Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnymMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Niepokój, lęk, niska samoocena, depresja - dla coraz większej grupy nastolatków to codzienność. Jeśli nie otrzymają profesjonalnej pomocy na czas, ich stan nie będzie się poprawiał. W Szczecinie i w Rybniku ruszają pilotażowe programy wsparcia psychologicznego.

W Rybniku program psychoterapii dla dzieci i młodzieży to wspólny pomysł szpitala oraz urzędu miasta. Bo problem - zdaniem lekarzy - rośnie lawinowo, również na Śląsku. - Z roku na rok praktycznie podwajają się te liczby dzieci, które trafiają po prośbach samobójczych do oddziału - zaznacza Ksymena Urbanek, lekarz psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego "Integrum".

- Co trzeci dzień trafia do nas dziecko po próbie samobójczej. Rekordem jest w jednym dniu troje dzieci - mówi Katarzyna Musioł, ordynator Oddziału Psychiatrii WSS numer 3 w Rybniku. Po wyjściu ze szpitala zaczynał się kolejny dramat, bo nie wszystkie dzieci miały szasnę na terapię. - Zalecono dalszą opiekę psychologiczną, psychiatryczną w trybie ambulatoryjnym. Wiedzieliśmy, że tej pomocy po prostu te dzieci nie otrzymają - podkreśla Katarzyna Musioł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Teoria o Blue Monday może być niebezpieczna

Urzędnicy z Rybnika mają pomysł, jak to zmienić. - Chodzi o to, żeby dziecko, młodzież, nie wpadało w taką pustą dziurę systemu, gdzie tak naprawdę jest skierowanie, ale nie wiadomo gdzie, bo nie ma takiej placówki, która tym się w terenie zajmuje. W Rybniku taka placówka powstanie - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Na początek z terapii skorzysta setka dzieci i młodzieży. To program pilotażowy, który potrwa pół roku. Miasto na ten cel przeznaczyło 400 tysięcy złotych. - Dzieci przy wypisie będą kierowane do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie będą miały kompleksową, pogłębioną diagnozę i te najpilniejsze przypadki będą kierowane na terapię, bo to właśnie psychoterapia jest leczeniem pierwszego rzutu u dzieci - podkreśla Katarzyna Musioł.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Siła współpracy

W szkołach w Szczecinie rusza pilotażowy program wsparcia psychologicznego. Według badań przeprowadzonych po pandemii szczecińscy uczniowie borykają się z niepokojem, niską samooceną czy stanami depresyjnymi. - Chodzi o to, żeby nauczyciele mieli kompetencje do tego, żeby rozpoznawać pewne sytuacje. Żebyśmy tę młodzież podnosili po tej pandemii, po tych wszystkich trudnościach, dając im poczucie własnej wartości - podkreśla Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Będą organizowane spotkania z psychologami, szkolenia, warsztaty i to nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli i rodziców. - Musimy skoordynować działania, wzmacniając kompetencje nauczycieli, wspomagając ich w tym trudnym działaniu, ale również nie możemy się obejść bez rodziców. To oni odpowiadają za wychowanie swoich dzieci. Żeby to samo młody człowiek słyszał w domu, w szkole - wyjaśnia Lidia Rogaś, wiceprezydent Szczecina.

DepresjaPAP/ Maria Samczuk

Bez organizacji pozarządowych, które wiedzą, jak pomagać w kryzysie emocjonalnym, to się nie uda. Dlatego urzędnicy zachęcają do składania ofert. - Chcemy współpracować z organizacjami pozarządowymi w zakresie warsztatów prowadzonych w szkole, ale również w zakresie zwiększania dostępności psychologicznej w organizacjach pozarządowych - tłumaczy Beata Bugajska, dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Szczecinie.

- Mamy przed sobą nie lada zadanie i tylko stając się tak naprawdę grupą do tego działania, możemy je zrealizować - wyjaśnia Agnieszka Zalewska z Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom. Powstanie też platforma internetowa ze wsparciem psychologicznym, gdzie będą nie tylko wskazówki, jak pomagać, ale gdzie tej pomocy szukać. - Ponad 30 procent dzieci będących w internecie jest przedmiotem hejtu - podkreśla Maciej Kornacki, prezes zarządu home.pl.

W pilotażowym programie na razie udział weźmie pięć szkół - średnich i podstawowych. Jeśli program się sprawdzi, zostanie wprowadzony na terenie wszystkich placówek szkolnych w Szczecinie. - Taka psychoedukacja jest w stanie zmniejszyć kolejki do gabinetów psychoterapeutycznych - jest zdania Agnieszka Zalewska.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Michał Dworczyk niedawno zapowiadał, że zrzeknie się immunitetu, ale zmienił zdanie. Lada dzień ma więc być w Parlamencie Europejskim wniosek o uchylenie mu immunitetu. Afera mailowa ma już trzy lata. Prokuratura Zbigniewa Ziobry jej nie wyjaśniła, ale teraz śledczy wracają do sprawy.

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Prokuratura bada aferę mailową. Zapowiada wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi

Źródło:
Fakty TVN

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Joe Biden przeciął tę fatalną dyskusję, dotyczącą jego rezygnacji, ten stan, który trwał, uniemożliwiał prowadzenie kampanii wyborczej - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i w Niemczech. Komentował ogłoszoną w niedzielę rezygnację Bidena z kandydowania w wyborach prezydenckich.

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

"Mówimy o człowieku, który zasługuje na głęboki respekt"

Źródło:
TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS