Tysiące dzieci ofiarami konfliktu w Strefie Gazy. "Miały osobowość, charakter, marzenia i dla kogoś były całym światem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sytuacja w Strefie Gazy jest dramatyczna. W całym regionie działalność zawiesiło kilkanaście szpitali, część została zniszczona w wyniku izraelskich nalotów, a pozostałym skończyło się paliwo i środki medyczne. Konflikt dotyka też najmłodszych. - W ułamku sekundy ich domy i całe społeczności znikają w oczach - mówi rzecznik UNICEF.

Operują na korytarzach, często w ciemnościach i bez znieczulenia. Każdego dnia lekarze ze Strefy Gazy muszą dokonywać wyborów, przed którymi nie chciałby stanąć żaden człowiek. Jak twierdzą, coraz częściej w pierwszej kolejności pomocy udzielają tym, którzy mają większe szanse na przeżycie.

- Do szpitali w Strefie Gazy trafiają dzieci z poparzonymi ciałami i brakującymi kończynami. To straszne urazy. Lekarze nie mogą uśmierzyć ich bólu. Kończą się leki znieczulające, zbyt wiele dzieci potrzebuje operacji. Nie da się przyjąć wszystkich - relacjonuje dr Tanya Haj-Hassan z Lekarzy bez Granic.

W całym regionie zawiesiło działalność kilkanaście szpitali. Część została zniszczona w wyniku izraelskich nalotów, pozostałym skończyło się paliwo i środki medyczne. W środę zamknięty został jedyny szpital onkologiczny w Gazie. - Ludzie umierają nie tylko z powodu bombardowań. Mamy 130 wcześniaków, które potrzebują inkubatorów. Około 61 procent z nich przebywa na północy Strefy Gazy. By utrzymać je przy życiu, potrzebujemy prądu. Mamy 50 tysięcy kobiet w ciąży, 350 tysięcy ludzi ma problemy z sercem, choruje na cukrzycę, nowotwory i inne choroby. Tysiące pacjentów potrzebują dializy nerek - wylicza Christian Lindmeier ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Placówki medyczne w Strefie Gazy to dziś nie tylko miejsca, do których trafiają ranni i chorzy. - Nie wiem, czy pracuję w szpitalu, czy w obozie dla uchodźców - przyznaje jeden ze studentów medycyny. Ze względu na brak wolnych łóżek w szpitalach Palestyńczycy przekształcili sale lekcyjne w jednej ze szkół w Chan Junus w prowizoryczne oddziały.

- Mój syn został ranny w głowę. Może poruszać tylko rękoma. Jest częściowo sparaliżowany - mówi Salwa Najar, przesiedlona mieszkanka Strefy Gazy.

Medycy znajdują się pod coraz większą presją. Wielu z nich od ponad trzech tygodni nie opuściło miejsca pracy. Według Lekarzy bez Granic w Strefie Gazy uwięzionych jest ponad 20 tysięcy rannych. - To nie są tylko liczby. Wiele dzieci uwięzionych jest pod gruzami. Szacujemy, że może być ich ponad tysiąc. Mówimy więc o około pięciu tysiącach zabitych dzieci. Ludzie słysząc te liczby, są znieczuleni, a mówimy o dzieciach, które miały osobowość, charakter, ulubione jedzenie, marzenia i dla kogoś były całym światem - podkreśla dr Tanya Haj-Hassan.

"Dzieci są świadkami śmierci swoich rodziców, sióstr i braci"

Według organizacji Save the Children od 7 października w Strefie Gazy życie straciło więcej dzieci, niż ginęło każdego roku we wszystkich strefach konfliktów na świecie na przestrzeni ostatnich czterech lat. Gaza stała się cmentarzyskiem dzieci - twierdzi rzecznik UNICEF dla regionu Bliskiego Wschodu i Afryki.

- Dzieci są świadkami śmierci swoich rodziców, sióstr i braci. W ułamku sekundy ich domy i całe społeczności znikają w oczach. Ma to ogromny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Te blizny mogą z nimi zostać na całe życie, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im ochrony - zaznacza Salim Oweis.

Czytaj także: "Bawiliśmy się w ogrodzie, nagle spadła koło nas rakieta". Wojna oczami dzieci ze Strefy Gazy

Palestyńczykom niosą pomoc organizacje humanitarne. Na miejscu działa między innymi utworzona w 1949 roku Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. Od 7 października zginęło 70 jej pracowników, ponad 20 zostało rannych. W środę Strefę Gazy odwiedził szef agencji, który przyznał, że to najsmutniejszy dzień w jego karierze.

- Nigdy w Strefie Gazy nie widziałem czegoś podobnego. Mieszkańcy mówią o braku żywności, wody i paliwa. A jak dobrze wiemy, paliwo jest absolutną koniecznością. Bez niego nie będą działały generatory, nie będą pracowały piekarnie i szpitale - mówił Philippe Lazzarini.

Tylko jedna piekarnia prowadzona przez Światowy Program Żywnościowy i osiem lokalnych piekarni w Gazie nadal działa i dostarcza chleb Palestyńczykom. W rezultacie tworzą się przed nimi wielogodzinne kolejki, w których - jak twierdzi ONZ - ludzie narażeni są na ataki z powietrza.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS