Spór prawny o prawo łaski. "Wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Spór prawny o prawo łaski. "Wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS"
Spór prawny o prawo łaski. "Wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS"
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Spór prawny o prawo łaski. "Wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS"Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Byli szefowie CBA w grudniu 2023 roku zostali skazani prawomocnym wyrokiem za działania w tzw. aferze gruntowej. W 2015 roku - po wyroku nieprawomocnym - prezydent zastosował wobec nich prawo łaski. Andrzej Duda, obaj skazani i PiS stoją na stanowisku, że to ułaskawienie pozostaje w mocy.

Szymon Hołownia pytał ekspertów o sprawę polityków PiS: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Tu jak w soczewce widać efekty tego kryzysu, z którym mamy do czynienia od lat - zaznacza profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. - Nawet może dobrze, że się ten cały kryzys przytrafił, bo wszyscy mogą zobaczyć, do jakiego bałaganu doprowadziło PiS, niestety, pod rękę z prezydentem Dudą, "reformując" polski wymiar sprawiedliwości - podkreśla marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Rzecznik Praw Obywatelskich był u marszałka Sejmu w poniedziałek i utwierdził go w przekonaniu, że w grudniu, w momencie wydania wyroku, Kamiński i Wąsik stracili mandaty poselskie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pałac Prezydencki "nie jest żadnym eksterytorialnym miejscem". Karnista: policja może tam wejść

- Nie mam wątpliwości co do tego, jaki jest status panów Kamińskiego i Wąsika - dodaje Hołownia. Marszałek Sejmu rozmawiał o tym ze znanymi prawnikami, w tym z byłymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego. - Dobierał rozmówców takich, o których wiedział, że będą się z nim zgadzali. Nie zaprosił do stołu rozmówców, którzy na pewno mieli przeciwne zdanie niż pan marszałek - komentuje Zbigniew Kuźmiuk, poseł PiS. To musiałby być ktoś z PiS-u, z Kancelarii Prezydenta, z Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską, albo któryś z sędziów z powołanej przez PiS nowej izby w Sądzie Najwyższym. Tylko oni twierdzą, że osiem lat temu prezydent miał prawo ułaskawić polityków PiS-u, że teraz nie mogli być oni skazani, więc nadal są posłami.

Prawny zamęt

Wszyscy pozostali prawnicy potwierdzają stanowisko Hołowni w tej sprawie. Tłumaczą, że bez prawomocnego wyroku prezydent Duda nie mógł nikogo ułaskawić, więc tego ułaskawienia nie było. Mimo to jeszcze w poniedziałek po południu prezydent mówił, że jego ułaskawienie było "podręcznikowe". Profesor Stanisław Waltoś - autor podręcznika, na który powołuje się Kancelaria Prezydenta - odpowiadał, że to ułaskawienie nie ma mocy. We wtorek rano prezydencka minister podtrzymywała, że prezydent działał zgodnie z prawem. - Nie da się drugi raz ułaskawić, skoro się zgodnie z prawem ułaskawiło - powiedziała Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef klubu PSL: Kamiński i Wąsik zostali wpisani do Krajowego Rejestru Karnego

Teraz prezydent rzeczywiście mógłby Wąsika i Kamińskiego ułaskawić, ale jest jeden problem: wtedy przyznałby się, że wcześniej popełnił błąd. Dlatego politycy PiS-u już w ubiegłym tygodniu zaczęli zapowiadać, że być może prezydent będzie próbował jakoś z tego wybrnąć. - Pojawia się taka przestrzeń na jakiś rodzaj dokumentu, w którym pan prezydent potwierdzi, że podtrzymuje w mocy prawo łaski, ale jednocześnie podkreśli, że ono raz wtedy na zawsze zostało wydane - wyjaśnia Krzysztof Szczucki, poseł PiS.

"Sytuacja oczywista"

Nawet jeśli prezydent na nowo, teraz już poprawnie, ułaskawiłby Kamińskiego i Wąsika, nawet jeżeli zdecydowałby o zatarciu skazania, to politycy PiS nie odzyskają mandatów poselskich. Jeżeli ułaskawienia nie będzie - Kamiński i Wąsik powinni trafić do więzienia. - Jeżeli trafimy do więzienia, będziemy więźniami politycznymi - uważa Mariusz Kamiński. - Osoby, które całe swoje życie zawodowe poświęciły na walkę z korupcją, za tę walkę z korupcją do więzienia trafić nie mogą - alarmuje Małgorzata Paprocka. - Nie każdy polityk w więzieniu to więzień polityczny - mówią rządzący i przypominają, że nikt nie ma wątpliwości, iż Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik walczyli z korupcją. Nie zostali skazani za tę walkę, ale za nadużycia władzy. - Sądzony jest konkretny czyn, który miał miejsce. Tym czynem było wykreowanie przez urzędników państwowych przestępstwa. Rzecz, która nie mieści się w głowie - przypomina Szymon Hołownia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Afera gruntowa. Za co skazano Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

- Sytuacja pana Kamińskiego i pana Wąsika jest dość oczywista - przekonuje Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Jeżeli nie ma ważnego i zgodnego z prawem ułaskawienia, to jedyną możliwością na uniknięcie dwóch lat w więzieniu jest dla Kamińskiego i Wąsika kasacja. Na decyzję Sądu Najwyższego w tej sprawie czekaliby, jak każdy inny, już za kratkami. Na razie w Sądzie Najwyższym trwa spór co do tego, która izba ma prawo rozpatrywać inną sprawę, czyli odwołania polityków PiS od decyzji marszałka stwierdzającej wygaśniecie ich mandatów. Jedna izba, kwestionowana przez Brukselę, te decyzje podważyła. Druga wypowie się o nich w środę. Szymon Hołownia poinformował, że czeka na decyzję Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego. Po tym orzeczeniu decyzje marszałka będą mogły być oficjalnie opublikowane. Wtedy PKW wskaże kandydatów, którzy zastąpią w Sejmie Kamińskiego i Wąsika.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, wydał wnioski o aresztowanie trzech przywódców Hamasu, a także premiera i ministra obrony Izraela. Benjamin Netanjahu stwierdził, że to "jak moralne zrównanie po atakach z 11 września prezydenta Busha i Osamy bin Ladena". Wnioski może odrzucić lub zaakceptować Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Premier Izraela i przywódca Hamasu mogą usłyszeć zarzuty. "To jak zrównanie prezydenta Busha i Osamy bin Ladena"

Źródło:
Fakty TVN

- Projekt żelaznej kopuły nad Europą nie powinien wywoływać sprzeciwu u nikogo, kto myśli o naszym bezpieczeństwie - przekonuje premier Donald Tusk. Mariusz Błaszczak, były minister obrony, twierdzi, że to jest tylko niemiecki projekt biznesowy. Tak samo wcześniej mówił prezydent Andrzej Duda, ale już przestał to powtarzać. Donald Tusk przekonuje, że europejska tarcza nie polega na zastępowaniu istniejących już programów budowy obrony powietrznej w Polsce, którymi są Wisła, Narew i Pilica.

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Donald Tusk: europejska tarcza obrony powietrznej ma wyeliminować niemądrą konkurencję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

14-letni Bartek Wasilewski z Płocka jest zwycięzcą 15. edycji programu TVN "Mam Talent!" Do programu zgłosił się tajemnicy przed mamą. - Synuś, ja nigdzie nie jadę, co ty narobiłeś, tam są dzieci z talentami, ty jesteś zwykłym chłopcem, który śpiewa sobie w pokoju - powiedziała Bartkowi, jak się dowiedziała. 14-latek wygrał 300 tysięcy złotych i nie tylko ma dalsze plany na karierę muzyczną, ale także zamierza zabrać mamę na wakacje.

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

14-latek swoim rapem wygrał "Mam Talent!" Jego mama była na początku przerażona. "Synuś, co ty narobiłeś?"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

- Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na całym świecie pozostało raptem kilkanaście kolonii. Jedną z nich jest położona na Pacyfiku Nowa Kaledonia, kontrolowana przez Francję. Od kilku dni na archipelagu trwają gwałtowne zamieszki. Rdzenna ludność domaga się niepodległości. Sytuacja stała się tak poważna, że na miejsce wybiera się prezydent Emmanuel Macron. Francja oskarża Azerbejdżan o podsycanie antyfrancuskich nastrojów - to nie pomyłka, tak, chodzi o kraj na Kaukazie.

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Nowa Kaledonia buntuje się przeciwko Francji. Paryż oskarża Azerbejdżan o podsycanie zamieszek

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Iran rozpoczął uroczystości pogrzebowe po tragicznej śmierci prezydenta Ebrahima Raisiego i szefa irańskiej dyplomacji. Duchowy przywódca Iranu Ali Chamenei ogłosił pięciodniową żałobę, ale nie wszyscy Irańczycy uznają, że mają do tego powód. Ci, którzy mogą mówić o tym otwarcie, bo wyjechali z kraju, nazywają zmarłego prezydenta "Rzeźnikiem z Teheranu". Jedni przypominają o jego zbrodniach w latach 80., inni o krwawym tłumieniu protestów po morderstwie Mahsy Amini.

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Dla wielu chwila ogłoszenia śmierci prezydenta Iranu to był powód do radości. Kim był "Rzeźnik z Teheranu"?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy PKP Cargo wchodziło na giełdę, akcje spółki kosztowały 70 złotych. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił wtedy, że to mało. Po ośmiu latach rządów PiS akcje są po 14 złotych. PKP Cargo straciło niemal połowę rynku, a pieniędzy nie ma nawet na wypłaty dla załogi.

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

PKP Cargo S.A. "blisko upadłości". "Jest gorzej, niż myślałem"

Źródło:
Fakty TVN