"Wezwania do zawieszenia broni są wezwaniami do poddania się barbarzyństwu"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Armia Izraela wkroczyła do Strefy Gazy, koncentrując się na północnej części enklawy. W południowej części stłoczonych zostało 1,5 miliona ludzi. Rzecznik UNICEF-u potwierdził przypadek śmierci dziecka z pragnienia. Izrael wyklucza zawieszenie ognia. Inwazja to reakcja rządu Izraela na pogrom, którego na początku października dokonał Hamas w południowym Izraelu. Zabitych zostało około 1400 osób, a około 240 osób zostało porwanych.

Już nie tylko uderzenia z powietrza, ale także walki na lądzie - izraelska ofensywa w Strefie Gazy trwa i - jak obiecuje Benjamin Netanjahu - będzie trwać do skutku. - Tak, jak Stany Zjednoczone nie zgodziłyby się na zawieszenie broni po zbombardowaniu Pearl Harbor lub po ataku terrorystycznym z 11 września, tak Izrael nie zgodzi się na przerwanie działań wojennych. Wezwania do zawieszenia broni są wezwaniami do poddania się barbarzyństwu - stwierdził izraelski premier.

Izrael nie zdradza wielu szczegółów swojej lądowej ofensywy. Jak udało się ustalić dziennikarzom CNN - izraelska piechota i czołgi przemieściły się prawdopodobnie około 3 kilometrów w głąb Strefy Gazy, atakując enklawę od trzech stron. Izraelski czołg miał ostrzelać samochód osobowy, który usiłował zawrócić z drogi. Nie wiadomo, kto znajdował się w pojeździe. Izraelskie siły ostrzegają, że Hamas korzysta z takich samych środków transportu, jak cywile - dlatego Palestyńczycy powinni jak najszybciej wyjechać ze strefy aktywnych walk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ta wojna jest inna. Zawieszenia broni nie będzie

- Izrael z pewnością podejmuje wysiłki, by uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej. To nie oznacza, oczywiście, że takich ofiar nie ma. W przeciwieństwie do Putina na Ukrainie i do tego, co Hamas zrobił 7 października, zabijanie cywilów nie jest celem wojennym Izraelskich Sił Obronnych - uważa John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA. Izrael cały czas prowadzi też skoordynowane naloty na Strefę Gazy. Tylko w poniedziałek trafiono blisko 300 celów - w tym wojskowe obiekty ukryte w rozległej sieci tuneli Hamasu pod Strefą Gazy, która może liczyć nawet 500 kilometrów. - Oni wykopali pod Gazą całe miasto i połączyli je tunelami. Mają tam wszystko. Ogromne kwatery główne, magazyny, wyrzutnie rakiet i setki pocisków różnej wielkości - przekazuje Amir Avivi z Sił Zbrojnych Izraela.

Hamas cały czas wystrzeliwuje w stronę Tel Awiwu rakiety i pociski mimo trwającej izraelskiej ofensywy. Rzecznik terrorystycznej organizacji zaprzecza jednak, że wojskom Benjamina Netanjahu skutecznie udało się wkroczyć do Gazy "z wyjątkiem niektórych ograniczonych obszarów". - Było wiele prób przedostania się do Strefy Gazy z północy lub ze wschodu. Chcemy obalić wszystkie syjonistyczne opowieści, że odnieśli sukces w wejściu do Strefy Gazy. Jest to ich wielka porażka - przekonuje Ghazi Hamad, rzecznik Hamasu.

Dramat cywilów

W miarę nasilania się walk w powietrzu i na ziemi coraz bardziej pogarsza się i tak krytyczna już sytuacja palestyńskich cywilów. W Strefie Gazy nie działa 1/3 szpitali, a obok działających placówek regularnie spadają rakiety. Lekarze operują pacjentów bez znieczulenia, życie innych - w tym najmłodszych - wisi na włosku, bo generatory prądu pracują na oparach paliwa, a obok pacjentów i lekarzy, zdaniem ONZ, w szpitalach na północy enklawy, schroniło się nawet około 117 000 cywilów. - Nasz oddział ratunkowy w kompleksie Al-Shifa jest przytłoczony liczbą pacjentów (...). Nie ma już miejsca na nowe przyjęcia - przekonuje doktor Marwan Abu Sai'ida, chirurg w szpitalu Al-Shifa.

Palestyński oddział organizacji charytatywnej Save the Children podkreśla, że w Strefie Gazy co 10 minut ginie dziecko, a ONZ ostrzega, że większość palestyńskich dzieci może się obecnie żywić wyłącznie słoną wodą. Coraz częściej ofiarami konfliktu padają też sami pracownicy organizacji humanitarnych. - W nieco ponad trzy tygodnie straciłem 64 współpracowników. Ostatni z nich zmarł dwie godziny temu. Samir, szef ochrony i bezpieczeństwa w regionie środkowym, zginął wraz z żoną i ośmiorgiem dzieci - donosi Philippe Lazzarini z Agencji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chińskie okręty w pobliżu Izraela. Pekin chce "potwierdzić supermocarstwowy status ChRL"

Rosną też obawy, że wojna w Strefie Gazy rozprzestrzeni się dalej na Bliski Wschód. Wraz z nasileniem się starć Izraela z Hezbollahem władze Libanu ostrzegły, że konflikt może pogrążyć cały region w chaosie. Prezydent Iranu podkreślił, że Izrael "przekroczył czerwone linie", co może zmusić inne państwa do podjęcia kroków, a Biały Dom przyznał, że Stany Zjednoczone pracują nad wysłaniem do Teheranu "zdecydowanego" sygnału odstraszającego przed jakąkolwiek eskalacją działań.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS