Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek
Opozycja kończy prace nad umową koalicyjną i jest gotowa na każdy scenariusz w poniedziałek
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Przed opozycją test jedności w poniedziałek, ale najpierw parafowanie umowy koalicyjnej i wystąpienie liderówKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Demokratyczna opozycja zapewnia, że jest niemal gotowa do parafowania i prezentacji umowy koalicyjnej. Na kilkunastu stronach zapisane są najważniejsze zagadnienia, które koalicjantów łączą. W protokole jednak nie brakuje rozbieżności i jest to między innymi kwestia aborcji. Prawa kobiet mają w umowie mieć znaczące miejsce. Opozycja podkreśla, że ma też plan na pierwsze posiedzenie Sejmu, które odbędzie się już w najbliższy poniedziałek.

W czwartek w gabinecie wicemarszałka PSL Piotra Zgorzelskiego skończyło się kolejne koalicyjne spotkanie, tym razem jednak z posłami Platformy Obywatelskiej. Wcześniej był tam także Włodzimierz Czarzasty.

Nic o personaliach w nowym koalicyjnym rządzie politycy nie mówią, bo te ogłosić ma Donald Tusk, i to wtedy, kiedy to on wskazany zostanie na premiera. - Proszę naszych wyborców o cierpliwość, nie z naszej winy i to jest bardzo ważne, bo wiem, jak bardzo wiele osób chce, żeby dokonała się zmiana - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego i Trzeciej Drogi. - Jasno mówiliśmy, że będziemy gotowi na poniedziałek i jesteśmy gotowi na poniedziałek. Niestety, pan prezydent podjął taką, a nie inną decyzję - podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Opóźniając - jak mówi opozycja - cały proces wyłaniania nowego rządu, prezydent w pierwszym kroku misję tworzenia rządu powierzyć chce Mateuszowi Morawieckiemu, tyle że Prawo i Sprawiedliwość nie ma w nowym Sejmie większości, ani szans na koalicję.

- Nie ma innej drogi, by nominat prezydenta został premierem niż polityczna korupcja - uważa Michał Kamiński, senator Trzeciej Drogi. - Dajmy mu (premierowi - przyp. red.) czas konstytucyjny, który mówi o tych 14 dniach - mówi Jerzy Materna, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Formalnie zaczyna się w poniedziałek i od tego momentu będziemy przedstawiać swoje kwestie programowe, tego, jak widzielibyśmy funkcjonowanie rządu i wokół tego gromadzić potencjalne poparcie - wskazuje Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Wkrótce ogłoszenie umowy koalicyjnej. Tusk: myślę, że w piątek liderzy będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktem
Wkrótce ogłoszenie umowy koalicyjnej. Tusk: myślę, że w piątek liderzy będą mogli potwierdzić, że koalicja jest faktemKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Zmiana planu PiS i prezydenta?

Teoretycznie jest możliwość, że prezydent do pierwszego posiedzenia Sejmu zmieni zdanie albo sam Mateusz Morawiecki nie podejmie próby tworzenia rządu. Opozycja zapewnia, że i na to jest gotowa, ale na razie grać musi według scenariusza, jaki zapowiedział prezydent, dlatego w piątek w parlamencie oświadczenie wygłoszą czterej liderzy.

- Jutro wyjdziemy do opinii publicznej. Dzisiaj ustalimy dokładny zakres tego, o czym poinformujemy - powiedział Włodzimierz Czarzasty. - Pokażemy państwu, jak widzimy podział pracy w prezydiach Sejmu i Senatu. Pokażemy też to, na co się umawiamy jako koalicjanci - dodał Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i Trzeciej Drogi.

Zobacz również: Kiedy zostanie wyłoniony nowy rząd? Procedura i kalendarium

Nad umową programową opozycji pracował specjalnie powołany zespół. Kilkanaście stron i około 20 punktów - tak wyglądać ma ostateczny dokument i ma być zobowiązaniem dla koalicji, która w nowym Sejmie ma większość 248 głosów. - Około 30-40 godzin w sumie ze sobą przesiedzieliśmy - podkreśla Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy. - Umowa będzie parafowana, bo jest wynegocjowana - informuje Marcin Kierwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

W umowie zapisy o praworządności, środkach zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy, o audycie rządów Prawa i Sprawiedliwości, komisjach śledczych, o utrzymaniu świadczeń, zmianach podatkowych, ale też o podwyżkach dla budżetówki. Kwestie dzielące też są i nikt tego nie ukrywa, ale koalicjanci zapewniają, że będą prowadzić rozmowy. - Nie ma łatwych koalicji, bo koalicje to jest zawsze ustąpienie z tego, co jest dla ciebie ważne i osiąganie innych celów, które są jeszcze ważniejsze - zaznacza Kosiniak-Kamysz.

Reakcja Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) na propozycję Mateusza Morawieckiego
Reakcja Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL) na propozycję Mateusza MorawieckiegoTVN24

Plan na pierwsze posiedzenie Sejmu

Najważniejszy celem dla opozycji jest stworzenie stabilnej większości na całą kadencję, stąd uzgodnienie, że marszałkowie Sejmu i Senatu zmienią się w połowie kadencji, co liderzy najpewniej potwierdzą w piątek. Jednak konkretnych nazwisk politycy nie chcą zdradzać. - Żadnych spekulacji, wszystko będą komentować liderzy - podkreśla Kierwiński. - Poznamy pewnie konkretne obszary odpowiedzialności. Natomiast co do nazwisk, personaliów - o tym zawsze na końcu decydują liderzy - wskazuje Miłosz Motyka, rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj także: "Tak jak ustaliliśmy, nie powiedziałem nic", "kocham cię". Liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy w ogniu pytań o koalicję

W rozmowach utrzeć ma się też stanowisko w tej kwestii, czy sejmowa większość poprze Elżbietę Witek - dotychczasową marszałek Sejmu - jeśli Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się zgłosić jej kandydaturę do prezydium Sejmu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu w najbliższy poniedziałek będzie realnym testem sejmowej większości. - Ukoronowaniem tego procesu będzie wybór nowego marszałka Sejmu i prezydium Sejmu - wskazuje Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Dalej będzie czas na ruch prezydenta i sprawdzian większości wskazanego kandydata na premiera. Decyzje i oświadczenia dotyczące koalicyjnego rządu premiera Tuska zależą od tego, jak szybko przebiegnie ten etap, ale niezależnie od tego kalendarza w czwartek padła zapowiedź, co - wskazywany na marszałka Sejmu - Szymon Hołownia będzie chciał przeprowadzić w Sejmie w pierwszej kolejności. - Ja złożę taką propozycje, że powinniśmy podjąć uchwałę unieważniającą uchwałę o wyborze sędziów dublerów do Trybunału Konstytucyjnego i Sejm powinien dać w tej sprawie jasny sygnał, po której stronie stoi - przekazał Hołownia.

Od Trybunału Konstytucyjnego osiem lat temu zaczęły się zmiany PiS-u w wymiarze sprawiedliwości, które dzisiaj są powodem sporu polskiego rządu z Komisją Europejską o stan praworządności w Polsce.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółtka karta dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN