Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnymMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Niepokój, lęk, niska samoocena, depresja - dla coraz większej grupy nastolatków to codzienność. Jeśli nie otrzymają profesjonalnej pomocy na czas, ich stan nie będzie się poprawiał. W Szczecinie i w Rybniku ruszają pilotażowe programy wsparcia psychologicznego.

W Rybniku program psychoterapii dla dzieci i młodzieży to wspólny pomysł szpitala oraz urzędu miasta. Bo problem - zdaniem lekarzy - rośnie lawinowo, również na Śląsku. - Z roku na rok praktycznie podwajają się te liczby dzieci, które trafiają po prośbach samobójczych do oddziału - zaznacza Ksymena Urbanek, lekarz psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego "Integrum".

- Co trzeci dzień trafia do nas dziecko po próbie samobójczej. Rekordem jest w jednym dniu troje dzieci - mówi Katarzyna Musioł, ordynator Oddziału Psychiatrii WSS numer 3 w Rybniku. Po wyjściu ze szpitala zaczynał się kolejny dramat, bo nie wszystkie dzieci miały szasnę na terapię. - Zalecono dalszą opiekę psychologiczną, psychiatryczną w trybie ambulatoryjnym. Wiedzieliśmy, że tej pomocy po prostu te dzieci nie otrzymają - podkreśla Katarzyna Musioł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Teoria o Blue Monday może być niebezpieczna

Urzędnicy z Rybnika mają pomysł, jak to zmienić. - Chodzi o to, żeby dziecko, młodzież, nie wpadało w taką pustą dziurę systemu, gdzie tak naprawdę jest skierowanie, ale nie wiadomo gdzie, bo nie ma takiej placówki, która tym się w terenie zajmuje. W Rybniku taka placówka powstanie - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Na początek z terapii skorzysta setka dzieci i młodzieży. To program pilotażowy, który potrwa pół roku. Miasto na ten cel przeznaczyło 400 tysięcy złotych. - Dzieci przy wypisie będą kierowane do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie będą miały kompleksową, pogłębioną diagnozę i te najpilniejsze przypadki będą kierowane na terapię, bo to właśnie psychoterapia jest leczeniem pierwszego rzutu u dzieci - podkreśla Katarzyna Musioł.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Siła współpracy

W szkołach w Szczecinie rusza pilotażowy program wsparcia psychologicznego. Według badań przeprowadzonych po pandemii szczecińscy uczniowie borykają się z niepokojem, niską samooceną czy stanami depresyjnymi. - Chodzi o to, żeby nauczyciele mieli kompetencje do tego, żeby rozpoznawać pewne sytuacje. Żebyśmy tę młodzież podnosili po tej pandemii, po tych wszystkich trudnościach, dając im poczucie własnej wartości - podkreśla Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Będą organizowane spotkania z psychologami, szkolenia, warsztaty i to nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli i rodziców. - Musimy skoordynować działania, wzmacniając kompetencje nauczycieli, wspomagając ich w tym trudnym działaniu, ale również nie możemy się obejść bez rodziców. To oni odpowiadają za wychowanie swoich dzieci. Żeby to samo młody człowiek słyszał w domu, w szkole - wyjaśnia Lidia Rogaś, wiceprezydent Szczecina.

DepresjaPAP/ Maria Samczuk

Bez organizacji pozarządowych, które wiedzą, jak pomagać w kryzysie emocjonalnym, to się nie uda. Dlatego urzędnicy zachęcają do składania ofert. - Chcemy współpracować z organizacjami pozarządowymi w zakresie warsztatów prowadzonych w szkole, ale również w zakresie zwiększania dostępności psychologicznej w organizacjach pozarządowych - tłumaczy Beata Bugajska, dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Szczecinie.

- Mamy przed sobą nie lada zadanie i tylko stając się tak naprawdę grupą do tego działania, możemy je zrealizować - wyjaśnia Agnieszka Zalewska z Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom. Powstanie też platforma internetowa ze wsparciem psychologicznym, gdzie będą nie tylko wskazówki, jak pomagać, ale gdzie tej pomocy szukać. - Ponad 30 procent dzieci będących w internecie jest przedmiotem hejtu - podkreśla Maciej Kornacki, prezes zarządu home.pl.

W pilotażowym programie na razie udział weźmie pięć szkół - średnich i podstawowych. Jeśli program się sprawdzi, zostanie wprowadzony na terenie wszystkich placówek szkolnych w Szczecinie. - Taka psychoedukacja jest w stanie zmniejszyć kolejki do gabinetów psychoterapeutycznych - jest zdania Agnieszka Zalewska.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autorka/Autor:Marta Kolbus

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS