Kraken to teraz najbardziej zjadliwy szczep koronawirusa, ale Unia Europejska ma nową szczepionkę. Do wyboru są więc już produkty trzech firm, przygotowane specjalnie, by chronić przed dominującym obecnie w Europie wariantem. Jednocześnie europejscy eksperci przypominają, że COVID-19 to nadal zagrożenie szczególnie dla osób starszych, a w połączeniu z grypą to aż nadto wirusów na jesień.
- Szczepienia są naszym najbardziej skutecznym narzędziem w walce z COVID-19 - podkreśla unijna komisarz do spraw zdrowia, wzywając, by przed sezonem zimowym, wszyscy, którzy mogą to zrobić, sięgnęli po nowe, zaktualizowane wersje szczepionek. Przed tygodniem Europejska Agencja Leków dopuściła do stosowania w krajach Unii kolejny produkt, który ma lepiej radzić sobie z nowymi wariantami koronawirusa. To Novavax, pierwsza tej jesieni tradycyjna - bo białkowa - szczepionka oparta na technologii znanej od dziesiątek lat.
Wcześniej, we wrześniu, Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia też zaktualizowane preparaty Pfizera i szczepionkę Spikevax, wcześniej znaną jako Moderna. W obu substancją czynną jest mRNA. Do wyboru są więc już produkty trzech firm, przygotowane specjalnie, by chronić przed dominującym obecnie w Europie wariantem Omikron XBB 1.5, nazywanym potocznie Krakenem, który opisywany jest jako najbardziej zaraźliwy szczep koronawirusa.
Stella Kyriakides, komisarz odpowiedzialna za kwestie zdrowia, zwraca też uwagę, że nadchodzący jesienno-zimowy sezon może być szczególnie trudny, bo koronawirus będzie krążył w społeczeństwie wraz z grypą sezonową i szpitale muszą być przygotowane na taki zdwojony atak, a służba zdrowia znajdzie się pod dodatkową presją.
Osoby w grupie ryzyka
Wzrosty zachorowań są dziś widoczne w większości państw Unii Europejskiej, szczególnie u osób starszych. To dane o zakażeniach w grupie powyżej 65. roku życia budzą dziś najwięcej obaw ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, która także dodaje, że to właśnie osoby po 60. roku życia powinny sięgnąć po nowe szczepionki w pierwszej kolejności. Na razie jednak statystyki prezentowane przez unijną agencję nie przekraczają przewidzianych na te porę roku założeń.
Czytaj także: Wyzdrowieli dawno temu, ciągle czują skutki COVID-19
W tym momencie nie wprowadzono żadnych restrykcji w podróżowaniu po terenie Unii w związku z COVID-19, w żadnym kraju nie trzeba też wypełniać dokumentów po przekroczeniu granicy ani okazywać paszportów covidowych lub innych certyfikatów szczepień.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS