Orkiestra zagra dla "płuc po pandemii". "Mamy takich pacjentów, którzy nadal ciężko chorują"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Zbliża się 32 Finał WOŚP. W jaki sposób można pomoc?Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

28 stycznia odbędzie się 32. Finał WOŚP. Tym razem chodzi o zakup sprzętu, który pomoże w leczeniu płuc i w oddychaniu. Od czasu pandemii wciąż wiele osób ma z tym kłopot.

O konieczności doposażania oddziałów lekarze mogliby mówić bez końca. Nowa aparatura jest niezbędna do badania pacjentów po przebytym covidzie. Między innymi na Odział Pulmonologiczny w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu - po 32. Finale WOŚP - trafią nowe sprzęty. Hasło towarzyszące tegorocznej zbiórce to "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!". - Wiemy, co mamy kupić,. Jeżeli zbierzemy tyle pieniędzy, ile udało nam się zebrać podczas ostatniego Finału, czyli prawie ćwierć miliarda złotych, pomożemy wszystkim - mówi Jerzy Owsiak.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przygotowania do 32. edycji WOŚP

Z powikłaniami po covidzie boryka się wiele osób. Mowa tu nie tylko o długo utrzymującym się kaszlu czy słabej kondycji fizycznej. - Mamy takich pacjentów, którzy nadal ciężko chorują, mają ogromne zmiany w płucach. Nadal wymagają wentylacji mechanicznej nieinwazyjnej. Zarówno w aktywnej fazie choroby, jak i nawet po jej przechorowaniu - zaznacza dr n. med. Beata Chmielowicz-Frontczak z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Diagnozy, leczenia i rehabilitacji potrzebują zarówno młodzi, jak i dorośli. Wyposażenie oddziałów w trakcie pandemii mocno się zużyło. - Stary sprzęt rentgenowski w pawilonie pediatrycznym - on już ma 13 lat i zaczął nam po prostu się psuć. W tej chwili jest już tak zepsuty, że już chyba nie warto go naprawiać. Dziecko musi mieć najlepszy sprzęt - podkreśla Magdalena Śliwińska ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Siła pomagania

W ostatni weekend stycznia na ulicach zobaczymy wolontariuszy z tradycyjnymi puszkami. To jest ostatni moment, żeby dołączyć do ich grona - bo chętnych do pomagania już jest ponad sto tysięcy. Ale pomagać można nie tylko jako wolontariusz. Wpłat na konto WOŚP można dokonywać również za pomocą internetowej eSkarbonki, która działa do 29 stycznia - czyli jeden dzień po Finale.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzień w Sejmie, wizyta w studiu TVN24, pływanie na desce. Aukcje naszych dziennikarzy na WOŚP

Można wziąć też udział w licytacji - dostępnych jest już blisko sześćdziesiąt tysięcy aukcji. Koszulka od Jeremiego Sochana na razie trafiła w ręce Jerzego Owsiaka. Każdy może już teraz o nią zawalczyć, podobnie jak o kostkę TVN24 z autografem najlepszej tenisistki świata - Igi Świątek. Wylicytować można również ciekawe aktywności - na przykład pływanie na SUP-ie z Agatą Adamek, reporterką TVN24. Aukcji każdego dnia będzie przybywać. - Mamy bardzo dużo zapytań i wiemy, że wiele osób jeszcze na ten ostatni moment będzie planowało dorzucić coś od siebie - przekonuje Aleksandra Rutkowska z WOŚP. Już teraz kwota zadeklarowana z aukcji wynosi ponad dwa miliony złotych - a wszystko to dla płuc Polaków. Wielki Finał WOŚP odbędzie się 28 stycznia.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Na Wyspach Kanaryjskich masowe protesty przeciwko masowej turystyce. Archipelag pęka w szwach - mówią obrazowo mieszkańcy i żądają od władz restrykcji, które powstrzymają szturm wczasowiczów. Nie tylko Teneryfa, nie tylko Gran Canaria. Pod naporem gości ugina się wiele turystycznych atrakcji.

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich protestują przeciwko masowej turystyce

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS