Od Erasmusa do Uniwersytetów Europejskich. UE umożliwia ściślejszą współpracę unijnych uczelni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jedno z największych dobrodziejstw Unii Europejskiej - możliwość korzystania ze wszystkiego, co oferują inne państwa Europy. Także z edukacji. A to sprawia, że polscy studenci i studentki mogą uczyć się na najlepszych uczelniach na kontynencie na takich samych zasadach, jak młodzie ludzie z innych państw.

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej państwa członkowskie nie tylko otworzyły dla Polaków granice, ale również swoje uniwersytety. Unijna zasada równości nakazuje równe traktownie swoich obywateli, jak i innych mieszkańców Wspólnoty. Dzięki temu studenci z poszczególnych państw członkowskich za studia w innych unijnych państwach płacą tyle, ile ich rówieśnicy. - Jako członkowie Unii Europejskiej płacimy tyle samo, co Holendrzy, a osoby spoza Europy muszą płacić zdecydowanie więcej - mówi Maksym Ziemlewski, student Uniwersytetu Technicznego w Delf. Wyjazd za granicę na studia staje się coraz popularniejszy wśród Polaków.

CZYTAJ TAKŻE: Erasmus+, DiscoverEU, Solidarity Corps - chętnych do skorzystania z unijnych programów z roku na rok przybywa

Jednak by studiować w międzynarodowej atmosferze, a nawet za granicą, nie trzeba uczyć sie na zagranicznym uniwersytecie. Odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej - polskie uczelnie musiały przeprowadzić dużą reformę. Chodzi o wprowadzenie systemu ECTS. - To jest taki system, który pozwala śledzić w pewien sposób wymagania i nakład pracy studenta przez dany semestr. Na jeden semestr student zazwyczaj musi wyrobić tych punktów 30. W ciągu dwóch semestrów 60 - wyjaśnia Anna Stefaniak, studentka Uniwersytetu Warszawskiego. Takie rozwiązanie umożliwia chociażby wyjechanie na akademickiego Erasmusa. Wtedy po prostu zbieramy te punkty, tylko na innej uczelni, studiując przedmioty z oferty przyjmującego uniwersytetu.

Warunek jest jeden: w czasie takiej wymiany należy zdobyć minimum 20 punktów. Inaczej musimy oddać całe stypendium, jakie otrzymaliśmy. Dzięki takim ułatwieniom na Erasmusa co roku wyjeżdżają tysiące młodych Europejczyków. - W roku 2022/2023, w tym roku akademickim, wyjechało około 980 studentów. W 2023/2024 to już wiemy, że zgłosiło się 1000 - mówi profesor Sambor Grucza, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego do spraw współpracy i spraw pracowniczych.

Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Morze możliwości

Wspomniany Erasmus - choć najbardziej znany i istniejący już od wielu lat - nie jest jedynym unijnym programem umożliwiającym wymianę akademicką. W 2018 roku Komisja Europejska powołała do życia Uniwersytety Europejskie - jeden z postulatów prezydenta Emmanuela Macrona wygłoszonych w czasie mowy na Sorbonie. - Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich zakłada łączenie się różnych uniwersytetów. Na Uniwersytecie Warszawskim jesteśmy członkiem sojuszu, który nazywa się 4EU+ - dodaje profesor Sambor Grucza. Inicjatywa ta pozwala uczniom z całej Europy tworzyć sojusze, w ramach których pogłębiają współpracę, zacierając granice między własnymi kampusami.

Dla przykładu wspomniany sojusz 4EU+ skupia Uniwersytet Warszawski, Genewski, Kopenhaski, Mediolański, Sorbonę, Uniwersytet Pantheon-Assas, Karola oraz Uniwersytet w Heidelbergu.

- Wybierane są projekty zarówno dydaktyczne, jak i naukowe, ale z tego funduszu opłacane są także tak zwane profesury gościnne - tłumaczy profesor Grucza.

UW nie jest jedyną polską uczelnią zrzeszoną w ramach Uniwersytetów Europejskich. Już 23 szkoły wyższe z całej Polski tworzą własne sojusze, rozwijając tym zdolności prowadzenia badań naukowych, ale również gwarantując swoim studentom udział w zajęciach organizowanych przez uczelnie partnerskie. - Celem jest, ażeby ta współpraca, która dzisiaj nazywa się Europejskim Uniwersytetem, przerodziła się rzeczywiście w jakąś taką formalnoprawną strukturę, w obrębie której student będący studentem Uniwersytetu Warszawskiego albo będzie mógł być, albo automatycznie będzie także studentem Uniwersytetu Europejskiego - doprecyzowuje profesor Grucza.

Celem Komisji Europejskiej jest osiągnięcie liczby 60 Uniwersytetów Europejskich do połowy 2024 roku. W związku z tym już planowane są kolejne konkursy na objęcie finansowaniem nowych sojuszy uczelni wyższych.

Autorka/Autor:Remigiusz Skierski

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS