Dramat w Gazie trwa. "Ludzie umierają i nie ma ich kto pochować. Nie ma jedzenia, nie ma picia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szpital Al-Shifa w Gazie został ewakuowany, ale zostali w nim najciężej chorzy. Jak mówi jeden z pacjentów - ludzie tam umierają i nikt ich nie chowa, nie ma jedzenie i picia, nie ma nawet lekarzy, zostało kilka pielęgniarek.

Zmarłych trzeba chować na trawniku przed szpitalem, ostatni żywi nie mają nawet leków przeciwbólowych, a lekarze w większości uciekli - tak wygląda obecnie rzeczywistość w szpitalu Al-Shifa w Gazie. - Ludzie umierają i nie ma ich kto pochować. Nie ma jedzenia, nie ma picia. Nie ma tam już lekarzy. Uciekli. Zostało trochę pielęgniarek, niech je Bóg błogosławi - mówi Majed Baheeth, pacjent szpitala Al-Shifa. Majed - jak ponad 2,5 tysiąca innych pacjentów - został ewakuowany. W szpitalu zostali tylko ci, którzy są w tak złym stanie, że nie można ich zabrać. Ci, którzy zostali, błagali o pomoc - mówią wstrząśnięci pracownicy WHO, którym Izraelczycy na chwilę pozwolili wejść do środka.

W szpitalu nie ma prądu. Dzieci - zamiast w inkubatorach - leżały owinięte w folię. - Na łóżkach zostali ciężko ranni, ich stan jest zły. Nie ma już środków medycznych i nie ma kto się nimi zająć. Ich stopy gniją. Nie ma środków przeciwbólowych ani antybiotyków - wylicza Ramez Radwan, lekarz ewakuowany ze szpitala Al-Shifa.

Izraelskie służby ostrzeliwały ten największy w strefie Gazy szpital twierdząc, że pod budynkiem ukrywa się Hamas. - Lądowa ofensywa w Strefie Gazy oznacza, że Izrael zajmuje wszystko - łącznie ze szkołami, przedszkolami, szpitalami, kościołami meczetami i tak dalej. Niestety Izrael nie przedstawia wystarczających dowodów, żeby we wszystkich placówkach czy we wszystkich miejscach, w których twierdz, że są bazy czy tunele Hamasu, te bazy czy tunele rzeczywiście były - mówi doktor Kamil Wilczyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ofensywa

Ofensywa trwa. - W czasie poszukiwań w dzielnicy Rimal znaleźliśmy dużą ilość broni należącej do terrorystów Hamasu, a także laptopy, dyski zewnętrzne czy dokumenty - mówi jeden z izraelskich żołnierzy.

Izraelskie wojsko w sobotę kolejny raz ostrzelało obóz dla uchodźców Jabilla w Gazie - a w niedzielę 19 listopada także dwa obozy na zachodnim brzegu Jordanu. Poległo tam trzech izraelskich żołnierzy.

Media palestyńskie twierdzą, że Izraelczycy zastrzelili tam mężczyznę na wózku inwalidzkim - siedzącego przy wejściu do obozu.

W Gazie ma już nawet jak wyciągać rannych spod gruzów. - Mamy wielki problem z wyciąganiem ocalałych i zmarłych. Staramy się najpierw szukać żywych. Pracujemy ręcznie, nie mamy żadnego sprzętu. Nasz jedyny dźwig jest w północnej Gazie i przestał działać. Buldożer też nie działa - tłumaczy jeden z ratowników.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Największy szpital w Strefie Gazy ewakuowany. "Wyszliśmy na muszce"

W całej Strefie Gazy działa już prawdopodobnie tylko 9 z 35 szpitali. Są tak przepełnione, że nie ma gdzie operować pacjentów.

Pewien 4-latek jest już po amputacji obu nóg. Nie rozumie, że w bombardowaniu stracił rodziców i że nie może chodzić. - Mały pyta mnie codziennie "gdzie jest mama, gdzie jest tata". Pyta mnie ciągle, chce wstać z łóżka i chodzić. Pytał mnie nieraz. Ja mu mówię, że musimy poczekać aż z jego nogą będzie lepiej, albo aż weźmie leki. On kilka razy prosił mnie o spacer. Nie czuje, że stracił nogi - mówi Ibrahim Abu Amsha, wujek 4-letniego Ahmada. 4-latek i tak miał szczęście, bo - jak donoszą Palestyńczycy - tak bardzo brakuje leków, że w palestyńskich szpitalach zdarzają się amputacje bez znieczulenia.

Działania na szczycie

Benjamin Netanjahu cały czas odpowiada na oskarżenia, że Izrael działa zgodnie z prawem. - Izrael przestrzega praw wojennych. Tak działa nasza armia. To najbardziej moralna armia na świecie - podkreśla premier Izraela.

Przerwania ognia w celu dostarczania pomocy humanitarnej Palestyńczykom domagał się w Katarze szef unijnej dyplomacji Josep Borrell i apelował do Izraela o powstrzymanie się od zemsty. - Jeden horror nie usprawiedliwia innego horroru. Ból, który zadajecie dzieciom innych ludzi, nie zrekompensuje cierpienia, którego doświadczyły wasze dzieci - podkreśla Borrell.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpital w Strefie Gazy odcięty od zasilania. Lekarz: Wiele razy mam ochotę odejść na bok i płakać. Proszę, zatrzymajcie to

Mimo trwającej już ponad miesiąc wojny - Izraelowi nie udało się uwolnić ponad 200 zakładników porwanych w październiku przez Hamas. "The Washington Post" twierdzi, że Tel Awiw, Waszyngton i Hamas osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie uwolnienia porwanych kobiet i dzieci w zamian za pięciodniową przerwę w walkach.

Biały Dom wszystkiemu zaprzecza, ale zdaniem premiera Kataru - do porozumienia jest blisko. - W tych negocjacjach zostały już tylko punkty praktyczne, logistyczne - zaznacza Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, premier Kataru.

Amerykański prezydent Joe Biden na łamach "The Washington Post" porównuje Hamas do Władimira Putina, ale jednocześnie dodaje, że naród palestyński zasługuje na własne państwo. "Rozwiązanie w postaci dwóch państw, dwóch narodów żyjących obok siebie z równą wolnością, możliwościami i godnością, to kierunek, do którego powinna prowadzić droga do pokoju" - twierdzi Joe Biden.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS