Szymon urodził się z połową serca, syna pani Agnieszki nie udało się uratować. Ich historie zainspirowały twórców kampanii społecznej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W 2023 roku w Polsce wykonano prawie 2000 przeszczepów. "Na tle Europy jednak jesteśmy dalej w tyle" - więc ruszyła kampania społeczna
W 2023 roku w Polsce wykonano prawie 2000 przeszczepów. "Na tle Europy jednak jesteśmy dalej w tyle" - więc ruszyła kampania społeczna
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
W 2023 roku w Polsce wykonano prawie 2000 przeszczepów. "Na tle Europy jednak jesteśmy dalej w tyle" - więc ruszyła kampania społecznaMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Dla polskiej transplantologii rok 2023 nie był zły. W sumie wykonano prawie dwa tysiące przeszczepów. Lekarze jednak są przekonani, że ta liczba może być większa. Dlatego Wrocław ruszył z kampanią społeczną, która ma zmienić myślenie na temat transplantologii i zachęcić mieszkańców do wyrażania zgody za życia na oddanie narządów po śmierci.

Dzięki temu, że ktoś kiedyś powiedział "tak", Szymon Konieczny może studiować, zwiedzać świat i cieszyć się życiem. Jest cztery lata po przeszczepie serca. - Mogę robić rzeczy, których nigdy wcześniej nie mogłem - mówi student. Życie sześciu innych osób uratował syn pani Agnieszki Nowak, który zmarł nagle rok temu. Zarówno Szymon, jak i pani Agnieszka są bohaterami kampanii społecznej pod hasłem "Zgoda to dar życia. Tak, chcę być dawcą". - Byliśmy przekonani, że robimy coś, co jest totalnie naturalne i w Polsce oczywiste. Natomiast, po rozmowach z wieloma osobami, okazało się, że jednak temat w Polsce jest wciąż tabu - mówi pani Agnieszka.

Czytaj więcej: Szymon zmarł w wieku 18 lat. Matka zgodziła się na transplantację jego narządów

Tabu chcą przełamać organizatorzy akcji, czyli pracownicy wrocławskiego urzędu miasta. - Chcemy powiedzieć "tak" dla transplantacji. Wiemy, jak trudno lekarzom jest pozyskać zgodę w momencie, kiedy dochodzi do nieszczęścia, dlatego staramy się edukować mieszkańców Wrocławia. Stworzyliśmy Wrocławską Kartę Dawcy - wyjaśnia Agata Dzikowska z Urzędu Miasta we Wrocławiu. Urzędnicy rozpoczynają edukację od tych, którzy za chwilę staną się pełnoletni i sami będą decydować o sobie. W inauguracji kampanii uczestniczyli uczniowie dwóch ostatnich klas z liceum. Takie lekcje będą odbywać się w innych szkołach. - Sama ta prezentacja, oba te spoty, bardzo mnie wzruszyły - mówi Maja, jedna z licealistek. - Jest to istotne, żeby budować taką świadomość społeczną - dodaje Paweł, kolejny licealista. - To są sprawy niezwykle trudne. Dotyczą życia i śmierci. Śmierci, która - można powiedzieć - daje życie - ocenia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"Marek Nowicki/Fakty TVN

Jak zostać dawcą?

Inspiracją dla urzędników były historie syna pani Agnieszki i Szymona, który urodził się z połową serca. - Nie miał lewej komory, nie miał lewego przedsionka - informuje pani Marta Konieczny, mama Szymona. Z każdym kolejnym dniem, miesiącem i rokiem serce biło coraz słabiej, wolniej. - Mój syn wielokrotnie umierał - dodaje mama chłopaka. Telefon z informacją, że jest dawca, zadzwonił, jak Szymon skończył 17 lat. - W dniu przeszczepu powiedział: "jeśli nie uratują mnie, mamo, niech wezmą, co tylko mogą i ratują innych" - opowiada pani Marta. Ratunku dla syna pani Agnieszki nie było. - Opowiadam naszą historię właśnie po to, żeby zachęcić ludzi do tego, żeby wcześniej o tym rozmawiać i informować najbliższych o naszych decyzjach - podkreśla kobieta.

Zobacz też: Dramatyczny transport serca i płuc do przeszczepu. "Lot na granicy realizacji"

Teoretycznie potencjalnym dawcą jest każdy, kto nie wyraził sprzeciwu, ale w praktyce dla lekarzy bardzo ważne jest oświadczenie woli. - Bardzo często w sytuacji, kiedy dochodzi do nieszczęścia, to przecież nie my decydujemy, tylko lekarze pytają naszych bliskich, jaka była wola zmarłego. I my nie wiemy, bo na ten temat po prostu się w domach nie rozmawia - zwraca uwagę Dzikowska. - Ta kampania, mam nadzieję, sprowokuje do rozmów, gdzie w sposób jasny każdy przekaże swoją wolę: "tak, chcę oddać narządy", "nie, nie chcę, żeby moje narządy zostały przeszczepione" - wskazuje Mateusz Rakowski, koordynator ds. transplantologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Zregenerowali płuca, które nie nadawały się do przeszczepu. "Wyszło świetnie"
Zregenerowali płuca, które nie nadawały się do przeszczepu. "Wyszło świetnie"Płuca jak nowe w prezencie dla pana Piotra. Bez nich już by nie żył, a z nimi żyje mu się o wiele lepiej. Płuca, które otrzymał, normalnie nie nadawałyby się do przeszczepu, ale lekarze wykorzystali nowe technologie, aby je zregenerować. Wyszło świetnie i to świetna wiadomość dla tych, którzy czekają w kolejce na przeczep. Fakty TVN

Szczególny rok dla transplantologii

Liczba wykonanych transplantacji zależy od liczby dawców. W ubiegłym roku wykonano ponad 1800 przeszczepów narządów pobranych od zmarłych dawców. - Poprzedni rok był naprawdę dobry pod względem transplantacji na tle poprzednich lat, oczywiście wychodziliśmy z takiego kryzysu pandemicznego, więc wykonaliśmy około 30 procent więcej transplantacji niż w roku poprzednim - przekazuje Rakowski.

Liczba przeszczepionych narządów pobranych od zmarłych dawców w 2023 rokuPoltransplant

Tak wielu transplantacji w Polsce w ciągu jednego roku jeszcze nigdy nie było. Najwięcej przeszczepiono nerek i serc. - Na tle Europy jednak jesteśmy dalej w tyle, więc jest dużo do zrobienia - zwraca uwagę Rakowski.

Obecnie na przeszczep narządów w Polsce czeka prawie 2000 osób. Z danych Poltransplantu wynika, że najdłużej czeka się na serce i płuco. - Musimy mieć świadomość tego, że część tych pacjentów może nie doczekać - zwraca uwagę dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Poltransplantu.

Czytaj też: Rekordowa liczba przeszczepów płuc w Polsce. "Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców"

Zdaniem transplantologów z powodu braku dawcy rocznie umiera od kilkudziesięciu do nawet 200 osób. - Myślę, że dzięki tej kampanii będzie więcej osób, które będą na "tak" - mówi Szymon. - Przystąpiliśmy do tej kampanii z nadzieją, że uda się uratować wiele jeszcze żyć - dodaje mama Szymona.

Młodzież - jak informuje prezydent Wrocławia - wyciągnęła wnioski z kampanii. - Zapytana, "czy jest gotowa taką kartę odebrać i taką kartę wypełnić swoimi danymi", zdecydowana większość obecnych na sali podniosła rękę i powiedziała, że tak - mówi Jacek Sutryk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS