Zagraniczne media o Polsce. "Zmiana sytuacji doprowadza do wściekłości Kaczyńskiego"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To nowy początek dla polskiej polityki, zmiany są nieuchronne - piszą zagraniczni dziennikarze, relacjonując pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Zastanawiają się, dlaczego dotychczasowy premier kurczowo trzyma się władzy i po co tworzy rząd z góry skazany na niepowodzenie. W pierwszych przemówieniach nakreśla się też podstawowa różnica między obozami władzy i opozycji. Zwycięska koalicja jest proeuropejska, liderzy prawicy - Brukselą i Berlinem straszą.

Chociaż PiS wygrało wybory, inauguracyjne posiedzenie Sejmu pokazało, że władzę zdecydowanie straciło - tak pierwsze posiedzenie niższej izby polskiego parlamentu w nowej kadencji komentuje POLITICO i zwraca uwagę, kogo taki obrót spraw dotknął najbardziej. "Zmiana sytuacji doprowadza do wściekłości Kaczyńskiego, który przez ostatnie osiem lat de facto rządził Polską. Potępił Koalicję Obywatelską za okazywanie "niemieckiej arogancji", co stanowi element długotrwałych wysiłków mających na celu ukazanie Tuska i jego partii jako podległych Berlinowi" - pisze POLITICO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziobro i Czarnek na mównicy. "Fujary", "chamstwo" i "nadużywanie przepisów"

Przekazanie władzy w Polsce - na co zwraca uwagę amerykańska agencja Associated Press - opóźnia się ze względu na decyzje prezydenta, który misję utworzenia nowego rządu powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. "Przemawiając, wyraził on chęć zbudowania nowego rządu ponad podziałami partyjnymi. Kiedy zaapelował o wsparcie, jego krytycy zareagowali śmiechem" - podaje AP. "The Washington Post" zwraca zaś uwagę, że to niejedyny moment, który rozbawił wczoraj nowo zaprzysiężonych posłów. - Nie zgodzę się na żadne obchodzenie i naginanie prawa - powiedział Duda. "Na słowa te posłowie odpowiedzieli śmiechem, bo zarówno PiS, jak i samego Dudę, w ostatnich latach oskarżano o łamanie procedur" - donosi "The Washington Post".

Sejm wybrał nowych członków KRS. To początek porządków w polskim sądownictwie
Sejm wybrał nowych członków KRS. To początek porządków w polskim sądownictwieKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Nowe rozdanie

Agencja Reutera pisze o nowym początku dla polskiej polityki i zmianach, które mogą wkrótce nadejść. "Nowy parlament ma zamiar zakończyć burzliwy ośmioletni okres naznaczony kłótniami z Unią Europejską, nagłymi nocnymi głosowaniami i stanowieniem prawa w tempie, które zdaniem politycznych przeciwników podważało normalny proces parlamentarny" - zapowiada Reuters. Magazyn "Bloomberg" przyznaje, że kierowana przez Tuska opozycja z przejęciem władzy i zapowiadanym odpolitycznianiem państwowych spółek będzie musiała poczekać być może nawet do końca roku. "Pytanie brzmi, jak głęboka będzie czystka z macek Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszym na liście zadań (...) będzie kontrola wydatków. Wiele spółek kontrolowanych przez państwo pomogło sfinansować niektóre z flagowych projektów Prawa i Sprawiedliwości" - wyjaśnia "Bloomberg".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia: przekroczono standardy demokratycznej debaty

Zmieniającą się sytuację polityczną w Polsce szeroko komentują też media niemieckie. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że biorąc pod uwagę nową większość, obecny szef polskiego rządu nie może liczyć na utrzymanie się na stanowisku, ale w debacie publicznej próbuje się utrzymać przy pomocy ostrych przemówień. "55-letni polityk z narodowo-konserwatywnej partii PiS nadal widzi przed sobą polityczną przyszłość. Przede wszystkim wciąż utrzymuje pozory, że przy wsparciu związanego z partią PiS prezydenta Andrzeja Dudy może nie tylko kontynuować sprawowanie urzędu, ale także utworzyć nowy rząd" - podaje "FAZ".

"Die Zeit" zwraca uwagę, że opozycja odnosi już pierwsze sukcesy - między innymi przez wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu. W podobnym tonie piszą media hiszpańskie. Francuski dziennik "Le Figaro" wprost określa polityczną sytuację w Polsce jako bezprecedensową, bo "dwa przeciwstawne obozy, populistyczna partia nacjonalistyczna u władzy i proeuropejska opozycja, twierdzą, że odniosły zwycięstwo i aspirują do utworzenia rządu".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS