Izrael opublikował nagrania z kamery terrorysty, który brał udział w ataku Hamasu

Źródło:
CNN

Telewizja CNN dotarła do zapisów z kamer, które terroryści Hamasu mieli na sobie 7 października, czyli w dniu, który na zawsze zmienił Bliski Wschód. Widać na nich przekroczenie granicy, przygotowania do ataku i same ataki. Nagrania zrobił mężczyzna, który przedstawia się jako 24-latek i ojciec. Widać też jego ostatnie momenty, kiedy brał udział w ataku na izraelską bazę wojskową.

Przedstawione nagrania zawierają sceny przemocy.

Na nagraniu z kamery, którą miał na sobie jeden z terrorystów Hamasu, możemy zobaczyć, jak wyglądał moment, gdy bojownicy przygotowywali się do ataku. Na nagraniu słychać, jak krzyczą "Allahu Akbar", kiedy przejeżdżają przez przerwę w płocie granicznym. Po niecałych dwóch minutach przedostali się przez drugie ogrodzenie i pojechali w stronę kibucu.

Dzięki materiałom, które udostępniły izraelskie służby, po raz pierwszy możemy zobaczyć nagrania z tuneli wykonane przed atakiem. Widzimy całą sieć kanałów, w których w ciemnościach składowane jest zaopatrzenie, a na ścianie widać napis "To, co ukryte, jest znacznie gorsze".

Izraelskie wojsko opuściło kompleks szpitalny Al-Szifa. Buldożery zniszczyły część budynkuJednocześnie Izrael zapowiada, że nie będzie "dłuższych przerw" w walkach, zanim Hamas nie uwolni wszystkich zakładników.PAP

Atak na Izrael

Na nagraniu widać, jak terroryści strzelają z karabinów i zbierają się. Jeden z nich ma w plecaku pociski do ręcznego granatnika. Chwilę później grupa przemieszcza się po otwartej przestrzeni w stronę wioski Kissufim.

Strzelec z kamerą zaczyna biec, gdy spostrzega leżące na ziemi ciało izraelskiego żołnierza. Inni dołączają do niego, żeby głośno celebrować. Chwilę później widzimy, jak mężczyzna kieruje obiektyw na siebie. Przedstawia się i mówi, że ma 24 lata i jest ojcem. Mówi, że zabił dwóch izraelskich żołnierzy. Prosi Boga o zwycięstwo i upragnione męczeństwo.

Następnie jego grupa przemieszcza się motocyklami po pustych izraelskich drogach. Mężczyzna na nagraniu wiwatuje na widok leżących na drodze ciał. Tuż przed nimi przeszła pierwsza fala ataku.

Drogę, przez którą przejeżdżają terroryści, widzieliśmy już wcześniej. Stacja CNN dotarła do zapisu z samochodowego wideorejestratora. Zaraz po rozpoczęciu ataku kierowca pojazdu został ostrzelany przez stojących na poboczu napastników. Na nagraniu widać, jak auto nadal się toczy, choć w tym momencie kierowca zapewne już nie żyje.

Chwilę po 7:40 rano, po uzupełnieniu amunicji, grupa terrorystów zaczęła przemieszczać się w stronę bazy wojskowej niedaleko kibucu Re’im.

Po raptem 65 minutach od sforsowania granicznego płotu terroryści opanowali przygraniczne rejony. Na nagraniu widać, jak napastnik biegnie z bronią, którą odebrał izraelskiemu żołnierzowi i otwiera ogień. Żołnierze odpowiadają na strzały i zabijają go.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS