Świąteczne wyjazdy kuszą Polaków. "W tym okresie okołozimowym szukamy ciepła, szukamy promieni słonecznych"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Boże Narodzenie w tropikach kusi bardziej niż kurorty narciarskie. Najpopularniejszym kierunkiem jest Egipt, który przez wojnę w regionie walczy o turystów i obniża ceny. Wybór pada też na Turcję i Wyspy Kanaryjskie.

Wyjazd na czas Świąt Bożego Narodzenia może mieć całą masę zalet. Po pierwsze - to prawdziwy odpoczynek fizyczny, bo bez wielogodzinnego stania w kuchni czy pogoni po sklepach za prezentami. Po drugie - to też odpoczynek psychiczny, bo bez obowiązkowych w tym czasie spotkań z rodziną. Polacy te zalety dostrzegają. Aż 20 procent rezerwacji w okresie zimowym obejmuje właśnie Boże Narodzenie i sylwestra. - W tym okresie okołozimowym szukamy ciepła, szukamy promieni słonecznych. U nas w Polsce jest szaroburo. Pada albo śnieg, albo deszcz - wyjaśnia Agata Chmiel z serwisu wakacje.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najlepsze jarmarki świąteczne w Europie w 2023 roku według CNN. Jest jeden polski

Jak wynika z raportu serwisu travelplanet.pl, bezapelacyjnie najpopularniejszym kierunkiem jest Egipt. Wybiera go prawie połowa wszystkich turystów wyjeżdżająca na święta za granicę. Polacy lubią też Turcję i Wyspy Kanaryjskie. Wśród stosunkowo popularnych kierunków można jeszcze wymienić Cypr, Maltę czy Zanzibar. Wszystkie te kraje łączy jedno: jest tam ciepło i egzotycznie. - Można się kąpać w morzu. Jeśli ktoś chce rzeczywiście tego prawdziwego lata trochę złapać w środku zimy, to ma takie lato w Egipcie czy w Emiratach, czy dalej na południu na kierunkach egzotycznych - mówi Jarosław Kałucki z portalu travelplanet.pl.

Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jakie prawa ma turysta na wypadek kataklizmu. Fragment programu "Byk i Niedźwiedź"
Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jakie prawa ma turysta na wypadek kataklizmu. Fragment programu "Byk i Niedźwiedź"TVN24 BiS

Egzotyczne kierunki

Egipt i Turcja są popularne mimo trudnych warunków geopolitycznych, w tym przede wszystkim toczącej się wojny w Strefie Gazy. W porównaniu z 2022 rokiem ceny bardzo tam spadły, nawet o 20 procent. W 2022 roku średni koszt siedmiu noclegów w co najmniej czterogwiazdkowym hotelu w Egipcie wynosił 4500 złotych. W tym roku to o 1000 złotych mniej. Niższe ceny są też na Wyspach Kanaryjskich. - To wiąże się z mniejszymi cenami paliwa lotniczego. Przypomnę, że przelot to jest prawie 50 procent kosztów takiej imprezy turystycznej. Euro jest znacznie tańsze, ale przede wszystkim na polski rynek weszło dwóch nowych graczy, dwóch nowych touroperatorów, którzy są wyspecjalizowani na tych kierunkach - dodaje Jarosław Kałucki.

Polakom odpoczywającym na egzotycznym urlopie w okresie Bożego Narodzenia zależy i na niskiej cenie, i na wygodzie. Wcale nie oczekują jednak, że w kurorcie nad Morzem Czerwonym w wieczór wigilijny dostaną na kolacje pierogi i barszcz. - Jest też część klientów, którzy nie wyobrażają sobie Wigilii bez rodziny, więc Wigilię spędzają tradycyjnie w domu, a wyjeżdżają na przykład w drugi dzień świąt i zahaczają też o sylwestra - mówi Agata Chmiel. Egzotyka, plaże i ciepłe morze wyraźnie pokonały w tym sezonie zagraniczne kurorty narciarskie. Wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków nie ma takich państw jak Austria, Włochy czy Francja. Przypomnijmy, że w 2022 roku z powodu braku śniegu czasowo zamknięto stoki nawet w Alpach i Pirenejach. Z powodu katastrofy klimatycznej kłopoty z naśnieżaniem ma co czwarty europejski kurort.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS