PiS podważa sens komisji śledczej dotyczącej Pegasusa, ale chce mieć najwięcej członków

Źródło:
Fakty TVN
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
PiS podważa powołanie komisji śledczej do spraw Pegasusa, ale chce brać udział w jej pracach. "Powinniśmy mieć najwięcej członków"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Sejmowa większość złożyła projekty uchwał w sprawie powołania trzech komisji śledczych. Chce na początek rozliczyć wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację Pegasusem. PiS - mimo potwierdzonych doniesień o tym, że inwigilowani Pegasusem mieli być prokurator Ewa Wrzosek, Roman Giertych czy Krzysztof Brejza - widzi w komisji śledczej element politycznej zemsty.

Na powołanie komisji śledczej do spraw inwigilacji były prezydent Sopotu, obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej, Jacek Karnowski czeka szczególnie. - Takie sprawy trzeba wyjaśnić, nie żeby się na kimś zemścić, tylko po to, żeby uzyskać prawdę, żeby już nigdy więcej nikogo łapy brudne nie pchały ku takiemu postępowaniu - zaznacza polityk.

Inwigilowany Pegasusem miał być także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak. Wobec przyszłej komisji śledczej ma sprecyzowane oczekiwania. - Sam do dzisiaj nie wiem, dlaczego byłem inwigilowany, szpiegowany, podsłuchiwany i ta komisja powinna to ujawnić. Powinna ujawnić, którzy ludzie za to odpowiadali, jakie informacje były kradzione z telefonów, kto też dawał te zlecenia - wskazuje Kołodziejczak.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pegasus. Narzędzie walki politycznej i nieograniczonej inwigilacji. Nas wszystkich

Wnioski o powołaniu trzech komisji śledczych, w tym tej dotyczącej używania oprogramowania szpiegowskiego, w środę trafiły do marszałka Sejmu. - Posłowie muszą zadecydować o tym, czy Polacy w tych bulwersujących sprawach wreszcie dostaną rzetelne, przejrzane przez parlament informacje, czy nadal będą się domyślać, opierać się na plotkach, przeciekach, jakichś sygnałach, które są niepotwierdzone. Moim zdaniem warto się z tą sprawą zmierzyć - podkreśla Szymon Hołownia.

Rozmowy o składach osobowych już się zaczęły, a jedną z kandydatek na członkinię komisji jest Magdalena Sroka, była policjantka, a obecnie posłanka Trzeciej Drogi. - Kto podjął decyzję o zakupie broni, którą normalnie stosuje się w stosunku do terrorystów, mam na myśli tutaj system wyjątkowo aktywny i mogący wchodzić w każdą naszą przestrzeń życia, jakim jest Pegasus - mówi posłanka.

Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w Polsce
Miażdżący raport ws. inwigilacji Pegasusem w PolsceTVN24

Krytyka ze strony PiS

Mimo potwierdzonych doniesień o tym, że inwigilowani Pegasusem mieli być prokurator Ewa Wrzosek, Roman Giertych czy Krzysztof Brejza, kiedy był szefem kampanii wyborczej, PiS w komisji śledczej widzi element politycznej zemsty i argumentuje, że od wyjaśniania wątpliwości są organy państwa, takie jak prokuratura.

Zobacz reportaż reportaż "Superwizjera" TVN: "Operacja kryptonim JASZCZURKA"

- Praca tej komisji moim zdaniem będzie miała charakter zupełnie bezprzedmiotowy. Żadnych nieprawidłowości nie było, jeśli chcą ten fakt potwierdzić, mogą cztery lata wytrwale pracować i wydawać publiczne pieniądze - uważa Paweł Szrot, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Prokuratura mogła być jednym z elementów wykorzystywania systemu Pegasus do bezprawnej inwigilacji obywateli, w tym polityków, dziennikarzy. W związku z tym trudno, żeby prokuratura, ta, która jeszcze jest, to rozstrzygała - odpowiada poseł Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Paweł Wojtunik, były szef CBA, po wyborach 15 października zaczął publicznie twierdzić, że politycy opozycji byli znowu inwigilowani przez CBA - decyzje na ten temat miały zapaść w ośrodku CBA w Lucieniu na dwa dni przed wyborami. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaprzeczył tym doniesieniom.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odprawa w Lucieniu, kontrola operacyjna opozycji? Pytania do szefa MSWiA. Reakcja jego zastępców

Obecnie Paweł Wojtunik ma nadzieję, że ten wątek także zostanie poruszony przez komisję śledczą. - Pegasus to tylko narzędzie, co prawda bardzo inwazyjne, ale narzędzie. Równolegle mogły być stosowane inne metody pracy operacyjnej, jak chociażby agenci pod przykryciem czy tradycyjne podsłuchy - wskazuje Wojtunik.

Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowa
Paweł Wojtunik wyjaśnia, czym jest tak zwana kontrola pięciodniowaTVN24

Szerokie uprawnienia komisji śledczej

Inwigilacją programem Pegasus zajmowała się już komisja senacka w minionej kadencji i komisja w Parlamencie Europejskim, ale żadna z nich nie miała takich uprawnień, jak komisja śledcza w Sejmie. - Będzie miała uprawnienia prokuratorskie, będą pracowały w tej komisji osoby, które przejdą procedurę dopuszczenia do informacji niejawnych i ściśle tajnych, więc będą mogły tę sprawę dokładnie zbadać, będą mogły zajrzeć do archiwów CBA czy innych służb - wyjaśnia Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych, poseł Trzeciej Drogi.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie stawili się przed komisją senacką. Przed sejmową komisją śledczą będą musieli się stawić pod rygorem kary. Jeśli zeznania któregokolwiek ze świadków okażą się nieprawdziwe, grozi mu odpowiedzialność karna. - Nie wyobrażam sobie, żeby mówili nieprawdę, natomiast, znając polityków PiS-u, możemy się spodziewać, że będą manipulowali informacjami, że będą starali się nie wyjawić wszystkich okoliczności temu towarzyszących - ocenia posłanka Sroka.

Zobacz również: Inwigilacja Pegasusem w Polsce. Członek komisji specjalnej PE: to część szerzej zakrojonych działań

PiS zapowiada aktywne uczestnictwo w pracach komisji. - Jesteśmy największym klubem, więc powinniśmy mieć najwięcej członków w komisji śledczej, liczę, że w każdej co najmniej po pięciu - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Według ustawy komisje mogą liczyć maksymalnie 11 osób, część z tych miejsc jest przeznaczona dla PiS-u. - Dobrze pamiętamy, że PiS nie był zbyt łaskawy, jeśli chodzi o komisję Amber Gold, jeśli chodzi o dopuszczenie przedstawicieli opozycji, ale my na pewno będziemy chcieli te standardy poprawiać na dobre - zwraca uwagę Krzysztof Paszyk, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W umowie koalicyjnej znajduje się zapis o zwiększeniu kontroli nad służbami specjalnymi, aby zapobiegać nadużyciom.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS