Izrael opublikował nagrania z kamery terrorysty, który brał udział w ataku Hamasu

Źródło:
CNN

Telewizja CNN dotarła do zapisów z kamer, które terroryści Hamasu mieli na sobie 7 października, czyli w dniu, który na zawsze zmienił Bliski Wschód. Widać na nich przekroczenie granicy, przygotowania do ataku i same ataki. Nagrania zrobił mężczyzna, który przedstawia się jako 24-latek i ojciec. Widać też jego ostatnie momenty, kiedy brał udział w ataku na izraelską bazę wojskową.

Przedstawione nagrania zawierają sceny przemocy.

Na nagraniu z kamery, którą miał na sobie jeden z terrorystów Hamasu, możemy zobaczyć, jak wyglądał moment, gdy bojownicy przygotowywali się do ataku. Na nagraniu słychać, jak krzyczą "Allahu Akbar", kiedy przejeżdżają przez przerwę w płocie granicznym. Po niecałych dwóch minutach przedostali się przez drugie ogrodzenie i pojechali w stronę kibucu.

Dzięki materiałom, które udostępniły izraelskie służby, po raz pierwszy możemy zobaczyć nagrania z tuneli wykonane przed atakiem. Widzimy całą sieć kanałów, w których w ciemnościach składowane jest zaopatrzenie, a na ścianie widać napis "To, co ukryte, jest znacznie gorsze".

Izraelskie wojsko opuściło kompleks szpitalny Al-Szifa. Buldożery zniszczyły część budynkuJednocześnie Izrael zapowiada, że nie będzie "dłuższych przerw" w walkach, zanim Hamas nie uwolni wszystkich zakładników.PAP

Atak na Izrael

Na nagraniu widać, jak terroryści strzelają z karabinów i zbierają się. Jeden z nich ma w plecaku pociski do ręcznego granatnika. Chwilę później grupa przemieszcza się po otwartej przestrzeni w stronę wioski Kissufim.

Strzelec z kamerą zaczyna biec, gdy spostrzega leżące na ziemi ciało izraelskiego żołnierza. Inni dołączają do niego, żeby głośno celebrować. Chwilę później widzimy, jak mężczyzna kieruje obiektyw na siebie. Przedstawia się i mówi, że ma 24 lata i jest ojcem. Mówi, że zabił dwóch izraelskich żołnierzy. Prosi Boga o zwycięstwo i upragnione męczeństwo.

Następnie jego grupa przemieszcza się motocyklami po pustych izraelskich drogach. Mężczyzna na nagraniu wiwatuje na widok leżących na drodze ciał. Tuż przed nimi przeszła pierwsza fala ataku.

Drogę, przez którą przejeżdżają terroryści, widzieliśmy już wcześniej. Stacja CNN dotarła do zapisu z samochodowego wideorejestratora. Zaraz po rozpoczęciu ataku kierowca pojazdu został ostrzelany przez stojących na poboczu napastników. Na nagraniu widać, jak auto nadal się toczy, choć w tym momencie kierowca zapewne już nie żyje.

Chwilę po 7:40 rano, po uzupełnieniu amunicji, grupa terrorystów zaczęła przemieszczać się w stronę bazy wojskowej niedaleko kibucu Re’im.

Po raptem 65 minutach od sforsowania granicznego płotu terroryści opanowali przygraniczne rejony. Na nagraniu widać, jak napastnik biegnie z bronią, którą odebrał izraelskiemu żołnierzowi i otwiera ogień. Żołnierze odpowiadają na strzały i zabijają go.

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Metoda na wnuczka tym razem nie wypaliła. W tym przypadku to była metoda na wnuczkę, której emerytowany policjant nie miał. Próbowali wyłudzić od niego 80 tysięcy złotych, ale on pokierował rozmową po swojemu i był w tym świetny.

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Oszuści próbowali metodą na wnuczkę nabrać emerytowanego policjanta, ale się nie dał

Źródło:
Fakty TVN

Jak oddłużyć tonące w długach szpitale powiatowe? Najpierw trzeba mieć plan i Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że go ma. Są konkretne punkty tego planu i 19 miliardów złotych, które ma pomóc je zrealizować. To pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy dla tych szpitali, które zaczną reformę. Reforma polega na tym, żeby położone blisko szpitale nie powielały usług, które udzielają.

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Szpitale powiatowe mają dzielić usługi, a nie mieć każdy wszystkie oddziały. To plan ratunkowy

Źródło:
Fakty TVN

Rząd musi się mierzyć z protestem Związku Leśników Polskich (ZLP), żądaniami dymisji ministry klimatu Pauliny Hennig-Kloski, wycofania moratorium na wycinkę drzew oraz szacunku do ich zawodu. Na drugim biegunie są ekolodzy i ich kontrmanifestacje. Rządzący już w kampanii wyborczej obiecywali, że uchronią przed wycinką 20 procent najcenniejszych polskich lasów i zreformują Lasy Państwowe.

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Leśnicy protestują przeciwko ograniczeniu wycinki lasów. Z ich postulatami nie zgadzają się aktywiści

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Odbyło się drugie czytanie projektu zmian w Kodeksie karnym. Przewiduje częściową depenalizację i dekryminalizację czynów związanych z przerywaniem ciąży. Prawo i Sprawiedliwość wnosi o jego odrzucenie w całości. Lewica apeluje o poparcie, mówiąc o drobnym kroku w kierunku bezpieczeństwa kobiet. Kto na ten krok się zdecyduje - o tym przekonamy się 12 lipca, bo wtedy odbędzie się głosowanie.

Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Posłowie debatowali nad depenalizacją aborcji. Szymon Hołownia: na pewno nie będę przeciw

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W letnie wakacyjne dni wiele osób przesiada się na rower. Nie wszyscy jednak pamiętają o założeniu kasku. Tymczasem o wypadek nietrudno, a głowa niechroniona kaskiem narażona jest na poważne, często nieodwracalne uszkodzenia. Rowerzyści w spotkaniu z samochodami często nie mają szans.

"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"

"Kask rowerowy czterokrotnie uratował mi życie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podjęte na szczycie NATO decyzje mówią o tym, że Polska jest bardzo ważnym członkiem Sojuszu, ale też wzmacniają nasze bezpieczeństwo - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek. Generał Jarosław Kraszewski podkreślał, że "powinniśmy być bardziej proaktywni, nie reaktywni" i opowiadał się za koncepcją zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które lecą w stronę Polski, jeszcze nad terytorium Ukrainy.

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

"Te cztery punkty pokazują, że jesteśmy bardzo ważnym członkiem Sojuszu"

Źródło:
TVN24

- Musimy mieć równą pozycję w negocjacjach z big techami - ocenił w programie "Fakty po Faktach" Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, odnosząc się do kwestii zmian w prawie autorskim. - Cieszy nas otwartość pana premiera na wysłuchanie naszych racji - komentował redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

"Wszystko się wyjaśni do końca lipca"

"Wszystko się wyjaśni do końca lipca"

Źródło:
TVN24

Od podpaleń do szpiegowania. Rosja toczy ukrytą wojnę z państwami NATO, w tym z Polską. Jednym z celów jest utrudnianie uzbrajania Ukrainy.

Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wynik eurowyborów dał skrajnej prawicy nowy impet. Na razie jednak, zamiast tworzyć jedną siłę, rozmienia się na drobne. Europosłowie Alternatywy dla Niemiec tworzą grupę razem z europosłami Konfederacji: Europę Suwerennych Narodów. Większość partii skrajnej prawicy będzie w grupie Patrioci dla Europy. Wciąż będzie istnieć frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Antyunijne i nacjonalistyczne siły w PE podzieliły się na trzy. Najbardziej radykalny będzie nowy twór

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Bydgoszczy powstanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, a w Niemczech od 2026 roku będą stacjonować kolejne amerykańskie systemy obrony powietrznej. Rosja to dla NATO główny przeciwnik, ale niejedyny. Za równie ważne zagrożenie uznano też komunistyczne Chiny.

Ustalenia szczytu NATO ważne również dla Polski

Ustalenia szczytu NATO ważne również dla Polski

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS