Funkcjonariuszka CBA potwierdza użycie Pegasusa wobec Krzysztofa Brejzy. "Była jedną z niewielu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Funkcjonariuszka CBA potwierdza użycie Pegasusa wobec Krzysztofa Brejzy
Funkcjonariuszka CBA potwierdza użycie Pegasusa wobec Krzysztofa Brejzy
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Funkcjonariuszka CBA potwierdza użycie Pegasusa wobec Krzysztofa BrejzyKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

W prokuratorskim śledztwie to przełom, a dla sejmowej komisji śledczej istotny materiał. Funkcjonariuszka kierująca CBA potwierdziła zastosowanie Pegasusa wobec polityka byłej opozycji - Krzysztofa Brejzy. Jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze portalu tvn24.pl, pełniąca obowiązki szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego zeznała tak w ostrowskiej prokuraturze. "To było kluczowe przesłuchanie " - ocenił Krzysztof Brejza.

Jest pierwsze potwierdzenie ze strony służb, że CBA za rządów Prawa i Sprawiedliwości stosowało wobec Krzysztofa Brejzy system szpiegowski Pegasus. - Od dwóch lat w Ostrowie Wielkopolskim toczy się z mojego zawiadomienia śledztwo w sprawie włamania do telefonu, manipulowania danymi - przekazuje europoseł PO Krzysztof Brejza. Dziennikarze portalu tvn24.pl ustalili, że stojąca dziś na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak potwierdziła, zeznając w prokuraturze, że część materiału w postępowaniu prowadzonym przeciwko Krzysztofowi Brejzie uzyskano właśnie za pomocą Pegasusa.

- Była jedną z niewielu, która w pewnym momencie, widząc, jak jest szyta sprawa na Krzysztofa Brejzę w czasie, kiedy on był szefem kampanii wyborczej największej siły opozycyjnej, wycofała się z tych działań i powiedziała, jako jedna z niewielu, podkreślam, "nie, to jest sprawa polityczna, a nie sprawa kryminalna" - tłumaczy Marcin Bosacki z PO, wiceprzewodniczący komisji śledczej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wobec Krzysztofa Brejzy użyto Pegasusa. Zeznania p.o. szefowej CBA

Dla polityków PiS-u to nieistotne i niepotwierdzone informacje. Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak była agentką specjalną w delegaturze CBA w Bydgoszczy i referentką postępowania prowadzonego przeciwko politykowi. Miała bezpośredni dostęp do materiałów operacyjnych. - Ja nie mogę się do tego odnosić, ponieważ, jako osoba uczestnicząca w tych czynnościach, naraziłbym się na odpowiedzialność karną. Powiem tylko, że było to bardzo ważne, kluczowe dla całej sprawy przesłuchanie - zaznacza Brejza.

- To jest skandal absolutny. Jeśli władza używała najnowocześniejszej aparatury szpiegowskiej do podsłuchiwania opozycji, to muszą być konsekwencje karne, ale to także muszą być bardzo poważne konsekwencje polityczne - uważa Maciej Konieczny z Razem. To zadanie powołanej właśnie przez Sejm komisji śledczej. - Służby są po to, by ścigać terrorystów, przestępców, a nie niszczyć opozycję. To są metody zza wschodniej granicy - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska z Polski 2050-Trzeciej Drogi. - Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości nie został wybrany do prezydium, co odczytujemy, że większość koalicji 13 grudnia obawia się prawdy - uważa Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Krzysztof Brejza zapowiedział, że stawi się przed komisją śledczą ds. Pegasusa
Krzysztof Brejza zapowiedział, że stawi się przed komisją śledczą ds. PegasusaTVN24

PiS-owskie standardy

Kanadyjscy eksperci i Amnesty International potwierdzają użycie Pegasusa wobec kilkorga polityków i prawników w Polsce, ale ta lista może być dłuższa. - Mogło być nawet 200 osób i to nie tylko z opozycji, ale również ze strony Prawa i Sprawiedliwości, jak i ludzi postronnych - zaznacza Tomasz Trela z KKP Lewicy, członek komisji śledczej. - Wielokrotnie moi koledzy, znajomi, przyjaciele, którzy w ten czy inny sposób są w obozie Prawa i Sprawiedliwości, często spotykając się, zostawiali komórki, pytali mnie "kiedy ostatnio miałem biuro sprawdzane" - mówi Przemysław Wipler z Konfederacji, członek komisji śledczej. W ciągu dwóch tygodni poznać mamy plan prac komisji śledczej i listę osób do przesłuchania. - Pierwszą wezwaną osobą przed komisję śledczą powinna być pani premier Beata Szydło, która powinna wyjaśnić, jak to było z zakupem Pegasusa od Izraelczyków. Czy ona miała w ogóle świadomość, co kupuje, co to jest za narzędzie i co jej podwładni z tym przez następne lata zrobią - uważa Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.

Czytaj więcej o karierze Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak

W ciągu kilku miesięcy na dwóch telefonach Krzysztofa Brejzy system Pegasus - dający dostęp do danych, kamery i mikrofonu, umożliwiający pobieranie i wgrywanie dowolnych treści - instalowany był 33 razy. Poseł Marcin Bosacki - wiceprzewodniczący komisji śledczej - w ubiegłej kadencji kierował pracami nadzwyczajnej komisji w Senacie. Wtedy na przesłuchania nie stawili się wzywani ministrowie rządu Prawa i Sprawiedliwości. Służby odmawiały udostępnienia akt.

Politycy PiS podkreślali, że system Pegasus - jeśli w ogóle był używany - to zgodnie z procedurami i tylko wówczas, jeśli zachodziło podejrzenie popełnienia przestępstwa. Ten argument został obalony chociażby przez Rzecznika Praw Obywatelskich. - Sąd powinien wiedzieć, czy godzi się na tradycyjny podsłuch, czy śledzenie, czy też na zastosowanie oprogramowania szpiegowskiego, pozwalającego na całkowite zawładnięcie życiem prywatnym człowieka. Z całą mocą chciałem podkreślić, że polskie prawo takich gwarancji nie daje - zauważa profesor Marcin Wiącek. Kontrolę sądową profesor Wiącek nazywa "iluzoryczną", a zmiany w przepisach dotyczących działań operacyjnych wprowadziło właśnie Prawo i Sprawiedliwość. - Masowo te zgody są po prostu udzielane bez kontroli. To jest państwo PiS. To były metody, które PiS wprowadził rozmyślnie, z premedytacją - podkreśla Krzysztof Paszyk z PSL-u-Trzeciej Drogi.

Zeznania kierującej CBA w sprawie Pegasusa. Dziennikarz "Superwizjera" TVN Maciej Duda o szczegółach
Zeznania kierującej CBA w sprawie Pegasusa. Dziennikarz "Superwizjera" TVN Maciej Duda o szczegółachTVN24

Lista przesłuchiwanych

Pierwsze przesłuchania przed komisją najpewniej odbędą się w drugiej połowie lutego. Kolejność wezwań na razie nie jest znana, ale już wiadomo, że komisja przesłuchać będzie chciała europosła Brejzę i obecną szefową CBA. Również byłych szefów służb - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - skazanych już za przekroczenie uprawnień w innej sprawie i ułaskawionych przez prezydenta. Na liście znajdą się też byli premierzy Beata Szydło i Mateusz Morawiecki, były wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS