Unia Europejska przygotowuje się na sezon zachorowań. Zatwierdziła nową szczepionkę przeciw COVID-19

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraken to teraz najbardziej zjadliwy szczep koronawirusa, ale Unia Europejska ma nową szczepionkę. Do wyboru są więc już produkty trzech firm, przygotowane specjalnie, by chronić przed dominującym obecnie w Europie wariantem. Jednocześnie europejscy eksperci przypominają, że COVID-19 to nadal zagrożenie szczególnie dla osób starszych, a w połączeniu z grypą to aż nadto wirusów na jesień.

- Szczepienia są naszym najbardziej skutecznym narzędziem w walce z COVID-19 - podkreśla unijna komisarz do spraw zdrowia, wzywając, by przed sezonem zimowym, wszyscy, którzy mogą to zrobić, sięgnęli po nowe, zaktualizowane wersje szczepionek. Przed tygodniem Europejska Agencja Leków dopuściła do stosowania w krajach Unii kolejny produkt, który ma lepiej radzić sobie z nowymi wariantami koronawirusa. To Novavax, pierwsza tej jesieni tradycyjna - bo białkowa - szczepionka oparta na technologii znanej od dziesiątek lat.

Wcześniej, we wrześniu, Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia też zaktualizowane preparaty Pfizera i szczepionkę Spikevax, wcześniej znaną jako Moderna. W obu substancją czynną jest mRNA. Do wyboru są więc już produkty trzech firm, przygotowane specjalnie, by chronić przed dominującym obecnie w Europie wariantem Omikron XBB 1.5, nazywanym potocznie Krakenem, który opisywany jest jako najbardziej zaraźliwy szczep koronawirusa.

Stella Kyriakides, komisarz odpowiedzialna za kwestie zdrowia, zwraca też uwagę, że nadchodzący jesienno-zimowy sezon może być szczególnie trudny, bo koronawirus będzie krążył w społeczeństwie wraz z grypą sezonową i szpitale muszą być przygotowane na taki zdwojony atak, a służba zdrowia znajdzie się pod dodatkową presją.

W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogody
W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogodyMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Osoby w grupie ryzyka

Wzrosty zachorowań są dziś widoczne w większości państw Unii Europejskiej, szczególnie u osób starszych. To dane o zakażeniach w grupie powyżej 65. roku życia budzą dziś najwięcej obaw ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, która także dodaje, że to właśnie osoby po 60. roku życia powinny sięgnąć po nowe szczepionki w pierwszej kolejności. Na razie jednak statystyki prezentowane przez unijną agencję nie przekraczają przewidzianych na te porę roku założeń.

Czytaj także: Wyzdrowieli dawno temu, ciągle czują skutki COVID-19

W tym momencie nie wprowadzono żadnych restrykcji w podróżowaniu po terenie Unii w związku z COVID-19, w żadnym kraju nie trzeba też wypełniać dokumentów po przekroczeniu granicy ani okazywać paszportów covidowych lub innych certyfikatów szczepień.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS