Tysiące dzieci ofiarami konfliktu w Strefie Gazy. "Miały osobowość, charakter, marzenia i dla kogoś były całym światem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sytuacja w Strefie Gazy jest dramatyczna. W całym regionie działalność zawiesiło kilkanaście szpitali, część została zniszczona w wyniku izraelskich nalotów, a pozostałym skończyło się paliwo i środki medyczne. Konflikt dotyka też najmłodszych. - W ułamku sekundy ich domy i całe społeczności znikają w oczach - mówi rzecznik UNICEF.

Operują na korytarzach, często w ciemnościach i bez znieczulenia. Każdego dnia lekarze ze Strefy Gazy muszą dokonywać wyborów, przed którymi nie chciałby stanąć żaden człowiek. Jak twierdzą, coraz częściej w pierwszej kolejności pomocy udzielają tym, którzy mają większe szanse na przeżycie.

- Do szpitali w Strefie Gazy trafiają dzieci z poparzonymi ciałami i brakującymi kończynami. To straszne urazy. Lekarze nie mogą uśmierzyć ich bólu. Kończą się leki znieczulające, zbyt wiele dzieci potrzebuje operacji. Nie da się przyjąć wszystkich - relacjonuje dr Tanya Haj-Hassan z Lekarzy bez Granic.

W całym regionie zawiesiło działalność kilkanaście szpitali. Część została zniszczona w wyniku izraelskich nalotów, pozostałym skończyło się paliwo i środki medyczne. W środę zamknięty został jedyny szpital onkologiczny w Gazie. - Ludzie umierają nie tylko z powodu bombardowań. Mamy 130 wcześniaków, które potrzebują inkubatorów. Około 61 procent z nich przebywa na północy Strefy Gazy. By utrzymać je przy życiu, potrzebujemy prądu. Mamy 50 tysięcy kobiet w ciąży, 350 tysięcy ludzi ma problemy z sercem, choruje na cukrzycę, nowotwory i inne choroby. Tysiące pacjentów potrzebują dializy nerek - wylicza Christian Lindmeier ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Placówki medyczne w Strefie Gazy to dziś nie tylko miejsca, do których trafiają ranni i chorzy. - Nie wiem, czy pracuję w szpitalu, czy w obozie dla uchodźców - przyznaje jeden ze studentów medycyny. Ze względu na brak wolnych łóżek w szpitalach Palestyńczycy przekształcili sale lekcyjne w jednej ze szkół w Chan Junus w prowizoryczne oddziały.

- Mój syn został ranny w głowę. Może poruszać tylko rękoma. Jest częściowo sparaliżowany - mówi Salwa Najar, przesiedlona mieszkanka Strefy Gazy.

Medycy znajdują się pod coraz większą presją. Wielu z nich od ponad trzech tygodni nie opuściło miejsca pracy. Według Lekarzy bez Granic w Strefie Gazy uwięzionych jest ponad 20 tysięcy rannych. - To nie są tylko liczby. Wiele dzieci uwięzionych jest pod gruzami. Szacujemy, że może być ich ponad tysiąc. Mówimy więc o około pięciu tysiącach zabitych dzieci. Ludzie słysząc te liczby, są znieczuleni, a mówimy o dzieciach, które miały osobowość, charakter, ulubione jedzenie, marzenia i dla kogoś były całym światem - podkreśla dr Tanya Haj-Hassan.

"Dzieci są świadkami śmierci swoich rodziców, sióstr i braci"

Według organizacji Save the Children od 7 października w Strefie Gazy życie straciło więcej dzieci, niż ginęło każdego roku we wszystkich strefach konfliktów na świecie na przestrzeni ostatnich czterech lat. Gaza stała się cmentarzyskiem dzieci - twierdzi rzecznik UNICEF dla regionu Bliskiego Wschodu i Afryki.

- Dzieci są świadkami śmierci swoich rodziców, sióstr i braci. W ułamku sekundy ich domy i całe społeczności znikają w oczach. Ma to ogromny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Te blizny mogą z nimi zostać na całe życie, dlatego bardzo ważne jest zapewnienie im ochrony - zaznacza Salim Oweis.

Czytaj także: "Bawiliśmy się w ogrodzie, nagle spadła koło nas rakieta". Wojna oczami dzieci ze Strefy Gazy

Palestyńczykom niosą pomoc organizacje humanitarne. Na miejscu działa między innymi utworzona w 1949 roku Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie. Od 7 października zginęło 70 jej pracowników, ponad 20 zostało rannych. W środę Strefę Gazy odwiedził szef agencji, który przyznał, że to najsmutniejszy dzień w jego karierze.

- Nigdy w Strefie Gazy nie widziałem czegoś podobnego. Mieszkańcy mówią o braku żywności, wody i paliwa. A jak dobrze wiemy, paliwo jest absolutną koniecznością. Bez niego nie będą działały generatory, nie będą pracowały piekarnie i szpitale - mówił Philippe Lazzarini.

Tylko jedna piekarnia prowadzona przez Światowy Program Żywnościowy i osiem lokalnych piekarni w Gazie nadal działa i dostarcza chleb Palestyńczykom. W rezultacie tworzą się przed nimi wielogodzinne kolejki, w których - jak twierdzi ONZ - ludzie narażeni są na ataki z powietrza.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS