Ałsu Kurmaszewa aresztowana w Rosji. "Jest bardzo szanowaną koleżanką, oddaną żoną i matką dwójki dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosjanie aresztowali amerykańską dziennikarkę Ałsu Kurmaszewą. Gdy udała się do Rosji z powodu nagłej sytuacji rodzinnej i czekała na lot powrotny, została zatrzymana. Miała złamać procedury związane z rejestracją jako agent zagraniczny, które obowiązują wszystkich dziennikarzy współpracujących z mediami z zagranicy. Grozi jej za to do pięciu lat więzienia.

Ałsu Kurmaszewa ma podwójne obywatelstwo - rosyjskie i amerykańskie. Na stałe mieszka w czeskiej Pradze, gdzie czeka na nią mąż i dzieci. W maju - ze względu na sytuację rodzinną - udała się do Rosji. Już stamtąd nie wróciła. Teraz jest więźniem. - Ałsu jest bardzo szanowaną koleżanką, oddaną żoną i matką dwójki dzieci. Należy ją uwolnić, aby mogła natychmiast wrócić do rodziny - mówi Jeffrey Gedmin, szef Radia Wolna Europa.

Kurmaszewa jest dziennikarką Radia Wolna Europa finansowanego przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Gdy po miesięcznym pobycie w Rosji 2 czerwca oczekiwała na lot powrotny z Kazania do Pragi, została zatrzymana, a jej dokumenty tożsamości skonfiskowane. Pierwotnie chodziło o niezarejestrowanie amerykańskiego paszportu. W czwartek została postawiona w stan oskarżenia w innej sprawie. Zarzucono jej niewywiązanie się z obowiązku zarejestrowania się w charakterze "agenta zagranicznego". "Władze rosyjskie zatrzymały 18 października dziennikarkę Radia Wolna Europa/Radia Swoboda Ałsu Kurmaszewą za niezarejestrowanie się jako agent zagraniczny. Kurmaszewa posiada obywatelstwo amerykańskie i rosyjskie, co czyni ją drugą amerykańską dziennikarką aresztowaną w tym roku w Rosji" - przekazuje Atlantic Council.

Dziennikarka Ałsu Kurmaszewa postawiona w stan oskarżenia
Dziennikarka Ałsu Kurmaszewa postawiona w stan oskarżeniaReuters

Kolejne zatrzymanie

Zgodnie z najnowszym postanowieniem sądu w Kazaniu Kurmaszewa ma przebywać w areszcie śledczym co najmniej do 5 grudnia. "W 2012 roku Putin podpisał ustawę zaostrzającą kontrolę nad obrońcami praw obywatelskich finansowanymi z zagranicy. Prawo zostało później rozszerzone na organizacje medialne, zmuszając dziennikarzy pracujących w kraju do rejestrowania się jako "zagraniczni agenci" i uciążliwego wypełniania wielu dokumentów" - donosi portal POLITICO. Departament Stanu traktuje to jako kolejny już przypadek nękania przez rosyjski rząd obywateli Stanów Zjednoczonych. - W dalszym ciągu utrzymujemy ostrzeżenie czwartego stopnia dotyczące podróży do Rosji i zachęcamy wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych, aby pod żadnym pozorem nie podróżowali do tego kraju - mówi Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Evan Gerszkowicz aresztowany w Rosji. Wywiad z korespondentem WSJ w Ukrainie

29 marca rosyjskie władze zatrzymały korespondenta amerykańskiej gazety "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Został on zatrzymany przez FSB pod zarzutem szpiegostwa. - Polegamy na obietnicy prezydenta Bidena złożonej naszej rodzinie o tym, że sprowadzi go do domu. Pokładamy w tym całą nadzieję - mówi Danielle Gershkovich, siostra Evana. 32-letni reporter zaprzecza oskarżeniom rosyjskich służb. Na początku października sąd oddalił jego skargę na przedłużenie aresztu. Za szpiegostwo grozi mu nawet 20 lat więzienia. Data procesu nie została jeszcze wyznaczona. Gershkovich jest pierwszym amerykańskim dziennikarzem przetrzymywanym w Rosji pod zarzutem szpiegostwa od czasu Zimnej Wojny.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu IPSOS - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego. Co więcej rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS