Dramat w Gazie trwa. "Ludzie umierają i nie ma ich kto pochować. Nie ma jedzenia, nie ma picia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szpital Al-Shifa w Gazie został ewakuowany, ale zostali w nim najciężej chorzy. Jak mówi jeden z pacjentów - ludzie tam umierają i nikt ich nie chowa, nie ma jedzenie i picia, nie ma nawet lekarzy, zostało kilka pielęgniarek.

Zmarłych trzeba chować na trawniku przed szpitalem, ostatni żywi nie mają nawet leków przeciwbólowych, a lekarze w większości uciekli - tak wygląda obecnie rzeczywistość w szpitalu Al-Shifa w Gazie. - Ludzie umierają i nie ma ich kto pochować. Nie ma jedzenia, nie ma picia. Nie ma tam już lekarzy. Uciekli. Zostało trochę pielęgniarek, niech je Bóg błogosławi - mówi Majed Baheeth, pacjent szpitala Al-Shifa. Majed - jak ponad 2,5 tysiąca innych pacjentów - został ewakuowany. W szpitalu zostali tylko ci, którzy są w tak złym stanie, że nie można ich zabrać. Ci, którzy zostali, błagali o pomoc - mówią wstrząśnięci pracownicy WHO, którym Izraelczycy na chwilę pozwolili wejść do środka.

W szpitalu nie ma prądu. Dzieci - zamiast w inkubatorach - leżały owinięte w folię. - Na łóżkach zostali ciężko ranni, ich stan jest zły. Nie ma już środków medycznych i nie ma kto się nimi zająć. Ich stopy gniją. Nie ma środków przeciwbólowych ani antybiotyków - wylicza Ramez Radwan, lekarz ewakuowany ze szpitala Al-Shifa.

Izraelskie służby ostrzeliwały ten największy w strefie Gazy szpital twierdząc, że pod budynkiem ukrywa się Hamas. - Lądowa ofensywa w Strefie Gazy oznacza, że Izrael zajmuje wszystko - łącznie ze szkołami, przedszkolami, szpitalami, kościołami meczetami i tak dalej. Niestety Izrael nie przedstawia wystarczających dowodów, żeby we wszystkich placówkach czy we wszystkich miejscach, w których twierdz, że są bazy czy tunele Hamasu, te bazy czy tunele rzeczywiście były - mówi doktor Kamil Wilczyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ofensywa

Ofensywa trwa. - W czasie poszukiwań w dzielnicy Rimal znaleźliśmy dużą ilość broni należącej do terrorystów Hamasu, a także laptopy, dyski zewnętrzne czy dokumenty - mówi jeden z izraelskich żołnierzy.

Izraelskie wojsko w sobotę kolejny raz ostrzelało obóz dla uchodźców Jabilla w Gazie - a w niedzielę 19 listopada także dwa obozy na zachodnim brzegu Jordanu. Poległo tam trzech izraelskich żołnierzy.

Media palestyńskie twierdzą, że Izraelczycy zastrzelili tam mężczyznę na wózku inwalidzkim - siedzącego przy wejściu do obozu.

W Gazie ma już nawet jak wyciągać rannych spod gruzów. - Mamy wielki problem z wyciąganiem ocalałych i zmarłych. Staramy się najpierw szukać żywych. Pracujemy ręcznie, nie mamy żadnego sprzętu. Nasz jedyny dźwig jest w północnej Gazie i przestał działać. Buldożer też nie działa - tłumaczy jeden z ratowników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Największy szpital w Strefie Gazy ewakuowany. "Wyszliśmy na muszce"

W całej Strefie Gazy działa już prawdopodobnie tylko 9 z 35 szpitali. Są tak przepełnione, że nie ma gdzie operować pacjentów.

Pewien 4-latek jest już po amputacji obu nóg. Nie rozumie, że w bombardowaniu stracił rodziców i że nie może chodzić. - Mały pyta mnie codziennie "gdzie jest mama, gdzie jest tata". Pyta mnie ciągle, chce wstać z łóżka i chodzić. Pytał mnie nieraz. Ja mu mówię, że musimy poczekać aż z jego nogą będzie lepiej, albo aż weźmie leki. On kilka razy prosił mnie o spacer. Nie czuje, że stracił nogi - mówi Ibrahim Abu Amsha, wujek 4-letniego Ahmada. 4-latek i tak miał szczęście, bo - jak donoszą Palestyńczycy - tak bardzo brakuje leków, że w palestyńskich szpitalach zdarzają się amputacje bez znieczulenia.

Działania na szczycie

Benjamin Netanjahu cały czas odpowiada na oskarżenia, że Izrael działa zgodnie z prawem. - Izrael przestrzega praw wojennych. Tak działa nasza armia. To najbardziej moralna armia na świecie - podkreśla premier Izraela.

Przerwania ognia w celu dostarczania pomocy humanitarnej Palestyńczykom domagał się w Katarze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i apelował do Izraela o powstrzymanie się od zemsty. - Jeden horror nie usprawiedliwia innego horroru. Ból, który zadajecie dzieciom innych ludzi, nie zrekompensuje cierpienia, którego doświadczyły wasze dzieci - podkreśla Borrell.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital w Strefie Gazy odcięty od zasilania. Lekarz: Wiele razy mam ochotę odejść na bok i płakać. Proszę, zatrzymajcie to

Mimo trwającej już ponad miesiąc wojny - Izraelowi nie udało się uwolnić ponad 200 zakładników porwanych w październiku przez Hamas. "The Washington Post" twierdzi, że Tel Awiw, Waszyngton i Hamas osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie uwolnienia porwanych kobiet i dzieci w zamian za pięciodniową przerwę w walkach.

Biały Dom wszystkiemu zaprzecza, ale zdaniem premiera Kataru - do porozumienia jest blisko. - W tych negocjacjach zostały już tylko punkty praktyczne, logistyczne - zaznacza Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, premier Kataru.

Amerykański prezydent Joe Biden na łamach "The Washington Post" porównuje Hamas do Władimira Putina, ale jednocześnie dodaje, że naród palestyński zasługuje na własne państwo. "Rozwiązanie w postaci dwóch państw, dwóch narodów żyjących obok siebie z równą wolnością, możliwościami i godnością, to kierunek, do którego powinna prowadzić droga do pokoju" - twierdzi Joe Biden.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS