Donald Trump nazwał swoich przeciwników "robactwem"

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wcześniej tą drogą szli przywódcy reżimów totalitarnych. Nazywając swoich przeciwników robactwem, usprawiedliwiali w ten sposób użycie wszelkich metod, by się ich pozbyć. Takie odczłowieczające porównania padły w czasie przemówienia Donalda Trumpa z okazji Dnia Weterana. Trump nie po raz pierwszy radykalizuje język kampanii wyborczej, sprowadzając go do poziomu gry na najniższych instynktach, ale dopóki słupki jego popularności rosną, nikt o konserwatywnych poglądach nie może sobie pozwolić na to, by zaproponować wyborcom Republikanów inną drogę.

Rzecznik Białego Domu w oficjalnym oświadczeniu pisze, że w języku, jakiego używa Donalda Trump, "słychać echa Hitlera i Mussoliniego". To odniesienie do wypowiedzi, w której były prezydent w stosunku do swoich przeciwników użył słowa "robactwo". - Przysięgamy wam, że wyrwiemy z korzeniami komunistów, marksistów, faszystów i radykalnie lewicowych bandytów. To robactwo, które żyje w naszym kraju. Kłamią, kradną, oszukują podczas wyborów i zrobią wszystko, co w ich mocy, legalnie lub nielegalnie, by zniszczyć Amerykę i zniszczyć amerykański sen - powiedział Trump.

Ta wypowiedź wskazuje, w którą stronę skręca amerykańska kampania wyborcza na rok przed wyborami prezydenckimi. Donald Trump mówi, że "zagrożenie ze strony sił zewnętrznych - Rosji, Chin czy Korei Północnej - jest znacznie mniejsze niż zagrożenie ze strony sił wewnętrznych". Były prezydent wywołał oburzenie wpisem w stworzonym przez siebie portalu Truth Social. Napisał, że prokuratorzy zajmujący się jego sprawami po jego dojściu do władzy "wylądują w szpitalu psychiatrycznym".

Ofensywa Trumpa

Amerykańscy komentatorzy polityczni coraz częściej przestrzegają, że "Trump, jeśli wygra przyszłoroczne wybory, użyje władzy jako narzędzia zemsty". - Wyrzucimy na bruk chorą klasę polityczną, która nienawidzi naszego kraju. Fałszywe media zaczną mówić prawdę. Eksmitujemy Joe Bidena z Białego Domu i zakończymy pracę, którą rozpoczęliśmy - zapowiada Trump.

Agresywna narracja to problem dla umiarkowanych członków Partii Republikańskiej, której nominację prezydencką Trump ma niemal w kieszeni. Partia nie może sobie pozwolić na odcięcie się od byłego prezydenta, bo ten jest tak popularny, że mógłby zabrać ze sobą rzesze zwolenników i doprowadzić do rozłamu. Debaty w ramach wyścigu o nominację Republikanów to de facto wyścig o drugie miejsce - Trump nie bierze w nich udziału. Konkurenci mogą liczyć tylko na to, że byłego prezydenta wyeliminują problemy z prawem. - Oglądałem tych ludzi. Nie da się tego oglądać Ostatnia debata miała najniższą oglądalność w historii polityki. Czy zatem dobrze postąpiliśmy, nie uczestnicząc w debatach? Ktoś, jeden z tych głupszych, powiedział o mnie "on nie ma odwagi". Słuchajcie, stoję teraz przed dziesiątkami tysięcy ludzi i to jest w telewizji. To o wiele trudniejsze niż debata - twierdził Trump.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ivanka Trump zeznawała w sądzie. Odcinała się od obliczeń finansowych ojca

We wciąż hipotetycznym pojedynku wyborczym z Joe Bidenem to Donald Trump miałby dziś większe szanse. Tak przynajmniej wynika z ostatniego sondażu dla "The New York Times". Trump odnotował w nim przewagę w czterech kluczowych, wahających się stanach. Ta sama gazeta pisze, że wyborcy Trumpa są zachwyceni jego planami walki z imigracją. Te przewidują: policyjne naloty, olbrzymie obozy i masowe deportacje.

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS