PiS podważa sens komisji śledczej dotyczącej Pegasusa, ale chce mieć najwięcej członków

Źródło:
Fakty TVN
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Sejmowa większość złożyła projekty uchwał w sprawie powołania trzech komisji śledczych. Chce na początek rozliczyć wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację Pegasusem. PiS - mimo potwierdzonych doniesień o tym, że inwigilowani Pegasusem mieli być prokurator Ewa Wrzosek, Roman Giertych czy Krzysztof Brejza - widzi w komisji śledczej element politycznej zemsty.

Na powołanie komisji śledczej do spraw inwigilacji były prezydent Sopotu, obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej, Jacek Karnowski czeka szczególnie. - Takie sprawy trzeba wyjaśnić, nie żeby się na kimś zemścić, tylko po to, żeby uzyskać prawdę, żeby już nigdy więcej nikogo łapy brudne nie pchały ku takiemu postępowaniu - zaznacza polityk.

Inwigilowany Pegasusem miał być także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Wobec przyszłej komisji śledczej ma sprecyzowane oczekiwania. - Sam do dzisiaj nie wiem, dlaczego byłem inwigilowany, szpiegowany, podsłuchiwany i ta komisja powinna to ujawnić. Powinna ujawnić, którzy ludzie za to odpowiadali, jakie informacje były kradzione z telefonów, kto też dawał te zlecenia - wskazuje Kołodziejczak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pegasus. Narzędzie walki politycznej i nieograniczonej inwigilacji. Nas wszystkich

Wnioski o powołaniu trzech komisji śledczych, w tym tej dotyczącej używania oprogramowania szpiegowskiego, w środę trafiły do marszałka Sejmu. - Posłowie muszą zadecydować o tym, czy Polacy w tych bulwersujących sprawach wreszcie dostaną rzetelne, przejrzane przez parlament informacje, czy nadal będą się domyślać, opierać się na plotkach, przeciekach, jakichś sygnałach, które są niepotwierdzone. Moim zdaniem warto się z tą sprawą zmierzyć - podkreśla Szymon Hołownia.

Rozmowy o składach osobowych już się zaczęły, a jedną z kandydatek na członkinię komisji jest Magdalena Sroka, była policjantka, a obecnie posłanka Trzeciej Drogi. - Kto podjął decyzję o zakupie broni, którą normalnie stosuje się w stosunku do terrorystów, mam na myśli tutaj system wyjątkowo aktywny i mogący wchodzić w każdą naszą przestrzeń życia, jakim jest Pegasus - mówi posłanka.

Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w Polsce
Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w PolsceTVN24

Krytyka ze strony PiS

Mimo potwierdzonych doniesień o tym, że inwigilowani Pegasusem mieli być prokurator Ewa Wrzosek, Roman Giertych czy Krzysztof Brejza, kiedy był szefem kampanii wyborczej, PiS w komisji śledczej widzi element politycznej zemsty i argumentuje, że od wyjaśniania wątpliwości są organy państwa, takie jak prokuratura.

Zobacz reportaż reportaż "Superwizjera" TVN: "Operacja kryptonim JASZCZURKA"

- Praca tej komisji moim zdaniem będzie miała charakter zupełnie bezprzedmiotowy. Żadnych nieprawidłowości nie było, jeśli chcą ten fakt potwierdzić, mogą cztery lata wytrwale pracować i wydawać publiczne pieniądze - uważa Paweł Szrot, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Prokuratura mogła być jednym z elementów wykorzystywania systemu Pegasus do bezprawnej inwigilacji obywateli, w tym polityków, dziennikarzy. W związku z tym trudno, żeby prokuratura, ta, która jeszcze jest, to rozstrzygała - odpowiada poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Paweł Wojtunik, były szef CBA, po wyborach 15 października zaczął publicznie twierdzić, że politycy opozycji byli znowu inwigilowani przez CBA - decyzje na ten temat miały zapaść w ośrodku CBA w Lucieniu na dwa dni przed wyborami. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaprzeczył tym doniesieniom.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odprawa w Lucieniu, kontrola operacyjna opozycji? Pytania do szefa MSWiA. Reakcja jego zastępców

Obecnie Paweł Wojtunik ma nadzieję, że ten wątek także zostanie poruszony przez komisję śledczą. - Pegasus to tylko narzędzie, co prawda bardzo inwazyjne, ale narzędzie. Równolegle mogły być stosowane inne metody pracy operacyjnej, jak chociażby agenci pod przykryciem czy tradycyjne podsłuchy - wskazuje Wojtunik.

Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowa
Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowaTVN24

Szerokie uprawnienia komisji śledczej

Inwigilacją programem Pegasus zajmowała się już komisja senacka w minionej kadencji i komisja w Parlamencie Europejskim, ale żadna z nich nie miała takich uprawnień, jak komisja śledcza w Sejmie. - Będzie miała uprawnienia prokuratorskie, będą pracowały w tej komisji osoby, które przejdą procedurę dopuszczenia do informacji niejawnych i ściśle tajnych, więc będą mogły tę sprawę dokładnie zbadać, będą mogły zajrzeć do archiwów CBA czy innych służb - wyjaśnia Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych, poseł Trzeciej Drogi.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie stawili się przed komisją senacką. Przed sejmową komisją śledczą będą musieli się stawić pod rygorem kary. Jeśli zeznania któregokolwiek ze świadków okażą się nieprawdziwe, grozi mu odpowiedzialność karna. - Nie wyobrażam sobie, żeby mówili nieprawdę, natomiast, znając polityków PiS-u, możemy się spodziewać, że będą manipulowali informacjami, że będą starali się nie wyjawić wszystkich okoliczności temu towarzyszących - ocenia posłanka Sroka.

Zobacz również: Inwigilacja Pegasusem w Polsce. Członek komisji specjalnej PE: to część szerzej zakrojonych działań

PiS zapowiada aktywne uczestnictwo w pracach komisji. - Jesteśmy największym klubem, więc powinniśmy mieć najwięcej członków w komisji śledczej, liczę, że w każdej co najmniej po pięciu - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Według ustawy komisje mogą liczyć maksymalnie 11 osób, część z tych miejsc jest przeznaczona dla PiS-u. - Dobrze pamiętamy, że PiS nie był zbyt łaskawy, jeśli chodzi o komisję Amber Gold, jeśli chodzi o dopuszczenie przedstawicieli opozycji, ale my na pewno będziemy chcieli te standardy poprawiać na dobre - zwraca uwagę Krzysztof Paszyk, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W umowie koalicyjnej znajduje się zapis o zwiększeniu kontroli nad służbami specjalnymi, aby zapobiegać nadużyciom.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS