Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniemStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Białostoccy policjanci uczyli ratowników medycznych, jak skutecznie obronić się przed agresywnym pacjentem. Jak mówią ratownicy medyczni, agresja ze strony pacjentów to codzienność w ich pracy.

Białostoccy medycy uczą się od policjantów, jak się obronić lub uciec. - Takie szkolenia mają za zadanie trochę bardziej przygotować pod względem psychologicznym i taktycznym ratowników medycznych do interwencji wobec agresywnych osób - wyjaśnia st. asp. Marcin Gawryluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Policjanci uczyli, jak odeprzeć atak oraz jak skutecznie obezwładnić agresywną osobę. - Poznają metody technik samoobrony. Chodzi o to, żeby wyszli cało z sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, z którymi coraz częściej w codziennej pracy się spotykają - wskazuje podkom. Jarosław Grunt z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

To będzie cykl szkoleń prowadzonych do końca roku. Zajęcia będą odbywać się na sali, ale i też w karetce. Medycy będą analizować, jak powinni zachować się w danych sytuacjach. - (Będziemy - przyp. red.) po kilkunastu ratowników medycznych przeszkalać z tych zagadnień dotyczących reagowania na agresywne zachowania pacjentów - informuje Gawryluk.

Zobacz też: Zaatakował ratowników w karetce. Jednemu złamał nos, ratowniczkę uderzył w brzuch

Agresywne zachowania pacjentów zdarzają się bardzo często i mimo to ratownicy w ramach przygotowania do zawodu nie są uczeni, jak skutecznie się obronić. - Ratownicy są zobligowani do przechodzenia szkoleń (...) i myślę, że to powinno być siłą rzeczy włączone do edukacji ratownika - uważa Łukasz Nurkowski, ratownik medyczny.

Przykłady agresji wobec ratowników medycznych można mnożyć. - Była jakaś agresja dotycząca naszych czynności, przepychanki. Ostatecznie musieliśmy się ewakuować z tego mieszkania, a mężczyzna za nami wybiegł ze sztachetą i nas gonił - opowiada Jakub Wakuluk z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Z kolei Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łodzi wspomina, jak jeden z pacjentów odpiął się z pasów na noszach, zaczął kopać i uderzać pięściami.

Ataki na ratowników medycznych i wodnych. Eksperci przypominają, że grozi za to kara więzienia
Ataki na ratowników medycznych i wodnych. Eksperci przypominają, że grozi za to kara więzieniaKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Napaść na ratownika jest karalna

Ratownicy są atakowani zarówno słownie, jak i fizycznie. Bywa naprawdę niebezpiecznie - zdarzają się ataki z nożem czy siekierą. Często to medycy stają się pacjentami. - (Ratowniczka - przyp. red.) rozpoczęła udzielanie pomocy, chciała sprawdzić, czy mężczyzna jest przytomny. Z ogromną agresją rzucił się na naszą ratowniczkę, która w konsekwencji trafiła do szpitala i przebywa jeszcze na zwolnieniu lekarskim - relacjonuje Wakuluk.

Agresywni są nie tylko pacjenci, ale też ich rodziny. Sytuacje ryzykowne czasami trudno przewidzieć. - Osoby młode, osoby w wieku produkcyjnym i nawet osoby w wieku senioralnym. To jest cały przekrój społeczeństwa - od osób bogatych, które chcą w ten sposób wywrzeć presję, uzyskać coś, czego formalnie od zespołu ratownictwa medycznego nie mogą uzyskać, po osoby pod wpływem alkoholu leżące gdzieś w miejscach publicznych - wskazuje Stępka.

Czytaj też: Ratownicy przyjechali pomóc 77-latkowi. Ten w zamian obrzucił ich obelgami, jednego kopnął w brzuch

Ratownicy, żeby móc pomóc, muszą bezpiecznie dotrzeć do pacjenta. Niestety, wiele osób tego nie rozumie. - Jeżeli zostaniemy zaatakowani, jeżeli ktoś będzie zachowywał się wobec zespołu ratownictwa medycznego agresywnie, to ratownicy medyczni wycofają się niezależnie od tego, co dzieje się z poszkodowanym - zaznacza Stępka.

Za napaść na ratownika grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. W rzeczywistości jednak wyroki są dużo niższe. - Nie tego się uczyliśmy. My się uczyliśmy udzielać pomocy, ratować ludzi, a nie musieć chronić się przed pacjentami, którym chcemy pomóc - mówi Wakuluk.

Autorka/Autor:Stefania Kulik

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS