Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniem
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Niosą pomoc, a sami często są ofiarami. Ratownicy uczą się, jak obronić się przed agresywnym zachowaniemStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Białostoccy policjanci uczyli ratowników medycznych, jak skutecznie obronić się przed agresywnym pacjentem. Jak mówią ratownicy medyczni, agresja ze strony pacjentów to codzienność w ich pracy.

Białostoccy medycy uczą się od policjantów, jak się obronić lub uciec. - Takie szkolenia mają za zadanie trochę bardziej przygotować pod względem psychologicznym i taktycznym ratowników medycznych do interwencji wobec agresywnych osób - wyjaśnia st. asp. Marcin Gawryluk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Policjanci uczyli, jak odeprzeć atak oraz jak skutecznie obezwładnić agresywną osobę. - Poznają metody technik samoobrony. Chodzi o to, żeby wyszli cało z sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, z którymi coraz częściej w codziennej pracy się spotykają - wskazuje podkom. Jarosław Grunt z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

To będzie cykl szkoleń prowadzonych do końca roku. Zajęcia będą odbywać się na sali, ale i też w karetce. Medycy będą analizować, jak powinni zachować się w danych sytuacjach. - (Będziemy - przyp. red.) po kilkunastu ratowników medycznych przeszkalać z tych zagadnień dotyczących reagowania na agresywne zachowania pacjentów - informuje Gawryluk.

Zobacz też: Zaatakował ratowników w karetce. Jednemu złamał nos, ratowniczkę uderzył w brzuch

Agresywne zachowania pacjentów zdarzają się bardzo często i mimo to ratownicy w ramach przygotowania do zawodu nie są uczeni, jak skutecznie się obronić. - Ratownicy są zobligowani do przechodzenia szkoleń (...) i myślę, że to powinno być siłą rzeczy włączone do edukacji ratownika - uważa Łukasz Nurkowski, ratownik medyczny.

Przykłady agresji wobec ratowników medycznych można mnożyć. - Była jakaś agresja dotycząca naszych czynności, przepychanki. Ostatecznie musieliśmy się ewakuować z tego mieszkania, a mężczyzna za nami wybiegł ze sztachetą i nas gonił - opowiada Jakub Wakuluk z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Z kolei Adam Stępka z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łodzi wspomina, jak jeden z pacjentów odpiął się z pasów na noszach, zaczął kopać i uderzać pięściami.

Ataki na ratowników medycznych i wodnych. Eksperci przypominają, że grozi za to kara więzienia
Ataki na ratowników medycznych i wodnych. Eksperci przypominają, że grozi za to kara więzieniaKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Napaść na ratownika jest karalna

Ratownicy są atakowani zarówno słownie, jak i fizycznie. Bywa naprawdę niebezpiecznie - zdarzają się ataki z nożem czy siekierą. Często to medycy stają się pacjentami. - (Ratowniczka - przyp. red.) rozpoczęła udzielanie pomocy, chciała sprawdzić, czy mężczyzna jest przytomny. Z ogromną agresją rzucił się na naszą ratowniczkę, która w konsekwencji trafiła do szpitala i przebywa jeszcze na zwolnieniu lekarskim - relacjonuje Wakuluk.

Agresywni są nie tylko pacjenci, ale też ich rodziny. Sytuacje ryzykowne czasami trudno przewidzieć. - Osoby młode, osoby w wieku produkcyjnym i nawet osoby w wieku senioralnym. To jest cały przekrój społeczeństwa - od osób bogatych, które chcą w ten sposób wywrzeć presję, uzyskać coś, czego formalnie od zespołu ratownictwa medycznego nie mogą uzyskać, po osoby pod wpływem alkoholu leżące gdzieś w miejscach publicznych - wskazuje Stępka.

Czytaj też: Ratownicy przyjechali pomóc 77-latkowi. Ten w zamian obrzucił ich obelgami, jednego kopnął w brzuch

Ratownicy, żeby móc pomóc, muszą bezpiecznie dotrzeć do pacjenta. Niestety, wiele osób tego nie rozumie. - Jeżeli zostaniemy zaatakowani, jeżeli ktoś będzie zachowywał się wobec zespołu ratownictwa medycznego agresywnie, to ratownicy medyczni wycofają się niezależnie od tego, co dzieje się z poszkodowanym - zaznacza Stępka.

Za napaść na ratownika grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. W rzeczywistości jednak wyroki są dużo niższe. - Nie tego się uczyliśmy. My się uczyliśmy udzielać pomocy, ratować ludzi, a nie musieć chronić się przed pacjentami, którym chcemy pomóc - mówi Wakuluk.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS