Świąteczne wyjazdy kuszą Polaków. "W tym okresie okołozimowym szukamy ciepła, szukamy promieni słonecznych"

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Boże Narodzenie w tropikach kusi bardziej niż kurorty narciarskie. Najpopularniejszym kierunkiem jest Egipt, który przez wojnę w regionie walczy o turystów i obniża ceny. Wybór pada też na Turcję i Wyspy Kanaryjskie.

Wyjazd na czas Świąt Bożego Narodzenia może mieć całą masę zalet. Po pierwsze - to prawdziwy odpoczynek fizyczny, bo bez wielogodzinnego stania w kuchni czy pogoni po sklepach za prezentami. Po drugie - to też odpoczynek psychiczny, bo bez obowiązkowych w tym czasie spotkań z rodziną. Polacy te zalety dostrzegają. Aż 20 procent rezerwacji w okresie zimowym obejmuje właśnie Boże Narodzenie i sylwestra. - W tym okresie okołozimowym szukamy ciepła, szukamy promieni słonecznych. U nas w Polsce jest szaroburo. Pada albo śnieg, albo deszcz - wyjaśnia Agata Chmiel z serwisu wakacje.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najlepsze jarmarki świąteczne w Europie w 2023 roku według CNN. Jest jeden polski

Jak wynika z raportu serwisu travelplanet.pl, bezapelacyjnie najpopularniejszym kierunkiem jest Egipt. Wybiera go prawie połowa wszystkich turystów wyjeżdżająca na święta za granicę. Polacy lubią też Turcję i Wyspy Kanaryjskie. Wśród stosunkowo popularnych kierunków można jeszcze wymienić Cypr, Maltę czy Zanzibar. Wszystkie te kraje łączy jedno: jest tam ciepło i egzotycznie. - Można się kąpać w morzu. Jeśli ktoś chce rzeczywiście tego prawdziwego lata trochę złapać w środku zimy, to ma takie lato w Egipcie czy w Emiratach, czy dalej na południu na kierunkach egzotycznych - mówi Jarosław Kałucki z portalu travelplanet.pl.

Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jakie prawa ma turysta na wypadek kataklizmu. Fragment programu "Byk i Niedźwiedź"
Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jakie prawa ma turysta na wypadek kataklizmu. Fragment programu "Byk i Niedźwiedź"TVN24 BiS

Egzotyczne kierunki

Egipt i Turcja są popularne mimo trudnych warunków geopolitycznych, w tym przede wszystkim toczącej się wojny w Strefie Gazy. W porównaniu z 2022 rokiem ceny bardzo tam spadły, nawet o 20 procent. W 2022 roku średni koszt siedmiu noclegów w co najmniej czterogwiazdkowym hotelu w Egipcie wynosił 4500 złotych. W tym roku to o 1000 złotych mniej. Niższe ceny są też na Wyspach Kanaryjskich. - To wiąże się z mniejszymi cenami paliwa lotniczego. Przypomnę, że przelot to jest prawie 50 procent kosztów takiej imprezy turystycznej. Euro jest znacznie tańsze, ale przede wszystkim na polski rynek weszło dwóch nowych graczy, dwóch nowych touroperatorów, którzy są wyspecjalizowani na tych kierunkach - dodaje Jarosław Kałucki.

Polakom odpoczywającym na egzotycznym urlopie w okresie Bożego Narodzenia zależy i na niskiej cenie, i na wygodzie. Wcale nie oczekują jednak, że w kurorcie nad Morzem Czerwonym w wieczór wigilijny dostaną na kolacje pierogi i barszcz. - Jest też część klientów, którzy nie wyobrażają sobie Wigilii bez rodziny, więc Wigilię spędzają tradycyjnie w domu, a wyjeżdżają na przykład w drugi dzień świąt i zahaczają też o sylwestra - mówi Agata Chmiel. Egzotyka, plaże i ciepłe morze wyraźnie pokonały w tym sezonie zagraniczne kurorty narciarskie. Wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków nie ma takich państw jak Austria, Włochy czy Francja. Przypomnijmy, że w 2022 roku z powodu braku śniegu czasowo zamknięto stoki nawet w Alpach i Pirenejach. Z powodu katastrofy klimatycznej kłopoty z naśnieżaniem ma co czwarty europejski kurort.

Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS