Trwa walka ze skutkami podtopień. "Podwyższone stany wód cały czas są"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Trwa walka ze skutkami podtopień. "Podwyższone stany wód cały czas są"
Trwa walka ze skutkami podtopień. "Podwyższone stany wód cały czas są"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Trwa walka ze skutkami podtopień. "Podwyższone stany wód cały czas są"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

W kolejnych miejscach Polski ogłaszane jest pogotowie przeciwpowodziowe. Z powodu deszczów i roztopów wylewają rzeki.

W niewielkiej wsi Radawie w Opolskiem od świtu strażacy mają pełne ręce roboty. Zanim zaczęli budować wał przeciwpowodziowy, musieli pomagać okolicznym mieszkańcom w usuwaniu skutków lokalnych podtopień. - Po otwarciu okna okazało sie, że zamiast drogi, która biegnie przed domem, szła rzeka. Wszystko zalane. Jeden stopień dzielił wodę od wejścia już wody do mieszkania - opowiada Dominika Urbanek, sołtys wsi Radawie. - Zostało zalanych kilka posesji i część budynków na tych posesjach - wylicza st. kpt. Daniel Kaczmarek z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie.

Ze skutkami lokalnych powodzi strażacy musieli walczyć również w sąsiednich miejscowościach powiatu oleskiego oraz namysłowskiego. - W trakcie działań okazało się, że parterowy budynek został zalany, gdzie przebywała jedna osoba starsza, skąd została ewakuowana - mówi st. kpt. Daniel Kaczmarek.

Niespokojnie zaczyna robić się na Zalewie Wiślanym i Żuławach. Dla gmin z powiatu nowodworskiego wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Służby są w pełnej gotowości i każdy liczy na pomyślny wiatr. - Z prognoz pogody wynika, że te wiatry będą wiały z różnych kierunków, i gdyby się okazało, że wiatr zmieni się na silny północny, północno-wschodni, to rzeczywiście może być groźnie, dlatego że poziom wody przy takich wiatrach podnosi się momentalnie - dodaje Jacek Gross, starosta nowodworski. Dla bezpieczeństwa zamknięto wrota sztormowe na rzece Tudze - chroniące Nowy Dwór Gdański i okoliczne miejscowości przed zalaniem. - Zagrożeniem jest poziom wody w pozostałej części Żuław - zaznacza Jacek Gross.

Starosta nowodworski ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego
Starosta nowodworski ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowegoTVN24

Apele ekspertów

Miejsc, w których poziom wody zaczyna być niebezpiecznie wysoki, z dnia na dzień przybywa. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia. - Nie ma żadnego województwa, gdzie tych ostrzeżeń byśmy nie mieli wydanych, ponieważ ta sytuacja jest, można powiedzieć, groźna w całym kraju - przyznaje Grzegorz Walijewski z IMGW. To skutek nie tylko intensywnych opadów deszczu, ale kolejnego etapu roztopów, które zaczęły się już w grudniu. - Ziemia już jest bardzo mocno przesączona wodą i teraz wystarczy tak naprawdę niewielki opad plus ewentualnie spływ wód opadowych, który powoduje, że w rzekach bardzo szybko wzrasta poziom wody - dodaje Grzegorz Walijewski.

W Malowej Górze na Lubelszczyźnie pola i łąki niemal zniknęły pod wodą. Na szczęście zagrożenia dla mieszkańców nie ma. Przez silny wiatr, którego porywy mogą sięgnąć aż 90 km/h, sytuacja niebezpieczna jest również na morzu.

- Kierunek wiatru, północno-zachodni, powoduje, że woda na Bałtyku jest wpychana na wybrzeże i tu przekroczone są stany ostrzegawcze na stacjach morskich, a lokalnie osiągnięte nawet alarmowe. Tak było na przykład w Helu - mówi Grzegorz Walijewski. W ciągu najbliższych dni nie będzie lepiej. Od środy w Polsce intensywne opady deszczu mają wystąpić też w południowej części kraju. - Podwyższone stany wód cały czas są i raczej to nie opadnie, bo mimo wszystko cały czas te opady występują, zatem sytuacja się nie poprawi przez najbliższe przynajmniej kilka dni - ostrzega Katarzyna Gajda z Planetarium w Śląskim Parku Nauki.

Autorka/Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP
Aborcja - przepisy, co ze zmianą? Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apeluje do Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza

Aborcja - przepisy, co ze zmianą? Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty apeluje do Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS