Hamas stworzył podziemną sieć tuneli. "To idealne miejsca na zasadzki czy umieszczanie min"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gaza jest otoczona przez wojsko Izraela, ale Hamas chowa się pod ziemią. System kryjówek połączonych korytarzami nazywany jest przez miejscowych Gazą Mniejszą lub po prostu "metrem". Tunele są długie nawet na 500 kilometrów. Prowadzą do podziemnych kwater, cel, magazynów, a nawet punktów szpitalnych.

Terroryści z Hamasu dysponują siecią podziemnych tuneli. Wyskakują oni na powierzchnię w dowolnym miejscu, w dowolnym momencie, i atakują z zaskoczenia. - Tunele są ze sobą tak połączone, że terroryści mogą się przemieszczać z jednego obszaru do drugiego. Wszystko mogą robić pod ziemią. Trudno ich wykryć, dlatego czują się tam bezpieczni. Mamy ogromne trudności, by spowodować w tym systemie poważne szkody - wyjaśnia izraelski oficer Amir Avivi, emerytowany generał brygady.

Tunele zaczęły powstawać już 20 lat temu. Początkowo były słabo wykonane i często się zapadały. Teraz są zabezpieczone betonem lub co najmniej drewnianym szkieletem. Nie wiadomo, jak są długie, ale Izraelczycy szacują, że liczą nawet 500 kilometrów. Pełnią różne funkcje. Te, które docierają do Egiptu, pozwalają na przemyt towarów i broni w głąb Strefy Gazy. Inne służą wyłącznie do celów wojskowych - niektóre mają sięgać terytorium Izraela. - Mimo rozwoju technologii wciąż trudno przeniknąć przez liczne warstwy gleby w Strefie Gazy. Są tam specyficzne osady piasku i gliny połączonej z solą, co sprawia, że precyzyjne określenie za pomocą radarów położenia tuneli jest bardzo trudne - tłumaczy geolog i geomorfolog profesor Joel Roskin.

Antony Blinken w Izraelu. Relacja reportera TVN24 Artura Molędy
Antony Blinken w Izraelu. Relacja reportera TVN24 Artura Molędy

Gęsta sieć tuneli

Zazwyczaj chodniki leżą na głębokości od 10 do 20 metrów, ale najgłębszy, jaki udało się odkryć Izraelczykom, został wykopany 70 metrów pod ziemią. Tunele są wąskie. Ich szerokość i wysokość nie przekracza dwóch metrów. Terroryści z Hamasu przechowują w nich zapasy żywności, wody i broni. Zazwyczaj mają tam wentylację, oświetlenie, generatory prądu. Izraelczykom nie udało się ich zniszczyć podczas operacji lądowych ani w 2008, ani w 2014 roku. - Hamas nie korzysta z komunikacji radiowej. Łączność w tunelach odbywa się z wykorzystaniem sieci kablowej, której właściwie nie da się podsłuchiwać. Korzystają też z gońców, którzy przenoszą wiadomości z frontu do dowódców i z powrotem. To przecież niewielki obszar, który można bardzo szybko pokonać. Paradoksalnie ta prosta technologia daje Hamasowi przewagę - zaznacza doktor Malcolm Davis, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Australian Strategic Policy Institute.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzecia lista do ewakuacji, Polaków brak. "Nikt z nas nie zasłużył na ten koszmar"

To niekończąca się pajęcza sieć, jak opowiada 85-letnia kobieta, wzięta przez Hamas jako zakładniczka. - Kazali nam wejść po ziemię. Było tam bardzo wilgotno. To wyglądało jak pajęczyna korytarzy. Mnóstwo, mnóstwo tuneli. Ogromna podziemna sieć - mówi Jochewed Lifshitz. Izrael twierdzi, że Hamas pobudował tunele i swoje bunkry także pod obiektami cywilnymi: szpitalami i szkołami. Także pod obozem dla uchodźców w Dżabaliji, który kilka dni temu został przez Izrael zbombardowany. - Na terenie obozu znajdowała się jedna z kwater dowództwa oraz dodatkowe pomieszczenia w podziemnych tunelach pod budynkami. Na skutek uderzenia budynki zawaliły się. Zniszczona została też podziemna infrastruktura. To dowód na to, w jak cyniczny sposób terroryści wykorzystują cywilów - twierdzi Daniel Hagari, rzecznik armii Izraela.

Olbrzymie zagrożenie

Eksperci wojskowi twierdzą, że prawdopodobnie izraelscy żołnierze będą w końcu musieli zejść pod ziemię. Bo tylko tak spotkają się z terrorystami z Hamasu w bezpośredniej walce. - Być może będą musieli sprawdzać tunel po tunelu, by wypędzić stamtąd terrorystów Hamasu lub ich zabić. To będzie ekstremalnie trudne, bo tunele to idealne miejsca na zasadzki czy umieszczanie min. Dla Izraelczyków to skrajnie niebezpieczne środowisko - przyznaje doktor Malcolm Davis.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obywatele innych państw opuszczają Strefę Gazy, jednak nie Polacy. "Nie wiem, czy ja z moją rodziną dożyję do tego dnia"

Czasem konieczne jest użycie butli z tlenem, bo na dużych głębokościach system wentylacji jest zawodny. W niektórych tunelach jest ciemno, a wojskowe noktowizory wymagają choć znikomej ilości światła. Pod ziemią nie działa komunikacja satelitarna. (...) W wąskim tunelu jeden wystrzał może mieć nieprzewidywalne skutki i spowodować obrażenia także u strzelającego. Taka ograniczona przestrzeń może dać przewagę nawet pojedynczemu bojownikowi. By tę walkę jeszcze bardziej utrudnić, Hamas poukrywał pod ziemią zakładników. Bombardując tunele, Izrael naraża życie własnych obywateli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS