Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniemStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Białostoccy policjanci uczyli ratowników medycznych, jak skutecznie obronić się przed agresywnym pacjentem. Jak mówią ratownicy medyczni, agresja ze strony pacjentów to codzienność w ich pracy.

Białostoccy medycy uczą się od policjantów, jak się obronić lub uciec. - Takie szkolenia mają za zadanie trochę bardziej przygotować pod względem psychologicznym i taktycznym ratowników medycznych do interwencji wobec agresywnych osób - wyjaśnia st. asp. Marcin Gawryluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Policjanci uczyli, jak odeprzeć atak oraz jak skutecznie obezwładnić agresywną osobę. - Poznają metody technik samoobrony. Chodzi o to, żeby wyszli cało z sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, z którymi coraz częściej w codziennej pracy się spotykają - wskazuje podkom. Jarosław Grunt z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

To będzie cykl szkoleń prowadzonych do końca roku. Zajęcia będą odbywać się na sali, ale i też w karetce. Medycy będą analizować, jak powinni zachować się w danych sytuacjach. - (Będziemy - przyp. red.) po kilkunastu ratowników medycznych przeszkalać z tych zagadnień dotyczących reagowania na agresywne zachowania pacjentów - informuje Gawryluk.

Zobacz też: Zaatakował ratowników w karetce. Jednemu złamał nos, ratowniczkę uderzył w brzuch

Agresywne zachowania pacjentów zdarzają się bardzo często i mimo to ratownicy w ramach przygotowania do zawodu nie są uczeni, jak skutecznie się obronić. - Ratownicy są zobligowani do przechodzenia szkoleń (...) i myślę, że to powinno być siłą rzeczy włączone do edukacji ratownika - uważa Łukasz Nurkowski, ratownik medyczny.

Przykłady agresji wobec ratowników medycznych można mnożyć. - Była jakaś agresja dotycząca naszych czynności, przepychanki. Ostatecznie musieliśmy się ewakuować z tego mieszkania, a mężczyzna za nami wybiegł ze sztachetą i nas gonił - opowiada Jakub Wakuluk z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Z kolei Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łodzi wspomina, jak jeden z pacjentów odpiął się z pasów na noszach, zaczął kopać i uderzać pięściami.

Ataki na ratowników medycznych i wodnych. Eksperci przypominają, że grozi za to kara więzienia
Ataki na ratowników medycznych i wodnych. Eksperci przypominają, że grozi za to kara więzieniaKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Napaść na ratownika jest karalna

Ratownicy są atakowani zarówno słownie, jak i fizycznie. Bywa naprawdę niebezpiecznie - zdarzają się ataki z nożem czy siekierą. Często to medycy stają się pacjentami. - (Ratowniczka - przyp. red.) rozpoczęła udzielanie pomocy, chciała sprawdzić, czy mężczyzna jest przytomny. Z ogromną agresją rzucił się na naszą ratowniczkę, która w konsekwencji trafiła do szpitala i przebywa jeszcze na zwolnieniu lekarskim - relacjonuje Wakuluk.

Agresywni są nie tylko pacjenci, ale też ich rodziny. Sytuacje ryzykowne czasami trudno przewidzieć. - Osoby młode, osoby w wieku produkcyjnym i nawet osoby w wieku senioralnym. To jest cały przekrój społeczeństwa - od osób bogatych, które chcą w ten sposób wywrzeć presję, uzyskać coś, czego formalnie od zespołu ratownictwa medycznego nie mogą uzyskać, po osoby pod wpływem alkoholu leżące gdzieś w miejscach publicznych - wskazuje Stępka.

Czytaj też: Ratownicy przyjechali pomóc 77-latkowi. Ten w zamian obrzucił ich obelgami, jednego kopnął w brzuch

Ratownicy, żeby móc pomóc, muszą bezpiecznie dotrzeć do pacjenta. Niestety, wiele osób tego nie rozumie. - Jeżeli zostaniemy zaatakowani, jeżeli ktoś będzie zachowywał się wobec zespołu ratownictwa medycznego agresywnie, to ratownicy medyczni wycofają się niezależnie od tego, co dzieje się z poszkodowanym - zaznacza Stępka.

Za napaść na ratownika grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. W rzeczywistości jednak wyroki są dużo niższe. - Nie tego się uczyliśmy. My się uczyliśmy udzielać pomocy, ratować ludzi, a nie musieć chronić się przed pacjentami, którym chcemy pomóc - mówi Wakuluk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS