Orkiestra zagra dla "płuc po pandemii". "Mamy takich pacjentów, którzy nadal ciężko chorują"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

28 stycznia odbędzie się 32. Finał WOŚP. Tym razem chodzi o zakup sprzętu, który pomoże w leczeniu płuc i w oddychaniu. Od czasu pandemii wciąż wiele osób ma z tym kłopot.

O konieczności doposażania oddziałów lekarze mogliby mówić bez końca. Nowa aparatura jest niezbędna do badania pacjentów po przebytym covidzie. Między innymi na Odział Pulmonologiczny w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu - po 32. Finale WOŚP - trafią nowe sprzęty. Hasło towarzyszące tegorocznej zbiórce to "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!". - Wiemy, co mamy kupić,. Jeżeli zbierzemy tyle pieniędzy, ile udało nam się zebrać podczas ostatniego Finału, czyli prawie ćwierć miliarda złotych, pomożemy wszystkim - mówi Jerzy Owsiak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przygotowania do 32. edycji WOŚP

Z powikłaniami po covidzie boryka się wiele osób. Mowa tu nie tylko o długo utrzymującym się kaszlu czy słabej kondycji fizycznej. - Mamy takich pacjentów, którzy nadal ciężko chorują, mają ogromne zmiany w płucach. Nadal wymagają wentylacji mechanicznej nieinwazyjnej. Zarówno w aktywnej fazie choroby, jak i nawet po jej przechorowaniu - zaznacza dr n. med. Beata Chmielowicz-Frontczak z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Diagnozy, leczenia i rehabilitacji potrzebują zarówno młodzi, jak i dorośli. Wyposażenie oddziałów w trakcie pandemii mocno się zużyło. - Stary sprzęt rentgenowski w pawilonie pediatrycznym - on już ma 13 lat i zaczął nam po prostu się psuć. W tej chwili jest już tak zepsuty, że już chyba nie warto go naprawiać. Dziecko musi mieć najlepszy sprzęt - podkreśla Magdalena Śliwińska ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Siła pomagania

W ostatni weekend stycznia na ulicach zobaczymy wolontariuszy z tradycyjnymi puszkami. To jest ostatni moment, żeby dołączyć do ich grona - bo chętnych do pomagania już jest ponad sto tysięcy. Ale pomagać można nie tylko jako wolontariusz. Wpłat na konto WOŚP można dokonywać również za pomocą internetowej eSkarbonki, która działa do 29 stycznia - czyli jeden dzień po Finale.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzień w Sejmie, wizyta w studiu TVN24, pływanie na desce. Aukcje naszych dziennikarzy na WOŚP

Można wziąć też udział w licytacji - dostępnych jest już blisko sześćdziesiąt tysięcy aukcji. Koszulka od Jeremiego Sochana na razie trafiła w ręce Jerzego Owsiaka. Każdy może już teraz o nią zawalczyć, podobnie jak o kostkę TVN24 z autografem najlepszej tenisistki świata - Igi Świątek. Wylicytować można również ciekawe aktywności - na przykład pływanie na SUP-ie z Agatą Adamek, reporterką TVN24. Aukcji każdego dnia będzie przybywać. - Mamy bardzo dużo zapytań i wiemy, że wiele osób jeszcze na ten ostatni moment będzie planowało dorzucić coś od siebie - przekonuje Aleksandra Rutkowska z WOŚP. Już teraz kwota zadeklarowana z aukcji wynosi ponad dwa miliony złotych - a wszystko to dla płuc Polaków. Wielki Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS