PiS podważa sens komisji śledczej dotyczącej Pegasusa, ale chce mieć najwięcej członków

Źródło:
Fakty TVN
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Sejmowa większość złożyła projekty uchwał w sprawie powołania trzech komisji śledczych. Chce na początek rozliczyć wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację Pegasusem. PiS - mimo potwierdzonych doniesień o tym, że inwigilowani Pegasusem mieli być prokurator Ewa Wrzosek, Roman Giertych czy Krzysztof Brejza - widzi w komisji śledczej element politycznej zemsty.

Na powołanie komisji śledczej do spraw inwigilacji były prezydent Sopotu, obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej, Jacek Karnowski czeka szczególnie. - Takie sprawy trzeba wyjaśnić, nie żeby się na kimś zemścić, tylko po to, żeby uzyskać prawdę, żeby już nigdy więcej nikogo łapy brudne nie pchały ku takiemu postępowaniu - zaznacza polityk.

Inwigilowany Pegasusem miał być także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Wobec przyszłej komisji śledczej ma sprecyzowane oczekiwania. - Sam do dzisiaj nie wiem, dlaczego byłem inwigilowany, szpiegowany, podsłuchiwany i ta komisja powinna to ujawnić. Powinna ujawnić, którzy ludzie za to odpowiadali, jakie informacje były kradzione z telefonów, kto też dawał te zlecenia - wskazuje Kołodziejczak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pegasus. Narzędzie walki politycznej i nieograniczonej inwigilacji. Nas wszystkich

Wnioski o powołaniu trzech komisji śledczych, w tym tej dotyczącej używania oprogramowania szpiegowskiego, w środę trafiły do marszałka Sejmu. - Posłowie muszą zadecydować o tym, czy Polacy w tych bulwersujących sprawach wreszcie dostaną rzetelne, przejrzane przez parlament informacje, czy nadal będą się domyślać, opierać się na plotkach, przeciekach, jakichś sygnałach, które są niepotwierdzone. Moim zdaniem warto się z tą sprawą zmierzyć - podkreśla Szymon Hołownia.

Rozmowy o składach osobowych już się zaczęły, a jedną z kandydatek na członkinię komisji jest Magdalena Sroka, była policjantka, a obecnie posłanka Trzeciej Drogi. - Kto podjął decyzję o zakupie broni, którą normalnie stosuje się w stosunku do terrorystów, mam na myśli tutaj system wyjątkowo aktywny i mogący wchodzić w każdą naszą przestrzeń życia, jakim jest Pegasus - mówi posłanka.

Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w Polsce
Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w PolsceTVN24

Krytyka ze strony PiS

Mimo potwierdzonych doniesień o tym, że inwigilowani Pegasusem mieli być prokurator Ewa Wrzosek, Roman Giertych czy Krzysztof Brejza, kiedy był szefem kampanii wyborczej, PiS w komisji śledczej widzi element politycznej zemsty i argumentuje, że od wyjaśniania wątpliwości są organy państwa, takie jak prokuratura.

Zobacz reportaż reportaż "Superwizjera" TVN: "Operacja kryptonim JASZCZURKA"

- Praca tej komisji moim zdaniem będzie miała charakter zupełnie bezprzedmiotowy. Żadnych nieprawidłowości nie było, jeśli chcą ten fakt potwierdzić, mogą cztery lata wytrwale pracować i wydawać publiczne pieniądze - uważa Paweł Szrot, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Prokuratura mogła być jednym z elementów wykorzystywania systemu Pegasus do bezprawnej inwigilacji obywateli, w tym polityków, dziennikarzy. W związku z tym trudno, żeby prokuratura, ta, która jeszcze jest, to rozstrzygała - odpowiada poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Paweł Wojtunik, były szef CBA, po wyborach 15 października zaczął publicznie twierdzić, że politycy opozycji byli znowu inwigilowani przez CBA - decyzje na ten temat miały zapaść w ośrodku CBA w Lucieniu na dwa dni przed wyborami. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaprzeczył tym doniesieniom.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odprawa w Lucieniu, kontrola operacyjna opozycji? Pytania do szefa MSWiA. Reakcja jego zastępców

Obecnie Paweł Wojtunik ma nadzieję, że ten wątek także zostanie poruszony przez komisję śledczą. - Pegasus to tylko narzędzie, co prawda bardzo inwazyjne, ale narzędzie. Równolegle mogły być stosowane inne metody pracy operacyjnej, jak chociażby agenci pod przykryciem czy tradycyjne podsłuchy - wskazuje Wojtunik.

Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowa
Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowaTVN24

Szerokie uprawnienia komisji śledczej

Inwigilacją programem Pegasus zajmowała się już komisja senacka w minionej kadencji i komisja w Parlamencie Europejskim, ale żadna z nich nie miała takich uprawnień, jak komisja śledcza w Sejmie. - Będzie miała uprawnienia prokuratorskie, będą pracowały w tej komisji osoby, które przejdą procedurę dopuszczenia do informacji niejawnych i ściśle tajnych, więc będą mogły tę sprawę dokładnie zbadać, będą mogły zajrzeć do archiwów CBA czy innych służb - wyjaśnia Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych, poseł Trzeciej Drogi.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie stawili się przed komisją senacką. Przed sejmową komisją śledczą będą musieli się stawić pod rygorem kary. Jeśli zeznania któregokolwiek ze świadków okażą się nieprawdziwe, grozi mu odpowiedzialność karna. - Nie wyobrażam sobie, żeby mówili nieprawdę, natomiast, znając polityków PiS-u, możemy się spodziewać, że będą manipulowali informacjami, że będą starali się nie wyjawić wszystkich okoliczności temu towarzyszących - ocenia posłanka Sroka.

Zobacz również: Inwigilacja Pegasusem w Polsce. Członek komisji specjalnej PE: to część szerzej zakrojonych działań

PiS zapowiada aktywne uczestnictwo w pracach komisji. - Jesteśmy największym klubem, więc powinniśmy mieć najwięcej członków w komisji śledczej, liczę, że w każdej co najmniej po pięciu - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Według ustawy komisje mogą liczyć maksymalnie 11 osób, część z tych miejsc jest przeznaczona dla PiS-u. - Dobrze pamiętamy, że PiS nie był zbyt łaskawy, jeśli chodzi o komisję Amber Gold, jeśli chodzi o dopuszczenie przedstawicieli opozycji, ale my na pewno będziemy chcieli te standardy poprawiać na dobre - zwraca uwagę Krzysztof Paszyk, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W umowie koalicyjnej znajduje się zapis o zwiększeniu kontroli nad służbami specjalnymi, aby zapobiegać nadużyciom.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS