Wojna Izraela z Hamasem uderza w turystykę w regionie. Odwoływane są kolejne loty

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Turyści masowo odwołują wyloty do Jordanii czy Egiptu. Boją się o swoje bezpieczeństwo w obliczu wojny między Izraelem a Hamasem. Z podróży do Ammanu zrezygnowała ponad jedna trzecia grup, które miały już zarezerwowane pobyty. Z kolei Egipt zwrócił się z prośbą o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego w obliczu wielomiliardowych strat w turystyce. Polskie MSZ formalnie nie odradza podróży do Jordanii czy Egiptu, zaleca jedynie zachowanie podstawowych środków ostrożności.

To może być jeden z tańszych kierunków turystycznych tej zimy. Władze Jordanii robią wszystko, żeby turyści nadal przyjeżdżali do ich kraju mimo toczącej się w jego bliskim sąsiedztwie wojny Izraela z Hamasem. - Tylko tego ranka dostałem wiadomość, że sześć grup odwołało swoje pobyty. Wszystkie biura w Ammanie są w podobnej sytuacji. Odwołanych jest nawet 35 procent zamówień - mówi Mohammad Alkeswani, menedżer biura podróży z Jordanii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lotnicze wojaże Polaków. Króluje jeden kierunek

Jordania oferuje biurom podróży i liniom lotniczym dofinansowanie nawet do 22 tysięcy dolarów do każdego lotu, który przywiezie turystów. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie odradza podróży do Jordanii. W oficjalnym zaleceniu czytamy, że turyści powinni jedynie zachować podstawowe środki ostrożności oraz unikać wszelkich zgromadzeń i demonstracji. - Jordania jest jednym z przystanków trójkąta turystycznego - trasy obejmującej też Izrael i Egipt - więc wojna w Strefie Gazy ma wielki, negatywny wpływ na branżę turystyczną w całym regionie - podkreśla Mohammad Alkeswani.

Niestabilny region

MSZ odradza wszelkie podróże do Izraela, na Zachodni Brzeg Jordanu, do Strefy Gazy i Libanu. Jeden z ulubionych kierunków polskich turystów - Egipt - nie jest na czarnej liście. MSZ odradza jedynie podróże do niektórych jego części: na graniczący z Izraelem i Strefą Gazy półwysep Synaj oraz na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem. - Jak dotąd nie odnotowaliśmy znaczącej liczby odwołanych rezerwacji z Europy. Od biur podróży i linii lotniczych słyszymy, że ludzie znają sytuację geopolityczną i wiedzą, że kurorty nad Morzem Czerwonym są bardzo oddalone od tego, co dzieje się w regionie - mówi Ahmed Issa, minister turystyki Egiptu.

ZOBACZ TEŻ: Ranking najlepszych turystycznych kierunków na 2024 rok. Polska w czołówce

Nie wszystkie egipskie kurorty leżą z dala od konfliktu - na Tabę pod koniec października spadła zabłąkana rakieta, najprawdopodobniej wystrzelona ze Strefy Gazy. Egipt, który nie posiada bogatych złóż ropy, już zwrócił się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o pomoc w obliczu utraty wielomiliardowych wpływów z turystyki. - Egipt, Liban, Jordania. Wojna już dotyka te kraje w wielu obszarach. Te kraje zależą od turystyki. Niepewność zabija turystykę - tłumaczy Kristalina Gieorgijewa, dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zapaść w turystyce

Egipt od lat próbuje ożywić ruch turystyczny, który ucierpiał przez liczne zamachy terrorystyczne czy pandemię. Podobnie jak Jordania dofinansowuje loty. Magnesem mają być nowe atrakcje. W tym sezonie turystów miało przyciągnąć między innymi otwarte z wielką pompą pełne skarbów starożytności Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie. - Dopracowujemy ostatnie szczegóły. Myślę, że do końca roku muzeum będzie już częściowo otwarte dla zwiedzających. Oficjalne otwarcie nastąpi w ciągu kilku miesięcy. Najpewniej między lutym a majem - zapowiada Ahmed Issa. Widmo zapaści branży turystycznej to kolejna plaga, która w ostatnim czasie dotknęła Egipt. Cały Bliski Wschód i Afryka wyjątkowo mocno cierpią przez wywołany przez Rosję kryzys żywnościowy. Ukraińskie zboże, które przez lata żywiło kraje rozwijające się, wciąż ma olbrzymie problemy z dotarciem do odbiorców.

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS