Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Koniec nadziei na współpracę prezydenta z nowym rządem? "Staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Jeśli po zaprzysiężeniu rządu był cień nadziei na zgodną współpracę z prezydentem, to weto dotyczące ustawy okołobudżetowej, a potem orędzie noworoczne Andrzeja Dudy, zdaje się je jednak rozwiewać. Kohabitacja - zgodnie z definicją - to sytuacja, gdy rząd i prezydent pochodzą z przeciwnych obozów politycznych. Czy w polskich realiach oznacza to pat i spór?

Zmarnowana szansa i niepotrzebna konfrontacja - mówią po noworocznym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy politycy koalicji rządzącej. - Powiem szczerze, że atmosfera na zaprzysiężeniu była zupełnie inna. Tam prezydent był otwarty, skory do rozmów - zaznacza Dariusz Klimczak, minister infrastruktury, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Spodziewam się niełatwej relacji z prezydentem, dlatego że prezydent ma ambicje PiS-owskie - uważa Mariusz Witczak, poseł Platformy Obywatelskiej. - Nie umie oddać władzy, nie umie oddać uczciwie, spokojnie w ręce innych osób - ocenia Jacek Karnowski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Z kolei Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Paszyk tak ocenia działanie prezydenta: - Mimo deklaracji staje w roli działacza partyjnego swojej macierzystej partii.

Dr hab. Szymon Ossowski przypomina, że przed politykami w tym roku wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego, a w przyszłym - wybory prezydenckie. - Zmieniła się władza, więc opozycja musi robić wszystko, żeby tę władzę za jakiś czas odzyskać w takiej czy innej formie, a ponieważ ma polityka, który jest prezydentem, który reprezentuje to środowisko, to trudno oczekiwać, żeby prezydent nagle zapomniał, skąd się wywodzi - wskazuje politolog z Wydziału Nauk Politycznych UAM.

Zbieżność poglądów jest, co przyznaje poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński, choć już o zasadach współpracy prezydenta z partią mówi ostrożnie. - Nie wprost, tylko w działaniach, bo my nie chodzimy do pana prezydenta, a pan prezydent nie przychodzi do nas na odprawy polityczne. Istnieje w tym zakresie rozdział - zapewnia polityk.

ZOBACZ WIĘCEJ: Orędzie noworoczne prezydenta. "Wzywam koalicję rządową..."

Tuż przed Bożym Narodzeniem prezydent zawetował rządową ustawę okołobudżetową, tłumacząc, że zapisane w niej zostały pieniądze na media publiczne, a w orędziu noworocznym mówił o wprowadzanych tam zmianach, wobec których protestują politycy Prawa i Sprawiedliwości. - Trzeba przestrzegać konstytucji, zasad państwa prawa i dobrych politycznych obyczajów. Niestety w ostatnich dniach koalicja rządowa próbując przejąć media publiczne, złamała te zasady - stwierdził prezydent w orędziu.

Paprocka: konstytucja pozostawia prezydentowi dowolność
Paprocka: konstytucja pozostawia prezydentowi dowolnośćTVN24

Komentarze po orędziu

Orędzia prezydenta koalicja rządząca nie zostawia bez odpowiedzi. - Cały ten bałagan, który mamy w tej chwili w kwestii mediów publicznych, zaczął się od niekonstytucyjnych ustaw: małej ustawy medialnej i ustawie o Radzie Mediów Narodowych. Obie są z podpisem pana prezydenta - wskazuje wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Prezydent - poza zarzutem, że nowy rząd działa poza prawem i poza konstytucją - złożył w orędziu taką deklarację: - Z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie konstytucji, a z taką sytuacją mamy obecnie, niestety, do czynienia.

- My przez osiem lat broniliśmy konstytucji, właśnie przed takimi ludźmi jak pan, bo pan notorycznie łamał konstytucję. I taka jest między nami różnica - odpowiada Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Dwie kadencje Prawa i Sprawiedliwości to szereg zmian, które albo budziły wątpliwości konstytucjonalistów, albo wprost nazywane były niekonstytucyjnymi, a w których prezydent Duda miał swój czynny udział. - Nie przyjął ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów i w ten sposób stworzył permanentną niekonstytucyjną sytuacje w Trybunale Konstytucyjnym - wymienia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Donald Tusk o orędziu Andrzeja Dudy: 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia prezydenta
Donald Tusk o orędziu Andrzeja Dudy: 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia prezydenta

Lista zarzutów wobec prezydenta

Lista zmian wątpliwych konstytucyjnie i sprzecznych z prawem europejskim jest znacznie dłuższa. Upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa to tylko jeden z przykładów. - Ja kiedyś sobie liczyłem, doliczyłem do 13 i machnąłem ręką - mówi o niekonstytucyjnych działaniach prezydenta prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - Mówienie o tym, że on (prezydent - przyp. red.) jest strażnikiem konstytucji i że on będzie walczył o to, żeby ekipa rządząca konstytucji nie łamała, to jest nieporozumienie, a właściwie hipokryzja - komentuje prof. Jan Zimmermann z Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ W KONKRET24: Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił

Oburzenie prawniczych autorytetów nie zmienia jednego - prezydent Duda i opozycyjne w nowym Sejmie Prawo i Sprawiedliwość wciąż mówią jednym głosem. - Obserwuję pierwszą i drugą kadencję pana prezydenta, przez moment nawet pracowałem w Kancelarii Prezydenta w biurze prawnym, i nie dopatruję się łamania przez niego konstytucji - zapewnia Krzysztof Szczucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Ja bym chciał usłyszeć w orędziu prezydenta odpowiedź na pytanie, gdzie będzie Polska za rok, za dwa, za pięć lat - mówi Adrian Zandberg, poseł Lewicy. - Nie wiadomo, czy wymyślił sobie nagle, że będzie mężem stanu obecnej opozycji, czy to przymus Jarosława Kaczyńskiego, a może doradcy gdzieś zza ucha - wskazuje Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Kluczową rolę w otoczeniu prezydenta od października pełni były polityk PiS-u, współautor kilku kampanii wyborczych - Marcin Mastalerek. - To było bardzo wymowne i przypominało kohabitację z lat 2007–2010, to był sygnał - tak Mastalerek tłumaczył miejsce, w którym prezydent wygłosił swoje orędzie, czyli w Sali Białej im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i z jego portretem w tle.

Prezydent w orędziu mówił też o współpracy z nowym rządem w sprawie bezpieczeństwa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS