Choroba Parkinsona uniemożliwiała mu swobodne poruszanie się. Specjalne implanty mu pomogły

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodzący z Francji Marc od ponad 20 lat choruje na Parkinsona i nie mógł już sam się poruszać. Mężczyzna dwa lata temu poddał się pionierskiej terapii, stosowanej do niedawna tylko w przypadku pacjentów sparaliżowanych. Jej efekty przeszły jego najśmielsze oczekiwania.

Jeszcze do niedawna był zamknięty z domu. Potrzebował pomocy przy wykonywaniu prostych czynności. Wyzwaniem dla Marca było wstanie z krzesła, bo chorujący na Parkinsona mężczyzna często upadał. Teraz dostał szansę na samodzielne życie.

- Odzyskałem niezależność. Znów mogę chodzić. Mam problemy z mówieniem, ale to już inna sprawa. Moje życie się zmieniło. Mogę sam wyjść z domu, żeby załatwić różne sprawy. Mogę nawet ćwiczyć - mówi Marc Gauthier, 63-latek chorujący na Parkinsona.

To zasługa nowatorskiego implantu, który został opracowany przez specjalistów ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Lozannie, Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz Uniwersytetu Bordeaux. Implant został umieszczony w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mężczyzny. - Od 20 lat rozwijamy technologię stymulacji rdzenia kręgowego u sparaliżowanych osób. Pomyśleliśmy, że możemy ją wykorzystać w przypadku osób chorujących na Parkinsona i poprawić ich zdolność chodzenia. Neurostymulator przesyła impulsy elektryczne do obszaru rdzenia kręgowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni nóg - wyjaśnia profesor Gregoire Courtine z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Marc implant otrzymał dwa lata temu, ale naukowcy dopiero teraz podzielili się wynikami badań. Po wszczepieniu urządzenia mężczyzna musiał nauczyć się z niego korzystać, dlatego konieczna była rehabilitacja. Dziś dzięki implantowi Marc, który na Parkinsona choruje od 25 lat, codziennie bez trudu jest w stanie pokonać 6 kilometrów, może poruszać się szybko, robić duże kroki i chodzić po schodach.

- Mark prawie zawsze był w domu, bo bał się, że się przewróci. Wiadomo, upadek oznacza niebezpieczeństwo. Myślę, że dzięki tej terapii pacjenci odzyskają pewność siebie, będą obecni w życiu społecznym i będą mogli robić więcej rzeczy - podkreśla Jocelyne Bloch ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie.

71-latka przez cztery dni nie mogła doczekać się w szpitalu ani obiadu, ani zabiegu
71-latka przez cztery dni nie mogła doczekać się w szpitalu ani obiadu, ani zabieguJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Implanty otrzymają kolejni chorzy

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurologicznym, spowodowanym przez obumieranie neuronów produkujących dopaminę, będącą jednym z neuroprzekaźników. Choroba powoduje utratę kontroli nad mięśniami, która może powodować problemy z poruszaniem się. Według WHO w ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na chorobę Parkinsona wzrosła dwukrotnie. W 2019 roku zmagało się z nią ponad osiem i pół miliona ludzi na całym świecie.

- Na razie mamy jednego uczestnika badań, ale to więcej niż zero. Nie wiemy, czy wszystkie osoby cierpiące na chorobę Parkinsona zareagują pozytywnie na terapię, ale wierzymy, że poprawi ona jakość codziennego życia w przypadku wielu chorych - podkreśla profesor Gregoire Courtine.

Czytaj także: "Nie będę kłamał, każdego dnia jest trudniej". Michael J. Fox o postępach choroby Parkinsona

Dlatego potrzebne są dalsze badania. W przyszłym roku naukowcy podobne implanty wczepią sześciu pacjentom. Fundacja aktora Michaela J. Foxa, który od lat zmaga się z chorobą Parkinsona, przekazała na ten cel milion dolarów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS