Orkiestra zagra dla "płuc po pandemii". "Mamy takich pacjentów, którzy nadal ciężko chorują"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

28 stycznia odbędzie się 32. Finał WOŚP. Tym razem chodzi o zakup sprzętu, który pomoże w leczeniu płuc i w oddychaniu. Od czasu pandemii wciąż wiele osób ma z tym kłopot.

O konieczności doposażania oddziałów lekarze mogliby mówić bez końca. Nowa aparatura jest niezbędna do badania pacjentów po przebytym covidzie. Między innymi na Odział Pulmonologiczny w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu - po 32. Finale WOŚP - trafią nowe sprzęty. Hasło towarzyszące tegorocznej zbiórce to "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!". - Wiemy, co mamy kupić,. Jeżeli zbierzemy tyle pieniędzy, ile udało nam się zebrać podczas ostatniego Finału, czyli prawie ćwierć miliarda złotych, pomożemy wszystkim - mówi Jerzy Owsiak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przygotowania do 32. edycji WOŚP

Z powikłaniami po covidzie boryka się wiele osób. Mowa tu nie tylko o długo utrzymującym się kaszlu czy słabej kondycji fizycznej. - Mamy takich pacjentów, którzy nadal ciężko chorują, mają ogromne zmiany w płucach. Nadal wymagają wentylacji mechanicznej nieinwazyjnej. Zarówno w aktywnej fazie choroby, jak i nawet po jej przechorowaniu - zaznacza dr n. med. Beata Chmielowicz-Frontczak z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Diagnozy, leczenia i rehabilitacji potrzebują zarówno młodzi, jak i dorośli. Wyposażenie oddziałów w trakcie pandemii mocno się zużyło. - Stary sprzęt rentgenowski w pawilonie pediatrycznym - on już ma 13 lat i zaczął nam po prostu się psuć. W tej chwili jest już tak zepsuty, że już chyba nie warto go naprawiać. Dziecko musi mieć najlepszy sprzęt - podkreśla Magdalena Śliwińska ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Siła pomagania

W ostatni weekend stycznia na ulicach zobaczymy wolontariuszy z tradycyjnymi puszkami. To jest ostatni moment, żeby dołączyć do ich grona - bo chętnych do pomagania już jest ponad sto tysięcy. Ale pomagać można nie tylko jako wolontariusz. Wpłat na konto WOŚP można dokonywać również za pomocą internetowej eSkarbonki, która działa do 29 stycznia - czyli jeden dzień po Finale.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzień w Sejmie, wizyta w studiu TVN24, pływanie na desce. Aukcje naszych dziennikarzy na WOŚP

Można wziąć też udział w licytacji - dostępnych jest już blisko sześćdziesiąt tysięcy aukcji. Koszulka od Jeremiego Sochana na razie trafiła w ręce Jerzego Owsiaka. Każdy może już teraz o nią zawalczyć, podobnie jak o kostkę TVN24 z autografem najlepszej tenisistki świata - Igi Świątek. Wylicytować można również ciekawe aktywności - na przykład pływanie na SUP-ie z Agatą Adamek, reporterką TVN24. Aukcji każdego dnia będzie przybywać. - Mamy bardzo dużo zapytań i wiemy, że wiele osób jeszcze na ten ostatni moment będzie planowało dorzucić coś od siebie - przekonuje Aleksandra Rutkowska z WOŚP. Już teraz kwota zadeklarowana z aukcji wynosi ponad dwa miliony złotych - a wszystko to dla płuc Polaków. Wielki Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich, żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Odbyło się drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie karnym. Przewiduje częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z przerywaniem ciąży. Prawo i Sprawiedliwość wnosi o jego odrzucenie w całości. Lewica apeluje o poparcie, mówiąc o drobnym kroku w kierunku bezpieczeństwa kobiet. Kto na ten krok się zdecyduje - o tym przekonamy się 12 lipca, bo wtedy odbędzie się głosowanie.

Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W letnie wakacyjne dni wiele osób przesiada się na rower. Nie wszyscy jednak pamiętają o założeniu kasku. Tymczasem o wypadek nietrudno, a głowa niechroniona kaskiem narażona jest na poważne, często nieodwracalne uszkodzenia. Rowerzyści w spotkaniu z samochodami często nie mają szans.

"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"

"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

- Musimy mieć równą pozycję w negocjacjach z big techami - ocenił w programie "Fakty po Faktach" Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, odnosząc się do kwestii zmian w prawie autorskim. - Cieszy nas otwartość pana premiera na wysłuchanie naszych racji - komentował redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

"Wszystko się wyjaśni do końca lipca"

"Wszystko się wyjaśni do końca lipca"

Źródło:
TVN24

Od podpaleń do szpiegowania. Rosja toczy ukrytą wojnę z państwami NATO, w tym z Polską. Jednym z celów jest utrudnianie uzbrajania Ukrainy.

Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wynik eurowyborów dał skrajnej prawicy nowy impet. Na razie jednak, zamiast tworzyć jedną siłę, rozmienia się na drobne. Europosłowie Alternatywy dla Niemiec tworzą grupę razem z europosłami Konfederacji: Europę Suwerennych Narodów. Większość partii skrajnej prawicy będzie w grupie Patrioci dla Europy. Wciąż będzie istnieć frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Bydgoszczy powstanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, a w Niemczech od 2026 roku będą stacjonować kolejne amerykańskie systemy obrony powietrznej. Rosja to dla NATO główny przeciwnik, ale niejedyny. Za równie ważne zagrożenie uznano też komunistyczne Chiny.

Ustalenia szczytu NATO ważne również dla Polski

Ustalenia szczytu NATO ważne również dla Polski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS