Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relacje z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w PolsceJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet jeżeli polityka Polski będzie inna niż Brukseli, to jest nadzieja na kompromisy - piszą dziennikarze z mediów w Europie, próbując przewidzieć, czego można spodziewać się po nowym politycznym rozdaniu w Polsce. To niełatwe, bo trzeba pisać o decyzjach Donalda Tuska, choć misję tworzenia rządu dostał Mateusz Morawiecki.

Zagraniczne media cierpliwie próbują tłumaczyć swoim odbiorcom zawiłości polskiej polityki. Najpierw szeroko informowały o wynikach wyborów i o tym, że niemożliwą do wykonania misję stworzenia rządu prezydent powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. Teraz czas na bardziej szczegółowe analizy. "Washington Post" pisze o tym, kto został marszałkiem Sejmu.

"47-letni Hołownia, były gospodarz programu "Mam Talent" i wschodząca gwiazda polskiej polityki, otrzymał 265 głosów. Kandydatka Morawieckiego tylko 193. (...) Jedną z jego pierwszych decyzji było usunięcie ustawionych przez Prawo i Sprawiedliwość barierek otaczających budynek parlamentów. Gdy to ogłaszał, ludzie sami zaczęli je demontować"- czytamy.

Czytaj także: Najlepsze riposty Szymona Hołowni w roli marszałka. "Obrazić też trzeba umieć"

Z kolei francuski "Le Monde" informuje o dwóch projektach Lewicy dotyczących liberalizacji przepisów aborcyjnych. Gazeta tłumaczy, że Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw w Europie, ale ich poluzowanie nie będzie łatwe. "Nim zaczną obowiązywać, wszystkie projekty muszą zostać podpisane przez prezydenta. Andrzej Duda, związany z ultraprawicowym ugrupowaniem Prawo i Sprawiedliwość, będzie pełnił funkcję prezydenta jeszcze do wiosny 2025 roku. (...) Teoretycznie aborcja jest dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia kobiety, ale w praktyce lekarze boją się ją przeprowadzić. Za nieuzasadnione przerwanie ciąży grożą 3 lata więzienia" - wskazują dziennikarze.

Uwaga skupiona na Donaldzie Tusku

Po wyborach na dobrą zmianę liczą w Polsce środowiska osób LGBT. Korespondentka BBC przygotowała duży reportaż, w którym pisze między innymi o tak zwanych strefach wolnych od LGBT. Reporterka przypomina, że osoby transpłciowe są nagminnie, publicznie wyśmiewane przez najważniejszych polityków w kraju. "Lider opozycji Donald Tusk obiecał legalizację związków partnerskich, ale stoi na czele bardzo szerokiej koalicji. Lewica chce pełnej równości małżeńskiej, ale w wyborach dostała mniej głosów, niż przewidywano. Konserwatywna Trzecia Droga wypadła dużo lepiej i prawdopodobnie będzie miała więcej do powiedzenia" - zwraca uwagę w swoim artykule.

Europejskie media zgodnie piszą, że choć misję tworzenia rządu dostał Mateusz Morawiecki, to najprawdopodobniej premierem będzie Donald Tusk i próbują przewidzieć, jak będzie wyglądać nowa współpraca między Warszawą a Brukselą. Korespondent "Die Welt" pisze, że w Komisji i Parlamencie Europejskim odetchnięto z ulgą, ale to nie oznacza, że Tusk w każdym temacie będzie łatwym partnerem do rozmów.

Zobacz również: Tusk: większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni, będą unieważnione

"Papierkiem lakmusowym dla europejskiej polityki Polski będzie kompromis azylowy, nad którym pracują obecnie państwa UE. (...) Pytanie, jak prawdopodobny przyszły premier usytuuje się między oczekiwaniami Brukseli a oczekiwaniami własnej partii i obietnicami złożonymi wyborcom. Wiele wskazuje na to, że może nie zgodzić się na kompromis bezwarunkowo" - zauważa.

Philipp Fritz pisze, że Donald Tusk jest w Europie dobrze znany i rozumie mechanizmy działania Brukseli. Więc nawet jeśli w kwestii relokacji migrantów początkowo nie będzie zgody, to osiągnięcie kompromisu powinno być dużo łatwiejsze.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS