Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnym
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Szczecin i Rybnik inwestują w programy pomocy terapeutycznej dla dzieci w kryzysie emocjonalnymMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Niepokój, lęk, niska samoocena, depresja - dla coraz większej grupy nastolatków to codzienność. Jeśli nie otrzymają profesjonalnej pomocy na czas, ich stan nie będzie się poprawiał. W Szczecinie i w Rybniku ruszają pilotażowe programy wsparcia psychologicznego.

W Rybniku program psychoterapii dla dzieci i młodzieży to wspólny pomysł szpitala oraz urzędu miasta. Bo problem - zdaniem lekarzy - rośnie lawinowo, również na Śląsku. - Z roku na rok praktycznie podwajają się te liczby dzieci, które trafiają po prośbach samobójczych do oddziału - zaznacza Ksymena Urbanek, lekarz psychiatra z Centrum Zdrowia Psychicznego "Integrum".

- Co trzeci dzień trafia do nas dziecko po próbie samobójczej. Rekordem jest w jednym dniu troje dzieci - mówi Katarzyna Musioł, ordynator Oddziału Psychiatrii WSS numer 3 w Rybniku. Po wyjściu ze szpitala zaczynał się kolejny dramat, bo nie wszystkie dzieci miały szasnę na terapię. - Zalecono dalszą opiekę psychologiczną, psychiatryczną w trybie ambulatoryjnym. Wiedzieliśmy, że tej pomocy po prostu te dzieci nie otrzymają - podkreśla Katarzyna Musioł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Teoria o Blue Monday może być niebezpieczna

Urzędnicy z Rybnika mają pomysł, jak to zmienić. - Chodzi o to, żeby dziecko, młodzież, nie wpadało w taką pustą dziurę systemu, gdzie tak naprawdę jest skierowanie, ale nie wiadomo gdzie, bo nie ma takiej placówki, która tym się w terenie zajmuje. W Rybniku taka placówka powstanie - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Na początek z terapii skorzysta setka dzieci i młodzieży. To program pilotażowy, który potrwa pół roku. Miasto na ten cel przeznaczyło 400 tysięcy złotych. - Dzieci przy wypisie będą kierowane do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie będą miały kompleksową, pogłębioną diagnozę i te najpilniejsze przypadki będą kierowane na terapię, bo to właśnie psychoterapia jest leczeniem pierwszego rzutu u dzieci - podkreśla Katarzyna Musioł.

Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieży
Alarmujące dane na temat dzieci i młodzieżyTVN24

Siła współpracy

W szkołach w Szczecinie rusza pilotażowy program wsparcia psychologicznego. Według badań przeprowadzonych po pandemii szczecińscy uczniowie borykają się z niepokojem, niską samooceną czy stanami depresyjnymi. - Chodzi o to, żeby nauczyciele mieli kompetencje do tego, żeby rozpoznawać pewne sytuacje. Żebyśmy tę młodzież podnosili po tej pandemii, po tych wszystkich trudnościach, dając im poczucie własnej wartości - podkreśla Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Będą organizowane spotkania z psychologami, szkolenia, warsztaty i to nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli i rodziców. - Musimy skoordynować działania, wzmacniając kompetencje nauczycieli, wspomagając ich w tym trudnym działaniu, ale również nie możemy się obejść bez rodziców. To oni odpowiadają za wychowanie swoich dzieci. Żeby to samo młody człowiek słyszał w domu, w szkole - wyjaśnia Lidia Rogaś, wiceprezydent Szczecina.

DepresjaPAP/ Maria Samczuk

Bez organizacji pozarządowych, które wiedzą, jak pomagać w kryzysie emocjonalnym, to się nie uda. Dlatego urzędnicy zachęcają do składania ofert. - Chcemy współpracować z organizacjami pozarządowymi w zakresie warsztatów prowadzonych w szkole, ale również w zakresie zwiększania dostępności psychologicznej w organizacjach pozarządowych - tłumaczy Beata Bugajska, dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Szczecinie.

- Mamy przed sobą nie lada zadanie i tylko stając się tak naprawdę grupą do tego działania, możemy je zrealizować - wyjaśnia Agnieszka Zalewska z Polskiej Fundacji Przeciwdziałania Uzależnieniom. Powstanie też platforma internetowa ze wsparciem psychologicznym, gdzie będą nie tylko wskazówki, jak pomagać, ale gdzie tej pomocy szukać. - Ponad 30 procent dzieci będących w internecie jest przedmiotem hejtu - podkreśla Maciej Kornacki, prezes zarządu home.pl.

W pilotażowym programie na razie udział weźmie pięć szkół - średnich i podstawowych. Jeśli program się sprawdzi, zostanie wprowadzony na terenie wszystkich placówek szkolnych w Szczecinie. - Taka psychoedukacja jest w stanie zmniejszyć kolejki do gabinetów psychoterapeutycznych - jest zdania Agnieszka Zalewska.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS