Przyspieszyły prace nad rentą wdowią. Co zakłada obywatelski projekt ustawy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przyspieszyły prace nad rentą wdowią. Co zakłada obywatelski projekt?
Przyspieszyły prace nad rentą wdowią. Co zakłada obywatelski projekt?
Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24
Przyspieszyły prace nad rentą wdowią. Co zakłada obywatelski projekt?Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24

Dodatkowe wsparcie finansowe dla osób, które straciły swojego małżonka - temu ma służyć wypłacanie wdowiej renty. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało wprowadzenie tej renty w modelu kroczącym, co oznacza stopniowe zwiększanie świadczeń. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w celu wprowadzenia wspomnianej renty.

Sejm w środę przeprowadził pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w celu wprowadzenia renty wdowiej. - Renta wdowia jest odpowiedzią na sytuację demograficzną Polaków - zaznacza prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Renta może realnie wspomóc znaczną część społeczeństwa. - Może służyć poprawie ochrony sytuacji materialnej seniora po stracie małżonka - wskazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki pieniężnej. - W przypadku osób, które mają prawo do dwóch świadczeń (jednym z nich jest własna emerytura, drugim renta rodzinna), daje możliwość uzyskania półtora świadczenia - wyjaśnia dr hab. Agnieszka Chłoń- Domińczak, prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej.

Osoba uprawniona do renty wdowiej ma prawo połączyć dwa świadczenia. Wdowa lub wdowiec będzie miała wybór, czy chce otrzymywać swoje świadczenie w pełnym wymiarze i połowę świadczenia po małżonku czy odwrotnie. - Do tej pory w systemie ubezpieczeń społecznych obowiązuje zasada, że jeżeli ktoś ma prawo do dwóch świadczeń, to wybiera jedno z nich - wskazuje Chłoń-Domińczak.

Czytaj też: O tyle mają w tym roku wzrosnąć emerytury. Ministerstwo odpowiada

Maksymalna wysokość renty wdowiej nie przekroczy trzykrotności przeciętnej emerytury. Uprawnione do nowego świadczenia będą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale to głównie do Polek skierowany jest projekt. - Około 1,5 miliona seniorów, głównie kobiet, oczekuje tego, aby te zmiany wprowadzić. Często kobiety zostają w gospodarstwie domowym z wszystkimi kosztami, z opłaceniem za prąd, za utrzymanie, za czynsz, do tego muszą się utrzymać, i zostają z jedną emeryturą, najczęściej swoją niższą - podkreśla Agnieszka Kłopotek, posłanka Trzeciej Drogi.

Poza osobami w wieku emerytalnym na dodatkowe środki mogą liczyć też osoby niezdolne do wykonywania pracy i rodzice opiekujący się niepełnoletnimi. - Jeżeli mamy dzieci i młodzież, którzy utracili swoich rodziców ze względu na śmierć, wypadek, chorobę, to mają prawo do renty rodzinnej - wskazuje Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Podwyżki płac, kwota wolna, emerytury. Prof. Belka o obietnicach wyborczych
Podwyżki płac, kwota wolna, emerytury. Prof. Belka o obietnicach wyborczychTVN24

Kto będzie miał prawo do świadczenia?

Zmiany mają kosztować budżet co najmniej 10 miliardów złotych. Nie wiadomo jeszcze, w jakim kształcie projekt ustawy będzie poddany pod głosowanie.

- Projekt obywatelski, zgodnie z ustaleniami w nim zawartymi, miałby być wprowadzany w modelu kroczącym, stopniowo, żeby ochrona i możliwość pozyskiwania dodatkowych środków przez osoby starsze stawała się rzeczywistością z roku na rok coraz większą - informuje ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Żeby Polak miał minimum społeczne, a nie biologiczne. Nie, że on ma się tylko najeść i mieć na jedzenie. On musi mieć na telewizor, na gazetę, na książkę. Mówimy o tak zwanym minimum społecznym i to o to chodzi - tłumaczy prof. Marian Noga.

Zobacz również: "Trzynastka i czternastka będą oczywiście utrzymane"

Do nowego świadczenia będą mieli prawo nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Rządzący jednak nie wykluczają rozszerzenia zmian. - Takim rozwiązaniem można by było objąć inne, nieujęte w tym projekcie grupy - osoby, które samotnie wychowują dzieci lub będące w związkach nieformalnych - mówi Wioletta Tomczak, posłanka Polski 2050, członkini komisji polityki społecznej i rodziny.

Zapisy wprowadzające rentę wdowią już rok temu trafiły do Sejmu poprzedniej kadencji. Dzięki temu, że jest to projekt obywatelski, procedowanie mogło ruszyć po wyborach. - Nie mamy stanowiska klubu ostatecznego, ale ja na pewno będę zachęcał do tego, aby to poprzeć - zapewnia Henryk Kowalczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jeśli projekt zostanie przyjęty przez parlament, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada wprowadzenie go w życie w ciągu pół roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS