"Wezwania do zawieszenia broni są wezwaniami do poddania się barbarzyństwu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Armia Izraela wkroczyła do Strefy Gazy, koncentrując się na północnej części enklawy. W południowej części stłoczonych zostało 1,5 miliona ludzi. Rzecznik UNICEF-u potwierdził przypadek śmierci dziecka z pragnienia. Izrael wyklucza zawieszenie ognia. Inwazja to reakcja rządu Izraela na pogrom, którego na początku października dokonał Hamas w południowym Izraelu. Zabitych zostało około 1400 osób, a około 240 osób zostało porwanych.

Już nie tylko uderzenia z powietrza, ale także walki na lądzie - izraelska ofensywa w Strefie Gazy trwa i - jak obiecuje Benjamin Netanjahu - będzie trwać do skutku. - Tak, jak Stany Zjednoczone nie zgodziłyby się na zawieszenie broni po zbombardowaniu Pearl Harbor lub po ataku terrorystycznym z 11 września, tak Izrael nie zgodzi się na przerwanie działań wojennych. Wezwania do zawieszenia broni są wezwaniami do poddania się barbarzyństwu - stwierdził izraelski premier.

Izrael nie zdradza wielu szczegółów swojej lądowej ofensywy. Jak udało się ustalić dziennikarzom CNN - izraelska piechota i czołgi przemieściły się prawdopodobnie około 3 kilometrów w głąb Strefy Gazy, atakując enklawę od trzech stron. Izraelski czołg miał ostrzelać samochód osobowy, który usiłował zawrócić z drogi. Nie wiadomo, kto znajdował się w pojeździe. Izraelskie siły ostrzegają, że Hamas korzysta z takich samych środków transportu, jak cywile - dlatego Palestyńczycy powinni jak najszybciej wyjechać ze strefy aktywnych walk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ta wojna jest inna. Zawieszenia broni nie będzie

- Izrael z pewnością podejmuje wysiłki, by uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej. To nie oznacza, oczywiście, że takich ofiar nie ma. W przeciwieństwie do Putina na Ukrainie i do tego, co Hamas zrobił 7 października, zabijanie cywilów nie jest celem wojennym Izraelskich Sił Obronnych - uważa John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Izrael cały czas prowadzi też skoordynowane naloty na Strefę Gazy. Tylko w poniedziałek trafiono blisko 300 celów - w tym wojskowe obiekty ukryte w rozległej sieci tuneli Hamasu pod Strefą Gazy, która może liczyć nawet 500 kilometrów. - Oni wykopali pod Gazą całe miasto i połączyli je tunelami. Mają tam wszystko. Ogromne kwatery główne, magazyny, wyrzutnie rakiet i setki pocisków różnej wielkości - przekazuje Amir Avivi z Sił Zbrojnych Izraela.

Hamas cały czas wystrzeliwuje w stronę Tel Awiwu rakiety i pociski mimo trwającej izraelskiej ofensywy. Rzecznik terrorystycznej organizacji zaprzecza jednak, że wojskom Benjamina Netanjahu skutecznie udało się wkroczyć do Gazy "z wyjątkiem niektórych ograniczonych obszarów". - Było wiele prób przedostania się do Strefy Gazy z północy lub ze wschodu. Chcemy obalić wszystkie syjonistyczne opowieści, że odnieśli sukces w wejściu do Strefy Gazy. Jest to ich wielka porażka - przekonuje Ghazi Hamad, rzecznik Hamasu.

Dramat cywilów

W miarę nasilania się walk w powietrzu i na ziemi coraz bardziej pogarsza się i tak krytyczna już sytuacja palestyńskich cywilów. W Strefie Gazy nie działa 1/3 szpitali, a obok działających placówek regularnie spadają rakiety. Lekarze operują pacjentów bez znieczulenia, życie innych - w tym najmłodszych - wisi na włosku, bo generatory prądu pracują na oparach paliwa, a obok pacjentów i lekarzy, zdaniem ONZ, w szpitalach na północy enklawy, schroniło się nawet około 117 000 cywilów. - Nasz oddział ratunkowy w kompleksie Al-Shifa jest przytłoczony liczbą pacjentów (...). Nie ma już miejsca na nowe przyjęcia - przekonuje doktor Marwan Abu Sai'ida, chirurg w szpitalu Al-Shifa.

Palestyński oddział organizacji charytatywnej Save the Children podkreśla, że w Strefie Gazy co 10 minut ginie dziecko, a ONZ ostrzega, że większość palestyńskich dzieci może się obecnie żywić wyłącznie słoną wodą. Coraz częściej ofiarami konfliktu padają też sami pracownicy organizacji humanitarnych. - W nieco ponad trzy tygodnie straciłem 64 współpracowników. Ostatni z nich zmarł dwie godziny temu. Samir, szef ochrony i bezpieczeństwa w regionie środkowym, zginął wraz z żoną i ośmiorgiem dzieci - donosi Philippe Lazzarini z Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chińskie okręty w pobliżu Izraela. Pekin chce "potwierdzić supermocarstwowy status ChRL"

Rosną też obawy, że wojna w Strefie Gazy rozprzestrzeni się dalej na Bliski Wschód. Wraz z nasileniem się starć Izraela z Hezbollahem władze Libanu ostrzegły, że konflikt może pogrążyć cały region w chaosie. Prezydent Iranu podkreślił, że Izrael "przekroczył czerwone linie", co może zmusić inne państwa do podjęcia kroków, a Biały Dom przyznał, że Stany Zjednoczone pracują nad wysłaniem do Teheranu "zdecydowanego" sygnału odstraszającego przed jakąkolwiek eskalacją działań.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma pewności, czy w Sejmie jest większość potrzebna do uchwalenia zmian znoszących zakaz handlu w niedziele. Na razie Lewica razem z Prawem i Sprawiedliwością są przeciwne, a Konfederacja jest w tej sprawie podzielona. Jak wygląda liczenie politycznych szabel przed głosowaniem?

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Czy handlowe niedziele częściowo powrócą? "To nie Ryszard Petru będzie rozładowywał palety w hipermarketach"

Źródło:
Fakty TVN

Nowy obiekt na przekopie Mierzei Wiślanej. Specjalny statek to pogłębiarka. Ma zadbać o to, żeby dno było na głębokości pięciu metrów, a nie półtora metra. Będzie miała sporo pracy, bo odcinek toru wodnego od Bałtyku do portu w Elblągu ma 20 kilometrów długości.

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Ursa niemal gotowa do pracy. Rozpoczęły się próby morskie pogłębiarki

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS