To będzie wyjątkowa edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Po raz pierwszy władza nie tępi tej inicjatywy, tylko jej sprzyja. Patronat nad akcją objęły jednocześnie Ministerstwo Równości, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Rzeczniczka Praw Dziecka.
Dyrektorka czwartego łódzkiego liceum z dumą prezentuje tęczowy dyplom. Choć taka sytuacja jeszcze niedawno była powodem do obaw. - Ten ranking budził duże emocje. Wiązał się z jakimiś tam groźbami kontroli, ale nic takiego nie miało miejsca - opowiada Katarzyna Felde, dyrektorka IV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Teraz pani dyrektor problemów już mieć nie będzie. - Często jest tak, że dom nie wspiera, ale szkoła jest miejscem wspierającym. Uważamy, że każde wsparcie osobom, które chcą się czuć zwyczajnie sobą, jest potrzebne. I takie szkoły, które są przyjazne różnorodności, wymagają też podkreślenia i zauważenia - wyjaśnia Barbara Nowacka, ministra edukacji z Inicjatywy Polska.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ministra do spraw równości: uczniowie LGBTQ+ są najbardziej narażeni na dyskryminację
Poprzednia władza na szkoły z rankingu przyjaznych LGBTQ+ patrzyła nieprzychylnie. - Ogromna odwaga. Odwaga tych szkół, które brały udział w rankingu, które regularnie odbierały nagrody w bardzo trudnych atmosferach - komentuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace, pomysłodawca Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Były już rzecznik praw dziecka szkoły przyjazne społeczności LGBTQ+ chciał kontrolować. Ówczesny minister edukacji krytykował te, w których odbywały się Tęczowe Piątki. Obecna władza wspiera placówki, które w rankingu zaistniały lub zaistnieją. - Potrzebujemy więcej chwalenia, a mniej ganienia. Więcej wyróżniania, pokazywania tych dobrych praktyk, więcej chwalenia tych dobrych szkół - wylicza Katarzyna Kotula, ministra do spraw równości z Nowej Lewicy. To zwrot o 180 stopni. Także to, że konferencja inaugurująca czwartą edycję Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Niezmiennie projekt Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ jest projektem oddolnym i pragniemy, aby takim pozostał - zapewnia Gabriela Gładyszewska z Fundacji GrowSpace. Nad projektem patronat objęły ministra edukacji i ministra do spraw równości.
Walka o tolerancję
Po latach homofobii i transfobii - za które odpowiadają politycy Prawa i Sprawiedliwości - jest wiele do zrobienia. - W imieniu państwa polskiego chciałabym dzisiaj, przede wszystkim tych wszystkich młodych ludzi, przeprosić. Przeprosić za ministra Czarnka, przeprosić za działania pani kurator Nowak - mówi Katarzyna Kotula.
Do akcji przyłącza się również Rzeczniczka Praw Dziecka. - Bycie LGBTQ+ to jest różnorodność. Może powodować zachowania dyskryminujące, zachowania nietolerancyjne, a ja jestem przeciwniczką jakichkolwiek form przemocy, jakichkolwiek form, które miałyby na celu poniżyć jakiegoś człowieka, bądź odebrać mu godność czy też szacunek - wyjaśnia Monika Horna-Cieślak.
Policyjne statystyki wskazują, że z roku na rok liczba prób samobójczych wśród młodzieży w wieku od trzynastu do osiemnastu lat wzrasta. Stąd hasło tegorocznego rankingu "Szkoła Zaufania". - To szansa na to, by trafić do szkoły, która kieruje się zaufaniem, w której wartości takie jak otwartość, tolerancja, stoją na pierwszym miejscu - tłumaczy Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSpace.
Czasami wystarczy niewiele. - Mieliśmy szkolenie na temat młodzieży transpłciowej. Poza tym pracujemy też z naszymi uczniami, zapraszamy podmioty zewnętrzne i staramy się, aby wszyscy uczniowie uczestniczyli w warsztatach antydyskryminacyjnych - wyjaśnia Anna Niewińska, dyrektorka VIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
Ranking może być dla szkolnej kadry wskazówką, ale też nagrodą za dotychczasowe działania. - Prowadzimy również takie własne ankiety na ten temat "czy czują się bezpiecznie", a jeżeli coś się dzieje, to "z kim najchętniej chcieliby na ten temat porozmawiać" - mówi Katarzyna Felde. Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ powstaje na podstawie dobrowolnych ankiet. Uczniowie i świeżo upieczeni absolwenci odpowiadają między innymi na pytania - czy spotkali się w szkole z dyskryminacją, czy ze wsparciem.
Źródło: Fakty po Południu TVN24