Spór prawny o prawo łaski. "Wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Spór prawny o prawo łaski. "Wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS"
Spór prawny o prawo łaski. "Wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Spór prawny o prawo łaski. "Wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Byli szefowie CBA w grudniu 2023 roku zostali skazani prawomocnym wyrokiem za działania w tzw. aferze gruntowej. W 2015 roku - po wyroku nieprawomocnym - prezydent zastosował wobec nich prawo łaski. Andrzej Duda, obaj skazani i PiS stoją na stanowisku, że to ułaskawienie pozostaje w mocy.

Szymon Hołownia pytał ekspertów o sprawę polityków PiS: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Tu jak w soczewce widać efekty tego kryzysu, z którym mamy do czynienia od lat - zaznacza profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Nawet może dobrze, że się ten cały kryzys przytrafił, bo wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS, niestety, pod rękę z prezydentem Dudą, "reformując" polski wymiar sprawiedliwości - podkreśla marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Rzecznik Praw Obywatelskich był u marszałka Sejmu w poniedziałek i utwierdził go w przekonaniu, że w grudniu, w momencie wydania wyroku, Kamiński i Wąsik stracili mandaty poselskie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pałac Prezydencki "nie jest żadnym eksterytorialnym miejscem". Karnista: policja może tam wejść

- Nie mam wątpliwości co do tego, jaki jest status panów Kamińskiego i Wąsika - dodaje Hołownia. Marszałek Sejmu rozmawiał o tym ze znanymi prawnikami, w tym z byłymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego. - Dobierał rozmówców takich, o których wiedział, że będą się z nim zgadzali. Nie zaprosił do stołu rozmówców, którzy na pewno mieli przeciwne zdanie niż pan marszałek - komentuje Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS. To musiałby być ktoś z PiS-u, z Kancelarii Prezydenta, z Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, albo któryś z sędziów z powołanej przez PiS nowej izby w Sądzie Najwyższym. Tylko oni twierdzą, że osiem lat temu prezydent miał prawo ułaskawić polityków PiS-u, że teraz nie mogli być oni skazani, więc nadal są posłami.

Prawny zamęt

Wszyscy pozostali prawnicy potwierdzają stanowisko Hołowni w tej sprawie. Tłumaczą, że bez prawomocnego wyroku prezydent Duda nie mógł nikogo ułaskawić, więc tego ułaskawienia nie było. Mimo to jeszcze w poniedziałek po południu prezydent mówił, że jego ułaskawienie było "podręcznikowe". Profesor Stanisław Waltoś - autor podręcznika, na który powołuje się Kancelaria Prezydenta - odpowiadał, że to ułaskawienie nie ma mocy. We wtorek rano prezydencka minister podtrzymywała, że prezydent działał zgodnie z prawem. - Nie da się drugi raz ułaskawić, skoro się zgodnie z prawem ułaskawiło - powiedziała Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef klubu PSL: Kamiński i Wąsik zostali wpisani do Krajowego Rejestru Karnego

Teraz prezydent rzeczywiście mógłby Wąsika i Kamińskiego ułaskawić, ale jest jeden problem: wtedy przyznałby się, że wcześniej popełnił błąd. Dlatego politycy PiS-u już w ubiegłym tygodniu zaczęli zapowiadać, że być może prezydent będzie próbował jakoś z tego wybrnąć. - Pojawia się taka przestrzeń na jakiś rodzaj dokumentu, w którym pan prezydent potwierdzi, że podtrzymuje w mocy prawo łaski, ale jednocześnie podkreśli, że ono raz wtedy na zawsze zostało wydane - wyjaśnia Krzysztof Szczucki, poseł PiS.

"Sytuacja oczywista"

Nawet jeśli prezydent na nowo, teraz już poprawnie, ułaskawiłby Kamińskiego i Wąsika, nawet jeżeli zdecydowałby o zatarciu skazania, to politycy PiS nie odzyskają mandatów poselskich. Jeżeli ułaskawienia nie będzie - Kamiński i Wąsik powinni trafić do więzienia. - Jeżeli trafimy do więzienia, będziemy więźniami politycznymi - uważa Mariusz Kamiński. - Osoby, które całe swoje życie zawodowe poświęciły na walkę z korupcją, za tę walkę z korupcją do więzienia trafić nie mogą - alarmuje Małgorzata Paprocka. - Nie każdy polityk w więzieniu to więzień polityczny - mówią rządzący i przypominają, że nikt nie ma wątpliwości, iż Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik walczyli z korupcją. Nie zostali skazani za tę walkę, ale za nadużycia władzy. - Sądzony jest konkretny czyn, który miał miejsce. Tym czynem było wykreowanie przez urzędników państwowych przestępstwa. Rzecz, która nie mieści się w głowie - przypomina Szymon Hołownia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Afera gruntowa. Za co skazano Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

- Sytuacja pana Kamińskiego i pana Wąsika jest dość oczywista - przekonuje Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Jeżeli nie ma ważnego i zgodnego z prawem ułaskawienia, to jedyną możliwością na uniknięcie dwóch lat w więzieniu jest dla Kamińskiego i Wąsika kasacja. Na decyzję Sądu Najwyższego w tej sprawie czekaliby, jak każdy inny, już za kratkami. Na razie w Sądzie Najwyższym trwa spór co do tego, która izba ma prawo rozpatrywać inną sprawę, czyli odwołania polityków PiS od decyzji marszałka stwierdzającej wygaśniecie ich mandatów. Jedna izba, kwestionowana przez Brukselę, te decyzje podważyła. Druga wypowie się o nich w środę. Szymon Hołownia poinformował, że czeka na decyzję Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Po tym orzeczeniu decyzje marszałka będą mogły być oficjalnie opublikowane. Wtedy PKW wskaże kandydatów, którzy zastąpią w Sejmie Kamińskiego i Wąsika.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS