Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPO
Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPO
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPOJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy nadeszła pandemia COVID-19, Włochy ucierpiały szczególnie. Teraz stanęły na nogi. Dzięki nie tylko uporowi i przedsiębiorczości, ale i pieniądzom z KPO. Te środki zmieniają się w setki kilometrów tras kolei dużych prędkości czy w arcynowoczesne sale lekcyjne.

Ponieważ z Krajowego Planu Odbudowy wciąż nie dostaliśmy ani eurocenta, to na prowadzonej przez Komisję Europejską mapie realizowanych u nas projektów jest pusto. W pozostałych unijnych krajach od projektów aż się roi, bo wykorzystywanie środków idzie tam pełną parą.

Jednym z liderów są Włochy. W 2020 roku, na skutek pandemii i zamrożenia ruchu turystycznego, gospodarka skurczyła się tam o 8,9 procent. I właśnie z powodu tych ogromnych strat Włosi zdecydowali się zgłosić do Brukseli o najwięcej środków. W ramach unijnego Planu Odbudowy, w grantach i w pożyczkach, dostaną ponad 191 miliardów euro. Stanowi to 10,7 procent ich PKB. Pierwszy przelew z zaliczką z Brukseli do Rzymu dotarł dwa lata temu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Włosi szybko wypełnili kolejne kamienie milowe, które pozwoliły na uruchomienie dwóch transz wypłat. Dotychczas dostali już 67 miliardów euro, czyli jedną trzecią całej zawnioskowanej kwoty.

Włochy to zdecydowanie największy beneficjent Funduszu Odbudowy i lider dotychczasowych wypłat. Po dwóch transzach na koncie w Rzymie jest już prawie 70 miliardów euro. Ale na trzecią ratę Włosi muszą poczekać, bo pojawiły się problemy z doliczeniem się ponad półtora miliona drzew, które trzeba posadzić, lub ponad siedmiu tysięcy miejsc w akademikach, które trzeba zbudować, by zrealizować kolejne kamienie milowe. Premier Giorgia Meloni schowała swoje eurosceptyczne przekonania do kieszeni i robi wszystko, by włoski budżet jak najszybciej zasilić unijnymi środkami.

Łódź wie, jak wykorzystać pieniądze na KPO. Brakuje jednak samych środków
Łódź wie, jak wykorzystać pieniądze na KPO. Brakuje jednak samych środkówMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Unijne wsparcie w rozwoju

Włosi przeznaczają unijne środki na spójność społeczną i terytorialną, zrównoważony rozwój, konkurencyjność, innowacje i zieloną transformację. Co konkretnie oznaczają te pojęcia? Zdecydowanie najdroższym projektem jest budowa 450 kilometrów tras dla kolei dużych prędkości. Ponieważ to ogromna inwestycja, a czasu mało, to w wielu miejscach zaawansowane prace już trwają. Na odcinku łączącym Neapol i Bari podróż pociągiem skróci się z trzech i pół godziny do dwóch.

Trwa też proces cyfryzacji szkół. W stu tysiącach klas zainstalowane zostaną nowe laptopy i rzutniki. Sprzęt już trafił na przykład do jednego z liceów w Lombardii.

ZOBACZ TAKŻE: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Realizowane projekty są bardzo różnorodne. Niektóre ogólnokrajowe, inne punktowe, lokalne. Odbiorcami mogą być wszyscy obywatele lub tylko niektóre węższe grupy społeczne. Na zwiększenie samodzielności osób z niepełnosprawnościami i na dostosowanie mieszkań czy miejsca pracy do ich potrzeb Włosi przeznaczą pół miliarda euro. Z tych udogodnień skorzysta 5 tysięcy beneficjentów. Pierwsze wyremontowane mieszkania już udostępniono w Rzymie.

Są też pieniądze na rozwój przedsiębiorczości wśród kobiet. Chętnych było tak wielu, że przyjmowanie wniosków zamknięto długo przed upływem terminu. Obecnie trwa wypłata przyznanych środków. Komisja Europejska zakłada, że jeśli unijne pieniądze zostaną zainwestowane zgodnie z założeniami, to do 2026 roku PKB Włoch powinno wzrosnąć od 1,5 do 2,5 procent. Ma też przybyć 240 tysięcy nowych miejsc pracy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: pcruciatti / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS