W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktyka

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktyka
W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktyka
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
W walce z rakiem "ponad 50 procent szans zależy od nas". Najważniejsza jest profilaktykaTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Co roku na raka umiera sto tysięcy ludzi. Przede wszystkim dlatego, że nowotwór został zbyt późno rozpoznany. Szanse na wyleczenie można zdecydowanie zwiększyć regularnie się badając.

W Światowy Dzień Walki z Rakiem lekarze przypominają, że najskuteczniejszym sposobem na wygranie z nowotworem jest profilaktyka. A pierwsze kroki w tym kierunku można zrobić samemu, w swoim domu. - Czy badamy sobie piersi, czy mężczyźni badają sobie jądra, bo to też są badania, których panowie mogą się nauczyć. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące zmiany w obrębie tych narządów, to już jest pierwszy sygnał, że trzeba iść do lekarza - mówi Izabela Opalińska, rzeczniczka prasowa Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

CZYTAJ RÓWINEŻ: Oddział onkologii odsyła pacjentów. "Problemy kadrowe nas zaskoczyły"

Cytologia, mammografia czy kolonoskopia wykryją zmiany na wczesnym etapie choroby. Szybka diagnoza może uratować nam życie. - Co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 000 ludzi - zaznacza prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik, specjalista onkologii.

Według Krajowego Rejestru Nowotworów obecnie prawie milion dwieście tysięcy Polaków żyje z chorobą nowotworową. Co roku przybywa 170 tysięcy chorych. - Żyjemy coraz dłużej, dzięki postępowi medycyny nowotwory stają się chorobami przewlekłymi, ale ponad 50 procent szans zależy od nas - przekonuje Izabela Opalińska.

Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludzi
Onkolog: co roku na raka, z tego powodu, że przede wszystkim został zbyt późno rozpoznany, umiera 100 tysięcy ludziTVN24

Profilaktyka to nie wszystko

Żeby zmniejszyć ryzyko nowotworu, powinniśmy między innymi zrezygnować z palenia, ograniczyć alkohol, korzystać z kremu z filtrem czy regularnie się ruszać. Wpływ mają również: nadwaga, nadciśnienie oraz cukrzyca.

Jednak profilaktyka to nie wszystko, a lekarze zwracają uwagę na problemy, z którymi boryka się polska onkologia. Między innymi brak czasu dla pacjenta czy nadmierną biurokrację. - W krajach cywilizowanych, gdzie nakłady są dużo wyższe, zawsze lekarz ma wsparcie ze strony bezpośrednio siedzącej przy nim sekretarki medycznej - zaznacza prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentów

Pierwsze zmiany w onkologii Ministerstwo Zdrowia już zapowiedziało. Na celowniku jest onkopłodność, czyli szansa na dziecko dla tych, którzy przez leczenie onkologiczne mogą stracić możliwość posiadania dzieci. Rząd zamierza uruchomić specjalny program in vitro dla osób z nowotworem. - W procedurze in vitro do tej pory zapominaliśmy trochę o osobach, które są chore onkologicznie - przyznaje ministra zdrowa Izabela Leszczyna.

Program in vitro dla leczonych onkologicznie wprowadziła część samorządów. Na przykład Poznań. Z miejskiego programu dotychczas skorzystały 33 osoby. - Coraz więcej tych pacjentów rzeczywiście się zgłasza. Nadal jest wiele pracy do zrobienia - dodaje dr hab. Maciej Brązert, ginekolog i kierownik Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Niepłodności w Poznaniu.

Według WHO do 2050 roku liczba chorujących na nowotwory wzrośnie do 35 milionów, czyli o 77 procent względem 2022 roku.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS