Włochy wybudują w Albanii ośrodki dla imigrantów. Komisja Europejska nie widzi problemu

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Włochy wybudują ośrodki migracyjne w Albanii. Rozwiązanie budzi kontrowersje, choć ma zielone światło Brukseli
Włochy wybudują ośrodki migracyjne w Albanii. Rozwiązanie budzi kontrowersje, choć ma zielone światło Brukseli
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiSWłochy wybudują ośrodki migracyjne w Albanii. Rozwiązanie budzi kontrowersje, choć ma zielone światło Brukseli

To ma być rozwiązanie problemu migracyjnego Włoch, chociaż przeciwnicy tej koncepcji mówią o stworzeniu włoskiego Guantanamo. Rzym podpisał z Tiraną porozumienie, na mocy którego w Albanii zostaną stworzone obozy dla imigrantów. Mają do nich trafiać osoby, które nielegalnie przedostały się do Włoch. Rzym mówi o wzorcu, z którego może czerpać cała Europa.

Imigranci płynący z Afryki do Włoch będą odsyłani statkami do obozów w Albanii. Przeciwnicy tego pomysłu nazywają go włoskim Guantanamo, ale premier Włoch mówi o wzorcu, z którego może czerpać cała Europa. - To bardzo innowacyjne i inteligentne porozumienie. Spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony innych partnerów europejskich. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy zapewnimy mu odpowiednie funkcjonowanie. Jeśli się uda, to będzie to przykład godny naśladowania - podkreśla Giorgia Meloni.

Porozumienie między Rzymem a Tiraną przewiduje utworzenie w Albanii do wiosny przyszłego roku dwóch ośrodków, do których z Włoch będzie trafiać do 36 tysięcy imigrantów rocznie. Jednorazowo maksymalnie 3 tysiące osób.

W pierwszym ośrodku imigranci będą identyfikowani, w drugim poczekają na rozpatrzenie wniosków azylowych. Oba punkty będą obsługiwać włoskie służby imigracyjne.

- Porozumienie przewiduje, że Albania da Włochom możliwość wykorzystania części swojego terytorium, gdzie Włochy zbudują, na własny koszt i pod swoją jurysdykcją, dwa centra zarządzania nielegalnymi imigrantami. Struktury te będą początkowo mogły pomieścić nawet 3 tysiące osób, które pozostaną tam na czas niezbędny do szybkiego rozpatrzenia wniosków o azyl i w razie potrzeby repatriacji - przybliża Meloni.

Zobacz także: Przepełnione ośrodki, migranci wciąż przybywają. Czerwony Krzyż apeluje o "inną politykę"

Porozumienie z pewnością nie rozwiąże całkowicie problemów Włoch. Tylko od początku roku na Półwysep Apeniński przypłynęło ponad 140 tysięcy imigrantów.

Giorgia Meloni doszła do władzy, obiecując nowe pomysły na walkę z imigracją, kiedy tylko na papierze pozostały tworzone głównie z myślą o pomocy Włochom unijne plany relokacji uchodźców. Porozumienie z Albanią ma obowiązywać przez pięć lat z opcją przedłużenia o kolejnych pięć. Nie wiadomo do końca, ile Albania zarobi za użyczenie części swojego terytorium.

Migranci są w Polsce potrzebni? Polak: jeśli przyjeżdżają legalnie, są zweryfikowani, mają zgodę na legalną pracę, jak najbardziej
Migranci są w Polsce potrzebni? Polak: jeśli przyjeżdżają legalnie, są zweryfikowani, mają zgodę na legalną pracę, jak najbardziejTVN24

Zastrzeżenia do porozumienia

Kontrowersyjne rozwiązanie przypomina pomysł Brytyjczyków, którzy chcą, by osoby przeprawiające się przez kanał La Manche do Anglii były wysyłane do Rwandy i dopiero tam miałyby składać wnioski azylowe. Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że to rozwiązanie jest niezgodne z prawem.

Komisja Europejska stwierdziła, że włoski pomysł nie łamie prawa unijnego, dlatego że Albania nie należy do Unii Europejskiej. - Nasza wstępna ocena jest taka, że umowa między Włochami i Albanią nie narusza prawa wspólnotowego, bo jest poza jego obrębem - wyjaśnia unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Pomysł swoistego outsourcingu problemu z nielegalną imigracją rozważa kilka krajów europejskich. Niemiecki pełnomocnik rządu do spraw porozumień migracyjnych stwierdził, że "udział kraju trzeciego byłby pożądany, ale nie widzimy zainteresowanego państwa, które zrobiłoby to zgodnie z zasadami praworządności".

Ogromne zastrzeżenia do porozumienia przewidującego wysyłanie imigrantów poza terytorium Unii mają komisarz praw człowieka Rady Europy i włoski oddział Amnesty International. - Automatyczne zatrzymywanie tych osób byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym. Przewożenie ich włoskimi statkami na terytorium Albanii i przetrzymywanie ich w zamkniętych ośrodkach byłoby naruszeniem podstawowych zasad - mówi Serena Chiodo z Amnesty International.

Jedną z tych zasad jest non-refoulement, która mówi, że osoby, której odmówiono przyznania statusu uchodźcy, nie wolno deportować do kraju, w którym groziłoby jej niebezpieczeństwo prześladowania.

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS