Jak obcowanie ze sztuką wpływa na mózg człowieka? W Wielkiej Brytanii rusza projekt, który ma to pokazać

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Znawcy sztuki twierdzą, że powinna pobudzać i drażnić, ale naukowcy wiedzą, że obcowanie ze sztuką uspokaja. Brytyjczycy pozwalają wręcz przekonać się o tym na własnej skórze, proponując wizytę w galerii z elektroencefalografem na głowie. Na własne oczy można się przekonać, jak dzieło sztuki działa na nasz mózg. Taką arteterapię można przepisać sobie samemu szczególnie na długie jesienne wieczory.

Poczucie piękna jest bardzo subiektywne, ale obiektywne badania naukowe jednoznacznie wskazują na to, że obrazy - tak samo zresztą jak cała sztuka - wpływają na nasz mózg. - Chyba wszyscy czujemy, jak zmienia się nasze ciało, gdy patrzymy na coś pięknego albo intrygującego. Tutaj, w tej galerii, zwiedzający mogą zobaczyć, co dokładnie dzieje się wtedy w ich mózgu. Reakcja mózgu na obrazy jest przekładana na te kolorowe wizualizacje - mówi Jenny Waldman, szefowa organizacji Art Fund.

W Wielkiej Brytanii rusza właśnie pionierski projekt. Przez kolejne miesiące niektóre muzea i galerie sztuki będzie można zwiedzać z elektroencefalografem na głowie. Urządzenie rejestruje aktywność bioelektryczną mózgu, a ta aktywność, pod wpływem sztuki, wyraźnie się zmienia. - To bardzo ciekawe doświadczenie. Chodzisz po galerii, oglądasz obrazy, a potem możesz zobaczyć swoje emocje na ekranie - wyjaśnia doktor Vaish Ferizoli, gość galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: "Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"

Naukowcy od kilku już lat mają niezbite dowody na to, że sztuka dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Gdy oglądamy coś pięknego, coś estetycznego, to ośrodkowy układ nerwowy uwalnia dopaminę - ważny neuroprzekaźnik związany z mechanizmem nagrody. A zatem nasze ciało reaguje na obrazy na przykład van Gogha tak, jak reaguje na pyszne jedzenie albo na seks. - Gdy to, na co patrzysz, jest przez ciebie postrzegane jako coś pięknego, to w twoim mózgu uaktywnia się część płata czołowego. To ten sam rejon mózgu, z którego uwalniane są sygnały nagrody i przyjemności, a także gdzie sytuujemy poczucie własnej tożsamości. To fascynujące, że tak ważne miejsce aktywuje się także podczas oglądania sztuki - zaznacza doktor Ahmad Beyh, neurolog.

"Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"
"Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Potęga sztuki

Pod wpływem sztuki, oprócz tego, że uwalniana jest dopamina, rośnie też przepływ krwi. I to nawet o 10 procent. Dzięki temu do mózgu dociera więcej tlenu. Patrzenie na piękny obraz wywołuje w ciele taką reakcję, jak patrzenie na twarz ukochanej osoby. To efekty doraźne. Z szeroko zakrojonych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika też, że obcowanie ze sztuką - regularnie i co najmniej raz w tygodniu - znacząco obniża poziom stresu i zwiększa zadowolenie z życia. Dzieło, z którym mamy kontakt, wcale nie musi być wybitne. Kluczowa jest aktywna analiza sztuki i świadoma próba interpretacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 80 lat temu Anne Frank zaczęła prowadzić dziennik

Dlatego o tym, co oglądamy, warto z kimś porozmawiać. - Zdecydowana większość ludzi zgadza się z tym, że chodzenie do muzeum i podziwianie dzieł sztuki ma na nas pozytywny wpływ. Ale jednocześnie tylko 40 procent z nas odwiedza muzeum chociaż raz w roku. Przyjdźcie i sprawdźcie sami. Zobaczcie, jak sztuka na was podziała - apeluje Jenny Waldman.

Dla naszego mózgu jeszcze lepsze od oglądania sztuki jest jej tworzenie. Nawet amatorskie, nawet zupełnie nieudolne. Wszystkie pozytywne efekty są wtedy wzmocnione.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN