Funkcjonariuszka CBA potwierdza użycie Pegasusa wobec Krzysztofa Brejzy. "Była jedną z niewielu"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Funkcjonariuszka CBA potwierdza użycie Pegasusa wobec Krzysztofa Brejzy
Funkcjonariuszka CBA potwierdza użycie Pegasusa wobec Krzysztofa Brejzy
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Funkcjonariuszka CBA potwierdza użycie Pegasusa wobec Krzysztofa BrejzyKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

W prokuratorskim śledztwie to przełom, a dla sejmowej komisji śledczej istotny materiał. Funkcjonariuszka kierująca CBA potwierdziła zastosowanie Pegasusa wobec polityka byłej opozycji - Krzysztofa Brejzy. Jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze portalu tvn24.pl, pełniąca obowiązki szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego zeznała tak w ostrowskiej prokuraturze. "To było kluczowe przesłuchanie " - ocenił Krzysztof Brejza.

Jest pierwsze potwierdzenie ze strony służb, że CBA za rządów Prawa i Sprawiedliwości stosowało wobec Krzysztofa Brejzy system szpiegowski Pegasus. - Od dwóch lat w Ostrowie Wielkopolskim toczy się z mojego zawiadomienia śledztwo w sprawie włamania do telefonu, manipulowania danymi - przekazuje europoseł PO Krzysztof Brejza. Dziennikarze portalu tvn24.pl ustalili, że stojąca dziś na czele Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak potwierdziła, zeznając w prokuraturze, że część materiału w postępowaniu prowadzonym przeciwko Krzysztofowi Brejzie uzyskano właśnie za pomocą Pegasusa.

- Była jedną z niewielu, która w pewnym momencie, widząc, jak jest szyta sprawa na Krzysztofa Brejzę w czasie, kiedy on był szefem kampanii wyborczej największej siły opozycyjnej, wycofała się z tych działań i powiedziała, jako jedna z niewielu, podkreślam, "nie, to jest sprawa polityczna, a nie sprawa kryminalna" - tłumaczy Marcin Bosacki z PO, wiceprzewodniczący komisji śledczej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wobec Krzysztofa Brejzy użyto Pegasusa. Zeznania p.o. szefowej CBA

Dla polityków PiS-u to nieistotne i niepotwierdzone informacje. Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak była agentką specjalną w delegaturze CBA w Bydgoszczy i referentką postępowania prowadzonego przeciwko politykowi. Miała bezpośredni dostęp do materiałów operacyjnych. - Ja nie mogę się do tego odnosić, ponieważ, jako osoba uczestnicząca w tych czynnościach, naraziłbym się na odpowiedzialność karną. Powiem tylko, że było to bardzo ważne, kluczowe dla całej sprawy przesłuchanie - zaznacza Brejza.

- To jest skandal absolutny. Jeśli władza używała najnowocześniejszej aparatury szpiegowskiej do podsłuchiwania opozycji, to muszą być konsekwencje karne, ale to także muszą być bardzo poważne konsekwencje polityczne - uważa Maciej Konieczny z Razem. To zadanie powołanej właśnie przez Sejm komisji śledczej. - Służby są po to, by ścigać terrorystów, przestępców, a nie niszczyć opozycję. To są metody zza wschodniej granicy - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska z Polski 2050-Trzeciej Drogi. - Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości nie został wybrany do prezydium, co odczytujemy, że większość koalicji 13 grudnia obawia się prawdy - uważa Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Krzysztof Brejza zapowiedział, że stawi się przed komisją śledczą ds. Pegasusa
Krzysztof Brejza zapowiedział, że stawi się przed komisją śledczą ds. PegasusaTVN24

PiS-owskie standardy

Kanadyjscy eksperci i Amnesty International potwierdzają użycie Pegasusa wobec kilkorga polityków i prawników w Polsce, ale ta lista może być dłuższa. - Mogło być nawet 200 osób i to nie tylko z opozycji, ale również ze strony Prawa i Sprawiedliwości, jak i ludzi postronnych - zaznacza Tomasz Trela z KKP Lewicy, członek komisji śledczej. - Wielokrotnie moi koledzy, znajomi, przyjaciele, którzy w ten czy inny sposób są w obozie Prawa i Sprawiedliwości, często spotykając się, zostawiali komórki, pytali mnie "kiedy ostatnio miałem biuro sprawdzane" - mówi Przemysław Wipler z Konfederacji, członek komisji śledczej. W ciągu dwóch tygodni poznać mamy plan prac komisji śledczej i listę osób do przesłuchania. - Pierwszą wezwaną osobą przed komisję śledczą powinna być pani premier Beata Szydło, która powinna wyjaśnić, jak to było z zakupem Pegasusa od Izraelczyków. Czy ona miała w ogóle świadomość, co kupuje, co to jest za narzędzie i co jej podwładni z tym przez następne lata zrobią - uważa Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.

Czytaj więcej o karierze Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak

W ciągu kilku miesięcy na dwóch telefonach Krzysztofa Brejzy system Pegasus - dający dostęp do danych, kamery i mikrofonu, umożliwiający pobieranie i wgrywanie dowolnych treści - instalowany był 33 razy. Poseł Marcin Bosacki - wiceprzewodniczący komisji śledczej - w ubiegłej kadencji kierował pracami nadzwyczajnej komisji w Senacie. Wtedy na przesłuchania nie stawili się wzywani ministrowie rządu Prawa i Sprawiedliwości. Służby odmawiały udostępnienia akt.

Politycy PiS podkreślali, że system Pegasus - jeśli w ogóle był używany - to zgodnie z procedurami i tylko wówczas, jeśli zachodziło podejrzenie popełnienia przestępstwa. Ten argument został obalony chociażby przez Rzecznika Praw Obywatelskich. - Sąd powinien wiedzieć, czy godzi się na tradycyjny podsłuch, czy śledzenie, czy też na zastosowanie oprogramowania szpiegowskiego, pozwalającego na całkowite zawładnięcie życiem prywatnym człowieka. Z całą mocą chciałem podkreślić, że polskie prawo takich gwarancji nie daje - zauważa profesor Marcin Wiącek. Kontrolę sądową profesor Wiącek nazywa "iluzoryczną", a zmiany w przepisach dotyczących działań operacyjnych wprowadziło właśnie Prawo i Sprawiedliwość. - Masowo te zgody są po prostu udzielane bez kontroli. To jest państwo PiS. To były metody, które PiS wprowadził rozmyślnie, z premedytacją - podkreśla Krzysztof Paszyk z PSL-u-Trzeciej Drogi.

Zeznania kierującej CBA w sprawie Pegasusa. Dziennikarz "Superwizjera" TVN Maciej Duda o szczegółach
Zeznania kierującej CBA w sprawie Pegasusa. Dziennikarz "Superwizjera" TVN Maciej Duda o szczegółachTVN24

Lista przesłuchiwanych

Pierwsze przesłuchania przed komisją najpewniej odbędą się w drugiej połowie lutego. Kolejność wezwań na razie nie jest znana, ale już wiadomo, że komisja przesłuchać będzie chciała europosła Brejzę i obecną szefową CBA. Również byłych szefów służb - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - skazanych już za przekroczenie uprawnień w innej sprawie i ułaskawionych przez prezydenta. Na liście znajdą się też byli premierzy Beata Szydło i Mateusz Morawiecki, były wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Były dotacje, jest wezwanie do zwrotu pieniędzy. Ponad dwa miliony złotych muszą oddać niektóre organizacje, którym środki przyznał Narodowy Instytut Wolności. Nadzorował go ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Audyt wykazał wiele nieprawidłowości. Dotacje często trafiały do organizacji powiązanych z politykami PiS-u. Zwolnionych zostało 700 ekspertów Instytutu, nominowanych przez Piotra Glińskiego.

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Dotacje z Narodowego Instytutu Wolności pod lupą. Część beneficjentów musi oddać pieniądze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS