Hamas stworzył podziemną sieć tuneli. "To idealne miejsca na zasadzki czy umieszczanie min"

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gaza jest otoczona przez wojsko Izraela, ale Hamas chowa się pod ziemią. System kryjówek połączonych korytarzami nazywany jest przez miejscowych Gazą Mniejszą lub po prostu "metrem". Tunele są długie nawet na 500 kilometrów. Prowadzą do podziemnych kwater, cel, magazynów, a nawet punktów szpitalnych.

Terroryści z Hamasu dysponują siecią podziemnych tuneli. Wyskakują oni na powierzchnię w dowolnym miejscu, w dowolnym momencie, i atakują z zaskoczenia. - Tunele są ze sobą tak połączone, że terroryści mogą się przemieszczać z jednego obszaru do drugiego. Wszystko mogą robić pod ziemią. Trudno ich wykryć, dlatego czują się tam bezpieczni. Mamy ogromne trudności, by spowodować w tym systemie poważne szkody - wyjaśnia izraelski oficer Amir Avivi, emerytowany generał brygady.

Tunele zaczęły powstawać już 20 lat temu. Początkowo były słabo wykonane i często się zapadały. Teraz są zabezpieczone betonem lub co najmniej drewnianym szkieletem. Nie wiadomo, jak są długie, ale Izraelczycy szacują, że liczą nawet 500 kilometrów. Pełnią różne funkcje. Te, które docierają do Egiptu, pozwalają na przemyt towarów i broni w głąb Strefy Gazy. Inne służą wyłącznie do celów wojskowych - niektóre mają sięgać terytorium Izraela. - Mimo rozwoju technologii wciąż trudno przeniknąć przez liczne warstwy gleby w Strefie Gazy. Są tam specyficzne osady piasku i gliny połączonej z solą, co sprawia, że precyzyjne określenie za pomocą radarów położenia tuneli jest bardzo trudne - tłumaczy geolog i geomorfolog profesor Joel Roskin.

Antony Blinken w Izraelu. Relacja reportera TVN24 Artura Molędy
Antony Blinken w Izraelu. Relacja reportera TVN24 Artura Molędy

Gęsta sieć tuneli

Zazwyczaj chodniki leżą na głębokości od 10 do 20 metrów, ale najgłębszy, jaki udało się odkryć Izraelczykom, został wykopany 70 metrów pod ziemią. Tunele są wąskie. Ich szerokość i wysokość nie przekracza dwóch metrów. Terroryści z Hamasu przechowują w nich zapasy żywności, wody i broni. Zazwyczaj mają tam wentylację, oświetlenie, generatory prądu. Izraelczykom nie udało się ich zniszczyć podczas operacji lądowych ani w 2008, ani w 2014 roku. - Hamas nie korzysta z komunikacji radiowej. Łączność w tunelach odbywa się z wykorzystaniem sieci kablowej, której właściwie nie da się podsłuchiwać. Korzystają też z gońców, którzy przenoszą wiadomości z frontu do dowódców i z powrotem. To przecież niewielki obszar, który można bardzo szybko pokonać. Paradoksalnie ta prosta technologia daje Hamasowi przewagę - zaznacza doktor Malcolm Davis, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Australian Strategic Policy Institute.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzecia lista do ewakuacji, Polaków brak. "Nikt z nas nie zasłużył na ten koszmar"

To niekończąca się pajęcza sieć, jak opowiada 85-letnia kobieta, wzięta przez Hamas jako zakładniczka. - Kazali nam wejść po ziemię. Było tam bardzo wilgotno. To wyglądało jak pajęczyna korytarzy. Mnóstwo, mnóstwo tuneli. Ogromna podziemna sieć - mówi Jochewed Lifshitz. Izrael twierdzi, że Hamas pobudował tunele i swoje bunkry także pod obiektami cywilnymi: szpitalami i szkołami. Także pod obozem dla uchodźców w Dżabaliji, który kilka dni temu został przez Izrael zbombardowany. - Na terenie obozu znajdowała się jedna z kwater dowództwa oraz dodatkowe pomieszczenia w podziemnych tunelach pod budynkami. Na skutek uderzenia budynki zawaliły się. Zniszczona została też podziemna infrastruktura. To dowód na to, w jak cyniczny sposób terroryści wykorzystują cywilów - twierdzi Daniel Hagari, rzecznik armii Izraela.

Olbrzymie zagrożenie

Eksperci wojskowi twierdzą, że prawdopodobnie izraelscy żołnierze będą w końcu musieli zejść pod ziemię. Bo tylko tak spotkają się z terrorystami z Hamasu w bezpośredniej walce. - Być może będą musieli sprawdzać tunel po tunelu, by wypędzić stamtąd terrorystów Hamasu lub ich zabić. To będzie ekstremalnie trudne, bo tunele to idealne miejsca na zasadzki czy umieszczanie min. Dla Izraelczyków to skrajnie niebezpieczne środowisko - przyznaje doktor Malcolm Davis.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obywatele innych państw opuszczają Strefę Gazy, jednak nie Polacy. "Nie wiem, czy ja z moją rodziną dożyję do tego dnia"

Czasem konieczne jest użycie butli z tlenem, bo na dużych głębokościach system wentylacji jest zawodny. W niektórych tunelach jest ciemno, a wojskowe noktowizory wymagają choć znikomej ilości światła. Pod ziemią nie działa komunikacja satelitarna. (...) W wąskim tunelu jeden wystrzał może mieć nieprzewidywalne skutki i spowodować obrażenia także u strzelającego. Taka ograniczona przestrzeń może dać przewagę nawet pojedynczemu bojownikowi. By tę walkę jeszcze bardziej utrudnić, Hamas poukrywał pod ziemią zakładników. Bombardując tunele, Izrael naraża życie własnych obywateli.

Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS