Jak ważne dla Polski jest KPO? "Wszyscy na tym skorzystają. Tak jak korzystają inne kraje"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jak ważne dla Polski jest KPO? "Wszyscy na tym skorzystają. Tak, jak korzystają inne kraje"
Jak ważne dla Polski jest KPO? "Wszyscy na tym skorzystają. Tak, jak korzystają inne kraje"
Marcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jak ważne dla Polski jest KPO? "Wszyscy na tym skorzystają. Tak, jak korzystają inne kraje"Marcin Masewicz/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak ważne są pieniądze na KPO? Dość powiedzieć, że nawet Mateusz Morawiecki porównywał ten projekt do planu Marshalla, a więc planu, który postawił na nogi Europę po II wojnie światowej.

O pieniądzach na KPO nie mówilibyśmy dzisiaj, gdyby wcześniej wydarzyła się pandemia COVID-19, która doprowadziła do śmierci niemal 7 milionów osób na całym świecie i uderzyła w fundamenty globalnej gospodarki, czego skutki bardzo szybko zaczęły być odczuwalne także w Polsce.

W lipcu 2020 roku, miedzy pierwszą a drugą falą koronawirusa, Rada Europejska uzgodniła ramy największego w historii wspólnoty planu finansowego nazwanego Planem Odbudowy dla Europy. To tam właśnie ma swoje źródło Krajowy Plan Odbudowy - składający się w 2/3 z dotacji i w 1/3 z pożyczek. W sumie dla Polski to niemal 160 miliardów złotych.

Choć polski rząd od początku odgrywał rolę twardego negocjatora, to równolegle Mateusz Morawiecki nie krył, że bardzo liczy na unijne pieniądze. Plan Odbudowy nazywał wielokrotnie nowym planem Marshalla.

CZYTAJ TAKŻE: Co dalej z KPO? Nowy rząd może mieć związane ręce, Komisja Europejska nie zmienia stanowiska

Przyjęty pod koniec lat 40. XX wieku słynny plan Marshalla był de facto finansową i materialną kroplówką Stanów Zjednoczonych dla Europy, która służyła odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej. Nawiązanie do powojennego planu miało podkreślać powagę sytuacji, w jakiej znalazła sie wychodząca z pandemii Europa.

Wkrótce okazało się jednak, że przeszkodą na drodze do pozyskania unijnych funduszy dla Polski są kłopoty rządu Prawa i Sprawiedliwości z praworządnością. Gdy wiadomo już było, że Komisja Europejska się nie ugnie - politycy PiS-u zaczęli umniejszać znaczenie środków przekazanych na realizację Krajowego Planu Odbudowy. W rezultacie nie ma nawet drobnych kwot, a KPO zostało całkowicie zamrożone.

Lider KO chce odblokować środki z KPO
Lider KO chce odblokować środki z KPOTVN24

Realne korzyści

Tymczasem z Brukseli do europejskich stolic pieniądze płyną szerokim strumieniem. Realizacja popandemicznego Planu Odbudowy trwa w Europie już dwa i pół roku. Z puli przewidzianych środków do państw członkowskich trafiło do tej pory ponad 150 miliardów euro. To konkretne kwoty, które przekładają się na realne inwestycje. Najszybciej kamienie milowe wypełniają Hiszpanie.

- Opozycja, zderzając się z dzisiejszą kondycją budżetową, przy napływie tego typu środków w sposób systematyczny jest w stanie sobie zupełnie inaczej planować całą politykę gospodarczą, politykę fiskalną państwa, realizację obietnic. Lewica, która naprawdę obiecuje bardzo rozbudowany program mieszkaniowy, to jest właśnie KPO. Wszyscy na tym skorzystają. Tak, jak korzystają inne kraje - tłumaczy Karolina Hytrek-Prosiecka, dziennikarka portalu gazeta.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy czekają na środki na KPO. Ochrona zdrowia dostałaby prawie 20 miliardów złotych

Dobrym przykładem na to, jak środki z unijnego Funduszu Odbudowy mogą pomóc w rozwoju, są także Grecy. Jedna z trzech największych agencji ratingowych podwyższyła właśnie ocenę wiarygodności kredytowej Grecji do poziomu inwestycyjnego. "Naszym zdaniem, jeżeli Grecja będzie w stanie efektywnie skorzystać z tych środków, to może w dosyć krótkim czasie znacząco poprawić swoją sytuację ekonomiczną i powrócić na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego" - brzmi komunikat agencji ratingowej S&P.

O to, by wyjść na prostą, Grecy walczyli przez ponad 13 lat, czyli od momentu, kiedy ich kraj znalazł się na skraju bankructwa wskutek globalnego kryzysu finansowego. Dzisiaj mogą pochwalić się jednymi z lepszych wskaźników rozwoju w strefie euro, a PKB Grecji jest wyższe niż przed pandemią.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Diagnoza raka u dziecka może się wydawać końcem świata, ale nie zawsze musi nim być. Przykładem na to jest historia czterech dzielnych dziewczyn - Ady, Anieli, Zuzi i Kingi. Rak zabrał im beztroskie dzieciństwo, ale z nim wygrały i teraz spełniają marzenia. Trzy lata temu przed kamerami opowiedziały o swojej chorobie, a teraz o tym, jak wygląda ich życie i jak radzą sobie z traumą.

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Zachorowały na raka w dzieciństwie, teraz próbują wrócić do normalności. Ada, Zuzia, Aniela i Kinga opowiedziały o swojej chorobie

Źródło:
Fakty TVN

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS