Numer 112 to nie infolinia. "Nie powinniśmy sobie robić żartów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Numer 112 to nie infolinia. "Nie powinniśmy sobie robić żartów"
Numer 112 to nie infolinia. "Nie powinniśmy sobie robić żartów"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Numer 112 to nie infolinia. "Nie powinniśmy sobie robić żartów"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W 2023 roku spośród ponad 22 milionów zgłoszeń na numer alarmowy 112 prawie 40 procent było nieuzasadnionych. Operatorzy Centrów Powiadamiania Ratunkowego alarmują, że 112 to nie infolinia. 11 lutego był obchodzony Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który został ustanowiony przez przez UE, aby promować, ale też uświadamiać, jaką pełni rolę. W Krakowie i w Warszawie zostali wyróżnieni i nagrodzeni operatorzy, którzy na odległość ratowali życie.

Jest co świętować, bo to już kolejny rok działania numeru 112. To symbol pomocy i wsparcia, ale bez operatorów, by nie zadziałał. - Jesteśmy tu przede wszystkim, żeby podziękować operatorom za ich bardzo ciężką pracę. Dlatego że ratują życie każdego dnia, w każdej godzinie - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - To jest szalenie trudna praca na żywym organizmie - stwierdził Jan Klęczar, wojewoda małopolski. W stolicy ci najlepsi z najlepszych zostali nagrodzeni. W Krakowie operatorom numeru 112 życzenia i podziękowania składał wojewoda małopolski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pięcioletnia Lenka zadzwoniła na 112 i uratowała mamę. Mała bohaterka dostała od policji gratulacje i prezenty

Połączenia wykonane pod numer 112 nie przestają dzwonić. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie jest jednym z 17 w Polsce. - Najważniejsze zadanie operatora to jest przede wszystkim opanowanie tych emocji, które są po drugiej stronie - zaznacza Łukasz Bombała, kierownik CPR w Krakowie. - Dzwonią tutaj osoby w bardzo dużym stresie i to jest też wyzwanie dla nas - dodaje Paulina Nowak, operatorka numeru 112 w Krakowie. Jednym z największych wyzwań, z jakimi spotykają się operatorzy numeru 112, to pomoc w ratowaniu życia na odległość.

- Nastoletnia dziewczynka chce popełnić samobójstwo i dokonała już pewnych czynów. Jej życie jest zagrożone. Nie jest w stanie określić, gdzie się znajduje, no i pozyskanie tej lokalizacji, pozostanie z nią na linii, powiadomienie służb, to jest taka walka z czasem - tłumaczy operatorka numeru 112 Paulina Nowak. Jeden operator średnio w miesiącu odbiera 1300 połączeń. Najwięcej zgłoszeń jest w ciągu dnia. - Dzwonią starsze osoby, które są schorowane. Też nie zawsze wiedzą, gdzie mieszkają. Zatem musimy podjąć dużo działań, żeby je zlokalizować - podkreśla Mirona Selatnia, operatorka numeru 112 z Warszawy.

Numer 112 dla zwierząt. Na Pomorzu ruszy nowa aplikacja
Numer 112 dla zwierząt. Na Pomorzu ruszy nowa aplikacja

Apele operatorów

W 2023 roku - spośród ponad 22 milionów zgłoszeń - prawie 40 procent było nieuzasadnionych, a 27 procent telefonów zostało anulowanych, bo dzwoniący rozłączył się przed nawiązaniem połączenia. - Zdarzają się pomyłki, dzwoni tak zwana kieszeń, bo komuś się w kieszeni włączył numer alarmowy. Dużo dzwoni dzieci, które się bawią pod nieobecność rodziców, bądź pod obecność - wylicza Mirona Selatnia.

- Nie powinniśmy sobie robić żartów z tego numeru. Za każdym razem, jeśli ktoś telefonuje, na przykład chcąc zamówić pizzę, co się, niestety, zdarza, to ogranicza osobom, które naprawdę potrzebują pomocy - tłumaczy warszawski operator numer 112 Jarosław Stefaniak. - Żarty już się zdarzają coraz mniej, natomiast większość ludzi albo przypadkowo wybierze numer z telefonu lub też sprawdzają po prostu, czy ten numer faktycznie działa i czy my go odbierzemy - przyznaje Łukasz Bombała, kierownik CPR w Krakowie. Operatorzy alarmują, że numer 112 to nie infolinia. Za nieuprawnione korzystanie z numeru alarmowego 112 grozi kara grzywny w wysokości 1500 złotych, areszt lub ograniczenie wolności.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Poinformował, że ktoś porwał jego siostrę i groził jej pozbawieniem życia"

- Świadomość funkcjonowania numeru alarmowego 112 jest duża. Natomiast dużo większy problem jest z odróżnieniem, co należy zgłaszać i w jakiej sytuacji należy korzystać z tego numeru - tłumaczy Andrzej Szymanika, kierownik CPR w Warszawie. Dlatego edukować trzeba od najmłodszych lat.

Operatorzy przypominają, że dzwonimy tylko w sytuacjach nagłych, zagrażających zdrowiu i życiu. - Zgłoszenie alarmowe mówi o tym, że to musi być coś, co się dzieje w tej chwili. Apel, żeby nie dzwonić w sprawach, które się wydarzyły kilka dni temu bądź jeszcze później - dodaje Andrzej Szymaniak.

W trakcie rozmowy z operatorem numeru 112 należy też pamiętać, że bardzo ważna jest współpraca i podanie wszelkich oczekiwanych przez dyspozytora informacji. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który był obchodzony 11 lutego, to dobry moment, żeby o tym znów głośno mówić.

Autorka/Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS