Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółów
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin będzie zeznawał ws. "wyborów kopertowych". Trela: dołoży kilka pikantnych szczegółówMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

We wtorek odbędzie się posiedzenie komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. Pierwszym świadkiem zostanie Jarosław Gowin - były koalicjant Jarosława Kaczyńskiego. Po Gowinie przed komisją ma się stawić między innymi - Elżbieta Witek, Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki.

Jarosława Gowina nie ma już w polskiej polityce, ale we wtorek cała uwaga w Sejmie będzie skupiona właśnie na nim. - Jarosław Gowin dołoży do tych powszechnie obowiązujących informacji jeszcze kilka takich pikantnych szczegółów - twierdzi Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Były wicepremier ma zeznawać przed sejmową komisją śledczą w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych. W 2020 roku był wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego i nie zgodził się na wybory prezydenckie w formie korespondencyjnej. - Pan premier Gowin stracił wiarygodność w momencie, kiedy tych rewelacji rzekomych, które ma, nie przedstawił dzień po odejściu z rządu. Nie robił tego, a dziś dla różnych celów będzie opowiadał ciekawe historie - przekonuje Bartosz Kownacki, poseł PiS-u.

Oglądaj reportaż "Wybory władzy" w TVN24 GO

PiS sugeruje, że Gowin chce wrócić do polityki i do Platformy Obywatelskiej. - Myślę, że Jarosław Gowin podjął taką wewnętrzną decyzję o powiedzeniu prawdy. O tym, co się działo w rządach PiS-u, w których on też uczestniczył. Nie chciałbym, żeby to przesłuchanie jakby wybielało tamten czas aktywności Jarosława Gowina, bo brał w tym wszystkim udział, jak pamiętam, ale się nie cieszył, ale prawda jest potrzebna - przekonuje Bartosz Arłukowicz, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Pewnie siedział przy tym stoliku przy ulicy Nowogrodzkiej, albo na warszawskim Żoliborzu, gdzie zapadały decyzje. Będzie w stanie przekazać, kto dociskał, kto naciskał, kto wydawał ostateczne polecenie - dodaje Tomasz Trela.

Zebrała się komisja śledcza ds. wyborów kopertowych
Zebrała się komisja śledcza ds. wyborów kopertowychTVN24

Pytania o odpowiedzialność

Potencjalnych współwinnych - jak słyszymy - jest kilku. Nadzorujący pocztę ówczesny wicepremier Jacek Sasin, premier Mateusz Morawiecki, który podpisywał wszystkie dokumenty, oraz prezes PiS.

- Odpowiedzialność główną za zarządzenie wyborów kopertowych w 2020 roku wziął na siebie pan prezes Jarosław Kaczyński. W jednym z wywiadów, zdaje się, oświadczył, że to była jego inicjatywa i na jego polecenie te działania zostały podjęte - przypomina Ewa Wrzosek ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia". Prokurator Ewa Wrzosek też ma być przesłuchiwana przez komisję. - Jeszcze takiego wezwania nie dostałam, aczkolwiek, oczywiście, śledzę doniesienia medialne i wiem, że mam być świadkiem przed tą komisją - mówi. To właśnie ona wszczęła śledztwo w sprawie wyborów kopertowych, które szybko zostało umorzone przez jej zwierzchników, a ona sama zaczęła mieć problemy dyscyplinarne. - Z mojej wiedzy wynika, że akta tej sprawy zostały przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. W sprawie nadal się nic nie dzieje - opowiada Ewa Wrzosek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ruszyła komisja śledcza do spraw wyborów kopertowych. "Nie będzie lansu i kuglarstwa"

Jak tłumaczy Ewa Wrzosek, efekty prac komisji śledczej powinny być później dowodami w prokuraturze. A PiS niezmiennie tłumaczy, że wszystko byłoby dobrze, wszystko mogłoby się wtedy udać, gdyby nie samorządowcy. - Mieliśmy pewien problem. Zbliżały się wybory w konstytucyjnym terminie, w normalnym trybie. Część samorządowców powiedziała, że będzie te wybory sabotować, że nie udostępni lokali, nie wyda urn, bo według ich widzimisię wybory nie mogą się odbyć. I to był ten moment, kiedy zaczęło być nie w porządku - zaznacza Marcin Horała, poseł PiS.

Nowi rządzący odpowiadają, że w środku pandemii PiS po prostu nie stanął na wysokości zadania w sprawie wyborów. Kosztowało to nas wszystkich duże pieniądze. - Mam podejrzenie, że ta kwota, o której ciągle mówimy, 70 milionów złotych, że ona jest zaniżoną kwotą. Że te prawdziwe wydatki, zaangażowanie państwa, było absolutnie bez precedensu, było na ogromną skalę i tam cel absolutnie uświęcał środki - twierdzi Michał Kobosko, poseł Polski 2050.

Wrzosek o wyborach kopertowych: wiemy, że główną odpowiedzialność wziął na siebie Jarosław Kaczyński
Wrzosek o wyborach kopertowych: wiemy, że główną odpowiedzialność wziął na siebie Jarosław KaczyńskiTVN24

Prawie 30 świadków

W sumie komisja śledcza w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych ma przesłuchać prawie 30 świadków. Poza byłym wicepremierem Gowinem i wspomnianą prokurator Wrzosek, mają to być na przykład były współpracownik Gowina Michał Wypij, była marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin, Michał Dworczyk i Jarosław Kaczyński. Platforma Obywatelska nie zgodziła się za to ani na przesłuchanie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która była wtedy pierwotną kandydatką Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, ani na przesłuchanie Rafała Trzaskowskiego, który po zmianie daty wyborów został nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:Maria Bilińska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS