Choroba Parkinsona uniemożliwiała mu swobodne poruszanie się. Specjalne implanty mu pomogły

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodzący z Francji Marc od ponad 20 lat choruje na Parkinsona i nie mógł już sam się poruszać. Mężczyzna dwa lata temu poddał się pionierskiej terapii, stosowanej do niedawna tylko w przypadku pacjentów sparaliżowanych. Jej efekty przeszły jego najśmielsze oczekiwania.

Jeszcze do niedawna był zamknięty z domu. Potrzebował pomocy przy wykonywaniu prostych czynności. Wyzwaniem dla Marca było wstanie z krzesła, bo chorujący na Parkinsona mężczyzna często upadał. Teraz dostał szansę na samodzielne życie.

- Odzyskałem niezależność. Znów mogę chodzić. Mam problemy z mówieniem, ale to już inna sprawa. Moje życie się zmieniło. Mogę sam wyjść z domu, żeby załatwić różne sprawy. Mogę nawet ćwiczyć - mówi Marc Gauthier, 63-latek chorujący na Parkinsona.

To zasługa nowatorskiego implantu, który został opracowany przez specjalistów ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Lozannie, Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz Uniwersytetu Bordeaux. Implant został umieszczony w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mężczyzny. - Od 20 lat rozwijamy technologię stymulacji rdzenia kręgowego u sparaliżowanych osób. Pomyśleliśmy, że możemy ją wykorzystać w przypadku osób chorujących na Parkinsona i poprawić ich zdolność chodzenia. Neurostymulator przesyła impulsy elektryczne do obszaru rdzenia kręgowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni nóg - wyjaśnia profesor Gregoire Courtine z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Marc implant otrzymał dwa lata temu, ale naukowcy dopiero teraz podzielili się wynikami badań. Po wszczepieniu urządzenia mężczyzna musiał nauczyć się z niego korzystać, dlatego konieczna była rehabilitacja. Dziś dzięki implantowi Marc, który na Parkinsona choruje od 25 lat, codziennie bez trudu jest w stanie pokonać 6 kilometrów, może poruszać się szybko, robić duże kroki i chodzić po schodach.

- Mark prawie zawsze był w domu, bo bał się, że się przewróci. Wiadomo, upadek oznacza niebezpieczeństwo. Myślę, że dzięki tej terapii pacjenci odzyskają pewność siebie, będą obecni w życiu społecznym i będą mogli robić więcej rzeczy - podkreśla Jocelyne Bloch ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie.

71-latka przez cztery dni nie mogła doczekać się w szpitalu ani obiadu, ani zabiegu
71-latka przez cztery dni nie mogła doczekać się w szpitalu ani obiadu, ani zabieguJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Implanty otrzymają kolejni chorzy

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurologicznym, spowodowanym przez obumieranie neuronów produkujących dopaminę, będącą jednym z neuroprzekaźników. Choroba powoduje utratę kontroli nad mięśniami, która może powodować problemy z poruszaniem się. Według WHO w ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na chorobę Parkinsona wzrosła dwukrotnie. W 2019 roku zmagało się z nią ponad osiem i pół miliona ludzi na całym świecie.

- Na razie mamy jednego uczestnika badań, ale to więcej niż zero. Nie wiemy, czy wszystkie osoby cierpiące na chorobę Parkinsona zareagują pozytywnie na terapię, ale wierzymy, że poprawi ona jakość codziennego życia w przypadku wielu chorych - podkreśla profesor Gregoire Courtine.

Czytaj także: "Nie będę kłamał, każdego dnia jest trudniej". Michael J. Fox o postępach choroby Parkinsona

Dlatego potrzebne są dalsze badania. W przyszłym roku naukowcy podobne implanty wczepią sześciu pacjentom. Fundacja aktora Michaela J. Foxa, który od lat zmaga się z chorobą Parkinsona, przekazała na ten cel milion dolarów.

Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS