Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółówMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

We wtorek odbędzie się posiedzenie komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. Pierwszym świadkiem zostanie Jarosław Gowin - były koalicjant Jarosława Kaczyńskiego. Po Gowinie przed komisją ma się stawić między innymi - Elżbieta Witek, Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki.

Jarosława Gowina nie ma już w polskiej polityce, ale we wtorek cała uwaga w Sejmie będzie skupiona właśnie na nim. - Jarosław Gowin dołoży do tych powszechnie obowiązujących informacji jeszcze kilka takich pikantnych szczegółów - twierdzi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Były wicepremier ma zeznawać przed sejmową komisją śledczą w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych. W 2020 roku był wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego i nie zgodził się na wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej. - Pan premier Gowin stracił wiarygodność w momencie, kiedy tych rewelacji rzekomych, które ma, nie przedstawił dzień po odejściu z rządu. Nie robił tego, a dziś dla różnych celów będzie opowiadał ciekawe historie - przekonuje Bartosz Kownacki, poseł PiS-u.

Oglądaj reportaż "Wybory władzy" w TVN24 GO

PiS sugeruje, że Gowin chce wrócić do polityki i do Platformy Obywatelskiej. - Myślę, że Jarosław Gowin podjął taką wewnętrzną decyzję o powiedzeniu prawdy. O tym, co się działo w rządach PiS-u, w których on też uczestniczył. Nie chciałbym, żeby to przesłuchanie jakby wybielało tamten czas aktywności Jarosława Gowina, bo brał w tym wszystkim udział, jak pamiętam, ale się nie cieszył, ale prawda jest potrzebna - przekonuje Bartosz Arłukowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Pewnie siedział przy tym stoliku przy ulicy Nowogrodzkiej, albo na warszawskim Żoliborzu, gdzie zapadały decyzje. Będzie w stanie przekazać, kto dociskał, kto naciskał, kto wydawał ostateczne polecenie - dodaje Tomasz Trela.

Zebrała się komisja śledcza ds. wyborów kopertowych
Zebrała się komisja śledcza ds. wyborów kopertowychTVN24

Pytania o odpowiedzialność

Potencjalnych współwinnych - jak słyszymy - jest kilku. Nadzorujący pocztę ówczesny wicepremier Jacek Sasin, premier Mateusz Morawiecki, który podpisywał wszystkie dokumenty, oraz prezes PiS.

- Odpowiedzialność główną za zarządzenie wyborów kopertowych w 2020 roku wziął na siebie pan prezes Jarosław Kaczyński. W jednym z wywiadów, zdaje się, oświadczył, że to była jego inicjatywa i na jego polecenie te działania zostały podjęte - przypomina Ewa Wrzosek ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia". Prokurator Ewa Wrzosek też ma być przesłuchiwana przez komisję. - Jeszcze takiego wezwania nie dostałam, aczkolwiek, oczywiście, śledzę doniesienia medialne i wiem, że mam być świadkiem przed tą komisją - mówi. To właśnie ona wszczęła śledztwo w sprawie wyborów kopertowych, które szybko zostało umorzone przez jej zwierzchników, a ona sama zaczęła mieć problemy dyscyplinarne. - Z mojej wiedzy wynika, że akta tej sprawy zostały przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. W sprawie nadal się nic nie dzieje - opowiada Ewa Wrzosek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ruszyła komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych. "Nie będzie lansu i kuglarstwa"

Jak tłumaczy Ewa Wrzosek, efekty prac komisji śledczej powinny być później dowodami w prokuraturze. A PiS niezmiennie tłumaczy, że wszystko byłoby dobrze, wszystko mogłoby się wtedy udać, gdyby nie samorządowcy. - Mieliśmy pewien problem. Zbliżały się wybory w konstytucyjnym terminie, w normalnym trybie. Część samorządowców powiedziała, że będzie te wybory sabotować, że nie udostępni lokali, nie wyda urn, bo według ich widzimisię wybory nie mogą się odbyć. I to był ten moment, kiedy zaczęło być nie w porządku - zaznacza Marcin Horała, poseł PiS.

Nowi rządzący odpowiadają, że w środku pandemii PiS po prostu nie stanął na wysokości zadania w sprawie wyborów. Kosztowało to nas wszystkich duże pieniądze. - Mam podejrzenie, że ta kwota, o której ciągle mówimy, 70 milionów złotych, że ona jest zaniżoną kwotą. Że te prawdziwe wydatki, zaangażowanie państwa, było absolutnie bez precedensu, było na ogromną skalę i tam cel absolutnie uświęcał środki - twierdzi Michał Kobosko, poseł Polski 2050.

Wrzosek o wyborach kopertowych: wiemy, że główną odpowiedzialność wziął na siebie Jarosław Kaczyński
Wrzosek o wyborach kopertowych: wiemy, że główną odpowiedzialność wziął na siebie Jarosław KaczyńskiTVN24

Prawie 30 świadków

W sumie komisja śledcza w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych ma przesłuchać prawie 30 świadków. Poza byłym wicepremierem Gowinem i wspomnianą prokurator Wrzosek, mają to być na przykład były współpracownik Gowina Michał Wypij, była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Michał Dworczyk i Jarosław Kaczyński. Platforma Obywatelska nie zgodziła się za to ani na przesłuchanie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która była wtedy pierwotną kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, ani na przesłuchanie Rafała Trzaskowskiego, który po zmianie daty wyborów został nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS