Stanisław Gądecki "rozumie" głodówki Kamińskiego i Wąsika. "Krzywdę wyrządza arcybiskup Kościołowi"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Arcybiskup Gądecki zabiera głos w sprawie Kamińskiego i Wąsika. "To jest moim zdaniem jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi hierarchy Kościoła"
Arcybiskup Gądecki zabiera głos w sprawie Kamińskiego i Wąsika. "To jest moim zdaniem jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi hierarchy Kościoła"
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Arcybiskup Gądecki zabiera głos w sprawie Kamińskiego i Wąsika. "To jest moim zdaniem jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi hierarchy Kościoła"Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Żony osadzonych polityków PiS interweniowały u hierarchy. Hierarcha chce interweniować u ministra sprawiedliwości. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał do prawomocnie skazanych Kamińskiego i Wąsika list. Arcybiskup Stanisław Gądecki pisze między innymi o głodówce i o tym, że w pełni rozumie przyczyny podjęcia tak dramatycznej formy protestu jako formy sprzeciwu wobec niesprawiedliwych działań władzy. Deklaruje, że jest gotowy podjąć interwencję humanitarną.

Również do instancji kościelnej trafiła sprawa prawomocnie skazanych byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, do osadzonych Kamińskiego i Wąsika wysłał list, a zawarte w nim stwierdzenia nie odbiegają daleko od tej politycznej narracji. "W pełni rozumiem przyczyny podjęcia tak dramatycznej formy protestu. Protest głodowy jest formą wyrażenia sprzeciwu wobec działań władzy, odbieranych przez Panów jako radykalnie niesprawiedliwych, oraz jako potencjalnie skuteczny środek służący zwróceniu uwagi ludzi kierujących się w życiu sumieniem" - brzmi fragment listu. - W czystej postaci mamy do czynienia z moralnością Kalego. Trafili się swoi i najwyraźniej ci swoi traktowani są w szczególny sposób - podkreśla profesor Przemysław Rotengruber, filozof i etyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Współpracownicy RPO rozmawiali z Mariuszem Kamińskim, zbadali warunki jego pobytu w areszcie

Do arcybiskupa prośbę o interwencję skierowały żony skazanych polityków, a hierarcha zgłosił gotowość do interwencji na szczeblach rządowych. - Jeśli zostanie to przez nich zaakceptowane, zobowiązuję się do podjęcia w ich sprawie interwencji humanitarnej u ministra sprawiedliwości - donosi ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Tutaj już mi się zapalają czerwone lampki. Bo zastanawiam się, co to znaczy. Czy obaj osadzeni znaleźli się w zakładach karnych, w których łamie się ich prawa człowieka? Przebywają w warunkach niehumanitarnych? - pyta ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Andrzej Duda apeluje do Adama Bodnara w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Andrzej Duda apeluje do Adama Bodnara w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja WąsikaJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Wewnętrzne niezrozumienie

To, co jest w pełni zrozumiałe dla arcybiskupa Gądeckiego, budzi głębokie niezrozumienie wśród przedstawicieli Kościoła. - Należy się współczucie jak każdemu człowiekowi, troska o ich zdrowie, ale nie dzieje się im krzywda. Krzywdę wyrządza arcybiskup Kościołowi w Polsce, narażając Kościół na to, że jest stronniczy wobec przegranej partii politycznej. To jest moim zdaniem jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi hierarchy Kościoła w ostatnich latach - alarmuje ksiądz Alfred Wierzbicki, etyk i teolog.

Gdy Kościół znów wikła się w sprawy czysto polityczne, spada na niego polityczna krytyka. - Ja przede wszystkim jestem naprawdę zbulwersowany tym, że Episkopat zajmuje się dziś sprawcami, a nie ofiarami. W Polsce jest wiele ofiar przestępstw pana Wąsika i Kamińskiego - zauważa Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej. - Widzę, że biskupi chyba ciągle nie zauważyli, że zmieniła się władza, że już nie chodzi się do ministrów na herbaty, nie chodzi się do ministrów na obiady po to, żeby negocjować jakieś sprawy - mówi Krzysztof Śmiszek z KKP Lewica.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bohater afery gruntowej pisze do prezydenta. "Niech Kamiński i Wąsik dziękują Bogu, że te materiały są tajne"

List arcybiskupa staje się argumentem dla polityków Prawa i Sprawiedliwości do powtarzania tej nieprawdziwej tezy, że rzekomo Kamiński i Wąsik są "więźniami politycznymi". - Ma prawo ksiądz arcybiskup napisać list. Dlaczego ma nie pisać? Kościół jest taką samą instytucją jak wiele innych - uważa Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski.

Zabranie głosu przez arcybiskupa w tej sprawie przypomina milczenie Kościoła w innych sprawach. - Motywacja. Ona jest szalenie polityczna. To kompromituje po prostu urząd przewodniczącego i urząd arcybiskupa, metropolity poznańskiego. Kompromituje po prostu Kościół - ocenia Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego". "Życie każdego z Panów ma wartość dla naszej wspólnej Ojczyzny i może przyczynić się do tego, by czynić ją bardziej sprawiedliwą" - tak kończy swój list arcybiskup do prawomocnie skazanych polityków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS