Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"
Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Decyzje Donalda Trumpa dotyczące ceł mogą mieć zaskakujące konsekwencje. Na przykład podniesienie stawek na aluminium do 25 procent sprawi, że zdrożeje piwo. Dlaczego? Bo jest pakowane w aluminiowe puszki.

Choć cła dopiero wejdą w życie, przedsiębiorcy już zaczęli odczuwać wyższe ceny. - Kupiliśmy dzisiaj olej kokosowy. Zazwyczaj płacimy za niego 50 dolarów, ale dzisiaj kosztował 59. Nikt nie wie, jak ceny wzrosną jutro - mówi Surinder Sroa, właściciel restauracji w Kalifornii.

Jego restauracja szczyci się prowadzeniem prawdziwie hinduskiej kuchni. A skoro tak, to najważniejszym składnikiem dań muszą być sprowadzane z Azji oryginalne przyprawy. Właściciel już kilka dni temu zaczął robić zapasy importowanych towarów. Obiecuje, że ceny w menu zostaną niezmienione ta długo, jak będzie to możliwe.

"Na końcu i tak zawsze płaci klient"

- Na razie bierzemy wzrost kosztów na siebie, ale jeśli będzie to coraz gorzej wyglądać, to przestaniemy zarabiać. I wtedy przeniesiemy te koszty na klientów. Bo na końcu i tak zawsze płaci klient - wskazuje Surinder Sroa.

O swój los boją się producenci kwiatów, bo ta branża jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, i nie sposób zrobić zapasów z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. W okolicach Seattle przy granicy z Kanadą organizowano festiwal tulipanów. To było wielkie święto, które przynosiło regionowi bardzo konkretne korzyści. Zainteresowani tulipanami turyści, w tym przede wszystkim Kanadyjczycy, co roku zostawiali w hotelach, restauracjach i na targach kwiatów 83 miliony dolarów. Teraz, nie dość, że produkcja kwiatów zdrożała, to liczba turystów z Kanady spadła o 40 procent.

ZOBACZ TEŻ: Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Są i tacy, którzy w podwyżce ceł dostrzegają szansę. Choć już w ubiegłym roku średnia cena nowego auta wyniosła 50 tysięcy dolarów, to i tak Amerykanie kupili 13 milionów nowych samochodów i 40 milionów używanych. Aż 40 procent gospodarstw domowych pozwoliło sobie na wymianę auta.

- Branża przewiduje, że ceny nowych samochodów wzrosną o od 5 do 15 tysięcy dolarów za sztukę. Moim zdaniem klienci nie będą chcieli tyle dopłacić - ocenia Tony Harb, właściciel komisu z używanymi samochodami.

Z kolei dealerzy nowych aut liczą na to, że Amerykanie i tak będą chcieli kupić samochód. Więc już teraz, jeszcze po niższych cenach, zrobili zapasy.

- Zrobiliśmy odważny krok i złożyliśmy duże zamówienie. Mamy pełen parking, więc bez względu na wszystko, jesteśmy przygotowani - mówi Vince Bloom, właściciel salonu samochodowego w Folsom.

Potencjał na zarobek widzi też jeden z producentów awokado. Owoc jest w ogromnej większości importowany z Ameryki Południowej. Więc na pewno zdrożeje. A przecież guacamole to jedno z ulubionych dań Amerykanów. Więc Gary Gragg zachęca klientów do kupna całego drzewka. Takiego, które już niedługo będzie rodzic owoce. Cena niezbyt okazyjna - od 250 do 950 dolarów za sztukę.

Czarne chmury nad "zielonym złotem" w Meksyku. Czy guacamole stanie się przysmakiem luksusowym?
Czarne chmury nad "zielonym złotem" w Meksyku. Czy guacamole stanie się przysmakiem luksusowym?Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Pomidory musisz sadzić co roku. Jak nie posadzisz, to nie będziesz mieć pomidorów. A z awokado jest inaczej. Na początku, przed dwa, trzy lata, musisz o nie dbać, ale potem roślina już sama sobie radzi. Nie musisz nic robić, a i tak zawsze będziesz mieć owoce - mówi Gary Grabb właściciel plantacji awokado.

Gary udziela też odpłatnych porad jak prawidłowo uprawiać drzewko, żeby co roku dawało duże i zdrowe owoce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS