Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Nowy rok przyniesie wyższe koszty dla przedsiębiorców. "Ludzie już w tej chwili jadą na 'oparach'"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Od 1 stycznia wzrasta płaca minimalna oraz świadczenie 500+, ale wraz z nimi rosną również podatki - zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorców. Wyższy ZUS, podatek za plastikowe opakowania, podatek dla osób kupujących szóste i kolejne mieszkanie, wyższe stawki akcyzy za papierosy i alkohol, wyższe stawki maksymalnego podatku od nieruchomości czy psa.

W 2024 roku na Polaków czekają nowe podatki. Dla przedsiębiorców to kolejne finansowe wyzwania. - Mogę bardzo krótko to podsumować. Kiedy dziewięć lat temu zakładałam firmę, przez pierwszy tydzień (miesiąca - przyp. red.) zarabiałam na wszystkie koszty. Na media, czynsz, ZUS, wszelkie faktury. Pozostałe tygodnie miesiąca były moim zarobkiem. Tera proporcje są dokładnie odwrotnie - mówi Marta Mężyńska z kawiarni Nocne pieczenie Cafe w Białymstoku. - Niestety wielu przedsiębiorców zamyka ten rok ze stratą bądź na zerze - dodaje Piotr Wolny, dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pensje, dodatkowe opłaty i nowy zakaz. 10 najważniejszych zmian od stycznia

Od 2024 roku wzrasta wynagrodzenie minimalne. Od pierwszego stycznia wyniesie 4242 złote, a od 1 lipca - 4300 złotych brutto. Utrzymanie każdego pracownika już od stycznia będzie wyższe o prawie 800 złotych - przyjmując, że zarabia on najniższa krajową. - Mamy różne regiony w Polsce. O ile ta pensja minimalna w Warszawie czy w Poznaniu nie zrobi wielkiego wrażenia i wielkich szkód, to w tych małych miejscowościach, poza dużymi aglomeracjami, może doprowadzić do tego, że firmy będą albo zwalniały pracowników, albo po prostu likwidowały się - podkreśla Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Polacy nie wiedzą, jakie podatki płacą. Część uważa, że nie płaci żadnych
Polacy nie wiedzą, jakie podatki płacą. Część uważa, że nie płaci żadnych

Efekt Polskiego Ładu

Od 2024 roku dodatkowo obowiązkowa składka ZUS dla przedsiębiorców wyniesie 1600 złotych miesięcznie bez składki zdrowotnej. Ta jest naliczana osobno w zależności od wybranej formy opodatkowania. - Ta składka będzie wyższa o około 182 złote. Zmianie ulegają również składki preferencyjne. Są to składki, które opłacają osoby, które tak na prawdę rozpoczynają dopiero swoją przygodę z działalnością gospodarczą. Składki te od 1 stycznia będą wynosiły 402 złote 65 groszy i wzrastają o 61 złotych - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, rzeczniczka prasowa ZUS-u w województwie podlaskim.

Wzrost składki na ZUSFakty po Południu TVN24

Wraz z Polskim Ładem zmienił się sposób naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Wcześniej obowiązywała zryczałtowana, stała składka zdrowotna, która w 2021 roku wynosiła 381 złotych. Od 2022 roku wysokość składki, uzależniona jest od formy opodatkowania i wysokości dochodu. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy muszą płacić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. - To jest bardzo niestabilne. Przez ostatnie lata tych podwyżek podatków było mnóstwo. Czasami nawet, kiedy dzwoniło się do danego urzędu zapytać o interpretację danego przepisu, w tym się nie łapali nawet urzędnicy - zauważa Marta Mężyńska z kawiarni Nocne pieczenie Cafe.

Przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS w 2024 roku
Przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS w 2024 rokuTVN24

Seria podwyżek

Niezmiennie wzrost kosztów prowadzenia działalności przełoży się na wzrost cen produktów i usług. A to nie będą jedyne podwyżki. Od 1 stycznia wzrasta akcyza na alkohol i papierosy. Ponadto klienci zapłacą 20 groszy za plastikowy kubek lub 25 groszy za inny rodzaj plastikowego opakowania. - Zawsze są dwie strony medalu i tutaj jakieś pozytywne pewnie aspekty na pewno środowiskowe to jest ten pozytyw. Natomiast oczywiście wszystkie te koszty zostaną przełożone na klientów. Przy wysokiej inflacji należy się spodziewać, że nie uspokoimy sytuacji - mówi Piotr Wolny, dyrektor Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany mogą być "dynamiczne". Oto wyliczenia rat kredytów

Przewidywania NBP co do inflacji w 2024 roku poniżej 5 procent, uwzględniając nowe podwyżki, zdaniem ekonomistów, są bardzo optymistyczne. - Prognozuje się, że będzie to kilka procent. Natomiast - uwzględniając chociażby wzrost akcyzy, wzrost opłaty paliwowej czy opłaty od opakowań - może być to większy wpływ na inflację i ta inflacja może się tak nie uspokajać, jak w ostatnich miesiącach - zaznacza Piotr Wolny. Ciągle pod znakiem zapytania stoją dalsze decyzje rządu. Na przykład co do mrożenia stawki VAT na żywność, która została przedłużona tylko do 31 marca.

Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnie
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24

Oczekiwania przedsiębiorców

Przedsiębiorcy nie ukrywają, że czekają na realizacje obietnic wyborczych i uproszczenie systemu podatkowego. - Mam nadzieję, że to ruszy w końcu. Politycy zwrócą się do realnej gospodarki. Ludzie już w tej chwili jadą na tak zwanych oparach. Polski Ład spowodował ich dociążenie(...). Każdy się ratuje, ciągnie jak może, no ale w nieskonczoność tego się nie da ciągnąć - uważa Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przekroczysz próg o 1 złoty, dopłacisz nawet 9 tysięcy

- Rok 2023 kończymy z kiepskimi wynikami gospodarczymi w skali całej gospodarki. W skali makroekonomii. Te statystyki donoszą o kilkuset tysiącach firm, które zawiesiły swoją działalność lub zamknęły swoją działalność - mówi profesor Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. Jak podkreślają ekonomiści - zależność jest prosta. Bez przedsiębiorców nie ma wzrostu gospodarczego, a zatem nie ma wpływów do budżetu. Rząd powinien zrobić wszystko, aby zapewnić korzystne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS