Szymon urodził się z połową serca, syna pani Agnieszki nie udało się uratować. Ich historie zainspirowały twórców kampanii społecznej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W 2023 roku w Polsce wykonano prawie 2000 przeszczepów. "Na tle Europy jednak jesteśmy dalej w tyle" - więc ruszyła kampania społeczna
W 2023 roku w Polsce wykonano prawie 2000 przeszczepów. "Na tle Europy jednak jesteśmy dalej w tyle" - więc ruszyła kampania społeczna
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
W 2023 roku w Polsce wykonano prawie 2000 przeszczepów. "Na tle Europy jednak jesteśmy dalej w tyle" - więc ruszyła kampania społecznaMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Dla polskiej transplantologii rok 2023 nie był zły. W sumie wykonano prawie dwa tysiące przeszczepów. Lekarze jednak są przekonani, że ta liczba może być większa. Dlatego Wrocław ruszył z kampanią społeczną, która ma zmienić myślenie na temat transplantologii i zachęcić mieszkańców do wyrażania zgody za życia na oddanie narządów po śmierci.

Dzięki temu, że ktoś kiedyś powiedział "tak", Szymon Konieczny może studiować, zwiedzać świat i cieszyć się życiem. Jest cztery lata po przeszczepie serca. - Mogę robić rzeczy, których nigdy wcześniej nie mogłem - mówi student. Życie sześciu innych osób uratował syn pani Agnieszki Nowak, który zmarł nagle rok temu. Zarówno Szymon, jak i pani Agnieszka są bohaterami kampanii społecznej pod hasłem "Zgoda to dar życia. Tak, chcę być dawcą". - Byliśmy przekonani, że robimy coś, co jest totalnie naturalne i w Polsce oczywiste. Natomiast, po rozmowach z wieloma osobami, okazało się, że jednak temat w Polsce jest wciąż tabu - mówi pani Agnieszka.

Czytaj więcej: Szymon zmarł w wieku 18 lat. Matka zgodziła się na transplantację jego narządów

Tabu chcą przełamać organizatorzy akcji, czyli pracownicy wrocławskiego urzędu miasta. - Chcemy powiedzieć "tak" dla transplantacji. Wiemy, jak trudno lekarzom jest pozyskać zgodę w momencie, kiedy dochodzi do nieszczęścia, dlatego staramy się edukować mieszkańców Wrocławia. Stworzyliśmy Wrocławską Kartę Dawcy - wyjaśnia Agata Dzikowska z Urzędu Miasta we Wrocławiu. Urzędnicy rozpoczynają edukację od tych, którzy za chwilę staną się pełnoletni i sami będą decydować o sobie. W inauguracji kampanii uczestniczyli uczniowie dwóch ostatnich klas z liceum. Takie lekcje będą odbywać się w innych szkołach. - Sama ta prezentacja, oba te spoty, bardzo mnie wzruszyły - mówi Maja, jedna z licealistek. - Jest to istotne, żeby budować taką świadomość społeczną - dodaje Paweł, kolejny licealista. - To są sprawy niezwykle trudne. Dotyczą życia i śmierci. Śmierci, która - można powiedzieć - daje życie - ocenia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"Marek Nowicki/Fakty TVN

Jak zostać dawcą?

Inspiracją dla urzędników były historie syna pani Agnieszki i Szymona, który urodził się z połową serca. - Nie miał lewej komory, nie miał lewego przedsionka - informuje pani Marta Konieczny, mama Szymona. Z każdym kolejnym dniem, miesiącem i rokiem serce biło coraz słabiej, wolniej. - Mój syn wielokrotnie umierał - dodaje mama chłopaka. Telefon z informacją, że jest dawca, zadzwonił, jak Szymon skończył 17 lat. - W dniu przeszczepu powiedział: "jeśli nie uratują mnie, mamo, niech wezmą, co tylko mogą i ratują innych" - opowiada pani Marta. Ratunku dla syna pani Agnieszki nie było. - Opowiadam naszą historię właśnie po to, żeby zachęcić ludzi do tego, żeby wcześniej o tym rozmawiać i informować najbliższych o naszych decyzjach - podkreśla kobieta.

Zobacz też: Dramatyczny transport serca i płuc do przeszczepu. "Lot na granicy realizacji"

Teoretycznie potencjalnym dawcą jest każdy, kto nie wyraził sprzeciwu, ale w praktyce dla lekarzy bardzo ważne jest oświadczenie woli. - Bardzo często w sytuacji, kiedy dochodzi do nieszczęścia, to przecież nie my decydujemy, tylko lekarze pytają naszych bliskich, jaka była wola zmarłego. I my nie wiemy, bo na ten temat po prostu się w domach nie rozmawia - zwraca uwagę Dzikowska. - Ta kampania, mam nadzieję, sprowokuje do rozmów, gdzie w sposób jasny każdy przekaże swoją wolę: "tak, chcę oddać narządy", "nie, nie chcę, żeby moje narządy zostały przeszczepione" - wskazuje Mateusz Rakowski, koordynator ds. transplantologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Zregenerowali płuca, które nie nadawały się do przeszczepu. "Wyszło świetnie"
Zregenerowali płuca, które nie nadawały się do przeszczepu. "Wyszło świetnie"Płuca jak nowe w prezencie dla pana Piotra. Bez nich już by nie żył, a z nimi żyje mu się o wiele lepiej. Płuca, które otrzymał, normalnie nie nadawałyby się do przeszczepu, ale lekarze wykorzystali nowe technologie, aby je zregenerować. Wyszło świetnie i to świetna wiadomość dla tych, którzy czekają w kolejce na przeczep. Fakty TVN

Szczególny rok dla transplantologii

Liczba wykonanych transplantacji zależy od liczby dawców. W ubiegłym roku wykonano ponad 1800 przeszczepów narządów pobranych od zmarłych dawców. - Poprzedni rok był naprawdę dobry pod względem transplantacji na tle poprzednich lat, oczywiście wychodziliśmy z takiego kryzysu pandemicznego, więc wykonaliśmy około 30 procent więcej transplantacji niż w roku poprzednim - przekazuje Rakowski.

Liczba przeszczepionych narządów pobranych od zmarłych dawców w 2023 rokuPoltransplant

Tak wielu transplantacji w Polsce w ciągu jednego roku jeszcze nigdy nie było. Najwięcej przeszczepiono nerek i serc. - Na tle Europy jednak jesteśmy dalej w tyle, więc jest dużo do zrobienia - zwraca uwagę Rakowski.

Obecnie na przeszczep narządów w Polsce czeka prawie 2000 osób. Z danych Poltransplantu wynika, że najdłużej czeka się na serce i płuco. - Musimy mieć świadomość tego, że część tych pacjentów może nie doczekać - zwraca uwagę dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Poltransplantu.

Czytaj też: Rekordowa liczba przeszczepów płuc w Polsce. "Sukces jest tym bardziej cenny, że wcale nie przybyło dawców"

Zdaniem transplantologów z powodu braku dawcy rocznie umiera od kilkudziesięciu do nawet 200 osób. - Myślę, że dzięki tej kampanii będzie więcej osób, które będą na "tak" - mówi Szymon. - Przystąpiliśmy do tej kampanii z nadzieją, że uda się uratować wiele jeszcze żyć - dodaje mama Szymona.

Młodzież - jak informuje prezydent Wrocławia - wyciągnęła wnioski z kampanii. - Zapytana, "czy jest gotowa taką kartę odebrać i taką kartę wypełnić swoimi danymi", zdecydowana większość obecnych na sali podniosła rękę i powiedziała, że tak - mówi Jacek Sutryk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS