Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek
Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Przed opozycją test jedności w poniedziałek, ale najpierw parafowanie umowy koalicyjnej i wystąpienie liderówKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Demokratyczna opozycja zapewnia, że jest niemal gotowa do parafowania i prezentacji umowy koalicyjnej. Na kilkunastu stronach zapisane są najważniejsze zagadnienia, które koalicjantów łączą. W protokole jednak nie brakuje rozbieżności i jest to między innymi kwestia aborcji. Prawa kobiet mają w umowie mieć znaczące miejsce. Opozycja podkreśla, że ma też plan na pierwsze posiedzenie Sejmu, które odbędzie się już w najbliższy poniedziałek.

W czwartek w gabinecie wicemarszałka PSL Piotra Zgorzelskiego skończyło się kolejne koalicyjne spotkanie, tym razem jednak z posłami Platformy Obywatelskiej. Wcześniej był tam także Włodzimierz Czarzasty.

Nic o personaliach w nowym koalicyjnym rządzie politycy nie mówią, bo te ogłosić ma Donald Tusk, i to wtedy, kiedy to on wskazany zostanie na premiera. - Proszę naszych wyborców o cierpliwość, nie z naszej winy i to jest bardzo ważne, bo wiem, jak bardzo wiele osób chce, żeby dokonała się zmiana - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego i Trzeciej Drogi. - Jasno mówiliśmy, że będziemy gotowi na poniedziałek i jesteśmy gotowi na poniedziałek. Niestety, pan prezydent podjął taką, a nie inną decyzję - podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Opóźniając - jak mówi opozycja - cały proces wyłaniania nowego rządu, prezydent w pierwszym kroku misję tworzenia rządu powierzyć chce Mateuszowi Morawieckiemu, tyle że Prawo i Sprawiedliwość nie ma w nowym Sejmie większości, ani szans na koalicję.

- Nie ma innej drogi, by nominat prezydenta został premierem niż polityczna korupcja - uważa Michał Kamiński, senator Trzeciej Drogi. - Dajmy mu (premierowi - przyp. red.) czas konstytucyjny, który mówi o tych 14 dniach - mówi Jerzy Materna, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Formalnie zaczyna się w poniedziałek i od tego momentu będziemy przedstawiać swoje kwestie programowe, tego, jak widzielibyśmy funkcjonowanie rządu i wokół tego gromadzić potencjalne poparcie - wskazuje Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Wkrótce ogłoszenie umowy koalicyjnej. Tusk: myślę, że w piątek liderzy będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktem
Wkrótce ogłoszenie umowy koalicyjnej. Tusk: myślę, że w piątek liderzy będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktemKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Zmiana planu PiS i prezydenta?

Teoretycznie jest możliwość, że prezydent do pierwszego posiedzenia Sejmu zmieni zdanie albo sam Mateusz Morawiecki nie podejmie próby tworzenia rządu. Opozycja zapewnia, że i na to jest gotowa, ale na razie grać musi według scenariusza, jaki zapowiedział prezydent, dlatego w piątek w parlamencie oświadczenie wygłoszą czterej liderzy.

- Jutro wyjdziemy do opinii publicznej. Dzisiaj ustalimy dokładny zakres tego, o czym poinformujemy - powiedział Włodzimierz Czarzasty. - Pokażemy państwu, jak widzimy podział pracy w prezydiach Sejmu i Senatu. Pokażemy też to, na co się umawiamy jako koalicjanci - dodał Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

Zobacz również: Kiedy zostanie wyłoniony nowy rząd? Procedura i kalendarium

Nad umową programową opozycji pracował specjalnie powołany zespół. Kilkanaście stron i około 20 punktów - tak wyglądać ma ostateczny dokument i ma być zobowiązaniem dla koalicji, która w nowym Sejmie ma większość 248 głosów. - Około 30-40 godzin w sumie ze sobą przesiedzieliśmy - podkreśla Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy. - Umowa będzie parafowana, bo jest wynegocjowana - informuje Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

W umowie zapisy o praworządności, środkach zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy, o audycie rządów Prawa i Sprawiedliwości, komisjach śledczych, o utrzymaniu świadczeń, zmianach podatkowych, ale też o podwyżkach dla budżetówki. Kwestie dzielące też są i nikt tego nie ukrywa, ale koalicjanci zapewniają, że będą prowadzić rozmowy. - Nie ma łatwych koalicji, bo koalicje to jest zawsze ustąpienie z tego, co jest dla ciebie ważne i osiąganie innych celów, które są jeszcze ważniejsze - zaznacza Kosiniak-Kamysz.

Reakcja Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) na propozycję Mateusza Morawieckiego
Reakcja Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) na propozycję Mateusza MorawieckiegoTVN24

Plan na pierwsze posiedzenie Sejmu

Najważniejszy celem dla opozycji jest stworzenie stabilnej większości na całą kadencję, stąd uzgodnienie, że marszałkowie Sejmu i Senatu zmienią się w połowie kadencji, co liderzy najpewniej potwierdzą w piątek. Jednak konkretnych nazwisk politycy nie chcą zdradzać. - Żadnych spekulacji, wszystko będą komentować liderzy - podkreśla Kierwiński. - Poznamy pewnie konkretne obszary odpowiedzialności. Natomiast co do nazwisk, personaliów - o tym zawsze na końcu decydują liderzy - wskazuje Miłosz Motyka, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj także: "Tak jak ustaliliśmy, nie powiedziałem nic", "kocham cię". Liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy w ogniu pytań o koalicję

W rozmowach utrzeć ma się też stanowisko w tej kwestii, czy sejmowa większość poprze Elżbietę Witek - dotychczasową marszałek Sejmu - jeśli Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się zgłosić jej kandydaturę do prezydium Sejmu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu w najbliższy poniedziałek będzie realnym testem sejmowej większości. - Ukoronowaniem tego procesu będzie wybór nowego marszałka Sejmu i prezydium Sejmu - wskazuje Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Dalej będzie czas na ruch prezydenta i sprawdzian większości wskazanego kandydata na premiera. Decyzje i oświadczenia dotyczące koalicyjnego rządu premiera Tuska zależą od tego, jak szybko przebiegnie ten etap, ale niezależnie od tego kalendarza w czwartek padła zapowiedź, co - wskazywany na marszałka Sejmu - Szymon Hołownia będzie chciał przeprowadzić w Sejmie w pierwszej kolejności. - Ja złożę taką propozycje, że powinniśmy podjąć uchwałę unieważniającą uchwałę o wyborze sędziów dublerów do Trybunału Konstytucyjnego i Sejm powinien dać w tej sprawie jasny sygnał, po której stronie stoi - przekazał Hołownia.

Od Trybunału Konstytucyjnego osiem lat temu zaczęły się zmiany PiS-u w wymiarze sprawiedliwości, które dzisiaj są powodem sporu polskiego rządu z Komisją Europejską o stan praworządności w Polsce.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS