Jarosław Gowin ma być pierwszym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin ma być pierwszym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych
Jarosław Gowin ma być pierwszym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin ma być pierwszym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowychMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Wybory kopertowe już pod lupą komisji śledczej. Na pierwszym posiedzeniu zebrała się przed świętami, a teraz precyzuje plany. Pierwszym świadkiem będzie były wicepremier Jarosław Gowin. Jego przesłuchanie odbędzie się 9 stycznia. Następna w kolejce ma być była marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Mateusz Morawicki i Jacek Sasin też będą wezwani.

Był ministrem w rządach Donalda Tuska, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Teraz Jarosław Gowin jako pierwszy świadek odpowie na pytania komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. - Myślę, że on ma bardzo dużo informacji, szczególnie politycznego creme de la creme, gdzie odbywały się rozmowy przy Nowogrodzkiej, albo w KPRM, czy na warszawskim Żoliborzu - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości za czasów rządów PO-PSL. Z Platformą Obywatelską rozstał się w 2013 roku. Założył własną partię - jej członkowie w 2015 roku startowali z list Prawa i Sprawiedliwości. Gowin przez 6 lat zajmował stanowisko wicepremiera - przez ten czas kierował dwoma resortami. Podał się do dymisji po wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku, gdy PiS forsowało wybory korespondencyjne. Sześć miesięcy po odejściu Jarosław Gowin wrócił do rządu, ale na niecały rok.

- Można powiedzieć, że to będzie przesłuchanie, które może być jednym z kluczowych w ramach działań komisji kopertowej - zaznacza Mirosław Adam Orliński, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" TVN24: "WYBORY WŁADZY" W TVN24 GO

Ostatecznie Porozumienie Jarosława Gowina zostało wykluczone ze Zjednoczonej Prawicy rok później. Powodem był Polski Ład. Teraz może się okazać kluczowym świadkiem dla komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. Jarosław Gowin na posiedzeniu ma się stawić 9 stycznia.

- Jarosław Gowin odszedł z rządu w określonych warunkach i rozumiem, że ma zadrę w stosunku do polityków Prawa i Sprawiedliwości, więc moim zdaniem nie będzie wiarygodnym świadkiem - uważa Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jednak nie tylko stosunek do polityków, ale całe przedsięwzięcie, jakim były wybory korespondencyjne, może być znaczące dla komisji.

Wybory kopertowe - kalendarium
Wybory kopertowe - kalendariumTVN24

Kto jeszcze zostanie przesłuchany?

W trakcie pandemii w 2020 roku ówczesny rząd podjął decyzję, żeby Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpoczęła druk kart wyborczych bez przyjęcia ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych. Jednocześnie Jacek Sasin przekonywał, że wybory w takiej formie, drogą pocztową, dojdą do skutku.

- Teraz trzeba znaleźć winnych, kto ponosi odpowiedzialność, kto podejmował decyzje - te formalne i polityczne, bo to jesteśmy winni naszym obywatelom - zaznacza Trela.

Decyzją komisji Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin też będą przesłuchiwani. Poseł Dariusz Joński, ktory jest przewodniczącym komisji, informuje, że może to być w lutym. Przed komisją stanie też Michał Dworczyk, Artur Soboń, Mariusz Kamiński, Elżbieta Witek, ale również Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ W KONKRET24: Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

- W związku z tym, że większość rządowa opierała się o posłów PiS, to myślę, że pan prezes Kaczyński powinien być wezwany przed komisję - argumentował podczas obrad komisji Bartosz Romowicz, poseł Polski 2050.

Ponadto na świadków mają zostać wezwani między innymi: Tomasz Zdzikot, niegdyś prezes Poczty Polskiej, Marek Zagórski, ówczesny minister cyfryzacji, szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, a także Ewa Wrzosek - prokuratorka, która wszczęła śledztwo w sprawie wyborów kopertowych.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS