Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółówMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

We wtorek odbędzie się posiedzenie komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. Pierwszym świadkiem zostanie Jarosław Gowin - były koalicjant Jarosława Kaczyńskiego. Po Gowinie przed komisją ma się stawić między innymi - Elżbieta Witek, Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki.

Jarosława Gowina nie ma już w polskiej polityce, ale we wtorek cała uwaga w Sejmie będzie skupiona właśnie na nim. - Jarosław Gowin dołoży do tych powszechnie obowiązujących informacji jeszcze kilka takich pikantnych szczegółów - twierdzi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Były wicepremier ma zeznawać przed sejmową komisją śledczą w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych. W 2020 roku był wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego i nie zgodził się na wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej. - Pan premier Gowin stracił wiarygodność w momencie, kiedy tych rewelacji rzekomych, które ma, nie przedstawił dzień po odejściu z rządu. Nie robił tego, a dziś dla różnych celów będzie opowiadał ciekawe historie - przekonuje Bartosz Kownacki, poseł PiS-u.

Oglądaj reportaż "Wybory władzy" w TVN24 GO

PiS sugeruje, że Gowin chce wrócić do polityki i do Platformy Obywatelskiej. - Myślę, że Jarosław Gowin podjął taką wewnętrzną decyzję o powiedzeniu prawdy. O tym, co się działo w rządach PiS-u, w których on też uczestniczył. Nie chciałbym, żeby to przesłuchanie jakby wybielało tamten czas aktywności Jarosława Gowina, bo brał w tym wszystkim udział, jak pamiętam, ale się nie cieszył, ale prawda jest potrzebna - przekonuje Bartosz Arłukowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Pewnie siedział przy tym stoliku przy ulicy Nowogrodzkiej, albo na warszawskim Żoliborzu, gdzie zapadały decyzje. Będzie w stanie przekazać, kto dociskał, kto naciskał, kto wydawał ostateczne polecenie - dodaje Tomasz Trela.

Zebrała się komisja śledcza ds. wyborów kopertowych
Zebrała się komisja śledcza ds. wyborów kopertowychTVN24

Pytania o odpowiedzialność

Potencjalnych współwinnych - jak słyszymy - jest kilku. Nadzorujący pocztę ówczesny wicepremier Jacek Sasin, premier Mateusz Morawiecki, który podpisywał wszystkie dokumenty, oraz prezes PiS.

- Odpowiedzialność główną za zarządzenie wyborów kopertowych w 2020 roku wziął na siebie pan prezes Jarosław Kaczyński. W jednym z wywiadów, zdaje się, oświadczył, że to była jego inicjatywa i na jego polecenie te działania zostały podjęte - przypomina Ewa Wrzosek ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia". Prokurator Ewa Wrzosek też ma być przesłuchiwana przez komisję. - Jeszcze takiego wezwania nie dostałam, aczkolwiek, oczywiście, śledzę doniesienia medialne i wiem, że mam być świadkiem przed tą komisją - mówi. To właśnie ona wszczęła śledztwo w sprawie wyborów kopertowych, które szybko zostało umorzone przez jej zwierzchników, a ona sama zaczęła mieć problemy dyscyplinarne. - Z mojej wiedzy wynika, że akta tej sprawy zostały przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. W sprawie nadal się nic nie dzieje - opowiada Ewa Wrzosek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ruszyła komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych. "Nie będzie lansu i kuglarstwa"

Jak tłumaczy Ewa Wrzosek, efekty prac komisji śledczej powinny być później dowodami w prokuraturze. A PiS niezmiennie tłumaczy, że wszystko byłoby dobrze, wszystko mogłoby się wtedy udać, gdyby nie samorządowcy. - Mieliśmy pewien problem. Zbliżały się wybory w konstytucyjnym terminie, w normalnym trybie. Część samorządowców powiedziała, że będzie te wybory sabotować, że nie udostępni lokali, nie wyda urn, bo według ich widzimisię wybory nie mogą się odbyć. I to był ten moment, kiedy zaczęło być nie w porządku - zaznacza Marcin Horała, poseł PiS.

Nowi rządzący odpowiadają, że w środku pandemii PiS po prostu nie stanął na wysokości zadania w sprawie wyborów. Kosztowało to nas wszystkich duże pieniądze. - Mam podejrzenie, że ta kwota, o której ciągle mówimy, 70 milionów złotych, że ona jest zaniżoną kwotą. Że te prawdziwe wydatki, zaangażowanie państwa, było absolutnie bez precedensu, było na ogromną skalę i tam cel absolutnie uświęcał środki - twierdzi Michał Kobosko, poseł Polski 2050.

Wrzosek o wyborach kopertowych: wiemy, że główną odpowiedzialność wziął na siebie Jarosław Kaczyński
Wrzosek o wyborach kopertowych: wiemy, że główną odpowiedzialność wziął na siebie Jarosław KaczyńskiTVN24

Prawie 30 świadków

W sumie komisja śledcza w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych ma przesłuchać prawie 30 świadków. Poza byłym wicepremierem Gowinem i wspomnianą prokurator Wrzosek, mają to być na przykład były współpracownik Gowina Michał Wypij, była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Michał Dworczyk i Jarosław Kaczyński. Platforma Obywatelska nie zgodziła się za to ani na przesłuchanie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która była wtedy pierwotną kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, ani na przesłuchanie Rafała Trzaskowskiego, który po zmianie daty wyborów został nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS