Ałsu Kurmaszewa aresztowana w Rosji. "Jest bardzo szanowaną koleżanką, oddaną żoną i matką dwójki dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosjanie aresztowali amerykańską dziennikarkę Ałsu Kurmaszewą. Gdy udała się do Rosji z powodu nagłej sytuacji rodzinnej i czekała na lot powrotny, została zatrzymana. Miała złamać procedury związane z rejestracją jako agent zagraniczny, które obowiązują wszystkich dziennikarzy współpracujących z mediami z zagranicy. Grozi jej za to do pięciu lat więzienia.

Ałsu Kurmaszewa ma podwójne obywatelstwo - rosyjskie i amerykańskie. Na stałe mieszka w czeskiej Pradze, gdzie czeka na nią mąż i dzieci. W maju - ze względu na sytuację rodzinną - udała się do Rosji. Już stamtąd nie wróciła. Teraz jest więźniem. - Ałsu jest bardzo szanowaną koleżanką, oddaną żoną i matką dwójki dzieci. Należy ją uwolnić, aby mogła natychmiast wrócić do rodziny - mówi Jeffrey Gedmin, szef Radia Wolna Europa.

Kurmaszewa jest dziennikarką Radia Wolna Europa finansowanego przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Gdy po miesięcznym pobycie w Rosji 2 czerwca oczekiwała na lot powrotny z Kazania do Pragi, została zatrzymana, a jej dokumenty tożsamości skonfiskowane. Pierwotnie chodziło o niezarejestrowanie amerykańskiego paszportu. W czwartek została postawiona w stan oskarżenia w innej sprawie. Zarzucono jej niewywiązanie się z obowiązku zarejestrowania się w charakterze "agenta zagranicznego". "Władze rosyjskie zatrzymały 18 października dziennikarkę Radia Wolna Europa/Radia Swoboda Ałsu Kurmaszewą za niezarejestrowanie się jako agent zagraniczny. Kurmaszewa posiada obywatelstwo amerykańskie i rosyjskie, co czyni ją drugą amerykańską dziennikarką aresztowaną w tym roku w Rosji" - przekazuje Atlantic Council.

Dziennikarka Ałsu Kurmaszewa postawiona w stan oskarżenia
Dziennikarka Ałsu Kurmaszewa postawiona w stan oskarżeniaReuters

Kolejne zatrzymanie

Zgodnie z najnowszym postanowieniem sądu w Kazaniu Kurmaszewa ma przebywać w areszcie śledczym co najmniej do 5 grudnia. "W 2012 roku Putin podpisał ustawę zaostrzającą kontrolę nad obrońcami praw obywatelskich finansowanymi z zagranicy. Prawo zostało później rozszerzone na organizacje medialne, zmuszając dziennikarzy pracujących w kraju do rejestrowania się jako "zagraniczni agenci" i uciążliwego wypełniania wielu dokumentów" - donosi portal POLITICO. Departament Stanu traktuje to jako kolejny już przypadek nękania przez rosyjski rząd obywateli Stanów Zjednoczonych. - W dalszym ciągu utrzymujemy ostrzeżenie czwartego stopnia dotyczące podróży do Rosji i zachęcamy wszystkich obywateli Stanów Zjednoczonych, aby pod żadnym pozorem nie podróżowali do tego kraju - mówi Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Evan Gerszkowicz aresztowany w Rosji. Wywiad z korespondentem WSJ w Ukrainie

29 marca rosyjskie władze zatrzymały korespondenta amerykańskiej gazety "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Został on zatrzymany przez FSB pod zarzutem szpiegostwa. - Polegamy na obietnicy prezydenta Bidena złożonej naszej rodzinie o tym, że sprowadzi go do domu. Pokładamy w tym całą nadzieję - mówi Danielle Gershkovich, siostra Evana. 32-letni reporter zaprzecza oskarżeniom rosyjskich służb. Na początku października sąd oddalił jego skargę na przedłużenie aresztu. Za szpiegostwo grozi mu nawet 20 lat więzienia. Data procesu nie została jeszcze wyznaczona. Gershkovich jest pierwszym amerykańskim dziennikarzem przetrzymywanym w Rosji pod zarzutem szpiegostwa od czasu Zimnej Wojny.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS