Hamas stworzył podziemną sieć tuneli. "To idealne miejsca na zasadzki czy umieszczanie min"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gaza jest otoczona przez wojsko Izraela, ale Hamas chowa się pod ziemią. System kryjówek połączonych korytarzami nazywany jest przez miejscowych Gazą Mniejszą lub po prostu "metrem". Tunele są długie nawet na 500 kilometrów. Prowadzą do podziemnych kwater, cel, magazynów, a nawet punktów szpitalnych.

Terroryści z Hamasu dysponują siecią podziemnych tuneli. Wyskakują oni na powierzchnię w dowolnym miejscu, w dowolnym momencie, i atakują z zaskoczenia. - Tunele są ze sobą tak połączone, że terroryści mogą się przemieszczać z jednego obszaru do drugiego. Wszystko mogą robić pod ziemią. Trudno ich wykryć, dlatego czują się tam bezpieczni. Mamy ogromne trudności, by spowodować w tym systemie poważne szkody - wyjaśnia izraelski oficer Amir Avivi, emerytowany generał brygady.

Tunele zaczęły powstawać już 20 lat temu. Początkowo były słabo wykonane i często się zapadały. Teraz są zabezpieczone betonem lub co najmniej drewnianym szkieletem. Nie wiadomo, jak są długie, ale Izraelczycy szacują, że liczą nawet 500 kilometrów. Pełnią różne funkcje. Te, które docierają do Egiptu, pozwalają na przemyt towarów i broni w głąb Strefy Gazy. Inne służą wyłącznie do celów wojskowych - niektóre mają sięgać terytorium Izraela. - Mimo rozwoju technologii wciąż trudno przeniknąć przez liczne warstwy gleby w Strefie Gazy. Są tam specyficzne osady piasku i gliny połączonej z solą, co sprawia, że precyzyjne określenie za pomocą radarów położenia tuneli jest bardzo trudne - tłumaczy geolog i geomorfolog profesor Joel Roskin.

Antony Blinken w Izraelu. Relacja reportera TVN24 Artura Molędy
Antony Blinken w Izraelu. Relacja reportera TVN24 Artura Molędy

Gęsta sieć tuneli

Zazwyczaj chodniki leżą na głębokości od 10 do 20 metrów, ale najgłębszy, jaki udało się odkryć Izraelczykom, został wykopany 70 metrów pod ziemią. Tunele są wąskie. Ich szerokość i wysokość nie przekracza dwóch metrów. Terroryści z Hamasu przechowują w nich zapasy żywności, wody i broni. Zazwyczaj mają tam wentylację, oświetlenie, generatory prądu. Izraelczykom nie udało się ich zniszczyć podczas operacji lądowych ani w 2008, ani w 2014 roku. - Hamas nie korzysta z komunikacji radiowej. Łączność w tunelach odbywa się z wykorzystaniem sieci kablowej, której właściwie nie da się podsłuchiwać. Korzystają też z gońców, którzy przenoszą wiadomości z frontu do dowódców i z powrotem. To przecież niewielki obszar, który można bardzo szybko pokonać. Paradoksalnie ta prosta technologia daje Hamasowi przewagę - zaznacza doktor Malcolm Davis, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Australian Strategic Policy Institute.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzecia lista do ewakuacji, Polaków brak. "Nikt z nas nie zasłużył na ten koszmar"

To niekończąca się pajęcza sieć, jak opowiada 85-letnia kobieta, wzięta przez Hamas jako zakładniczka. - Kazali nam wejść po ziemię. Było tam bardzo wilgotno. To wyglądało jak pajęczyna korytarzy. Mnóstwo, mnóstwo tuneli. Ogromna podziemna sieć - mówi Jochewed Lifshitz. Izrael twierdzi, że Hamas pobudował tunele i swoje bunkry także pod obiektami cywilnymi: szpitalami i szkołami. Także pod obozem dla uchodźców w Dżabaliji, który kilka dni temu został przez Izrael zbombardowany. - Na terenie obozu znajdowała się jedna z kwater dowództwa oraz dodatkowe pomieszczenia w podziemnych tunelach pod budynkami. Na skutek uderzenia budynki zawaliły się. Zniszczona została też podziemna infrastruktura. To dowód na to, w jak cyniczny sposób terroryści wykorzystują cywilów - twierdzi Daniel Hagari, rzecznik armii Izraela.

Olbrzymie zagrożenie

Eksperci wojskowi twierdzą, że prawdopodobnie izraelscy żołnierze będą w końcu musieli zejść pod ziemię. Bo tylko tak spotkają się z terrorystami z Hamasu w bezpośredniej walce. - Być może będą musieli sprawdzać tunel po tunelu, by wypędzić stamtąd terrorystów Hamasu lub ich zabić. To będzie ekstremalnie trudne, bo tunele to idealne miejsca na zasadzki czy umieszczanie min. Dla Izraelczyków to skrajnie niebezpieczne środowisko - przyznaje doktor Malcolm Davis.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obywatele innych państw opuszczają Strefę Gazy, jednak nie Polacy. "Nie wiem, czy ja z moją rodziną dożyję do tego dnia"

Czasem konieczne jest użycie butli z tlenem, bo na dużych głębokościach system wentylacji jest zawodny. W niektórych tunelach jest ciemno, a wojskowe noktowizory wymagają choć znikomej ilości światła. Pod ziemią nie działa komunikacja satelitarna. (...) W wąskim tunelu jeden wystrzał może mieć nieprzewidywalne skutki i spowodować obrażenia także u strzelającego. Taka ograniczona przestrzeń może dać przewagę nawet pojedynczemu bojownikowi. By tę walkę jeszcze bardziej utrudnić, Hamas poukrywał pod ziemią zakładników. Bombardując tunele, Izrael naraża życie własnych obywateli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS