Jarosław Gowin ma być pierwszym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin ma być pierwszym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych
Jarosław Gowin ma być pierwszym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowych
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Jarosław Gowin ma być pierwszym świadkiem komisji śledczej ds. wyborów kopertowychMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Wybory kopertowe już pod lupą komisji śledczej. Na pierwszym posiedzeniu zebrała się przed świętami, a teraz precyzuje plany. Pierwszym świadkiem będzie były wicepremier Jarosław Gowin. Jego przesłuchanie odbędzie się 9 stycznia. Następna w kolejce ma być była marszałkini Sejmu Elżbieta Witek. Mateusz Morawicki i Jacek Sasin też będą wezwani.

Był ministrem w rządach Donalda Tuska, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Teraz Jarosław Gowin jako pierwszy świadek odpowie na pytania komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. - Myślę, że on ma bardzo dużo informacji, szczególnie politycznego creme de la creme, gdzie odbywały się rozmowy przy Nowogrodzkiej, albo w KPRM, czy na warszawskim Żoliborzu - uważa Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości za czasów rządów PO-PSL. Z Platformą Obywatelską rozstał się w 2013 roku. Założył własną partię - jej członkowie w 2015 roku startowali z list Prawa i Sprawiedliwości. Gowin przez 6 lat zajmował stanowisko wicepremiera - przez ten czas kierował dwoma resortami. Podał się do dymisji po wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 roku, gdy PiS forsowało wybory korespondencyjne. Sześć miesięcy po odejściu Jarosław Gowin wrócił do rządu, ale na niecały rok.

- Można powiedzieć, że to będzie przesłuchanie, które może być jednym z kluczowych w ramach działań komisji kopertowej - zaznacza Mirosław Adam Orliński, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" TVN24: "WYBORY WŁADZY" W TVN24 GO

Ostatecznie Porozumienie Jarosława Gowina zostało wykluczone ze Zjednoczonej Prawicy rok później. Powodem był Polski Ład. Teraz może się okazać kluczowym świadkiem dla komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych. Jarosław Gowin na posiedzeniu ma się stawić 9 stycznia.

- Jarosław Gowin odszedł z rządu w określonych warunkach i rozumiem, że ma zadrę w stosunku do polityków Prawa i Sprawiedliwości, więc moim zdaniem nie będzie wiarygodnym świadkiem - uważa Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jednak nie tylko stosunek do polityków, ale całe przedsięwzięcie, jakim były wybory korespondencyjne, może być znaczące dla komisji.

Wybory kopertowe - kalendarium
Wybory kopertowe - kalendariumTVN24

Kto jeszcze zostanie przesłuchany?

W trakcie pandemii w 2020 roku ówczesny rząd podjął decyzję, żeby Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpoczęła druk kart wyborczych bez przyjęcia ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych. Jednocześnie Jacek Sasin przekonywał, że wybory w takiej formie, drogą pocztową, dojdą do skutku.

- Teraz trzeba znaleźć winnych, kto ponosi odpowiedzialność, kto podejmował decyzje - te formalne i polityczne, bo to jesteśmy winni naszym obywatelom - zaznacza Trela.

Decyzją komisji Mateusz Morawiecki i Jacek Sasin też będą przesłuchiwani. Poseł Dariusz Joński, ktory jest przewodniczącym komisji, informuje, że może to być w lutym. Przed komisją stanie też Michał Dworczyk, Artur Soboń, Mariusz Kamiński, Elżbieta Witek, ale również Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ W KONKRET24: Sasin przed Trybunał Stanu za wybory kopertowe? Kto, kiedy, jakie decyzje podejmował 

- W związku z tym, że większość rządowa opierała się o posłów PiS, to myślę, że pan prezes Kaczyński powinien być wezwany przed komisję - argumentował podczas obrad komisji Bartosz Romowicz, poseł Polski 2050.

Ponadto na świadków mają zostać wezwani między innymi: Tomasz Zdzikot, niegdyś prezes Poczty Polskiej, Marek Zagórski, ówczesny minister cyfryzacji, szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś, a także Ewa Wrzosek - prokuratorka, która wszczęła śledztwo w sprawie wyborów kopertowych.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS