Zosia ma szansę na życie bez padaczki. To dzięki sprzętowi od WOŚP i zespołowi szczecińskich lekarzy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zosia ma szansę na życie bez padaczki. To dzięki sprzętowi od WOŚP i zespołowi szczecińskich lekarzy
Zosia ma szansę na życie bez padaczki. To dzięki sprzętowi od WOŚP i zespołowi szczecińskich lekarzy
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Zosia ma szansę na życie bez padaczki. To dzięki sprzętowi od WOŚP i zespołowi szczecińskich lekarzyStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Ośmioletnia Zosia cierpi na padaczkę lekooporną. Dziewczynka miała napady nawet kilka razy dziennie, a kolejne terapie nie przynosiły żadnych rezultatów. Dlatego z pomocą przyszedł zespół szczecińskich lekarzy, który przeprowadził zabieg metodą minimalnie inwazyjną i bardzo precyzyjną. To jednak nie byłoby możliwe gdyby nie nowoczesny sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

8-letnia Zosia, która choruje na padaczkę lekooporną, ma szansę na normalne życie. - Ja widziałem radość mamy, zadowolenie dziewczynki, aż takie aż niedowierzanie, że jest inaczej - mówi dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor SPSZOZ "ZDROJE" w Szczecinie.

Zespół lekarzy przeprowadził operację laserowego usunięcia głęboko położonych w mózgowiu ognisk, odpowiedzialnych za chorobę dziewczynki. 8-latka miała napady nawet kilka razy dziennie. Leczenie farmakologiczne nie przynosiło żadnych rezultatów. - (Operacja - przyp. red.) polegała na minimalnie inwazyjnym, laserowym usunięciu ogniska padaczkorodnego - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Leszek Sagan, szef zespołu operacyjnego, neurochirurg z SPSZOZ "ZDROJE" w Szczecinie.

Wysoko wykwalifikowany zespół specjalistów, ale i najnowocześniejszy sprzęt pozwolił na bezpieczne usunięcie patologicznych zmian. - Dojście do nich operacyjnie tradycyjną metodą wiąże się z przejściem przez mózg i zagrożeniem dla zdrowych struktur, przez które się przechodzi, więc tutaj wprowadza się w sposób mało inwazyjny bardzo cienką prowadnicę, w zasadzie światłowód, który przewodzi światło laserowe do miejsca, które chcemy usunąć i tym światłem laserowym ten obszar usuwa - wyjaśnia Sagan.

Czytaj także: Marianka ma zaledwie siedem lat, od pięciu kwestuje dla WOŚP. Uratował ją sprzęt z czerwonym serduszkiem

Sprzęt wart ponad 15 milionów złotych, na który szpital nie mógł zdobyć środków, sfinansowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. - Jest światowej klasy, naprawdę nie ma nic więcej na świecie. Czy to będzie Miami, czy to będzie Hongkong, Sydney, czy to będzie Szczecin, to jest dokładnie ten sam sprzęt - podkreśla dyrektor szpitala.

Teraz w Szczecinie chorzy mają szanse na najnowocześniejsze leczenie. Kolejna operacja zaplanowana jest na początku stycznia. - Spory odsetek chorych z padaczką, musimy pamiętać, że to są chorzy, którzy nie znajdują pomocy we żadnym innym leczeniu, a więc oni codziennie, albo co jakiś krótki czas mają napady padaczkowe, które stanowią zagrożenie życia, ale również, jeśli chodzi o dzieci, hamują prawidłowy rozwój. Takie leczenie otwiera drzwi - zwraca uwagę szef zespołu operacyjnego.

Rok temu temu w święta otrzymali drugą szansę. Pan Mariusz i pani Agnieszka mają przekaz dla czekających na dawcę
Rok temu temu w święta otrzymali drugą szansę. Pan Mariusz i pani Agnieszka mają przekaz dla czekających na dawcęMarek Nowicki/Fakty TVN

Pomoc WOŚP

Szanse dostała Zosia. Wstępne badania są bardzo optymistyczne. Dziewczynka opuściła szpital po dwóch dniach od operacji. Do tej pory nie dostała żadnego napadu. - Mamy ośrodek klasy światowej, z najlepszym sprzętem, który pozwala zespołowi profesora leczyć dzieciaki z zaburzenia, które do tej pory nam się wymykało - zaznacza Tyszler.

To ogromny sukces lekarzy, ale nie byłby on możliwy bez nowoczesnego sprzętu. To właśnie ze środków zbieranych podczas Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacja kupuje najnowocześniejszy sprzęt. "Siostra urodziła się w 28 tygodniu i potrzebował inkubatora, który sfinansował WOŚP", "brata mi uratowali, więc trzeba wspierać" - takie głosy słychać od tych, którzy wpłacali na WOŚP lub byli wolontariuszami.

32. Finał WOŚP coraz bliżej. Internetowe aukcje już ruszyły
32. Finał WOŚP coraz bliżej. Internetowe aukcje już ruszyłyMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Do tej pory zebrano blisko 2 miliardy złotych, za które udało się kupić 70 tysięcy urządzeń. Każdego dnia zakupiony sprzęt ratuje zdrowie i życie - zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych.

Zobacz też: Wszczepili elektrody w mózg Igora, by mógł cieszyć się życiem bez padaczki. Pomógł robot od WOŚP

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. - Chcemy kupić sprzęt dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 409 dla dorosłych - przekazał Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP.

Orkiestra ponownie będzie grać na całym świecie 28 stycznia. - Mamy 42 miliony serduszek, które są już wydrukowane. Pierwszy finał to było 200 tysięcy serduszek i 10 tysięcy wolontariuszy. To jednak jest niesamowita zmiana - podkreślił Owsiak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: SPSZOZ "ZDROJE" w Szczecinie

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS