Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Jeśli po zaprzysiężeniu rządu był cień nadziei na zgodną współpracę z prezydentem, to weto dotyczące ustawy okołobudżetowej, a potem orędzie noworoczne Andrzeja Dudy, zdaje się je jednak rozwiewać. Kohabitacja - zgodnie z definicją - to sytuacja, gdy rząd i prezydent pochodzą z przeciwnych obozów politycznych. Czy w polskich realiach oznacza to pat i spór?

Zmarnowana szansa i niepotrzebna konfrontacja - mówią po noworocznym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy politycy koalicji rządzącej. - Powiem szczerze, że atmosfera na zaprzysiężeniu była zupełnie inna. Tam prezydent był otwarty, skory do rozmów - zaznacza Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Spodziewam się niełatwej relacji z prezydentem, dlatego że prezydent ma ambicje PiS-owskie - uważa Mariusz Witczak, poseł Platformy Obywatelskiej. - Nie umie oddać władzy, nie umie oddać uczciwie, spokojnie w ręce innych osób - ocenia Jacek Karnowski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Paszyk tak ocenia działanie prezydenta: - Mimo deklaracji staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii.

Dr hab. Szymon Ossowski przypomina, że przed politykami w tym roku wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego, a w przyszłym - wybory prezydenckie. - Zmieniła się władza, więc opozycja musi robić wszystko, żeby tę władzę za jakiś czas odzyskać w takiej czy innej formie, a ponieważ ma polityka, który jest prezydentem, który reprezentuje to środowisko, to trudno oczekiwać, żeby prezydent nagle zapomniał, skąd się wywodzi - wskazuje politolog z Wydziału Nauk Politycznych UAM.

Zbieżność poglądów jest, co przyznaje poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński, choć już o zasadach współpracy prezydenta z partią mówi ostrożnie. - Nie wprost, tylko w działaniach, bo my nie chodzimy do pana prezydenta, a pan prezydent nie przychodzi do nas na odprawy polityczne. Istnieje w tym zakresie rozdział - zapewnia polityk.

ZOBACZ WIĘCEJ: Orędzie noworoczne prezydenta. "Wzywam koalicję rządową..."

Tuż przed Bożym Narodzeniem prezydent zawetował rządową ustawę okołobudżetową, tłumacząc, że zapisane w niej zostały pieniądze na media publiczne, a w orędziu noworocznym mówił o wprowadzanych tam zmianach, wobec których protestują politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Trzeba przestrzegać konstytucji, zasad państwa prawa i dobrych politycznych obyczajów. Niestety w ostatnich dniach koalicja rządowa próbując przejąć media publiczne, złamała te zasady - stwierdził prezydent w orędziu.

Paprocka: konstytucja pozostawia prezydentowi dowolność
Paprocka: konstytucja pozostawia prezydentowi dowolnośćTVN24

Komentarze po orędziu

Orędzia prezydenta koalicja rządząca nie zostawia bez odpowiedzi. - Cały ten bałagan, który mamy w tej chwili w kwestii mediów publicznych, zaczął się od niekonstytucyjnych ustaw: małej ustawy medialnej i ustawie o Radzie Mediów Narodowych. Obie są z podpisem pana prezydenta - wskazuje wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Prezydent - poza zarzutem, że nowy rząd działa poza prawem i poza konstytucją - złożył w orędziu taką deklarację: - Z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie konstytucji, a z taką sytuacją mamy obecnie, niestety, do czynienia.

- My przez osiem lat broniliśmy konstytucji, właśnie przed takimi ludźmi jak pan, bo pan notorycznie łamał konstytucję. I taka jest między nami różnica - odpowiada Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Dwie kadencje Prawa i Sprawiedliwości to szereg zmian, które albo budziły wątpliwości konstytucjonalistów, albo wprost nazywane były niekonstytucyjnymi, a w których prezydent Duda miał swój czynny udział. - Nie przyjął ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów i w ten sposób stworzył permanentną niekonstytucyjną sytuacje w Trybunale Konstytucyjnym - wymienia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Donald Tusk o orędziu Andrzeja Dudy: 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia prezydenta
Donald Tusk o orędziu Andrzeja Dudy: 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia prezydenta

Lista zarzutów wobec prezydenta

Lista zmian wątpliwych konstytucyjnie i sprzecznych z prawem europejskim jest znacznie dłuższa. Upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa to tylko jeden z przykładów. - Ja kiedyś sobie liczyłem, doliczyłem do 13 i machnąłem ręką - mówi o niekonstytucyjnych działaniach prezydenta prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - Mówienie o tym, że on (prezydent - przyp. red.) jest strażnikiem konstytucji i że on będzie walczył o to, żeby ekipa rządząca konstytucji nie łamała, to jest nieporozumienie, a właściwie hipokryzja - komentuje prof. Jan Zimmermann z Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ W KONKRET24: Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Oburzenie prawniczych autorytetów nie zmienia jednego - prezydent Duda i opozycyjne w nowym Sejmie Prawo i Sprawiedliwość wciąż mówią jednym głosem. - Obserwuję pierwszą i drugą kadencję pana prezydenta, przez moment nawet pracowałem w Kancelarii Prezydenta w biurze prawnym, i nie dopatruję się łamania przez niego konstytucji - zapewnia Krzysztof Szczucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja bym chciał usłyszeć w orędziu prezydenta odpowiedź na pytanie, gdzie będzie Polska za rok, za dwa, za pięć lat - mówi Adrian Zandberg, poseł Lewicy. - Nie wiadomo, czy wymyślił sobie nagle, że będzie mężem stanu obecnej opozycji, czy to przymus Jarosława Kaczyńskiego, a może doradcy gdzieś zza ucha - wskazuje Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Kluczową rolę w otoczeniu prezydenta od października pełni były polityk PiS-u, współautor kilku kampanii wyborczych - Marcin Mastalerek. - To było bardzo wymowne i przypominało kohabitację z lat 2007–2010, to był sygnał - tak Mastalerek tłumaczył miejsce, w którym prezydent wygłosił swoje orędzie, czyli w Sali Białej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i z jego portretem w tle.

Prezydent w orędziu mówił też o współpracy z nowym rządem w sprawie bezpieczeństwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS