Jak ważne dla Polski jest KPO? "Wszyscy na tym skorzystają. Tak jak korzystają inne kraje"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jak ważne dla Polski jest KPO? "Wszyscy na tym skorzystają. Tak, jak korzystają inne kraje"
Jak ważne dla Polski jest KPO? "Wszyscy na tym skorzystają. Tak, jak korzystają inne kraje"
Marcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jak ważne dla Polski jest KPO? "Wszyscy na tym skorzystają. Tak, jak korzystają inne kraje"Marcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak ważne są pieniądze na KPO? Dość powiedzieć, że nawet Mateusz Morawiecki porównywał ten projekt do planu Marshalla, a więc planu, który postawił na nogi Europę po II wojnie światowej.

O pieniądzach na KPO nie mówilibyśmy dzisiaj, gdyby wcześniej wydarzyła się pandemia COVID-19, która doprowadziła do śmierci niemal 7 milionów osób na całym świecie i uderzyła w fundamenty globalnej gospodarki, czego skutki bardzo szybko zaczęły być odczuwalne także w Polsce.

W lipcu 2020 roku, miedzy pierwszą a drugą falą koronawirusa, Rada Europejska uzgodniła ramy największego w historii wspólnoty planu finansowego nazwanego Planem Odbudowy dla Europy. To tam właśnie ma swoje źródło Krajowy Plan Odbudowy - składający się w 2/3 z dotacji i w 1/3 z pożyczek. W sumie dla Polski to niemal 160 miliardów złotych.

Choć polski rząd od początku odgrywał rolę twardego negocjatora, to równolegle Mateusz Morawiecki nie krył, że bardzo liczy na unijne pieniądze. Plan Odbudowy nazywał wielokrotnie nowym planem Marshalla.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z KPO? Nowy rząd może mieć związane ręce, Komisja Europejska nie zmienia stanowiska

Przyjęty pod koniec lat 40. XX wieku słynny plan Marshalla był de facto finansową i materialną kroplówką Stanów Zjednoczonych dla Europy, która służyła odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej. Nawiązanie do powojennego planu miało podkreślać powagę sytuacji, w jakiej znalazła sie wychodząca z pandemii Europa.

Wkrótce okazało się jednak, że przeszkodą na drodze do pozyskania unijnych funduszy dla Polski są kłopoty rządu Prawa i Sprawiedliwości z praworządnością. Gdy wiadomo już było, że Komisja Europejska się nie ugnie - politycy PiS-u zaczęli umniejszać znaczenie środków przekazanych na realizację Krajowego Planu Odbudowy. W rezultacie nie ma nawet drobnych kwot, a KPO zostało całkowicie zamrożone.

Lider KO chce odblokować środki z KPO
Lider KO chce odblokować środki z KPOTVN24

Realne korzyści

Tymczasem z Brukseli do europejskich stolic pieniądze płyną szerokim strumieniem. Realizacja popandemicznego Planu Odbudowy trwa w Europie już dwa i pół roku. Z puli przewidzianych środków do państw członkowskich trafiło do tej pory ponad 150 miliardów euro. To konkretne kwoty, które przekładają się na realne inwestycje. Najszybciej kamienie milowe wypełniają Hiszpanie.

- Opozycja, zderzając się z dzisiejszą kondycją budżetową, przy napływie tego typu środków w sposób systematyczny jest w stanie sobie zupełnie inaczej planować całą politykę gospodarczą, politykę fiskalną państwa, realizację obietnic. Lewica, która naprawdę obiecuje bardzo rozbudowany program mieszkaniowy, to jest właśnie KPO. Wszyscy na tym skorzystają. Tak, jak korzystają inne kraje - tłumaczy Karolina Hytrek-Prosiecka, dziennikarka portalu gazeta.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy czekają na środki na KPO. Ochrona zdrowia dostałaby prawie 20 miliardów złotych

Dobrym przykładem na to, jak środki z unijnego Funduszu Odbudowy mogą pomóc w rozwoju, są także Grecy. Jedna z trzech największych agencji ratingowych podwyższyła właśnie ocenę wiarygodności kredytowej Grecji do poziomu inwestycyjnego. "Naszym zdaniem, jeżeli Grecja będzie w stanie efektywnie skorzystać z tych środków, to może w dosyć krótkim czasie znacząco poprawić swoją sytuację ekonomiczną i powrócić na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego" - brzmi komunikat agencji ratingowej S&P.

O to, by wyjść na prostą, Grecy walczyli przez ponad 13 lat, czyli od momentu, kiedy ich kraj znalazł się na skraju bankructwa wskutek globalnego kryzysu finansowego. Dzisiaj mogą pochwalić się jednymi z lepszych wskaźników rozwoju w strefie euro, a PKB Grecji jest wyższe niż przed pandemią.

Autorka/Autor:Marcin Masewicz

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS