Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Jeśli po zaprzysiężeniu rządu był cień nadziei na zgodną współpracę z prezydentem, to weto dotyczące ustawy okołobudżetowej, a potem orędzie noworoczne Andrzeja Dudy, zdaje się je jednak rozwiewać. Kohabitacja - zgodnie z definicją - to sytuacja, gdy rząd i prezydent pochodzą z przeciwnych obozów politycznych. Czy w polskich realiach oznacza to pat i spór?

Zmarnowana szansa i niepotrzebna konfrontacja - mówią po noworocznym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy politycy koalicji rządzącej. - Powiem szczerze, że atmosfera na zaprzysiężeniu była zupełnie inna. Tam prezydent był otwarty, skory do rozmów - zaznacza Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Spodziewam się niełatwej relacji z prezydentem, dlatego że prezydent ma ambicje PiS-owskie - uważa Mariusz Witczak, poseł Platformy Obywatelskiej. - Nie umie oddać władzy, nie umie oddać uczciwie, spokojnie w ręce innych osób - ocenia Jacek Karnowski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Paszyk tak ocenia działanie prezydenta: - Mimo deklaracji staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii.

Dr hab. Szymon Ossowski przypomina, że przed politykami w tym roku wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego, a w przyszłym - wybory prezydenckie. - Zmieniła się władza, więc opozycja musi robić wszystko, żeby tę władzę za jakiś czas odzyskać w takiej czy innej formie, a ponieważ ma polityka, który jest prezydentem, który reprezentuje to środowisko, to trudno oczekiwać, żeby prezydent nagle zapomniał, skąd się wywodzi - wskazuje politolog z Wydziału Nauk Politycznych UAM.

Zbieżność poglądów jest, co przyznaje poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński, choć już o zasadach współpracy prezydenta z partią mówi ostrożnie. - Nie wprost, tylko w działaniach, bo my nie chodzimy do pana prezydenta, a pan prezydent nie przychodzi do nas na odprawy polityczne. Istnieje w tym zakresie rozdział - zapewnia polityk.

ZOBACZ WIĘCEJ: Orędzie noworoczne prezydenta. "Wzywam koalicję rządową..."

Tuż przed Bożym Narodzeniem prezydent zawetował rządową ustawę okołobudżetową, tłumacząc, że zapisane w niej zostały pieniądze na media publiczne, a w orędziu noworocznym mówił o wprowadzanych tam zmianach, wobec których protestują politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Trzeba przestrzegać konstytucji, zasad państwa prawa i dobrych politycznych obyczajów. Niestety w ostatnich dniach koalicja rządowa próbując przejąć media publiczne, złamała te zasady - stwierdził prezydent w orędziu.

Paprocka: konstytucja pozostawia prezydentowi dowolność
Paprocka: konstytucja pozostawia prezydentowi dowolnośćTVN24

Komentarze po orędziu

Orędzia prezydenta koalicja rządząca nie zostawia bez odpowiedzi. - Cały ten bałagan, który mamy w tej chwili w kwestii mediów publicznych, zaczął się od niekonstytucyjnych ustaw: małej ustawy medialnej i ustawie o Radzie Mediów Narodowych. Obie są z podpisem pana prezydenta - wskazuje wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Prezydent - poza zarzutem, że nowy rząd działa poza prawem i poza konstytucją - złożył w orędziu taką deklarację: - Z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie konstytucji, a z taką sytuacją mamy obecnie, niestety, do czynienia.

- My przez osiem lat broniliśmy konstytucji, właśnie przed takimi ludźmi jak pan, bo pan notorycznie łamał konstytucję. I taka jest między nami różnica - odpowiada Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Dwie kadencje Prawa i Sprawiedliwości to szereg zmian, które albo budziły wątpliwości konstytucjonalistów, albo wprost nazywane były niekonstytucyjnymi, a w których prezydent Duda miał swój czynny udział. - Nie przyjął ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów i w ten sposób stworzył permanentną niekonstytucyjną sytuacje w Trybunale Konstytucyjnym - wymienia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Donald Tusk o orędziu Andrzeja Dudy: 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia prezydenta
Donald Tusk o orędziu Andrzeja Dudy: 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia prezydenta

Lista zarzutów wobec prezydenta

Lista zmian wątpliwych konstytucyjnie i sprzecznych z prawem europejskim jest znacznie dłuższa. Upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa to tylko jeden z przykładów. - Ja kiedyś sobie liczyłem, doliczyłem do 13 i machnąłem ręką - mówi o niekonstytucyjnych działaniach prezydenta prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - Mówienie o tym, że on (prezydent - przyp. red.) jest strażnikiem konstytucji i że on będzie walczył o to, żeby ekipa rządząca konstytucji nie łamała, to jest nieporozumienie, a właściwie hipokryzja - komentuje prof. Jan Zimmermann z Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ W KONKRET24: Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Oburzenie prawniczych autorytetów nie zmienia jednego - prezydent Duda i opozycyjne w nowym Sejmie Prawo i Sprawiedliwość wciąż mówią jednym głosem. - Obserwuję pierwszą i drugą kadencję pana prezydenta, przez moment nawet pracowałem w Kancelarii Prezydenta w biurze prawnym, i nie dopatruję się łamania przez niego konstytucji - zapewnia Krzysztof Szczucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja bym chciał usłyszeć w orędziu prezydenta odpowiedź na pytanie, gdzie będzie Polska za rok, za dwa, za pięć lat - mówi Adrian Zandberg, poseł Lewicy. - Nie wiadomo, czy wymyślił sobie nagle, że będzie mężem stanu obecnej opozycji, czy to przymus Jarosława Kaczyńskiego, a może doradcy gdzieś zza ucha - wskazuje Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Kluczową rolę w otoczeniu prezydenta od października pełni były polityk PiS-u, współautor kilku kampanii wyborczych - Marcin Mastalerek. - To było bardzo wymowne i przypominało kohabitację z lat 2007–2010, to był sygnał - tak Mastalerek tłumaczył miejsce, w którym prezydent wygłosił swoje orędzie, czyli w Sali Białej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i z jego portretem w tle.

Prezydent w orędziu mówił też o współpracy z nowym rządem w sprawie bezpieczeństwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS