Choroba Parkinsona uniemożliwiała mu swobodne poruszanie się. Specjalne implanty mu pomogły

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodzący z Francji Marc od ponad 20 lat choruje na Parkinsona i nie mógł już sam się poruszać. Mężczyzna dwa lata temu poddał się pionierskiej terapii, stosowanej do niedawna tylko w przypadku pacjentów sparaliżowanych. Jej efekty przeszły jego najśmielsze oczekiwania.

Jeszcze do niedawna był zamknięty z domu. Potrzebował pomocy przy wykonywaniu prostych czynności. Wyzwaniem dla Marca było wstanie z krzesła, bo chorujący na Parkinsona mężczyzna często upadał. Teraz dostał szansę na samodzielne życie.

- Odzyskałem niezależność. Znów mogę chodzić. Mam problemy z mówieniem, ale to już inna sprawa. Moje życie się zmieniło. Mogę sam wyjść z domu, żeby załatwić różne sprawy. Mogę nawet ćwiczyć - mówi Marc Gauthier, 63-latek chorujący na Parkinsona.

To zasługa nowatorskiego implantu, który został opracowany przez specjalistów ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Lozannie, Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz Uniwersytetu Bordeaux. Implant został umieszczony w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mężczyzny. - Od 20 lat rozwijamy technologię stymulacji rdzenia kręgowego u sparaliżowanych osób. Pomyśleliśmy, że możemy ją wykorzystać w przypadku osób chorujących na Parkinsona i poprawić ich zdolność chodzenia. Neurostymulator przesyła impulsy elektryczne do obszaru rdzenia kręgowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni nóg - wyjaśnia profesor Gregoire Courtine z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Marc implant otrzymał dwa lata temu, ale naukowcy dopiero teraz podzielili się wynikami badań. Po wszczepieniu urządzenia mężczyzna musiał nauczyć się z niego korzystać, dlatego konieczna była rehabilitacja. Dziś dzięki implantowi Marc, który na Parkinsona choruje od 25 lat, codziennie bez trudu jest w stanie pokonać 6 kilometrów, może poruszać się szybko, robić duże kroki i chodzić po schodach.

- Mark prawie zawsze był w domu, bo bał się, że się przewróci. Wiadomo, upadek oznacza niebezpieczeństwo. Myślę, że dzięki tej terapii pacjenci odzyskają pewność siebie, będą obecni w życiu społecznym i będą mogli robić więcej rzeczy - podkreśla Jocelyne Bloch ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie.

71-latka przez cztery dni nie mogła doczekać się w szpitalu ani obiadu, ani zabiegu
71-latka przez cztery dni nie mogła doczekać się w szpitalu ani obiadu, ani zabieguJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Implanty otrzymają kolejni chorzy

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurologicznym, spowodowanym przez obumieranie neuronów produkujących dopaminę, będącą jednym z neuroprzekaźników. Choroba powoduje utratę kontroli nad mięśniami, która może powodować problemy z poruszaniem się. Według WHO w ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na chorobę Parkinsona wzrosła dwukrotnie. W 2019 roku zmagało się z nią ponad osiem i pół miliona ludzi na całym świecie.

- Na razie mamy jednego uczestnika badań, ale to więcej niż zero. Nie wiemy, czy wszystkie osoby cierpiące na chorobę Parkinsona zareagują pozytywnie na terapię, ale wierzymy, że poprawi ona jakość codziennego życia w przypadku wielu chorych - podkreśla profesor Gregoire Courtine.

Czytaj także: "Nie będę kłamał, każdego dnia jest trudniej". Michael J. Fox o postępach choroby Parkinsona

Dlatego potrzebne są dalsze badania. W przyszłym roku naukowcy podobne implanty wczepią sześciu pacjentom. Fundacja aktora Michaela J. Foxa, który od lat zmaga się z chorobą Parkinsona, przekazała na ten cel milion dolarów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS