Stanisław Gądecki "rozumie" głodówki Kamińskiego i Wąsika. "Krzywdę wyrządza arcybiskup Kościołowi"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Arcybiskup Gądecki zabiera głos w sprawie Kamińskiego i Wąsika. "To jest moim zdaniem jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi hierarchy Kościoła"
Arcybiskup Gądecki zabiera głos w sprawie Kamińskiego i Wąsika. "To jest moim zdaniem jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi hierarchy Kościoła"
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Arcybiskup Gądecki zabiera głos w sprawie Kamińskiego i Wąsika. "To jest moim zdaniem jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi hierarchy Kościoła"Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Żony osadzonych polityków PiS interweniowały u hierarchy. Hierarcha chce interweniować u ministra sprawiedliwości. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał do prawomocnie skazanych Kamińskiego i Wąsika list. Arcybiskup Stanisław Gądecki pisze między innymi o głodówce i o tym, że w pełni rozumie przyczyny podjęcia tak dramatycznej formy protestu jako formy sprzeciwu wobec niesprawiedliwych działań władzy. Deklaruje, że jest gotowy podjąć interwencję humanitarną.

Również do instancji kościelnej trafiła sprawa prawomocnie skazanych byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, do osadzonych Kamińskiego i Wąsika wysłał list, a zawarte w nim stwierdzenia nie odbiegają daleko od tej politycznej narracji. "W pełni rozumiem przyczyny podjęcia tak dramatycznej formy protestu. Protest głodowy jest formą wyrażenia sprzeciwu wobec działań władzy, odbieranych przez Panów jako radykalnie niesprawiedliwych, oraz jako potencjalnie skuteczny środek służący zwróceniu uwagi ludzi kierujących się w życiu sumieniem" - brzmi fragment listu. - W czystej postaci mamy do czynienia z moralnością Kalego. Trafili się swoi i najwyraźniej ci swoi traktowani są w szczególny sposób - podkreśla profesor Przemysław Rotengruber, filozof i etyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Współpracownicy RPO rozmawiali z Mariuszem Kamińskim, zbadali warunki jego pobytu w areszcie

Do arcybiskupa prośbę o interwencję skierowały żony skazanych polityków, a hierarcha zgłosił gotowość do interwencji na szczeblach rządowych. - Jeśli zostanie to przez nich zaakceptowane, zobowiązuję się do podjęcia w ich sprawie interwencji humanitarnej u ministra sprawiedliwości - donosi ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. - Tutaj już mi się zapalają czerwone lampki. Bo zastanawiam się, co to znaczy. Czy obaj osadzeni znaleźli się w zakładach karnych, w których łamie się ich prawa człowieka? Przebywają w warunkach niehumanitarnych? - pyta ojciec Paweł Gużyński, dominikanin.

Andrzej Duda apeluje do Adama Bodnara w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika
Andrzej Duda apeluje do Adama Bodnara w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja WąsikaJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Wewnętrzne niezrozumienie

To, co jest w pełni zrozumiałe dla arcybiskupa Gądeckiego, budzi głębokie niezrozumienie wśród przedstawicieli Kościoła. - Należy się współczucie jak każdemu człowiekowi, troska o ich zdrowie, ale nie dzieje się im krzywda. Krzywdę wyrządza arcybiskup Kościołowi w Polsce, narażając Kościół na to, że jest stronniczy wobec przegranej partii politycznej. To jest moim zdaniem jedna z najbardziej skandalicznych wypowiedzi hierarchy Kościoła w ostatnich latach - alarmuje ksiądz Alfred Wierzbicki, etyk i teolog.

Gdy Kościół znów wikła się w sprawy czysto polityczne, spada na niego polityczna krytyka. - Ja przede wszystkim jestem naprawdę zbulwersowany tym, że Episkopat zajmuje się dziś sprawcami, a nie ofiarami. W Polsce jest wiele ofiar przestępstw pana Wąsika i Kamińskiego - zauważa Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej z Koalicji Obywatelskiej. - Widzę, że biskupi chyba ciągle nie zauważyli, że zmieniła się władza, że już nie chodzi się do ministrów na herbaty, nie chodzi się do ministrów na obiady po to, żeby negocjować jakieś sprawy - mówi Krzysztof Śmiszek z KKP Lewica.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bohater afery gruntowej pisze do prezydenta. "Niech Kamiński i Wąsik dziękują Bogu, że te materiały są tajne"

List arcybiskupa staje się argumentem dla polityków Prawa i Sprawiedliwości do powtarzania tej nieprawdziwej tezy, że rzekomo Kamiński i Wąsik są "więźniami politycznymi". - Ma prawo ksiądz arcybiskup napisać list. Dlaczego ma nie pisać? Kościół jest taką samą instytucją jak wiele innych - uważa Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski.

Zabranie głosu przez arcybiskupa w tej sprawie przypomina milczenie Kościoła w innych sprawach. - Motywacja. Ona jest szalenie polityczna. To kompromituje po prostu urząd przewodniczącego i urząd arcybiskupa, metropolity poznańskiego. Kompromituje po prostu Kościół - ocenia Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego". "Życie każdego z Panów ma wartość dla naszej wspólnej Ojczyzny i może przyczynić się do tego, by czynić ją bardziej sprawiedliwą" - tak kończy swój list arcybiskup do prawomocnie skazanych polityków.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS