Dramat w Gazie trwa. "Ludzie umierają i nie ma ich kto pochować. Nie ma jedzenia, nie ma picia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szpital Al-Shifa w Gazie został ewakuowany, ale zostali w nim najciężej chorzy. Jak mówi jeden z pacjentów - ludzie tam umierają i nikt ich nie chowa, nie ma jedzenie i picia, nie ma nawet lekarzy, zostało kilka pielęgniarek.

Zmarłych trzeba chować na trawniku przed szpitalem, ostatni żywi nie mają nawet leków przeciwbólowych, a lekarze w większości uciekli - tak wygląda obecnie rzeczywistość w szpitalu Al-Shifa w Gazie. - Ludzie umierają i nie ma ich kto pochować. Nie ma jedzenia, nie ma picia. Nie ma tam już lekarzy. Uciekli. Zostało trochę pielęgniarek, niech je Bóg błogosławi - mówi Majed Baheeth, pacjent szpitala Al-Shifa. Majed - jak ponad 2,5 tysiąca innych pacjentów - został ewakuowany. W szpitalu zostali tylko ci, którzy są w tak złym stanie, że nie można ich zabrać. Ci, którzy zostali, błagali o pomoc - mówią wstrząśnięci pracownicy WHO, którym Izraelczycy na chwilę pozwolili wejść do środka.

W szpitalu nie ma prądu. Dzieci - zamiast w inkubatorach - leżały owinięte w folię. - Na łóżkach zostali ciężko ranni, ich stan jest zły. Nie ma już środków medycznych i nie ma kto się nimi zająć. Ich stopy gniją. Nie ma środków przeciwbólowych ani antybiotyków - wylicza Ramez Radwan, lekarz ewakuowany ze szpitala Al-Shifa.

Izraelskie służby ostrzeliwały ten największy w strefie Gazy szpital twierdząc, że pod budynkiem ukrywa się Hamas. - Lądowa ofensywa w Strefie Gazy oznacza, że Izrael zajmuje wszystko - łącznie ze szkołami, przedszkolami, szpitalami, kościołami meczetami i tak dalej. Niestety Izrael nie przedstawia wystarczających dowodów, żeby we wszystkich placówkach czy we wszystkich miejscach, w których twierdz, że są bazy czy tunele Hamasu, te bazy czy tunele rzeczywiście były - mówi doktor Kamil Wilczyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ofensywa

Ofensywa trwa. - W czasie poszukiwań w dzielnicy Rimal znaleźliśmy dużą ilość broni należącej do terrorystów Hamasu, a także laptopy, dyski zewnętrzne czy dokumenty - mówi jeden z izraelskich żołnierzy.

Izraelskie wojsko w sobotę kolejny raz ostrzelało obóz dla uchodźców Jabilla w Gazie - a w niedzielę 19 listopada także dwa obozy na zachodnim brzegu Jordanu. Poległo tam trzech izraelskich żołnierzy.

Media palestyńskie twierdzą, że Izraelczycy zastrzelili tam mężczyznę na wózku inwalidzkim - siedzącego przy wejściu do obozu.

W Gazie ma już nawet jak wyciągać rannych spod gruzów. - Mamy wielki problem z wyciąganiem ocalałych i zmarłych. Staramy się najpierw szukać żywych. Pracujemy ręcznie, nie mamy żadnego sprzętu. Nasz jedyny dźwig jest w północnej Gazie i przestał działać. Buldożer też nie działa - tłumaczy jeden z ratowników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Największy szpital w Strefie Gazy ewakuowany. "Wyszliśmy na muszce"

W całej Strefie Gazy działa już prawdopodobnie tylko 9 z 35 szpitali. Są tak przepełnione, że nie ma gdzie operować pacjentów.

Pewien 4-latek jest już po amputacji obu nóg. Nie rozumie, że w bombardowaniu stracił rodziców i że nie może chodzić. - Mały pyta mnie codziennie "gdzie jest mama, gdzie jest tata". Pyta mnie ciągle, chce wstać z łóżka i chodzić. Pytał mnie nieraz. Ja mu mówię, że musimy poczekać aż z jego nogą będzie lepiej, albo aż weźmie leki. On kilka razy prosił mnie o spacer. Nie czuje, że stracił nogi - mówi Ibrahim Abu Amsha, wujek 4-letniego Ahmada. 4-latek i tak miał szczęście, bo - jak donoszą Palestyńczycy - tak bardzo brakuje leków, że w palestyńskich szpitalach zdarzają się amputacje bez znieczulenia.

Działania na szczycie

Benjamin Netanjahu cały czas odpowiada na oskarżenia, że Izrael działa zgodnie z prawem. - Izrael przestrzega praw wojennych. Tak działa nasza armia. To najbardziej moralna armia na świecie - podkreśla premier Izraela.

Przerwania ognia w celu dostarczania pomocy humanitarnej Palestyńczykom domagał się w Katarze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i apelował do Izraela o powstrzymanie się od zemsty. - Jeden horror nie usprawiedliwia innego horroru. Ból, który zadajecie dzieciom innych ludzi, nie zrekompensuje cierpienia, którego doświadczyły wasze dzieci - podkreśla Borrell.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital w Strefie Gazy odcięty od zasilania. Lekarz: Wiele razy mam ochotę odejść na bok i płakać. Proszę, zatrzymajcie to

Mimo trwającej już ponad miesiąc wojny - Izraelowi nie udało się uwolnić ponad 200 zakładników porwanych w październiku przez Hamas. "The Washington Post" twierdzi, że Tel Awiw, Waszyngton i Hamas osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie uwolnienia porwanych kobiet i dzieci w zamian za pięciodniową przerwę w walkach.

Biały Dom wszystkiemu zaprzecza, ale zdaniem premiera Kataru - do porozumienia jest blisko. - W tych negocjacjach zostały już tylko punkty praktyczne, logistyczne - zaznacza Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, premier Kataru.

Amerykański prezydent Joe Biden na łamach "The Washington Post" porównuje Hamas do Władimira Putina, ale jednocześnie dodaje, że naród palestyński zasługuje na własne państwo. "Rozwiązanie w postaci dwóch państw, dwóch narodów żyjących obok siebie z równą wolnością, możliwościami i godnością, to kierunek, do którego powinna prowadzić droga do pokoju" - twierdzi Joe Biden.

Autorka/Autor:Martyna Olkowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS