Co z polskimi samochodami elektrycznymi? "Było dużo mówione, bardzo mało zrobiono"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Co z polskimi samochodami elektrycznymi? "Było dużo mówione, bardzo mało zrobiono"
Co z polskimi samochodami elektrycznymi? "Było dużo mówione, bardzo mało zrobiono"
Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24
Co z polskimi samochodami elektrycznymi? "Było dużo mówione, bardzo mało zrobiono"Michał Gołębiowski/Fakty po Południu TVN24

Co dalej z fabryką Izery? Nowy rząd także w przypadku tej inwestycji musi podjąć decyzję. Na razie przyszedł czas na audyt. Jeden ze sztandarowych projektów PiS już pochłonął 300 milionów złotych. A nie ma ani fabryki, ani tym bardziej miliona polskich elektryków na dogach. Jest za to wykarczowany las.

Miał być polski samochód jak marzenie, może pozostać samo marzenie o polskim samochodzie, bo Izera, a właściwie całe jej przedsięwzięcie łącznie z zapowiadaną fabryką w okolicach Jaworzna, ma być poddane audytowi. - Trzeba zrobić bilans otwarcia, trzeba sprawdzić, na jakim etapie jest realizacja tego projektu no i podjąć ostatecznie decyzję, co z tym zrobić - uważa minister nauki Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy.

Inwestycja wyraźnie zwolniła i jest na zakręcie. Pytanie, co dalej. Decyzja będzie należała do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a tam już na dzień dobry stawiane są poważne pytania. - Czy to jest realizowalne wobec faktu, że było dużo mówione, bardzo mało zrobiono. Czyli jest bardzo duża wokół tego zbudowana propaganda, a tak na prawdę, jak zajrzeć, proces inwestycyjny w jakiejś mikroskali ruszył - podkreśla Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Patryk Mikiciuk o Izerze (wideo z marca 2023)
Izera. Patryk Mikiciuk z TVN Turbo o pierwszym polskim samochodzie elektrycznymTVN24

Wiele pytań

Ruszyły też komentarze, że audyt to pretekst, żeby Izerę - jeden z wielkich projektów rządów Prawa i Sprawiedliwości - utopić. - Ja nie odbieram prawa do tego, aby ktokolwiek sprawdzał decyzje swoich poprzedników, ale też nie chciałbym sytuacji takiej, w której jakiekolwiek audyty będą służyły temu, żeby zamknąć wszystkie projekty, które były w Polsce realizowane - apeluje Andrzej Kosztowniak z PiS. - Proponowaliśmy wielkie projekty rozwojowe. Znalazła pani w tej koalicji choć jeden taki? Nawet ze znakiem zapytania? Nie ma żadnego. Wszystkie te, które zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość, mają być audytowane, czyli w domyśle likwidowane - dodaje Zbigniew Kuźmiuk z PiS.

Politycy PiS mówią między innymi o audycie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który to projekt też jest jeszcze głównie na papierze lub makiecie i też jest audytowany i krytykowany przez obecną władzę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ta inwestycja miała pochłonąć niemal 300 milionów złotych. Ważą się losy projektu

Nie dość, że tam, gdzie miała już stać fabryka, rośnie trawa, to na ten projekt wydano od 2016 roku już blisko 280 milionów złotych, a w pierwotnych planach za rok - po polskich i nie tylko polskich drogach - miało jeździć nawet milion Izer. - Projekt jest w fazie realizacji. Tymczasem wszystkie te inwestycje są w tej chwili po kolei likwidowane, Polska jest zwijana - mówi Marcin Warchoł z Suwerennej Polski.

W sukurs projektowi chcą przyjść Chińczycy - jedni z liderów produkcji aut elektrycznych na świecie - którzy i tak są dostawcą technologii dla samochodu Izera. Zaoferowali większe zaangażowanie w fabrykę w Jaworznie - w tym zwiększenie produkcji z 100 tysięcy do nawet 300 tysięcy aut rocznie. Ale większość tej produkcji to nie byłyby Izery, a należące do Chińczyków - też elektryczne - Volvo i Smarty. - Być może oprócz fabryki samochodów będzie też fabryka baterii, więc z tego powodu należy się mocno temu przyjrzeć - mówi Dariusz Wieczorek.

Autorka/Autor:Michał Gołębiowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Izera.pl

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS