Numer 112 to nie infolinia. "Nie powinniśmy sobie robić żartów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Numer 112 to nie infolinia. "Nie powinniśmy sobie robić żartów"
Numer 112 to nie infolinia. "Nie powinniśmy sobie robić żartów"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Numer 112 to nie infolinia. "Nie powinniśmy sobie robić żartów"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W 2023 roku spośród ponad 22 milionów zgłoszeń na numer alarmowy 112 prawie 40 procent było nieuzasadnionych. Operatorzy Centrów Powiadamiania Ratunkowego alarmują, że 112 to nie infolinia. 11 lutego był obchodzony Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który został ustanowiony przez przez UE, aby promować, ale też uświadamiać, jaką pełni rolę. W Krakowie i w Warszawie zostali wyróżnieni i nagrodzeni operatorzy, którzy na odległość ratowali życie.

Jest co świętować, bo to już kolejny rok działania numeru 112. To symbol pomocy i wsparcia, ale bez operatorów, by nie zadziałał. - Jesteśmy tu przede wszystkim, żeby podziękować operatorom za ich bardzo ciężką pracę. Dlatego że ratują życie każdego dnia, w każdej godzinie - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - To jest szalenie trudna praca na żywym organizmie - stwierdził Jan Klęczar, wojewoda małopolski. W stolicy ci najlepsi z najlepszych zostali nagrodzeni. W Krakowie operatorom numeru 112 życzenia i podziękowania składał wojewoda małopolski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pięcioletnia Lenka zadzwoniła na 112 i uratowała mamę. Mała bohaterka dostała od policji gratulacje i prezenty

Połączenia wykonane pod numer 112 nie przestają dzwonić. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie jest jednym z 17 w Polsce. - Najważniejsze zadanie operatora to jest przede wszystkim opanowanie tych emocji, które są po drugiej stronie - zaznacza Łukasz Bombała, kierownik CPR w Krakowie. - Dzwonią tutaj osoby w bardzo dużym stresie i to jest też wyzwanie dla nas - dodaje Paulina Nowak, operatorka numeru 112 w Krakowie. Jednym z największych wyzwań, z jakimi spotykają się operatorzy numeru 112, to pomoc w ratowaniu życia na odległość.

- Nastoletnia dziewczynka chce popełnić samobójstwo i dokonała już pewnych czynów. Jej życie jest zagrożone. Nie jest w stanie określić, gdzie się znajduje, no i pozyskanie tej lokalizacji, pozostanie z nią na linii, powiadomienie służb, to jest taka walka z czasem - tłumaczy operatorka numeru 112 Paulina Nowak. Jeden operator średnio w miesiącu odbiera 1300 połączeń. Najwięcej zgłoszeń jest w ciągu dnia. - Dzwonią starsze osoby, które są schorowane. Też nie zawsze wiedzą, gdzie mieszkają. Zatem musimy podjąć dużo działań, żeby je zlokalizować - podkreśla Mirona Selatnia, operatorka numeru 112 z Warszawy.

Numer 112 dla zwierząt. Na Pomorzu ruszy nowa aplikacja
Numer 112 dla zwierząt. Na Pomorzu ruszy nowa aplikacja

Apele operatorów

W 2023 roku - spośród ponad 22 milionów zgłoszeń - prawie 40 procent było nieuzasadnionych, a 27 procent telefonów zostało anulowanych, bo dzwoniący rozłączył się przed nawiązaniem połączenia. - Zdarzają się pomyłki, dzwoni tak zwana kieszeń, bo komuś się w kieszeni włączył numer alarmowy. Dużo dzwoni dzieci, które się bawią pod nieobecność rodziców, bądź pod obecność - wylicza Mirona Selatnia.

- Nie powinniśmy sobie robić żartów z tego numeru. Za każdym razem, jeśli ktoś telefonuje, na przykład chcąc zamówić pizzę, co się, niestety, zdarza, to ogranicza osobom, które naprawdę potrzebują pomocy - tłumaczy warszawski operator numer 112 Jarosław Stefaniak. - Żarty już się zdarzają coraz mniej, natomiast większość ludzi albo przypadkowo wybierze numer z telefonu lub też sprawdzają po prostu, czy ten numer faktycznie działa i czy my go odbierzemy - przyznaje Łukasz Bombała, kierownik CPR w Krakowie. Operatorzy alarmują, że numer 112 to nie infolinia. Za nieuprawnione korzystanie z numeru alarmowego 112 grozi kara grzywny w wysokości 1500 złotych, areszt lub ograniczenie wolności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Poinformował, że ktoś porwał jego siostrę i groził jej pozbawieniem życia"

- Świadomość funkcjonowania numeru alarmowego 112 jest duża. Natomiast dużo większy problem jest z odróżnieniem, co należy zgłaszać i w jakiej sytuacji należy korzystać z tego numeru - tłumaczy Andrzej Szymanika, kierownik CPR w Warszawie. Dlatego edukować trzeba od najmłodszych lat.

Operatorzy przypominają, że dzwonimy tylko w sytuacjach nagłych, zagrażających zdrowiu i życiu. - Zgłoszenie alarmowe mówi o tym, że to musi być coś, co się dzieje w tej chwili. Apel, żeby nie dzwonić w sprawach, które się wydarzyły kilka dni temu bądź jeszcze później - dodaje Andrzej Szymaniak.

W trakcie rozmowy z operatorem numeru 112 należy też pamiętać, że bardzo ważna jest współpraca i podanie wszelkich oczekiwanych przez dyspozytora informacji. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który był obchodzony 11 lutego, to dobry moment, żeby o tym znów głośno mówić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS