Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relacje z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w Polsce
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Sylwetka marszałka, kwestia aborcji i relację z Brukselą. Zagraniczne media analizują sytuację w PolsceJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet jeżeli polityka Polski będzie inna niż Brukseli, to jest nadzieja na kompromisy - piszą dziennikarze z mediów w Europie, próbując przewidzieć, czego można spodziewać się po nowym politycznym rozdaniu w Polsce. To niełatwe, bo trzeba pisać o decyzjach Donalda Tuska, choć misję tworzenia rządu dostał Mateusz Morawiecki.

Zagraniczne media cierpliwie próbują tłumaczyć swoim odbiorcom zawiłości polskiej polityki. Najpierw szeroko informowały o wynikach wyborów i o tym, że niemożliwą do wykonania misję stworzenia rządu prezydent powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. Teraz czas na bardziej szczegółowe analizy. "Washington Post" pisze o tym, kto został marszałkiem Sejmu.

"47-letni Hołownia, były gospodarz programu "Mam Talent" i wschodząca gwiazda polskiej polityki, otrzymał 265 głosów. Kandydatka Morawieckiego tylko 193. (...) Jedną z jego pierwszych decyzji było usunięcie ustawionych przez Prawo i Sprawiedliwość barierek otaczających budynek parlamentów. Gdy to ogłaszał, ludzie sami zaczęli je demontować"- czytamy.

Czytaj także: Najlepsze riposty Szymona Hołowni w roli marszałka. "Obrazić też trzeba umieć"

Z kolei francuski "Le Monde" informuje o dwóch projektach Lewicy dotyczących liberalizacji przepisów aborcyjnych. Gazeta tłumaczy, że Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw w Europie, ale ich poluzowanie nie będzie łatwe. "Nim zaczną obowiązywać, wszystkie projekty muszą zostać podpisane przez prezydenta. Andrzej Duda, związany z ultraprawicowym ugrupowaniem Prawo i Sprawiedliwość, będzie pełnił funkcję prezydenta jeszcze do wiosny 2025 roku. (...) Teoretycznie aborcja jest dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia kobiety, ale w praktyce lekarze boją się ją przeprowadzić. Za nieuzasadnione przerwanie ciąży grożą 3 lata więzienia" - wskazują dziennikarze.

Uwaga skupiona na Donaldzie Tusku

Po wyborach na dobrą zmianę liczą w Polsce środowiska osób LGBT. Korespondentka BBC przygotowała duży reportaż, w którym pisze między innymi o tak zwanych strefach wolnych od LGBT. Reporterka przypomina, że osoby transpłciowe są nagminnie, publicznie wyśmiewane przez najważniejszych polityków w kraju. "Lider opozycji Donald Tusk obiecał legalizację związków partnerskich, ale stoi na czele bardzo szerokiej koalicji. Lewica chce pełnej równości małżeńskiej, ale w wyborach dostała mniej głosów, niż przewidywano. Konserwatywna Trzecia Droga wypadła dużo lepiej i prawdopodobnie będzie miała więcej do powiedzenia" - zwraca uwagę w swoim artykule.

Europejskie media zgodnie piszą, że choć misję tworzenia rządu dostał Mateusz Morawiecki, to najprawdopodobniej premierem będzie Donald Tusk i próbują przewidzieć, jak będzie wyglądać nowa współpraca między Warszawą a Brukselą. Korespondent "Die Welt" pisze, że w Komisji i Parlamencie Europejskim odetchnięto z ulgą, ale to nie oznacza, że Tusk w każdym temacie będzie łatwym partnerem do rozmów.

Zobacz również: Tusk: większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni, będą unieważnione

"Papierkiem lakmusowym dla europejskiej polityki Polski będzie kompromis azylowy, nad którym pracują obecnie państwa UE. (...) Pytanie, jak prawdopodobny przyszły premier usytuuje się między oczekiwaniami Brukseli a oczekiwaniami własnej partii i obietnicami złożonymi wyborcom. Wiele wskazuje na to, że może nie zgodzić się na kompromis bezwarunkowo" - zauważa.

Philipp Fritz pisze, że Donald Tusk jest w Europie dobrze znany i rozumie mechanizmy działania Brukseli. Więc nawet jeśli w kwestii relokacji migrantów początkowo nie będzie zgody, to osiągnięcie kompromisu powinno być dużo łatwiejsze.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jest nowy raport przygotowany przez Amerykanów, a w nim szokujące historie. "Do przewożenia dzieci wykorzystywano samoloty kancelarii prezydenta" - to ma być dowód na to, że Putin wiedział, co robi, że to on stoi za porwaniami dzieci z Ukrainy.

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Źródło:
Fakty TVN

Godziny szczytu, a na ulicy siedzi Ostatnie Pokolenie. 4 grudnia w okolicach godziny 18 w Warszawie znów auta stanęły w korkach - nie tylko z powodu pory dnia, także z powodu blokady. Policjanci w kilkanaście minut usunęli protestujących z drogi. Te blokady mają zwrócić uwagę na kwestię ochrony klimatu. Tyle że uderzają w zwykłych ludzi, a nie w polityków, i wygląda na to, że mogą mieć odwrotny skutek.

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXEDPL oraz Uber Polska. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wstyd dla Jarosława Kaczyńskiego. Powinien zrzec się tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Krzysztof Brejza. - Za twarzą miłego starszego pana kryje się tak naprawdę pogarda dla człowieka, pogarda dla prawa i agresja - stwierdził. - Nie powinno być wątpliwości, że pan Jarosław Kaczyński winien się przed sądem z tej sprawy wytłumaczyć - powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

Źródło:
TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

O Putinie, Trumpie, kryzysie migracyjnym - Angela Merkel udzieliła obszernego wywiadu telewizji CNN. Była kanclerz Niemiec jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie promuje swoją autobiografię "Wolność" - a pomaga jej w tym między innymi Barack Obama.

Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS