Włochy wybudują w Albanii ośrodki dla imigrantów. Komisja Europejska nie widzi problemu

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Włochy wybudują ośrodki migracyjne w Albanii. Rozwiązanie budzi kontrowersje, choć ma zielone światło Brukseli
Włochy wybudują ośrodki migracyjne w Albanii. Rozwiązanie budzi kontrowersje, choć ma zielone światło Brukseli
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiSWłochy wybudują ośrodki migracyjne w Albanii. Rozwiązanie budzi kontrowersje, choć ma zielone światło Brukseli

To ma być rozwiązanie problemu migracyjnego Włoch, chociaż przeciwnicy tej koncepcji mówią o stworzeniu włoskiego Guantanamo. Rzym podpisał z Tiraną porozumienie, na mocy którego w Albanii zostaną stworzone obozy dla imigrantów. Mają do nich trafiać osoby, które nielegalnie przedostały się do Włoch. Rzym mówi o wzorcu, z którego może czerpać cała Europa.

Imigranci płynący z Afryki do Włoch będą odsyłani statkami do obozów w Albanii. Przeciwnicy tego pomysłu nazywają go włoskim Guantanamo, ale premier Włoch mówi o wzorcu, z którego może czerpać cała Europa. - To bardzo innowacyjne i inteligentne porozumienie. Spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony innych partnerów europejskich. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy zapewnimy mu odpowiednie funkcjonowanie. Jeśli się uda, to będzie to przykład godny naśladowania - podkreśla Giorgia Meloni.

Porozumienie między Rzymem a Tiraną przewiduje utworzenie w Albanii do wiosny przyszłego roku dwóch ośrodków, do których z Włoch będzie trafiać do 36 tysięcy imigrantów rocznie. Jednorazowo maksymalnie 3 tysiące osób.

W pierwszym ośrodku imigranci będą identyfikowani, w drugim poczekają na rozpatrzenie wniosków azylowych. Oba punkty będą obsługiwać włoskie służby imigracyjne.

- Porozumienie przewiduje, że Albania da Włochom możliwość wykorzystania części swojego terytorium, gdzie Włochy zbudują, na własny koszt i pod swoją jurysdykcją, dwa centra zarządzania nielegalnymi imigrantami. Struktury te będą początkowo mogły pomieścić nawet 3 tysiące osób, które pozostaną tam na czas niezbędny do szybkiego rozpatrzenia wniosków o azyl i w razie potrzeby repatriacji - przybliża Meloni.

Zobacz także: Przepełnione ośrodki, migranci wciąż przybywają. Czerwony Krzyż apeluje o "inną politykę"

Porozumienie z pewnością nie rozwiąże całkowicie problemów Włoch. Tylko od początku roku na Półwysep Apeniński przypłynęło ponad 140 tysięcy imigrantów.

Giorgia Meloni doszła do władzy, obiecując nowe pomysły na walkę z imigracją, kiedy tylko na papierze pozostały tworzone głównie z myślą o pomocy Włochom unijne plany relokacji uchodźców. Porozumienie z Albanią ma obowiązywać przez pięć lat z opcją przedłużenia o kolejnych pięć. Nie wiadomo do końca, ile Albania zarobi za użyczenie części swojego terytorium.

Migranci są w Polsce potrzebni? Polak: jeśli przyjeżdżają legalnie, są zweryfikowani, mają zgodę na legalną pracę, jak najbardziej
Migranci są w Polsce potrzebni? Polak: jeśli przyjeżdżają legalnie, są zweryfikowani, mają zgodę na legalną pracę, jak najbardziejTVN24

Zastrzeżenia do porozumienia

Kontrowersyjne rozwiązanie przypomina pomysł Brytyjczyków, którzy chcą, by osoby przeprawiające się przez kanał La Manche do Anglii były wysyłane do Rwandy i dopiero tam miałyby składać wnioski azylowe. Brytyjski Sąd Najwyższy orzekł, że to rozwiązanie jest niezgodne z prawem.

Komisja Europejska stwierdziła, że włoski pomysł nie łamie prawa unijnego, dlatego że Albania nie należy do Unii Europejskiej. - Nasza wstępna ocena jest taka, że umowa między Włochami i Albanią nie narusza prawa wspólnotowego, bo jest poza jego obrębem - wyjaśnia unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Pomysł swoistego outsourcingu problemu z nielegalną imigracją rozważa kilka krajów europejskich. Niemiecki pełnomocnik rządu do spraw porozumień migracyjnych stwierdził, że "udział kraju trzeciego byłby pożądany, ale nie widzimy zainteresowanego państwa, które zrobiłoby to zgodnie z zasadami praworządności".

Ogromne zastrzeżenia do porozumienia przewidującego wysyłanie imigrantów poza terytorium Unii mają komisarz praw człowieka Rady Europy i włoski oddział Amnesty International. - Automatyczne zatrzymywanie tych osób byłoby sprzeczne z prawem międzynarodowym. Przewożenie ich włoskimi statkami na terytorium Albanii i przetrzymywanie ich w zamkniętych ośrodkach byłoby naruszeniem podstawowych zasad - mówi Serena Chiodo z Amnesty International.

Jedną z tych zasad jest non-refoulement, która mówi, że osoby, której odmówiono przyznania statusu uchodźcy, nie wolno deportować do kraju, w którym groziłoby jej niebezpieczeństwo prześladowania.

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS