Przyspieszyły prace nad rentą wdowią. Co zakłada obywatelski projekt ustawy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przyspieszyły prace nad rentą wdowią. Co zakłada obywatelski projekt?
Przyspieszyły prace nad rentą wdowią. Co zakłada obywatelski projekt?
Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24
Przyspieszyły prace nad rentą wdowią. Co zakłada obywatelski projekt?Grzegorz Maciążek/Fakty po Południu TVN24

Dodatkowe wsparcie finansowe dla osób, które straciły swojego małżonka - temu ma służyć wypłacanie wdowiej renty. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało wprowadzenie tej renty w modelu kroczącym, co oznacza stopniowe zwiększanie świadczeń. W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy w celu wprowadzenia wspomnianej renty.

Sejm w środę przeprowadził pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w celu wprowadzenia renty wdowiej. - Renta wdowia jest odpowiedzią na sytuację demograficzną Polaków - zaznacza prof. Marian Noga, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Renta może realnie wspomóc znaczną część społeczeństwa. - Może służyć poprawie ochrony sytuacji materialnej seniora po stracie małżonka - wskazuje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki pieniężnej. - W przypadku osób, które mają prawo do dwóch świadczeń (jednym z nich jest własna emerytura, drugim renta rodzinna), daje możliwość uzyskania półtora świadczenia - wyjaśnia dr hab. Agnieszka Chłoń- Domińczak, prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej.

Osoba uprawniona do renty wdowiej ma prawo połączyć dwa świadczenia. Wdowa lub wdowiec będzie miała wybór, czy chce otrzymywać swoje świadczenie w pełnym wymiarze i połowę świadczenia po małżonku czy odwrotnie. - Do tej pory w systemie ubezpieczeń społecznych obowiązuje zasada, że jeżeli ktoś ma prawo do dwóch świadczeń, to wybiera jedno z nich - wskazuje Chłoń-Domińczak.

Czytaj też: O tyle mają w tym roku wzrosnąć emerytury. Ministerstwo odpowiada

Maksymalna wysokość renty wdowiej nie przekroczy trzykrotności przeciętnej emerytury. Uprawnione do nowego świadczenia będą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale to głównie do Polek skierowany jest projekt. - Około 1,5 miliona seniorów, głównie kobiet, oczekuje tego, aby te zmiany wprowadzić. Często kobiety zostają w gospodarstwie domowym z wszystkimi kosztami, z opłaceniem za prąd, za utrzymanie, za czynsz, do tego muszą się utrzymać, i zostają z jedną emeryturą, najczęściej swoją niższą - podkreśla Agnieszka Kłopotek, posłanka Trzeciej Drogi.

Poza osobami w wieku emerytalnym na dodatkowe środki mogą liczyć też osoby niezdolne do wykonywania pracy i rodzice opiekujący się niepełnoletnimi. - Jeżeli mamy dzieci i młodzież, którzy utracili swoich rodziców ze względu na śmierć, wypadek, chorobę, to mają prawo do renty rodzinnej - wskazuje Agnieszka Chłoń-Domińczak.

Podwyżki płac, kwota wolna, emerytury. Prof. Belka o obietnicach wyborczych
Podwyżki płac, kwota wolna, emerytury. Prof. Belka o obietnicach wyborczychTVN24

Kto będzie miał prawo do świadczenia?

Zmiany mają kosztować budżet co najmniej 10 miliardów złotych. Nie wiadomo jeszcze, w jakim kształcie projekt ustawy będzie poddany pod głosowanie.

- Projekt obywatelski, zgodnie z ustaleniami w nim zawartymi, miałby być wprowadzany w modelu kroczącym, stopniowo, żeby ochrona i możliwość pozyskiwania dodatkowych środków przez osoby starsze stawała się rzeczywistością z roku na rok coraz większą - informuje ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Żeby Polak miał minimum społeczne, a nie biologiczne. Nie, że on ma się tylko najeść i mieć na jedzenie. On musi mieć na telewizor, na gazetę, na książkę. Mówimy o tak zwanym minimum społecznym i to o to chodzi - tłumaczy prof. Marian Noga.

Zobacz również: "Trzynastka i czternastka będą oczywiście utrzymane"

Do nowego świadczenia będą mieli prawo nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Rządzący jednak nie wykluczają rozszerzenia zmian. - Takim rozwiązaniem można by było objąć inne, nieujęte w tym projekcie grupy - osoby, które samotnie wychowują dzieci lub będące w związkach nieformalnych - mówi Wioletta Tomczak, posłanka Polski 2050, członkini komisji polityki społecznej i rodziny.

Zapisy wprowadzające rentę wdowią już rok temu trafiły do Sejmu poprzedniej kadencji. Dzięki temu, że jest to projekt obywatelski, procedowanie mogło ruszyć po wyborach. - Nie mamy stanowiska klubu ostatecznego, ale ja na pewno będę zachęcał do tego, aby to poprzeć - zapewnia Henryk Kowalczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Jeśli projekt zostanie przyjęty przez parlament, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada wprowadzenie go w życie w ciągu pół roku.

Autorka/Autor:Grzegorz Maciążek

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS