Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Od 1 stycznia wzrasta płaca minimalna oraz świadczenie 500+, ale wraz z nimi rosną również podatki - zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorców. Wyższy ZUS, podatek za plastikowe opakowania, podatek dla osób kupujących szóste i kolejne mieszkanie, wyższe stawki akcyzy za papierosy i alkohol, wyższe stawki maksymalnego podatku od nieruchomości czy psa.

W 2024 roku na Polaków czekają nowe podatki. Dla przedsiębiorców to kolejne finansowe wyzwania. - Mogę bardzo krótko to podsumować. Kiedy dziewięć lat temu zakładałam firmę, przez pierwszy tydzień (miesiąca - przyp. red.) zarabiałam na wszystkie koszty. Na media, czynsz, ZUS, wszelkie faktury. Pozostałe tygodnie miesiąca były moim zarobkiem. Tera proporcje są dokładnie odwrotnie - mówi Marta Mężyńska z kawiarni Nocne pieczenie Cafe w Białymstoku. - Niestety wielu przedsiębiorców zamyka ten rok ze stratą bądź na zerze - dodaje Piotr Wolny, dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pensje, dodatkowe opłaty i nowy zakaz. 10 najważniejszych zmian od stycznia

Od 2024 roku wzrasta wynagrodzenie minimalne. Od pierwszego stycznia wyniesie 4242 złote, a od 1 lipca - 4300 złotych brutto. Utrzymanie każdego pracownika już od stycznia będzie wyższe o prawie 800 złotych - przyjmując, że zarabia on najniższa krajową. - Mamy różne regiony w Polsce. O ile ta pensja minimalna w Warszawie czy w Poznaniu nie zrobi wielkiego wrażenia i wielkich szkód, to w tych małych miejscowościach, poza dużymi aglomeracjami, może doprowadzić do tego, że firmy będą albo zwalniały pracowników, albo po prostu likwidowały się - podkreśla Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Polacy nie wiedzą, jakie podatki płacą. Część uważa, że nie płaci żadnych
Polacy nie wiedzą, jakie podatki płacą. Część uważa, że nie płaci żadnych

Efekt Polskiego Ładu

Od 2024 roku dodatkowo obowiązkowa składka ZUS dla przedsiębiorców wyniesie 1600 złotych miesięcznie bez składki zdrowotnej. Ta jest naliczana osobno w zależności od wybranej formy opodatkowania. - Ta składka będzie wyższa o około 182 złote. Zmianie ulegają również składki preferencyjne. Są to składki, które opłacają osoby, które tak na prawdę rozpoczynają dopiero swoją przygodę z działalnością gospodarczą. Składki te od 1 stycznia będą wynosiły 402 złote 65 groszy i wzrastają o 61 złotych - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa ZUS-u w województwie podlaskim.

Wzrost składki na ZUSFakty po Południu TVN24

Wraz z Polskim Ładem zmienił się sposób naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Wcześniej obowiązywała zryczałtowana, stała składka zdrowotna, która w 2021 roku wynosiła 381 złotych. Od 2022 roku wysokość składki, uzależniona jest od formy opodatkowania i wysokości dochodu. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy muszą płacić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. - To jest bardzo niestabilne. Przez ostatnie lata tych podwyżek podatków było mnóstwo. Czasami nawet, kiedy dzwoniło się do danego urzędu zapytać o interpretację danego przepisu, w tym się nie łapali nawet urzędnicy - zauważa Marta Mężyńska z kawiarni Nocne pieczenie Cafe.

Przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS w 2024 roku
Przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS w 2024 rokuTVN24

Seria podwyżek

Niezmiennie wzrost kosztów prowadzenia działalności przełoży się na wzrost cen produktów i usług. A to nie będą jedyne podwyżki. Od 1 stycznia wzrasta akcyza na alkohol i papierosy. Ponadto klienci zapłacą 20 groszy za plastikowy kubek lub 25 groszy za inny rodzaj plastikowego opakowania. - Zawsze są dwie strony medalu i tutaj jakieś pozytywne pewnie aspekty na pewno środowiskowe to jest ten pozytyw. Natomiast oczywiście wszystkie te koszty zostaną przełożone na klientów. Przy wysokiej inflacji należy się spodziewać, że nie uspokoimy sytuacji - mówi Piotr Wolny, dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany mogą być "dynamiczne". Oto wyliczenia rat kredytów

Przewidywania NBP co do inflacji w 2024 roku poniżej 5 procent, uwzględniając nowe podwyżki, zdaniem ekonomistów, są bardzo optymistyczne. - Prognozuje się, że będzie to kilka procent. Natomiast - uwzględniając chociażby wzrost akcyzy, wzrost opłaty paliwowej czy opłaty od opakowań - może być to większy wpływ na inflację i ta inflacja może się tak nie uspokajać, jak w ostatnich miesiącach - zaznacza Piotr Wolny. Ciągle pod znakiem zapytania stoją dalsze decyzje rządu. Na przykład co do mrożenia stawki VAT na żywność, która została przedłużona tylko do 31 marca.

Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnie
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24

Oczekiwania przedsiębiorców

Przedsiębiorcy nie ukrywają, że czekają na realizacje obietnic wyborczych i uproszczenie systemu podatkowego. - Mam nadzieję, że to ruszy w końcu. Politycy zwrócą się do realnej gospodarki. Ludzie już w tej chwili jadą na tak zwanych oparach. Polski Ład spowodował ich dociążenie(...). Każdy się ratuje, ciągnie jak może, no ale w nieskonczoność tego się nie da ciągnąć - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przekroczysz próg o 1 złoty, dopłacisz nawet 9 tysięcy

- Rok 2023 kończymy z kiepskimi wynikami gospodarczymi w skali całej gospodarki. W skali makroekonomii. Te statystyki donoszą o kilkuset tysiącach firm, które zawiesiły swoją działalność lub zamknęły swoją działalność - mówi profesor Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Jak podkreślają ekonomiści - zależność jest prosta. Bez przedsiębiorców nie ma wzrostu gospodarczego, a zatem nie ma wpływów do budżetu. Rząd powinien zrobić wszystko, aby zapewnić korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS