Trwa walka ze skutkami podtopień. "Podwyższone stany wód cały czas są"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trwa walka ze skutkami podtopień. "Podwyższone stany wód cały czas są"
Trwa walka ze skutkami podtopień. "Podwyższone stany wód cały czas są"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Trwa walka ze skutkami podtopień. "Podwyższone stany wód cały czas są"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W kolejnych miejscach Polski ogłaszane jest pogotowie przeciwpowodziowe. Z powodu deszczów i roztopów wylewają rzeki.

W niewielkiej wsi Radawie w Opolskiem od świtu strażacy mają pełne ręce roboty. Zanim zaczęli budować wał przeciwpowodziowy, musieli pomagać okolicznym mieszkańcom w usuwaniu skutków lokalnych podtopień. - Po otwarciu okna okazało sie, że zamiast drogi, która biegnie przed domem, szła rzeka. Wszystko zalane. Jeden stopień dzielił wodę od wejścia już wody do mieszkania - opowiada Dominika Urbanek, sołtys wsi Radawie. - Zostało zalanych kilka posesji i część budynków na tych posesjach - wylicza st. kpt. Daniel Kaczmarek z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie.

Ze skutkami lokalnych powodzi strażacy musieli walczyć również w sąsiednich miejscowościach powiatu oleskiego oraz namysłowskiego. - W trakcie działań okazało się, że parterowy budynek został zalany, gdzie przebywała jedna osoba starsza, skąd została ewakuowana - mówi st. kpt. Daniel Kaczmarek.

Niespokojnie zaczyna robić się na Zalewie Wiślanym i Żuławach. Dla gmin z powiatu nowodworskiego wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Służby są w pełnej gotowości i każdy liczy na pomyślny wiatr. - Z prognoz pogody wynika, że te wiatry będą wiały z różnych kierunków, i gdyby się okazało, że wiatr zmieni się na silny północny, północno-wschodni, to rzeczywiście może być groźnie, dlatego że poziom wody przy takich wiatrach podnosi się momentalnie - dodaje Jacek Gross, starosta nowodworski. Dla bezpieczeństwa zamknięto wrota sztormowe na rzece Tudze - chroniące Nowy Dwór Gdański i okoliczne miejscowości przed zalaniem. - Zagrożeniem jest poziom wody w pozostałej części Żuław - zaznacza Jacek Gross.

Starosta nowodworski ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego
Starosta nowodworski ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowegoTVN24

Apele ekspertów

Miejsc, w których poziom wody zaczyna być niebezpiecznie wysoki, z dnia na dzień przybywa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia. - Nie ma żadnego województwa, gdzie tych ostrzeżeń byśmy nie mieli wydanych, ponieważ ta sytuacja jest, można powiedzieć, groźna w całym kraju - przyznaje Grzegorz Walijewski z IMGW. To skutek nie tylko intensywnych opadów deszczu, ale kolejnego etapu roztopów, które zaczęły się już w grudniu. - Ziemia już jest bardzo mocno przesączona wodą i teraz wystarczy tak naprawdę niewielki opad plus ewentualnie spływ wód opadowych, który powoduje, że w rzekach bardzo szybko wzrasta poziom wody - dodaje Grzegorz Walijewski.

W Malowej Górze na Lubelszczyźnie pola i łąki niemal zniknęły pod wodą. Na szczęście zagrożenia dla mieszkańców nie ma. Przez silny wiatr, którego porywy mogą sięgnąć aż 90 km/h, sytuacja niebezpieczna jest również na morzu.

- Kierunek wiatru, północno-zachodni, powoduje, że woda na Bałtyku jest wpychana na wybrzeże i tu przekroczone są stany ostrzegawcze na stacjach morskich, a lokalnie osiągnięte nawet alarmowe. Tak było na przykład w Helu - mówi Grzegorz Walijewski. W ciągu najbliższych dni nie będzie lepiej. Od środy w Polsce intensywne opady deszczu mają wystąpić też w południowej części kraju. - Podwyższone stany wód cały czas są i raczej to nie opadnie, bo mimo wszystko cały czas te opady występują, zatem sytuacja się nie poprawi przez najbliższe przynajmniej kilka dni - ostrzega Katarzyna Gajda z Planetarium w Śląskim Parku Nauki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Jest lepiej, jeśli chodzi o społeczną świadomość, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS