Jak obcowanie ze sztuką wpływa na mózg człowieka? W Wielkiej Brytanii rusza projekt, który ma to pokazać

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Znawcy sztuki twierdzą, że powinna pobudzać i drażnić, ale naukowcy wiedzą, że obcowanie ze sztuką uspokaja. Brytyjczycy pozwalają wręcz przekonać się o tym na własnej skórze, proponując wizytę w galerii z elektroencefalografem na głowie. Na własne oczy można się przekonać, jak dzieło sztuki działa na nasz mózg. Taką arteterapię można przepisać sobie samemu szczególnie na długie jesienne wieczory.

Poczucie piękna jest bardzo subiektywne, ale obiektywne badania naukowe jednoznacznie wskazują na to, że obrazy - tak samo zresztą jak cała sztuka - wpływają na nasz mózg. - Chyba wszyscy czujemy, jak zmienia się nasze ciało, gdy patrzymy na coś pięknego albo intrygującego. Tutaj, w tej galerii, zwiedzający mogą zobaczyć, co dokładnie dzieje się wtedy w ich mózgu. Reakcja mózgu na obrazy jest przekładana na te kolorowe wizualizacje - mówi Jenny Waldman, szefowa organizacji Art Fund.

W Wielkiej Brytanii rusza właśnie pionierski projekt. Przez kolejne miesiące niektóre muzea i galerie sztuki będzie można zwiedzać z elektroencefalografem na głowie. Urządzenie rejestruje aktywność bioelektryczną mózgu, a ta aktywność, pod wpływem sztuki, wyraźnie się zmienia. - To bardzo ciekawe doświadczenie. Chodzisz po galerii, oglądasz obrazy, a potem możesz zobaczyć swoje emocje na ekranie - wyjaśnia doktor Vaish Ferizoli, gość galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"

Naukowcy od kilku już lat mają niezbite dowody na to, że sztuka dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Gdy oglądamy coś pięknego, coś estetycznego, to ośrodkowy układ nerwowy uwalnia dopaminę - ważny neuroprzekaźnik związany z mechanizmem nagrody. A zatem nasze ciało reaguje na obrazy na przykład van Gogha tak, jak reaguje na pyszne jedzenie albo na seks. - Gdy to, na co patrzysz, jest przez ciebie postrzegane jako coś pięknego, to w twoim mózgu uaktywnia się część płata czołowego. To ten sam rejon mózgu, z którego uwalniane są sygnały nagrody i przyjemności, a także gdzie sytuujemy poczucie własnej tożsamości. To fascynujące, że tak ważne miejsce aktywuje się także podczas oglądania sztuki - zaznacza doktor Ahmad Beyh, neurolog.

"Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"
"Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Potęga sztuki

Pod wpływem sztuki, oprócz tego, że uwalniana jest dopamina, rośnie też przepływ krwi. I to nawet o 10 procent. Dzięki temu do mózgu dociera więcej tlenu. Patrzenie na piękny obraz wywołuje w ciele taką reakcję, jak patrzenie na twarz ukochanej osoby. To efekty doraźne. Z szeroko zakrojonych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika też, że obcowanie ze sztuką - regularnie i co najmniej raz w tygodniu - znacząco obniża poziom stresu i zwiększa zadowolenie z życia. Dzieło, z którym mamy kontakt, wcale nie musi być wybitne. Kluczowa jest aktywna analiza sztuki i świadoma próba interpretacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 80 lat temu Anne Frank zaczęła prowadzić dziennik

Dlatego o tym, co oglądamy, warto z kimś porozmawiać. - Zdecydowana większość ludzi zgadza się z tym, że chodzenie do muzeum i podziwianie dzieł sztuki ma na nas pozytywny wpływ. Ale jednocześnie tylko 40 procent z nas odwiedza muzeum chociaż raz w roku. Przyjdźcie i sprawdźcie sami. Zobaczcie, jak sztuka na was podziała - apeluje Jenny Waldman.

Dla naszego mózgu jeszcze lepsze od oglądania sztuki jest jej tworzenie. Nawet amatorskie, nawet zupełnie nieudolne. Wszystkie pozytywne efekty są wtedy wzmocnione.

Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS