Choroba Parkinsona uniemożliwiała mu swobodne poruszanie się. Specjalne implanty mu pomogły

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pochodzący z Francji Marc od ponad 20 lat choruje na Parkinsona i nie mógł już sam się poruszać. Mężczyzna dwa lata temu poddał się pionierskiej terapii, stosowanej do niedawna tylko w przypadku pacjentów sparaliżowanych. Jej efekty przeszły jego najśmielsze oczekiwania.

Jeszcze do niedawna był zamknięty z domu. Potrzebował pomocy przy wykonywaniu prostych czynności. Wyzwaniem dla Marca było wstanie z krzesła, bo chorujący na Parkinsona mężczyzna często upadał. Teraz dostał szansę na samodzielne życie.

- Odzyskałem niezależność. Znów mogę chodzić. Mam problemy z mówieniem, ale to już inna sprawa. Moje życie się zmieniło. Mogę sam wyjść z domu, żeby załatwić różne sprawy. Mogę nawet ćwiczyć - mówi Marc Gauthier, 63-latek chorujący na Parkinsona.

To zasługa nowatorskiego implantu, który został opracowany przez specjalistów ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Lozannie, Francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych oraz Uniwersytetu Bordeaux. Implant został umieszczony w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mężczyzny. - Od 20 lat rozwijamy technologię stymulacji rdzenia kręgowego u sparaliżowanych osób. Pomyśleliśmy, że możemy ją wykorzystać w przypadku osób chorujących na Parkinsona i poprawić ich zdolność chodzenia. Neurostymulator przesyła impulsy elektryczne do obszaru rdzenia kręgowego odpowiedzialnego za kontrolę mięśni nóg - wyjaśnia profesor Gregoire Courtine z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Marc implant otrzymał dwa lata temu, ale naukowcy dopiero teraz podzielili się wynikami badań. Po wszczepieniu urządzenia mężczyzna musiał nauczyć się z niego korzystać, dlatego konieczna była rehabilitacja. Dziś dzięki implantowi Marc, który na Parkinsona choruje od 25 lat, codziennie bez trudu jest w stanie pokonać 6 kilometrów, może poruszać się szybko, robić duże kroki i chodzić po schodach.

- Mark prawie zawsze był w domu, bo bał się, że się przewróci. Wiadomo, upadek oznacza niebezpieczeństwo. Myślę, że dzięki tej terapii pacjenci odzyskają pewność siebie, będą obecni w życiu społecznym i będą mogli robić więcej rzeczy - podkreśla Jocelyne Bloch ze Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie.

71-latka przez cztery dni nie mogła doczekać się w szpitalu ani obiadu, ani zabiegu
71-latka przez cztery dni nie mogła doczekać się w szpitalu ani obiadu, ani zabieguJarosław Kostkowski/Fakty TVN

Implanty otrzymają kolejni chorzy

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurologicznym, spowodowanym przez obumieranie neuronów produkujących dopaminę, będącą jednym z neuroprzekaźników. Choroba powoduje utratę kontroli nad mięśniami, która może powodować problemy z poruszaniem się. Według WHO w ciągu ostatnich 25 lat zachorowalność na chorobę Parkinsona wzrosła dwukrotnie. W 2019 roku zmagało się z nią ponad osiem i pół miliona ludzi na całym świecie.

- Na razie mamy jednego uczestnika badań, ale to więcej niż zero. Nie wiemy, czy wszystkie osoby cierpiące na chorobę Parkinsona zareagują pozytywnie na terapię, ale wierzymy, że poprawi ona jakość codziennego życia w przypadku wielu chorych - podkreśla profesor Gregoire Courtine.

Czytaj także: "Nie będę kłamał, każdego dnia jest trudniej". Michael J. Fox o postępach choroby Parkinsona

Dlatego potrzebne są dalsze badania. W przyszłym roku naukowcy podobne implanty wczepią sześciu pacjentom. Fundacja aktora Michaela J. Foxa, który od lat zmaga się z chorobą Parkinsona, przekazała na ten cel milion dolarów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS