Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relacje z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w PolsceJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet jeżeli polityka Polski będzie inna niż Brukseli, to jest nadzieja na kompromisy - piszą dziennikarze z mediów w Europie, próbując przewidzieć, czego można spodziewać się po nowym politycznym rozdaniu w Polsce. To niełatwe, bo trzeba pisać o decyzjach Donalda Tuska, choć misję tworzenia rządu dostał Mateusz Morawiecki.

Zagraniczne media cierpliwie próbują tłumaczyć swoim odbiorcom zawiłości polskiej polityki. Najpierw szeroko informowały o wynikach wyborów i o tym, że niemożliwą do wykonania misję stworzenia rządu prezydent powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. Teraz czas na bardziej szczegółowe analizy. "Washington Post" pisze o tym, kto został marszałkiem Sejmu.

"47-letni Hołownia, były gospodarz programu "Mam Talent" i wschodząca gwiazda polskiej polityki, otrzymał 265 głosów. Kandydatka Morawieckiego tylko 193. (...) Jedną z jego pierwszych decyzji było usunięcie ustawionych przez Prawo i Sprawiedliwość barierek otaczających budynek parlamentów. Gdy to ogłaszał, ludzie sami zaczęli je demontować"- czytamy.

Czytaj także: Najlepsze riposty Szymona Hołowni w roli marszałka. "Obrazić też trzeba umieć"

Z kolei francuski "Le Monde" informuje o dwóch projektach Lewicy dotyczących liberalizacji przepisów aborcyjnych. Gazeta tłumaczy, że Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw w Europie, ale ich poluzowanie nie będzie łatwe. "Nim zaczną obowiązywać, wszystkie projekty muszą zostać podpisane przez prezydenta. Andrzej Duda, związany z ultraprawicowym ugrupowaniem Prawo i Sprawiedliwość, będzie pełnił funkcję prezydenta jeszcze do wiosny 2025 roku. (...) Teoretycznie aborcja jest dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia kobiety, ale w praktyce lekarze boją się ją przeprowadzić. Za nieuzasadnione przerwanie ciąży grożą 3 lata więzienia" - wskazują dziennikarze.

Uwaga skupiona na Donaldzie Tusku

Po wyborach na dobrą zmianę liczą w Polsce środowiska osób LGBT. Korespondentka BBC przygotowała duży reportaż, w którym pisze między innymi o tak zwanych strefach wolnych od LGBT. Reporterka przypomina, że osoby transpłciowe są nagminnie, publicznie wyśmiewane przez najważniejszych polityków w kraju. "Lider opozycji Donald Tusk obiecał legalizację związków partnerskich, ale stoi na czele bardzo szerokiej koalicji. Lewica chce pełnej równości małżeńskiej, ale w wyborach dostała mniej głosów, niż przewidywano. Konserwatywna Trzecia Droga wypadła dużo lepiej i prawdopodobnie będzie miała więcej do powiedzenia" - zwraca uwagę w swoim artykule.

Europejskie media zgodnie piszą, że choć misję tworzenia rządu dostał Mateusz Morawiecki, to najprawdopodobniej premierem będzie Donald Tusk i próbują przewidzieć, jak będzie wyglądać nowa współpraca między Warszawą a Brukselą. Korespondent "Die Welt" pisze, że w Komisji i Parlamencie Europejskim odetchnięto z ulgą, ale to nie oznacza, że Tusk w każdym temacie będzie łatwym partnerem do rozmów.

Zobacz również: Tusk: większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni, będą unieważnione

"Papierkiem lakmusowym dla europejskiej polityki Polski będzie kompromis azylowy, nad którym pracują obecnie państwa UE. (...) Pytanie, jak prawdopodobny przyszły premier usytuuje się między oczekiwaniami Brukseli a oczekiwaniami własnej partii i obietnicami złożonymi wyborcom. Wiele wskazuje na to, że może nie zgodzić się na kompromis bezwarunkowo" - zauważa.

Philipp Fritz pisze, że Donald Tusk jest w Europie dobrze znany i rozumie mechanizmy działania Brukseli. Więc nawet jeśli w kwestii relokacji migrantów początkowo nie będzie zgody, to osiągnięcie kompromisu powinno być dużo łatwiejsze.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Obrony Narodowej wróciło z projektem dobrowolnych i bezpłatnych szkoleń wojskowych "Trenuj z wojskiem". W sobotę ochotnicy ćwiczyli w różnych jednostkach w kraju, w tym w Opolu i we Wrocławiu. Zainteresowanie było tak duże, że potrzebna była lista rezerwowa.

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

"Trenuj z wojskiem". Chętnych na szkolenia wojskowe jest więcej niż miejsc. Także kobiety są zainteresowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS