła przez ostatnie lata - zdradza poseł Kierwiński. - Zupełnie się tych igrzysk nie obawiamy, tylko obawiamy się straconych lat - komentuje premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Adam Bodnar o funkcji, jaką powinien utracić minister sprawiedliwości

Audyt rządów PiS to jedno ze zobowiązań zapisanych w umowie koalicyjnej. Sejm powołuje komisje śledcze w drodze uchwały, bezwzględną większością głosów, a nowa sejmowa większość ma ich 248 i ma też podpisaną umowę koalicyjną.

- Tylko z tej umowy nic nie wynika - uważa poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Kosztowniak.

Skład gabinetu Donalda Tuska jest już niemal dopięty. - Jeżeli pewne rzeczy nie są przesądzone, to się o nich nie mówi publicznie - podkreśla Adam Bodnar, senator Koalicji Obywatelskiej. - Pan premier Tusk będzie o tym informował, kiedy nadejdzie czas. Na pewno Donald Tusk ma doświadczenie w tym, jak budować zespół - zaznacza poseł Budka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS