Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniemStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Białostoccy policjanci uczyli ratowników medycznych, jak skutecznie obronić się przed agresywnym pacjentem. Jak mówią ratownicy medyczni, agresja ze strony pacjentów to codzienność w ich pracy.

Białostoccy medycy uczą się od policjantów, jak się obronić lub uciec. - Takie szkolenia mają za zadanie trochę bardziej przygotować pod względem psychologicznym i taktycznym ratowników medycznych do interwencji wobec agresywnych osób - wyjaśnia st. asp. Marcin Gawryluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Policjanci uczyli, jak odeprzeć atak oraz jak skutecznie obezwładnić agresywną osobę. - Poznają metody technik samoobrony. Chodzi o to, żeby wyszli cało z sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, z którymi coraz częściej w codziennej pracy się spotykają - wskazuje podkom. Jarosław Grunt z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

To będzie cykl szkoleń prowadzonych do końca roku. Zajęcia będą odbywać się na sali, ale i też w karetce. Medycy będą analizować, jak powinni zachować się w danych sytuacjach. - (Będziemy - przyp. red.) po kilkunastu ratowników medycznych przeszkalać z tych zagadnień dotyczących reagowania na agresywne zachowania pacjentów - informuje Gawryluk.

Zobacz też: Zaatakował ratowników w karetce. Jednemu złamał nos, ratowniczkę uderzył w brzuch

Agresywne zachowania pacjentów zdarzają się bardzo często i mimo to ratownicy w ramach przygotowania do zawodu nie są uczeni, jak skutecznie się obronić. - Ratownicy są zobligowani do przechodzenia szkoleń (...) i myślę, że to powinno być siłą rzeczy włączone do edukacji ratownika - uważa Łukasz Nurkowski, ratownik medyczny.

Przykłady agresji wobec ratowników medycznych można mnożyć. - Była jakaś agresja dotycząca naszych czynności, przepychanki. Ostatecznie musieliśmy się ewakuować z tego mieszkania, a mężczyzna za nami wybiegł ze sztachetą i nas gonił - opowiada Jakub Wakuluk z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Z kolei Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łodzi wspomina, jak jeden z pacjentów odpiął się z pasów na noszach, zaczął kopać i uderzać pięściami.

Ataki na ratowników medycznych i wodnych. Eksperci przypominają, że grozi za to kara więzienia
Ataki na ratowników medycznych i wodnych. Eksperci przypominają, że grozi za to kara więzieniaKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Napaść na ratownika jest karalna

Ratownicy są atakowani zarówno słownie, jak i fizycznie. Bywa naprawdę niebezpiecznie - zdarzają się ataki z nożem czy siekierą. Często to medycy stają się pacjentami. - (Ratowniczka - przyp. red.) rozpoczęła udzielanie pomocy, chciała sprawdzić, czy mężczyzna jest przytomny. Z ogromną agresją rzucił się na naszą ratowniczkę, która w konsekwencji trafiła do szpitala i przebywa jeszcze na zwolnieniu lekarskim - relacjonuje Wakuluk.

Agresywni są nie tylko pacjenci, ale też ich rodziny. Sytuacje ryzykowne czasami trudno przewidzieć. - Osoby młode, osoby w wieku produkcyjnym i nawet osoby w wieku senioralnym. To jest cały przekrój społeczeństwa - od osób bogatych, które chcą w ten sposób wywrzeć presję, uzyskać coś, czego formalnie od zespołu ratownictwa medycznego nie mogą uzyskać, po osoby pod wpływem alkoholu leżące gdzieś w miejscach publicznych - wskazuje Stępka.

Czytaj też: Ratownicy przyjechali pomóc 77-latkowi. Ten w zamian obrzucił ich obelgami, jednego kopnął w brzuch

Ratownicy, żeby móc pomóc, muszą bezpiecznie dotrzeć do pacjenta. Niestety, wiele osób tego nie rozumie. - Jeżeli zostaniemy zaatakowani, jeżeli ktoś będzie zachowywał się wobec zespołu ratownictwa medycznego agresywnie, to ratownicy medyczni wycofają się niezależnie od tego, co dzieje się z poszkodowanym - zaznacza Stępka.

Za napaść na ratownika grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. W rzeczywistości jednak wyroki są dużo niższe. - Nie tego się uczyliśmy. My się uczyliśmy udzielać pomocy, ratować ludzi, a nie musieć chronić się przed pacjentami, którym chcemy pomóc - mówi Wakuluk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS