Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnymMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Niepokój, lęk, niska samoocena, depresja - dla coraz większej grupy nastolatków to codzienność. Jeśli nie otrzymają profesjonalnej pomocy na czas, ich stan nie będzie się poprawiał. W Szczecinie i w Rybniku ruszają pilotażowe programy wsparcia psychologicznego.

W Rybniku program psychoterapii dla dzieci i młodzieży to wspólny pomysł szpitala oraz urzędu miasta. Bo problem - zdaniem lekarzy - rośnie lawinowo, również na Śląsku. - Z roku na rok praktycznie podwajają się te liczby dzieci, które trafiają po prośbach samobójczych do oddziału - zaznacza Ksymena Urbanek, lekarz psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego "Integrum".

- Co trzeci dzień trafia do nas dziecko po próbie samobójczej. Rekordem jest w jednym dniu troje dzieci - mówi Katarzyna Musioł, ordynator Oddziału Psychiatrii WSS numer 3 w Rybniku. Po wyjściu ze szpitala zaczynał się kolejny dramat, bo nie wszystkie dzieci miały szasnę na terapię. - Zalecono dalszą opiekę psychologiczną, psychiatryczną w trybie ambulatoryjnym. Wiedzieliśmy, że tej pomocy po prostu te dzieci nie otrzymają - podkreśla Katarzyna Musioł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Teoria o Blue Monday może być niebezpieczna

Urzędnicy z Rybnika mają pomysł, jak to zmienić. - Chodzi o to, żeby dziecko, młodzież, nie wpadało w taką pustą dziurę systemu, gdzie tak naprawdę jest skierowanie, ale nie wiadomo gdzie, bo nie ma takiej placówki, która tym się w terenie zajmuje. W Rybniku taka placówka powstanie - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Na początek z terapii skorzysta setka dzieci i młodzieży. To program pilotażowy, który potrwa pół roku. Miasto na ten cel przeznaczyło 400 tysięcy złotych. - Dzieci przy wypisie będą kierowane do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie będą miały kompleksową, pogłębioną diagnozę i te najpilniejsze przypadki będą kierowane na terapię, bo to właśnie psychoterapia jest leczeniem pierwszego rzutu u dzieci - podkreśla Katarzyna Musioł.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Siła współpracy

W szkołach w Szczecinie rusza pilotażowy program wsparcia psychologicznego. Według badań przeprowadzonych po pandemii szczecińscy uczniowie borykają się z niepokojem, niską samooceną czy stanami depresyjnymi. - Chodzi o to, żeby nauczyciele mieli kompetencje do tego, żeby rozpoznawać pewne sytuacje. Żebyśmy tę młodzież podnosili po tej pandemii, po tych wszystkich trudnościach, dając im poczucie własnej wartości - podkreśla Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Będą organizowane spotkania z psychologami, szkolenia, warsztaty i to nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli i rodziców. - Musimy skoordynować działania, wzmacniając kompetencje nauczycieli, wspomagając ich w tym trudnym działaniu, ale również nie możemy się obejść bez rodziców. To oni odpowiadają za wychowanie swoich dzieci. Żeby to samo młody człowiek słyszał w domu, w szkole - wyjaśnia Lidia Rogaś, wiceprezydent Szczecina.

DepresjaPAP/ Maria Samczuk

Bez organizacji pozarządowych, które wiedzą, jak pomagać w kryzysie emocjonalnym, to się nie uda. Dlatego urzędnicy zachęcają do składania ofert. - Chcemy współpracować z organizacjami pozarządowymi w zakresie warsztatów prowadzonych w szkole, ale również w zakresie zwiększania dostępności psychologicznej w organizacjach pozarządowych - tłumaczy Beata Bugajska, dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Szczecinie.

- Mamy przed sobą nie lada zadanie i tylko stając się tak naprawdę grupą do tego działania, możemy je zrealizować - wyjaśnia Agnieszka Zalewska z Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom. Powstanie też platforma internetowa ze wsparciem psychologicznym, gdzie będą nie tylko wskazówki, jak pomagać, ale gdzie tej pomocy szukać. - Ponad 30 procent dzieci będących w internecie jest przedmiotem hejtu - podkreśla Maciej Kornacki, prezes zarządu home.pl.

W pilotażowym programie na razie udział weźmie pięć szkół - średnich i podstawowych. Jeśli program się sprawdzi, zostanie wprowadzony na terenie wszystkich placówek szkolnych w Szczecinie. - Taka psychoedukacja jest w stanie zmniejszyć kolejki do gabinetów psychoterapeutycznych - jest zdania Agnieszka Zalewska.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autorka/Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS