Co nowa większość zrobi z tzw. tarczami antyinflacyjnymi? "Są zbierane opinie"

Autor:
Stefania
Kulik
Źródło:
Faty po Południu TVN24
Czy tarcze chroniące nas przed inflacją znikną? "Budżet nie jest z gumy"
Czy tarcze chroniące nas przed inflacją znikną? "Budżet nie jest z gumy"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24Czy tarcze chroniące nas przed inflacją znikną? "Budżet nie jest z gumy"

Przed nowym rządem trzy ważne decyzje: co ze stawką VAT na żywność oraz zamrożonymi cenami prądu i gazu. Programy osłonowe obowiązują tylko do końca 2023 roku. Miały za zadanie zmniejszać wpływ wysokiej inflacji na nasze portfele. Są też ogromnym obciążeniem dla budżetu, które nie może trwać wiecznie.

W naszych portfelach każdego dnia jest coraz mniej. Wprawdzie inflacja hamuje, ale to dalej oznacza wzrost cen - tylko wolniejszy. Drożeją podstawowe produkty. Kilogram pomidorów malinowych kosztuje nawet 13 złotych, jabłek - 4 złote, ziemniaków - 3,5 zł. Może być jeszcze drożej. Cena paliwa rośnie. Dwa dni po wyborach Orlen zaczął urealniać ceny. Dzisiaj za litr benzyny bezołowiowej płacimy nawet 6,64 złotego - a za diesla 6,79 złotego. - Najprawdopodobniej ceny paliw jeszcze trochę wzrosną, aczkolwiek ten wzrost jest wolniejszy, niż oczekiwaliśmy. Z tego względu, że mamy spadek cen ropy na rynku światowym, a dodatkowo pomaga nam tutaj silna złotówka - zaznacza profesor Agnieszka Poczta-Wajda z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Glapiński: inflacja będzie się obniżać
Glapiński: inflacja będzie się obniżaćTVN24

Pytania o tarcze

Ceny w końcu muszą osiągnąć poziom rynkowy. - Możemy się mocno rozczarować na początku przyszłego roku. Inflacja może wskoczyć na wyższe poziomy po tym październikowym zafałszowaniu poziomów - ostrzega profesor Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Wyjątkowo atrakcyjne, niskie ceny paliwa, ale i zamrożony VAT na żywność, niższe ceny prądu i gazu - to wszystko ma wpływ na dzisiejsze, dzięki tym osłonom niższe, ceny produktów i usług. - Gdybyśmy dzisiaj wycofali się ze wszystkich tarcz i jednocześnie, gdyby ten koszt wyższy został przerzucony na konsumenta, jeśli dzisiaj mamy inflację w okolicach 6,6 procent, to mielibyśmy w okolicach 9 procent - tłumaczy ekonomista Marek Zuber.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Złoty się umacnia. Euro najtańsze od ponad dwóch lat

- Nie będzie można ich (tarcz - red.) przedłużać. Ani budżet nie jest z gumy, ani środki, które budżet uzyskuje, nie są wystarczające. Trzeba by było chyba podnieść podatki. Ja uważam, że trzeba zrobić okres przejściowy przez pół roku, a potem różnego rodzaju ewentualnie dotacje dla najuboższych - przekonuje profesor Marian Noga, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej. Przed rządem trudne wyzwanie. Pytanie - czy i w jakim zakresie zostaną przedłużone tarcze antyinflacyjne od 2024 roku.

Andrzej Domański, poseł Koalicji Obywatelskiej typowany na ministra finansów, powiedział wprost: zerowy VAT na żywność, w projekcie budżetu przedstawionym przez PiS, został zniesiony. Stawka VAT wraca do poziomu pięciu procent. Pytany o to, czy potencjalny rząd demokratycznej opozycji to zmieni, Domański odpowiada, że jego zdaniem VAT powinien wrócić do poziomu pięciu procent. To oznaczałoby od 1 stycznia podwyżkę cen żywności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ceny w Polsce mają rosnąć najszybciej w całej Unii Europejskiej

Od innych polityków słyszymy, że rozmowy na ten temat jeszcze trwają. - Są zbierane opinie. Ja osobiście jestem zwolennikiem, żeby takie tarcze zostały, dlatego że Prawo i Sprawiedliwość zostawia nam wielki bałagan i wielki kryzys. Inflacja cały czas jest wysoka - zaznacza Tomasz Trela z Nowej Lewicy. - W tej sprawie uniemożliwia nam się działanie i przygotowanie działań, które są w interesie Polek i Polaków. Ktoś ponosi za to odpowiedzialność. To jest Andrzej Duda - podkreśla Michał Szczerba z PO. Nieprzedłużenie tarcz dotyczących cen prądu i gazu oznaczałoby podwyżki - tym razem kilkudziesięcioprocentowe.

Inflacja w październiku wyniosła 6,5 procent rok do roku. "Jest to manipulacja Orlenu"
Inflacja w październiku wyniosła 6,5 procent rok do roku. "Jest to manipulacja Orlenu"Paweł Płuska/Fakty TVN

Odczuwalne skutki

- Jeżeli mówimy o prądzie, to mówimy prawdopodobnie o 40-50 procentach wyższych rachunkach. Jeżeli mówimy o gazie, też mówimy o kilkudziesięciu procentach - dodaje Marek Zuber. Ceny energii elektrycznej, gazu i żywności oraz wysokość cen paliw będą miały ogromny wpływ na kształtowanie inflacji w kolejnych miesiącach. - Nawet rządzący ustępujący twierdzą, że w miesiącach listopadzie i grudniu ta inflacja nie spadnie poniżej 6 procent (...). A w roku następnym ja nie wiem, czy my nie będziemy mieli odbicia jeszcze jakiegoś inflacyjnego - mówi profesor Marian Noga. Dochodzą też inne czynniki - na przykład wzrost płacy minimalnej. Nasze wynagrodzenia wzrosną, ale wraz z nimi wzrosną koszty prowadzenia biznesu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Inflacja bazowa w Polsce. Są nowe dane

- Wzrost niebagatelny, bo o 20 procent w stosunku do aktualnej płacy oczywiście podbije presję na zwyżki wynagrodzeń i oczywiście zobaczymy to ostatecznie w naszych portfelach. Raz po stronie ewentualnie wyższych dochodów z pracy, ale drugi raz po stronie cen, które będziemy musieli zapłacić - mówi profesor Aneta Zelek. Jak wynika z najnowszego raportu NBP, ceny dalej będą rosnąć. W 2024 roku inflacja ma wynosić 4,6 procent. - Nie ma bardziej sprawiedliwego rozwiązania, niż opieranie się na cenach rynkowych. Niech rynek ustala ceny, a nie jakiś urzędnik czy jakaś korporacja, czy jakiś monopol jak Orlen - podkreśla profesor Marian Noga. Przyszłoroczny deficyt budżetowy ma wynosić blisko 165 miliardów złotych.

Autor:Stefania Kulik

Źródło: Faty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS