W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktyka

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktyka
W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktyka
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktykaTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Co roku na raka umiera sto tysięcy ludzi. Przede wszystkim dlatego, że nowotwór został zbyt późno rozpoznany. Szanse na wyleczenie można zdecydowanie zwiększyć regularnie się badając.

W Światowy Dzień Walki z Rakiem lekarze przypominają, że najskuteczniejszym sposobem na wygranie z nowotworem jest profilaktyka. A pierwsze kroki w tym kierunku można zrobić samemu, w swoim domu. - Czy badamy sobie piersi, czy mężczyźni badają sobie jądra, bo to też są badania, których panowie mogą się nauczyć. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany w obrębie tych narządów, to już jest pierwszy sygnał, że trzeba iść do lekarza - mówi Izabela Opalińska, rzeczniczka prasowa Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

CZYTAJ RÓWINEŻ: Oddział onkologii odsyła pacjentów. "Problemy kadrowe nas zaskoczyły"

Cytologia, mammografia czy kolonoskopia wykryją zmiany na wczesnym etapie choroby. Szybka diagnoza może uratować nam życie. - Co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 000 ludzi - zaznacza prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik, specjalista onkologii.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów obecnie prawie milion dwieście tysięcy Polaków żyje z chorobą nowotworową. Co roku przybywa 170 tysięcy chorych. - Żyjemy coraz dłużej, dzięki postępowi medycyny nowotwory stają się chorobami przewlekłymi, ale ponad 50 procent szans zależy od nas - przekonuje Izabela Opalińska.

Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludzi
Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludziTVN24

Profilaktyka to nie wszystko

Żeby zmniejszyć ryzyko nowotworu, powinniśmy między innymi zrezygnować z palenia, ograniczyć alkohol, korzystać z kremu z filtrem czy regularnie się ruszać. Wpływ mają również: nadwaga, nadciśnienie oraz cukrzyca.

Jednak profilaktyka to nie wszystko, a lekarze zwracają uwagę na problemy, z którymi boryka się polska onkologia. Między innymi brak czasu dla pacjenta czy nadmierną biurokrację. - W krajach cywilizowanych, gdzie nakłady są dużo wyższe, zawsze lekarz ma wsparcie ze strony bezpośrednio siedzącej przy nim sekretarki medycznej - zaznacza prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentów

Pierwsze zmiany w onkologii Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało. Na celowniku jest onkopłodność, czyli szansa na dziecko dla tych, którzy przez leczenie onkologiczne mogą stracić możliwość posiadania dzieci. Rząd zamierza uruchomić specjalny program in vitro dla osób z nowotworem. - W procedurze in vitro do tej pory zapominaliśmy trochę o osobach, które są chore onkologicznie - przyznaje ministra zdrowa Izabela Leszczyna.

Program in vitro dla leczonych onkologicznie wprowadziła część samorządów. Na przykład Poznań. Z miejskiego programu dotychczas skorzystały 33 osoby. - Coraz więcej tych pacjentów rzeczywiście się zgłasza. Nadal jest wiele pracy do zrobienia - dodaje dr hab. Maciej Brązert, ginekolog i kierownik Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Niepłodności w Poznaniu.

Według WHO do 2050 roku liczba chorujących na nowotwory wzrośnie do 35 milionów, czyli o 77 procent względem 2022 roku.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS