Zagraniczne media o Polsce. "Zmiana sytuacji doprowadza do wściekłości Kaczyńskiego"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To nowy początek dla polskiej polityki, zmiany są nieuchronne - piszą zagraniczni dziennikarze, relacjonując pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. Zastanawiają się, dlaczego dotychczasowy premier kurczowo trzyma się władzy i po co tworzy rząd z góry skazany na niepowodzenie. W pierwszych przemówieniach nakreśla się też podstawowa różnica między obozami władzy i opozycji. Zwycięska koalicja jest proeuropejska, liderzy prawicy - Brukselą i Berlinem straszą.

Chociaż PiS wygrało wybory, inauguracyjne posiedzenie Sejmu pokazało, że władzę zdecydowanie straciło - tak pierwsze posiedzenie niższej izby polskiego parlamentu w nowej kadencji komentuje POLITICO i zwraca uwagę, kogo taki obrót spraw dotknął najbardziej. "Zmiana sytuacji doprowadza do wściekłości Kaczyńskiego, który przez ostatnie osiem lat de facto rządził Polską. Potępił Koalicję Obywatelską za okazywanie "niemieckiej arogancji", co stanowi element długotrwałych wysiłków mających na celu ukazanie Tuska i jego partii jako podległych Berlinowi" - pisze POLITICO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziobro i Czarnek na mównicy. "Fujary", "chamstwo" i "nadużywanie przepisów"

Przekazanie władzy w Polsce - na co zwraca uwagę amerykańska agencja Associated Press - opóźnia się ze względu na decyzje prezydenta, który misję utworzenia nowego rządu powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. "Przemawiając, wyraził on chęć zbudowania nowego rządu ponad podziałami partyjnymi. Kiedy zaapelował o wsparcie, jego krytycy zareagowali śmiechem" - podaje AP. "The Washington Post" zwraca zaś uwagę, że to niejedyny moment, który rozbawił wczoraj nowo zaprzysiężonych posłów. - Nie zgodzę się na żadne obchodzenie i naginanie prawa - powiedział Duda. "Na słowa te posłowie odpowiedzieli śmiechem, bo zarówno PiS, jak i samego Dudę, w ostatnich latach oskarżano o łamanie procedur" - donosi "The Washington Post".

Sejm wybrał nowych członków KRS. To początek porządków w polskim sądownictwie
Sejm wybrał nowych członków KRS. To początek porządków w polskim sądownictwieKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Nowe rozdanie

Agencja Reutera pisze o nowym początku dla polskiej polityki i zmianach, które mogą wkrótce nadejść. "Nowy parlament ma zamiar zakończyć burzliwy ośmioletni okres naznaczony kłótniami z Unią Europejską, nagłymi nocnymi głosowaniami i stanowieniem prawa w tempie, które zdaniem politycznych przeciwników podważało normalny proces parlamentarny" - zapowiada Reuters. Magazyn "Bloomberg" przyznaje, że kierowana przez Tuska opozycja z przejęciem władzy i zapowiadanym odpolitycznianiem państwowych spółek będzie musiała poczekać być może nawet do końca roku. "Pytanie brzmi, jak głęboka będzie czystka z macek Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszym na liście zadań (...) będzie kontrola wydatków. Wiele spółek kontrolowanych przez państwo pomogło sfinansować niektóre z flagowych projektów Prawa i Sprawiedliwości" - wyjaśnia "Bloomberg".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia: przekroczono standardy demokratycznej debaty

Zmieniającą się sytuację polityczną w Polsce szeroko komentują też media niemieckie. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśla, że biorąc pod uwagę nową większość, obecny szef polskiego rządu nie może liczyć na utrzymanie się na stanowisku, ale w debacie publicznej próbuje się utrzymać przy pomocy ostrych przemówień. "55-letni polityk z narodowo-konserwatywnej partii PiS nadal widzi przed sobą polityczną przyszłość. Przede wszystkim wciąż utrzymuje pozory, że przy wsparciu związanego z partią PiS prezydenta Andrzeja Dudy może nie tylko kontynuować sprawowanie urzędu, ale także utworzyć nowy rząd" - podaje "FAZ".

"Die Zeit" zwraca uwagę, że opozycja odnosi już pierwsze sukcesy - między innymi przez wybór Szymona Hołowni na marszałka Sejmu. W podobnym tonie piszą media hiszpańskie. Francuski dziennik "Le Figaro" wprost określa polityczną sytuację w Polsce jako bezprecedensową, bo "dwa przeciwstawne obozy, populistyczna partia nacjonalistyczna u władzy i proeuropejska opozycja, twierdzą, że odniosły zwycięstwo i aspirują do utworzenia rządu".

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS