Izrael opublikował nagrania z kamery terrorysty, który brał udział w ataku Hamasu

Źródło:
CNN

Telewizja CNN dotarła do zapisów z kamer, które terroryści Hamasu mieli na sobie 7 października, czyli w dniu, który na zawsze zmienił Bliski Wschód. Widać na nich przekroczenie granicy, przygotowania do ataku i same ataki. Nagrania zrobił mężczyzna, który przedstawia się jako 24-latek i ojciec. Widać też jego ostatnie momenty, kiedy brał udział w ataku na izraelską bazę wojskową.

Przedstawione nagrania zawierają sceny przemocy.

Na nagraniu z kamery, którą miał na sobie jeden z terrorystów Hamasu, możemy zobaczyć, jak wyglądał moment, gdy bojownicy przygotowywali się do ataku. Na nagraniu słychać, jak krzyczą "Allahu Akbar", kiedy przejeżdżają przez przerwę w płocie granicznym. Po niecałych dwóch minutach przedostali się przez drugie ogrodzenie i pojechali w stronę kibucu.

Dzięki materiałom, które udostępniły izraelskie służby, po raz pierwszy możemy zobaczyć nagrania z tuneli wykonane przed atakiem. Widzimy całą sieć kanałów, w których w ciemnościach składowane jest zaopatrzenie, a na ścianie widać napis "To, co ukryte, jest znacznie gorsze".

Izraelskie wojsko opuściło kompleks szpitalny Al-Szifa. Buldożery zniszczyły część budynkuJednocześnie Izrael zapowiada, że nie będzie "dłuższych przerw" w walkach, zanim Hamas nie uwolni wszystkich zakładników.PAP

Atak na Izrael

Na nagraniu widać, jak terroryści strzelają z karabinów i zbierają się. Jeden z nich ma w plecaku pociski do ręcznego granatnika. Chwilę później grupa przemieszcza się po otwartej przestrzeni w stronę wioski Kissufim.

Strzelec z kamerą zaczyna biec, gdy spostrzega leżące na ziemi ciało izraelskiego żołnierza. Inni dołączają do niego, żeby głośno celebrować. Chwilę później widzimy, jak mężczyzna kieruje obiektyw na siebie. Przedstawia się i mówi, że ma 24 lata i jest ojcem. Mówi, że zabił dwóch izraelskich żołnierzy. Prosi Boga o zwycięstwo i upragnione męczeństwo.

Następnie jego grupa przemieszcza się motocyklami po pustych izraelskich drogach. Mężczyzna na nagraniu wiwatuje na widok leżących na drodze ciał. Tuż przed nimi przeszła pierwsza fala ataku.

Drogę, przez którą przejeżdżają terroryści, widzieliśmy już wcześniej. Stacja CNN dotarła do zapisu z samochodowego wideorejestratora. Zaraz po rozpoczęciu ataku kierowca pojazdu został ostrzelany przez stojących na poboczu napastników. Na nagraniu widać, jak auto nadal się toczy, choć w tym momencie kierowca zapewne już nie żyje.

Chwilę po 7:40 rano, po uzupełnieniu amunicji, grupa terrorystów zaczęła przemieszczać się w stronę bazy wojskowej niedaleko kibucu Re’im.

Po raptem 65 minutach od sforsowania granicznego płotu terroryści opanowali przygraniczne rejony. Na nagraniu widać, jak napastnik biegnie z bronią, którą odebrał izraelskiemu żołnierzowi i otwiera ogień. Żołnierze odpowiadają na strzały i zabijają go.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS