Rocznica nocy kryształowej w cieniu antysemickich demonstracji. "Dziś Żydzi w Europie odczuwają taki sam strach, jak w 1938 roku w Niemczech"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

85. rocznica nocy kryształowej ma w Niemczech wyjątkowo aktualne przesłanie. Po Ataku Hamasu na Izrael doszło tam bowiem do antyżydowskich manifestacji. W mocnych słowach odniósł się do tego kanclerz Niemiec - potępiając każdą formę antysemityzmu.

"Nigdy więcej" - to hasło pojawiło się w czwartkowy wieczór na Bramie Brandenburskiej w Berlinie w 85. rocznicę nocy kryształowej, czyli pogromu Żydów w nazistowskich Niemczech. Noc kryształowa była początkiem fali przemocy, która ostatecznie doprowadziła do Holokaustu.

Tragiczne wydarzenia z 1938 roku upamiętniono w całej Europie. Obchody przebiegały w cieniu antysemityzmu, odradzającego sie pod pretekstem wojny Izraela z Hamasem. - Nic, absolutnie nic, żadne pochodzenie, żadne przekonania polityczne, tło kulturowe, spojrzenie na historię nie może służyć jako usprawiedliwienie dla celebrowania morderstwa, okrutnej rzezi niewinnych - zaznaczył Olaf Scholz, kanclerz Niemiec. Nawiązał on tymi słowami do demonstracji, które miały miejsce w Niemczech tuż po brutalnych atakach terrorystycznych Hamasu na Izrael. Uczestnicy demonstracji otwarcie wyrażali radość z powodu śmierci niewinnych ludzi. By uczcić zamach - propalestyńskie organizacje w Berlinie rozdawały przechodniom słodycze.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Scholz: obecny antysemityzm jest hańbą, która mnie zawstydza i oburza

W kolejnych tygodniach odbywające się na ulicach niemieckich miast protesty przeciwko atakom odwetowym Izraela na Strefę Gazy stały się pretekstem do głoszenia radykalnych antyżydowskich i islamistycznych haseł. Do arabskiej diaspory w Niemczech płomienny apel wygłosił prezydent Frank-Walter Steinmeier. - Macie prawo do okazywania swojego bólu i rozpaczy z powodu cywilnych ofiar w Gazie. Prawo do robienia tego w sposób pokojowy, publicznie, jest zapisane w naszej konstytucji i to prawo nie jest kwestionowane. Ale terroryzm, podżeganie do nienawiści i wezwania do unicestwienia państwa Izrael nie są częścią tego prawa - podkreślił.

Debata w cieniu wojny

Na całym świecie toczy się gorąca debata, gdzie przebiega cienka granica między krytyką działań państwa Izrael a antysemityzmem. Jedną z osi sporu jest używany powszechnie podczas antyizraelskich manifestacji sloganu "od rzeki do morza Palestyna będzie wolna". Za rozpowszechnianie tego hasła amerykański Kongres upomniał Rashidę Tlaib - pierwszą w historii członkinię Izby Reprezentantów pochodzenia palestyńskiego. Kobieta twierdzi, że slogan to wezwanie do wolności, przestrzegania praw człowieka i pokojowego współistnienia, gdy w rzeczywistości to powszechne wezwanie do stosowania przemocy wobec Żydów i zmiecenia Izraela z powierzchni ziemi. - To hasło oznacza nie tylko destrukcję tego państwa, ale koniec obecności żydowskiej. Wiemy, co oznaczały hasła o końcu obecności żydowskiej - przypomina Maciej Kozłowski, były ambasador RP w Izraelu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Scholz: każdy, kto atakuje Żydów w Niemczech, atakuje nas wszystkich

O tym, że historia sie powtarza, przypomina 99-letni Walter Bingham - brytyjsko-izraelski dziennikarz i świadek nocy kryształowej, który jako 15-latek uciekł z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Dziennikowi "The Daily Telegraph" powiedział, że "dziś Żydzi w Europie odczuwają taki sam strach, jak w 1938 roku w Niemczech".

Liczba antysemickich wystąpień i ataków rośnie lawinowo na całym świecie. W czwartek w Montrealu nieznani sprawcy ostrzelali dwie żydowskie szkoły. - Od początku konfliktu spotykam się z różnymi społecznościami mocno dotkniętymi wojną Izraela z Hamasem. Wpływ wojny na te społeczności jest dramatyczny. Apeluję o zbiorową odpowiedzialność. Nie możemy poddawać się przemocy - podkreśliła Valerie Plante, burmistrz Montrealu.

Z całego świata płyną sygnały, że równolegle do narastającej fali antysemityzmu wojna ma Bliskim Wschodzie wywołała eksplozję islamofobii i przemocy wymierzonej w muzułmanów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS