Unia Europejska przygotowuje się na sezon zachorowań. Zatwierdziła nową szczepionkę przeciw COVID-19

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraken to teraz najbardziej zjadliwy szczep koronawirusa, ale Unia Europejska ma nową szczepionkę. Do wyboru są więc już produkty trzech firm, przygotowane specjalnie, by chronić przed dominującym obecnie w Europie wariantem. Jednocześnie europejscy eksperci przypominają, że COVID-19 to nadal zagrożenie szczególnie dla osób starszych, a w połączeniu z grypą to aż nadto wirusów na jesień.

- Szczepienia są naszym najbardziej skutecznym narzędziem w walce z COVID-19 - podkreśla unijna komisarz do spraw zdrowia, wzywając, by przed sezonem zimowym, wszyscy, którzy mogą to zrobić, sięgnęli po nowe, zaktualizowane wersje szczepionek. Przed tygodniem Europejska Agencja Leków dopuściła do stosowania w krajach Unii kolejny produkt, który ma lepiej radzić sobie z nowymi wariantami koronawirusa. To Novavax, pierwsza tej jesieni tradycyjna - bo białkowa - szczepionka oparta na technologii znanej od dziesiątek lat.

Wcześniej, we wrześniu, Europejska Agencja Leków dopuściła do użycia też zaktualizowane preparaty Pfizera i szczepionkę Spikevax, wcześniej znaną jako Moderna. W obu substancją czynną jest mRNA. Do wyboru są więc już produkty trzech firm, przygotowane specjalnie, by chronić przed dominującym obecnie w Europie wariantem Omikron XBB 1.5, nazywanym potocznie Krakenem, który opisywany jest jako najbardziej zaraźliwy szczep koronawirusa.

Stella Kyriakides, komisarz odpowiedzialna za kwestie zdrowia, zwraca też uwagę, że nadchodzący jesienno-zimowy sezon może być szczególnie trudny, bo koronawirus będzie krążył w społeczeństwie wraz z grypą sezonową i szpitale muszą być przygotowane na taki zdwojony atak, a służba zdrowia znajdzie się pod dodatkową presją.

W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogody
W Polsce przybywa chorych na COVID-19. Eksperci wiążą to z sezonem infekcyjnym i zmianą pogodyMaria Mikołajewska/Fakty TVN

Osoby w grupie ryzyka

Wzrosty zachorowań są dziś widoczne w większości państw Unii Europejskiej, szczególnie u osób starszych. To dane o zakażeniach w grupie powyżej 65. roku życia budzą dziś najwięcej obaw ekspertów Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, która także dodaje, że to właśnie osoby po 60. roku życia powinny sięgnąć po nowe szczepionki w pierwszej kolejności. Na razie jednak statystyki prezentowane przez unijną agencję nie przekraczają przewidzianych na te porę roku założeń.

Czytaj także: Wyzdrowieli dawno temu, ciągle czują skutki COVID-19

W tym momencie nie wprowadzono żadnych restrykcji w podróżowaniu po terenie Unii w związku z COVID-19, w żadnym kraju nie trzeba też wypełniać dokumentów po przekroczeniu granicy ani okazywać paszportów covidowych lub innych certyfikatów szczepień.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS