Od Erasmusa do Uniwersytetów Europejskich. UE umożliwia ściślejszą współpracę unijnych uczelni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To jedno z największych dobrodziejstw Unii Europejskiej - możliwość korzystania ze wszystkiego, co oferują inne państwa Europy. Także z edukacji. A to sprawia, że polscy studenci i studentki mogą uczyć się na najlepszych uczelniach na kontynencie na takich samych zasadach, jak młodzie ludzie z innych państw.

Po wstąpieniu do Unii Europejskiej państwa członkowskie nie tylko otworzyły dla Polaków granice, ale również swoje uniwersytety. Unijna zasada równości nakazuje równe traktownie swoich obywateli, jak i innych mieszkańców Wspólnoty. Dzięki temu studenci z poszczególnych państw członkowskich za studia w innych unijnych państwach płacą tyle, ile ich rówieśnicy. - Jako członkowie Unii Europejskiej płacimy tyle samo, co Holendrzy, a osoby spoza Europy muszą płacić zdecydowanie więcej - mówi Maksym Ziemlewski, student Uniwersytetu Technicznego w Delf. Wyjazd za granicę na studia staje się coraz popularniejszy wśród Polaków.

CZYTAJ TAKŻE: Erasmus+, DiscoverEU, Solidarity Corps - chętnych do skorzystania z unijnych programów z roku na rok przybywa

Jednak by studiować w międzynarodowej atmosferze, a nawet za granicą, nie trzeba uczyć sie na zagranicznym uniwersytecie. Odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej - polskie uczelnie musiały przeprowadzić dużą reformę. Chodzi o wprowadzenie systemu ECTS. - To jest taki system, który pozwala śledzić w pewien sposób wymagania i nakład pracy studenta przez dany semestr. Na jeden semestr student zazwyczaj musi wyrobić tych punktów 30. W ciągu dwóch semestrów 60 - wyjaśnia Anna Stefaniak, studentka Uniwersytetu Warszawskiego. Takie rozwiązanie umożliwia chociażby wyjechanie na akademickiego Erasmusa. Wtedy po prostu zbieramy te punkty, tylko na innej uczelni, studiując przedmioty z oferty przyjmującego uniwersytetu.

Warunek jest jeden: w czasie takiej wymiany należy zdobyć minimum 20 punktów. Inaczej musimy oddać całe stypendium, jakie otrzymaliśmy. Dzięki takim ułatwieniom na Erasmusa co roku wyjeżdżają tysiące młodych Europejczyków. - W roku 2022/2023, w tym roku akademickim, wyjechało około 980 studentów. W 2023/2024 to już wiemy, że zgłosiło się 1000 - mówi profesor Sambor Grucza, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego do spraw współpracy i spraw pracowniczych.

Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu Erasmus
Polityka Orbana uderzyła w węgierskich studentów. Zostali oni odcięci od programu ErasmusJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Morze możliwości

Wspomniany Erasmus - choć najbardziej znany i istniejący już od wielu lat - nie jest jedynym unijnym programem umożliwiającym wymianę akademicką. W 2018 roku Komisja Europejska powołała do życia Uniwersytety Europejskie - jeden z postulatów prezydenta Emmanuela Macrona wygłoszonych w czasie mowy na Sorbonie. - Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich zakłada łączenie się różnych uniwersytetów. Na Uniwersytecie Warszawskim jesteśmy członkiem sojuszu, który nazywa się 4EU+ - dodaje profesor Sambor Grucza. Inicjatywa ta pozwala uczniom z całej Europy tworzyć sojusze, w ramach których pogłębiają współpracę, zacierając granice między własnymi kampusami.

Dla przykładu wspomniany sojusz 4EU+ skupia Uniwersytet Warszawski, Genewski, Kopenhaski, Mediolański, Sorbonę, Uniwersytet Pantheon-Assas, Karola oraz Uniwersytet w Heidelbergu.

- Wybierane są projekty zarówno dydaktyczne, jak i naukowe, ale z tego funduszu opłacane są także tak zwane profesury gościnne - tłumaczy profesor Grucza.

UW nie jest jedyną polską uczelnią zrzeszoną w ramach Uniwersytetów Europejskich. Już 23 szkoły wyższe z całej Polski tworzą własne sojusze, rozwijając tym zdolności prowadzenia badań naukowych, ale również gwarantując swoim studentom udział w zajęciach organizowanych przez uczelnie partnerskie. - Celem jest, ażeby ta współpraca, która dzisiaj nazywa się Europejskim Uniwersytetem, przerodziła się rzeczywiście w jakąś taką formalnoprawną strukturę, w obrębie której student będący studentem Uniwersytetu Warszawskiego albo będzie mógł być, albo automatycznie będzie także studentem Uniwersytetu Europejskiego - doprecyzowuje profesor Grucza.

Celem Komisji Europejskiej jest osiągnięcie liczby 60 Uniwersytetów Europejskich do połowy 2024 roku. W związku z tym już planowane są kolejne konkursy na objęcie finansowaniem nowych sojuszy uczelni wyższych.

Autorka/Autor:Remigiusz Skierski

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS