Nadchodzi Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. "Nie wyobrażamy sobie, żeby WOŚP-u nie było"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 32. "Nie wyobrażamy sobie, żeby WOŚP-u nie było"
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 32. "Nie wyobrażamy sobie, żeby WOŚP-u nie było"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 32. "Nie wyobrażamy sobie, żeby WOŚP-u nie było"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się za niecały miesiąc. Wolontariusze już się szykują, wyruszą na ulice w Polsce i na świecie z charakterystycznymi, kolorowymi puszkami. Jeszcze można się zgłaszać, by do nich dołączyć. W internecie ruszyły też internetowe aukcje, a to wszystko w jednym celu - na leczenie i rehabilitację chorób płuc po pandemii.

Golden retrievery z Wrocławia są już gotowe do udziału w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. - Nasze psy trenują już od wielu miesięcy, bo jak zwykle będziemy raczyć wrocławian pokazem posłuszeństwa - mówi Mara Świerkowska, wolontariuszka z grupy Golden Retriever WOŚP Wrocław.

Golden retrivery pani Marty zrobią to już dwunasty raz. - Nie wyobrażamy sobie, żeby WOŚP-u nie było, to już po prostu wdarło się w nasze życie, w naszą codzienność, w nasze przyjemności - podkreśla wolontariuszka.

Czytaj także: Kosiniak-Kamysz: Wojsko Polskie znów zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W Polsce i na świecie na ulice wyruszy 120 tysięcy wolontariuszy, wyposażonych w kolorowe puszki. - Żeby zostać naszym wolontariuszem, trzeba się zarejestrować na stronie iwolontariusz.wosp.org.pl, wysłać swoje zgłoszenie do naszego sztabu ze zdjęciem, danymi i czekać na zaakcentowanie - informuje Natalia, szefowa Sztabu WOŚP w Białymstoku.

Licytacje już trwają

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 28 stycznia, ale pieniądze już można wpłacać do e-skarbonek. W internecie trwają też aukcje. Fani Agnieszki Dygant i Joanny Krupy mogą mieć powody do radości. - Jeśli chcecie się spotkać, pogadać, zjeść coś pysznego we francuskim bistro, to zapraszam was do licytacji kolacji ze mną - zachęca aktorka. Z kolei modelka i jurorka w programie "Top Model" proponuje wspólne gotowanie. - Gotowanie ze mną i z moją siostrą i wy zadecydujecie, czy umiemy gotować, czy nie - mówi.

Do wylicytowania będą też atrakcje zaoferowane przez dziennikarzy TVN24. Wśród nich udział w programie "Polska i Świat" od kuchni. - Dzień zaczyna się kolegium o 9:45, a później cały dzień w redakcji. Wjazd z którymś z reporterów na zdjęcia, a później cale popołudnie ze mną, aż do emisji program - zdradza Marta Kuligowska, prowadząca program.

Zobacz więcej: Dzień w Sejmie, wizyta w studiu TVN24 czy pływanie na desce? Aukcje na WOŚP naszych dziennikarzy

Grzegorz Kajdanowicz i Konrad Piasecki ze zwycięzcą lub zwycięzcami licytacji spotkają się na korcie. - Wystawiamy mecz w padla. To nowa w Polsce dyscyplina, bardzo dynamiczna, wymagająca i bardzo ciekawa - informuje prowadzący "Faktyów" TVN. - Niektórzy lubią dostać fory, a niektórzy wręcz przeciwnie, ja na przykład bardzo nie lubię, jak mi się daje fory, więc trochę w zależności od potrzeby naszego rywala, albo damy fory, albo będziemy na boisku walczyli jak lwy i nie odpuścimy nawet jednej piłki - dodaje prowadzący "Rozmowę Piaseckiego".

Do wylicytowania będą atrakcje zaoferowane przez dziennikarzy TVN24

Cel 32. Finału WOŚP

Cel 32. Finału WOŚP to płuca po pandemii - zarówno dzieci, jak i dorosłych. - Najpoważniejszym wyzwaniem są ci, o których życie walczyliśmy najdłużej. Cieszymy się , bo mamy uratowanego człowieka, ale pytanie, co dalej? Wychodzi od nas z oddziału i co z rehabilitacją?- wskazuje Tomasz Karauda, lekarz Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala klinicznego w Łodzi.

Owsiak: chcemy dać lekarzom instrumenty, które im powiedzą: dostaliście najnowocześniejsze urządzenia
Owsiak: chcemy dać lekarzom instrumenty, które im powiedzą: dostaliście najnowocześniejsze urządzeniaTVN24

Podczas ostatniego finału Orkiestra zebrała prawie ćwierć miliarda złotych na walkę z sepsą. Pieniądze z kolejnej zbiórki przeznaczone będą na diagnozowanie, leczenie i rehabilitację pacjentów na oddziałach pulmonologicznych. - W przypadku płuc to jest 15 oddziałów dziecięcych, 49 dla dorosłych. To się może oczywiście zmienić, ale już wiemy, co mamy kupić - informuje Jerzy Owsiak, prezes Fundacji WOŚP

Za ile? To zależy tylko od darczyńców. A to co, robią, cieszy i wzrusza. - Chłopiec podszedł do nas ze skarbonką swoich oszczędności i powiedział nam, że chciał sobie kupić laptopa, zbierał bardzo długu na tego laptopa, ale jednak stwierdził, że pomagać trzeba i dał nam te pieniądze do skarbonek - wspomina Świerkowska.

Autorka/Autor:Katarzyna Czupryńska-Chabros

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS