Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relacje z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w PolsceJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet jeżeli polityka Polski będzie inna niż Brukseli, to jest nadzieja na kompromisy - piszą dziennikarze z mediów w Europie, próbując przewidzieć, czego można spodziewać się po nowym politycznym rozdaniu w Polsce. To niełatwe, bo trzeba pisać o decyzjach Donalda Tuska, choć misję tworzenia rządu dostał Mateusz Morawiecki.

Zagraniczne media cierpliwie próbują tłumaczyć swoim odbiorcom zawiłości polskiej polityki. Najpierw szeroko informowały o wynikach wyborów i o tym, że niemożliwą do wykonania misję stworzenia rządu prezydent powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. Teraz czas na bardziej szczegółowe analizy. "Washington Post" pisze o tym, kto został marszałkiem Sejmu.

"47-letni Hołownia, były gospodarz programu "Mam Talent" i wschodząca gwiazda polskiej polityki, otrzymał 265 głosów. Kandydatka Morawieckiego tylko 193. (...) Jedną z jego pierwszych decyzji było usunięcie ustawionych przez Prawo i Sprawiedliwość barierek otaczających budynek parlamentów. Gdy to ogłaszał, ludzie sami zaczęli je demontować"- czytamy.

Czytaj także: Najlepsze riposty Szymona Hołowni w roli marszałka. "Obrazić też trzeba umieć"

Z kolei francuski "Le Monde" informuje o dwóch projektach Lewicy dotyczących liberalizacji przepisów aborcyjnych. Gazeta tłumaczy, że Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw w Europie, ale ich poluzowanie nie będzie łatwe. "Nim zaczną obowiązywać, wszystkie projekty muszą zostać podpisane przez prezydenta. Andrzej Duda, związany z ultraprawicowym ugrupowaniem Prawo i Sprawiedliwość, będzie pełnił funkcję prezydenta jeszcze do wiosny 2025 roku. (...) Teoretycznie aborcja jest dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia kobiety, ale w praktyce lekarze boją się ją przeprowadzić. Za nieuzasadnione przerwanie ciąży grożą 3 lata więzienia" - wskazują dziennikarze.

Uwaga skupiona na Donaldzie Tusku

Po wyborach na dobrą zmianę liczą w Polsce środowiska osób LGBT. Korespondentka BBC przygotowała duży reportaż, w którym pisze między innymi o tak zwanych strefach wolnych od LGBT. Reporterka przypomina, że osoby transpłciowe są nagminnie, publicznie wyśmiewane przez najważniejszych polityków w kraju. "Lider opozycji Donald Tusk obiecał legalizację związków partnerskich, ale stoi na czele bardzo szerokiej koalicji. Lewica chce pełnej równości małżeńskiej, ale w wyborach dostała mniej głosów, niż przewidywano. Konserwatywna Trzecia Droga wypadła dużo lepiej i prawdopodobnie będzie miała więcej do powiedzenia" - zwraca uwagę w swoim artykule.

Europejskie media zgodnie piszą, że choć misję tworzenia rządu dostał Mateusz Morawiecki, to najprawdopodobniej premierem będzie Donald Tusk i próbują przewidzieć, jak będzie wyglądać nowa współpraca między Warszawą a Brukselą. Korespondent "Die Welt" pisze, że w Komisji i Parlamencie Europejskim odetchnięto z ulgą, ale to nie oznacza, że Tusk w każdym temacie będzie łatwym partnerem do rozmów.

Zobacz również: Tusk: większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni, będą unieważnione

"Papierkiem lakmusowym dla europejskiej polityki Polski będzie kompromis azylowy, nad którym pracują obecnie państwa UE. (...) Pytanie, jak prawdopodobny przyszły premier usytuuje się między oczekiwaniami Brukseli a oczekiwaniami własnej partii i obietnicami złożonymi wyborcom. Wiele wskazuje na to, że może nie zgodzić się na kompromis bezwarunkowo" - zauważa.

Philipp Fritz pisze, że Donald Tusk jest w Europie dobrze znany i rozumie mechanizmy działania Brukseli. Więc nawet jeśli w kwestii relokacji migrantów początkowo nie będzie zgody, to osiągnięcie kompromisu powinno być dużo łatwiejsze.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tak zwanego Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS