Groźny wirus atakuje. "Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Groźny wirus atakuje. "Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną"
Groźny wirus atakuje. "Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną"
Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24
Groźny wirus atakuje. "Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

W ostatnim czasie przybyło zakażeń wirusem RSV. Atakuje on zarówno dorosłych, jak i dzieci, ale to w przypadku tych najmłodszych może mieć dewastujący wpływ na organizm. Dzieci często potrzebują wtedy hospitalizacji i widać to w szpitalu w Kielcach, gdzie obłożenie jest tak duże, że zaczyna brakować łóżek.

Smutna buzia Kacpra to nie jedyny objaw choroby, z jaką jego młody organizm musi walczyć. Test dały jednoznaczną odpowiedź - chłopiec ma wirusa RSV. - Zaczęło się od chrypy. Pierwszego dnia była głównie wysoka gorączka i chrypa, a kaszel drugiego dnia doszedł - mówi pani Małgorzata, mama Kacpra.

Kacper będzie mógł dochodzić do zdrowia w domu, ale wiele dzieci nie ma takiego szczęścia. Trzymiesięczny Ignaś trafił do szpitala. - Mam dwóch synów i oni się wybronili z tego, a Ignaś jest mniejszy, więc gorzej to przechodzi - mówi pani Małgorzata, mama Ignasia.

To małe dzieci są teraz najbardziej narażone na zakażenie wirusem. - Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną, czyli żeby te dzieci przedszkolne zostały w domu - podkreśla dr n. med. Ilona Derkowska, pediatra ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.

Dzieci często zarażają się w żłobkach czy przedszkolach. Wirus przenosi się drogą oddechową, przez co oddziały są pełne chorych na RSV, a trafiają na nie nawet niemowlaki. - Codziennie był pod kontrolą poradni, ale już było gorzej z oddechem, na oskrzeliki poszło, więc wylądowaliśmy w szpitalu - przekazuje mama Ignasia.

Zobacz też: COVID-19, grypa i inne wirusy. Sezon na zachorowania w pełni

Głównie z takimi przypadkami walczą teraz pediatrzy szpitala w Kielcach. - Jeśli chodzi o oddziały infekcyjne dzieci młodszych, oddział pulmonologiczny to obłożenie jest stuprocentowe, a na oddziale dzieci młodszych 70 procent łóżek zajętych jest przez dzieci chore na RSV - informuje Elżbieta Kołodziej z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach.

Dr Karauda: powikłania po COVID-19 przypominają pole bitwy
Dr Karauda: powikłania po COVID-19 przypominają pole bitwyTVN24

Objawy RSV

Objawy jakie wywołuje wirus RSV to: gorączka, katar, kaszel, ale to może być dopiero początek. - Kiedy dziecko oddycha bardzo ciężko, kiedy oddech jest przyśpieszony, kiedy trudno dziecku jest się napić, bo tak bardzo dużego wysiłku wymaga oddychanie, że nie ma na nic innego siły. Nie zawsze musi być wysoka gorączka, nie zawsze musi być nasilony kaszel. Trudności w oddychaniu to ten moment, kiedy trzeba przyjechać do szpitala - wskazuje dr Ewelina Gowin, pediatra z Wielkopolskiego Centrum Pediatrii.

Wirus RSV dotyczy także dorosłych, ale to dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, przechodzą go znacznie gorzej. - Drogi oddechowe u niemowlęcia są bardzo wąskie i końcowy odcinek dróg oddechowych, który jest najbardziej narażony, mają średnice włosa. W związku z czym zatkanie dróg oddechowych wydzieliną, która jest największym problemem infekcji, skutkuje dusznością - wyjaśnia Derkowska.

Czytaj też: Jaka jest różnica między RSV, grypą i COVID-19?

Dlatego często konieczna jest hospitalizacja. Dzieci potrzebują wsparcia oddechowego, ale bywa, że oprócz leczenia, czeka je karmienie przez sondę. - W przebiegu tego zapalenia oskrzelików mamy duszność i dziecko się dekompensuje, odwadnia się, nie przyjmuje pokarmów, męczy się przy jedzeniu. Największe zagrożenie to stanowi dla niemowląt - zaznacza Kołodziej.

Dzieci wraz z rodzicami na ogół muszą spędzić w szpitalu około tygodnia. Jednak nie tylko wirus RSV teraz atakuje Polaków. - Mamy zachorowania na COVID-19, mamy zachorowania pojedyncze na grypę i mamy również bardzo dużo zakażeń paciorkowcem - wylicza Kołodziej.

Najczęściej epidemia wywołana przez wirusa RSV towarzyszy nam w okresie jesienno-wiosennym, trwa do okolic kwietnia.

Autorka/Autor:Marta Warchoł

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS