TVP płaciła komentatorom za chwalenie rządu. "To jest czysta, polityczna prostytucja"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
TVP płaciła komentatorom za chwalenie rządu. "To jest czysta, polityczna prostytucja"
TVP płaciła komentatorom za chwalenie rządu. "To jest czysta, polityczna prostytucja"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
TVP płaciła komentatorom za chwalenie rządu. "To jest czysta, polityczna prostytucja"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Na jaw wychodzą kolejne "rewelacje" dotyczące zarobków w telewizji publicznej za czasów PiS-u. Żona Jacka Kurskiego miała w 13 miesięcy zarobić ponad 1,5 miliona złotych. Dodatkowo TVP płaciła swoim "komentatorom" za wyrażanie na antenie zdania - często pochlebnego - wobec działań partii rządzącej i sytuacji w kraju.

Jeszcze niedawno sam prezes niósł kwiaty w drodze na jej ślubny kobierzec, ale teraz posłowie PiS-u udają, że nie wiedzą, kim jest Joanna Kurska, żona Jacka Kurskiego - byłego prezesa TVP za czasów PiS - i producentka telewizyjna. Jak donosi portal Onet, miała ona w 13 miesięcy zarobić w telewizji publicznej ponad półtora miliona złotych.

- PiS bardzo dużo mówił o rodzinach w swoim programie. I dla rodzin w Polsce było to zazwyczaj kilkaset złotych, a dla rodziny na przykład Kurskiego było to półtora miliona - zaznacza Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej i poseł Koalicji Obywatelskiej. Jacek Kurski jako prezes TVP potrzebował "aż" sześciu lat, żeby zarobić tam 4,5 miliona złotych. Nawet jego były asystent - bez matury - otrzymywał wynagrodzenie około miliona złotych rocznie.

Pieniądze za komentarze w TVP. Rekordzista zarobił w rok 300 tysięcy złotych
Pieniądze za komentarze w TVP. Rekordzista zarobił w rok 300 tysięcy złotychEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Medialne Bizancjum

Gwiazdy TVP za czasów PiS-u mogły liczyć na zarobki w wysokości nawet 140 tysięcy złotych miesięcznie. Pewnie dlatego po zmianie władzy - i zmianie porządku w telewizji publicznej - jej pracownicy tak zaciekle bronili swoich stanowisk, a działania rządu Donalda Tuska nazywali nielegalnymi. W czasie "dobrej zmiany" w mediach publicznych nic nie było za darmo. Nawet wypowiedzi "niezależnych" komentatorów, którzy też dostawali przelew za wyrażenie "opinii" na antenie. - Pięćset (złotych - przyp. red.) za jedno szczucie. Pięćset za jeden hejt i pięćset za jedno kłamstwo. Rekordzista sprzedał się 600 razy. Zarobił 300 tysięcy. Szanowni państwo, to jest czysta, polityczna prostytucja - podkreśla poseł KO Michał Szczerba. Akurat 300 tysięcy złotych w rok zarobił niezależny komentator, rozliczający się z TVP ryczałtem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Były gwiazdor TVP za doradzanie szefowej PAŻP brał maksymalną stawkę

- Oni musieli płacić tym, którzy mówili dobrze o PiS-ie i o Kaczyńskim, bo nawet w ich środowisku trudno było znaleźć ludzi, którzy nieopłaceni mówiliby takie bzdury. Jak nisko upadliście. Jak nisko upadała wasza partia - podkreślał Donald Tusk.

Być może dlatego prezes PiS "nie wierzył", że komentatorzy w innych mediach wypowiadają się za darmo, a zarobki dziennikarzy są nieporównywalnie skromniejsze. - To, co się wyprawa w Polsce, jest nie do obrony. Państwo mają, że tak powiem, płacone za to, żeby tego bronić. Naprawdę serdecznie państwu współczuję - stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami 4 stycznia Jarosław Kaczyński.

- Telewizja publiczna była potrzebna po to, żeby ukrywać systemowe złodziejstwo PiS-u na pieniądzach Polaków. Na naszych wspólnych pieniądzach - zaznacza Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł Koalicji Obywatelskiej. Jednak dlaczego telewizja rządowa musiała być dotowana miliardami złotych rocznie z podatków płaconych przez wszystkich? Tego wciąż nie wiadomo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS