Zeszłej zimy Rosjanie pozbawiali Ukraińców ciepła i prądu. Teraz Ukraina deklaruje większą gotowość

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zeszłoroczna zima była dla Ukraińców ogromnym wyzwaniem. Mieszkańcy mierzyli się z regularnymi przerwami w dostawach prądu, wody i ogrzewania. Rosjanie, atakując ukraińską infrastrukturę krytyczną, próbowali osłabić ducha narodu. Tym razem Ukraińscy, przewidując, że ataki się powtórzą, będą lepiej przygotowani.

Nikt w Ukrainie nie ma wątpliwości - to może być kolejna trudna zima. Przedsiębiorstwa w całym kraju przygotowują się na powtórkę z ubiegłego roku i potencjalne ataki Rosji na infrastrukturę krytyczną. - Jesteśmy narodem, który łatwo potrafi dostosować się do sytuacji. Przetrwaliśmy rok temu, dlatego teraz też sobie poradzimy. Kiedy pytam moich pracowników, czy się boją, odpowiadają, że nie. Wiemy, czego możemy się spodziewać - mówi Natalia Szadryna, właścicielka piekarni.

Piekarnia Szadryny dostarcza pieczywo Ukraińcom żyjącym na zniszczonych terenach. Jej właścicielka ma nadzieję, że dzięki nowemu generatorowi prądu w najbliższych miesiącach piekarnia będzie w stanie działać bez przerwy. - Zorganizowaliśmy zbiórkę, udało nam się nawet zebrać potrzebną kwotę. Skontaktowali się z nami dobrzy ludzie z Europy i powiedzieli, żebyśmy nie wydawali tych pieniędzy, że przekażą nam generator. Jego moc jest większa, niż oczekiwaliśmy - opowiada kobieta.

Przeciętny Ukrainiec mieszkający z dala od linii frontu bez prądu spędził około 35 dni. Powszechne były problemy z dostępem do wody i ogrzewania. Latem Ukraińcy próbowali naprawić uszkodzone linie energetyczne, ale zabrakło czasu i pieniędzy, żeby Ukraina w pełni mogła przygotować się na spadek temperatur.

- Naprawiliśmy dużą część tego, co uległo zniszczeniu. Mamy kilka bloków energetycznych, które nie będą gotowe przed zimą, ponieważ zostały bardzo poważnie uszkodzone. Zajmiemy się nimi dopiero w przyszłym roku - informuje Dmytro Sacharuk, dyrektor wykonawczy operatora energetycznego DTEK.

Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom. "Bez Was nie byłoby nas"
Uchodźcy z Ukrainy dziękują Polkom i Polakom. "Bez Was nie byłoby nas"Partnership Hub

Specjalne punkty w Kijowie

Według jednego z ukraińskich dostawców energii, ubiegłej zimy Rosjanie wystrzelili ponad 1200 rakiet i dronów w kierunku tamtejszych elektrowni. Władze nie podają dokładnych danych dotyczących ataków na infrastrukturę krytyczną twierdząc, że są to informacje wrażliwe, ale Kijowska Szkoła Ekonomiczna szkody szacuje na blisko 9 miliardów dolarów.

- Spodziewamy się kolejnej trudnej zimny. Staramy się przygotować najlepiej jak się da. Ubiegły rok był dla nas trudnym doświadczeniem i chcemy być przygotowani na każdy scenariusz - podkreśla Maksym Dotsenko z Czerwonego Krzyża. - Priorytetem tej zimy są ciepłe ubrania. W Kijowe mamy ponad 30 punktów, które zajmują się ich dystrybucją. Pomagamy też dostarczać generatory - przekazuje Igor Prokopenko z Czerwonego Krzyża.

Pod koniec lata sprzedaż generatorów poszła w górę. Ukraińcy zaopatrzyli się też w świece, baterie i latarki. W Kijowie powstają punkty, w których w przypadku blackoutów mieszkańcy będą mogli się ogrzać czy naładować telefon. - Planujemy otwarcie około pół tysiąca takich punktów w całym mieście. Stworzymy też mapę firm, które podobne punkty mają w swoich placówkach - informuje Ołeh Stowołos z Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Tej zimy Rosja może ponownie próbować sparaliżować ukraińską sieć energetyczną. - W tym roku nie tylko będziemy się bronić, ale także reagować - oświadczył w zeszłym tygodniu prezydent Ukrainy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS