Zagraniczne media o wizycie Tuska w Brukseli. "Ursula von der Leyen powitała go niemal tak, jakby był już premierem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zagraniczne media o wizycie Tuska w Brukseli. "Ursula von der Leyen powitała go niemal tak, jakby był już premierem"
Zagraniczne media o wizycie Tuska w Brukseli. "Ursula von der Leyen powitała go niemal tak, jakby był już premierem"
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zagraniczne media o wizycie Tuska w Brukseli. "Ursula von der Leyen powitała go niemal tak, jakby był już premierem"Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowe media relacjonujące wizytę Donalda Tuska w Brukseli zwracają uwagę na to, jak bardzo nietypowa jest to sytuacja. Nie zdarza się, by liderzy Komisji Europejskiej czy Parlamentu Europejskiego podejmowali polityka, który nawet nie jest jeszcze formalnym kandydatem na premiera. Są też liczne komentarze, że środki na KPO nie zostaną odblokowane tak łatwo, jak może się wydawać zwolennikom Tuska.

"Prawdopodobny kolejny premier Polski, Donald Tusk, pojawił się w Brukseli, by spróbować odblokować dziesiątki miliardów euro dla kraju" - piszą dziennikarze "Financial Timesa". Jednocześnie dodają, że "Tusk wciąż czeka, aż polski prezydent desygnuje go na premiera, ale w środę rozpoczął dwudniowe rozmowy z przywódcami UE, których celem jest przyspieszenie uwolnienia środków i odwrócenie zepsutych przez lata więzi między Warszawą a Komisją Europejską".

Brytyjski dziennik zauważa, że do tej pory Polsce w ramach KPO nie udało się wykorzystać ani jednego eurocenta z przypadającej kwoty w wysokości 22,5 miliarda euro dotacji oraz 11,5 miliarda euro pożyczek. "Uwolnienie tych środków może wcale nie być jednak takie proste. - Unijni urzędnicy ostrzegają, że dążenie Tuska do odblokowania funduszy dla swojego kraju może być trudniejsze i zająć więcej czasu, niż spodziewa się wielu jego zwolenników, biorąc pod uwagę złożoność nieufnych stosunków i polityczne niebezpieczeństwa związane z ich rozwikłaniem" - wskazują dziennikarze.

"Financial Times" zwraca uwagę, że samo przekazanie władzy demokratycznej większości może potrwać do grudnia, bo prezydent Andrzej Duda nie sygnalizuje zamiaru, by się z tym pospieszyć.

Zobacz też: Donald Tusk w Brukseli. Spotkał się z szefową Komisji Europejskiej i przewodniczącą europarlamentu

Wizytę Tuska w Brukseli odnotował też serwis euronews, tłumacząc czytelnikom powyborczą układankę w nowej politycznej rzeczywistości w Polsce. "Choć w wyborach 15 października rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zajęła pierwsze miejsce, Platforma Obywatelska (KO) Tuska wraz z dwoma innymi partiami opozycyjnymi zdobyła ponad 54 procent głosów i zapewniła sobie większość 248 mandatów na 460 miejsc w Sejmie" - wyjaśnia serwis.

Zagraniczne media piszą o spektakularnej porażce partii rządzącej w Polsce
Zagraniczne media piszą o spektakularnej porażce partii rządzącej w PolsceAnna Czerwińska/Fakty TVN

W tle pytania o decyzję prezydenta

O wizycie Donalda Tuska w Brukseli mogą dowiedzieć się nie tylko anglojęzyczni czytelnicy. Hiszpańska "La Vanguardia" w kontekście odblokowania unijnych pieniędzy dla Polski wspomina, że będzie to zapewne dłuższy proces. Ponadto może na niego wpływać prezydent związany ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości. "Otwarta przez UE procedura praworządności wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian odpolityczniających polski wymiar sprawiedliwości. Jednak cofnięcie reform zatwierdzonych przez władzę wykonawczą Mateusza Morawieckiego zajmie kilka miesięcy. Proces ten mógłby też storpedować polski prezydent Andrzej Duda" - czytamy.

Francuskie radio RFI na swoich stronach pisze o nadziei na powrót Polski do centrum Europy: "Przyjmując Donalda Tuska w Komisji Europejskiej, jej przewodnicząca Ursula von der Leyen powitała go niemal tak, jakby był już premierem. Dla Unii Europejskiej wynik opozycji w wyborach parlamentarnych z 15 października rodzi nadzieję na powrót Polski do europejskiego konsensusu po latach napięć".

Niemiecka prasa zastanawia się, kiedy prezydent będzie gotów powierzyć Donaldowi Tuskowi premierostwo. "Süddeutsche Zeitung" pisze w tym kontekście o marnowaniu czasu. Opisuje też szanse na stworzenie rządu przez prawicę. "PiS jeszcze się nie poddaje. Od kilku dni sprawia wrażenie, że mogłoby stworzyć koalicję z partią PSL. Należy ona do sojuszu wyborczego Trzeciej Drogi i kilkakrotnie publicznie odrzucała PiS, ale prawicowi nacjonaliści najwyraźniej nie chcą tego słyszeć" - zauważa dziennik.

Dziennikarze z Monachium twierdzą, że politycy będący obecnie u władzy mają w ten sposób więcej czasu na gromadzenie materiałów obciążających inne partie. Przypominają też zamówienie polskiego MSW na dziesiątki niszczarek. "Dlatego też z wielu stron słychać krytykę prezydenta Dudy, który daje PiS-owi czas jedynie na uporządkowanie i zatarcie śladów we własnej sprawie: czy to poprzez udzielanie kontraktów nie do końca zgodnych z prawem, zakup nieruchomości od Sskarbu Państwa, czy używanie programów szpiegowskich przeciwko członkom opozycji. Opozycja jest jednak zdeterminowana, by zgodnie z prawem rozliczyć ośmioletnią kadencję PiS i wszcząć śledztwa" - piszą.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS